داعش

از ویکی‌گفتاورد
پرش به: ناوبری، جستجو

داعش یک گروه شبه‌نظامی جهادی سلفی است که خود را به یک بنیادگرایی اسلامی، دکترین وهابی از اسلام سنی پای‌بند می‌داند. برگرفته از نام عربی آن (الدولة الإسلامیة فی العراق والشام)، این گروه نیز با عنوان کوتاه داعش در زبان فارسی شناخته می‌شود.
سخنان و دیدگاه‌ها دربارهٔ داعش در این صفحهٔ ویکی‌گفتاورد فارسی، هم‌اکنون از بیش ۱۵۰ فرد سرشناس گردآورده شده.

Colored dice with white background

گفتاوردها دربارهٔ داعش[ویرایش]

خطوط پرررنگ متنی است که زیر تصاویر بکاررفته است.

سران کشورها[ویرایش]

سران کشورها

Colored dice with white background
در واقع، این تروریست‌ها، مسلمانانِ سراسر جهان را بزرگترین هدف خود قرار داده‌اند. به آنان اجازه نمی‌دهیم که دین ما را برُبایند.
عبدالله دوم
Colored dice with white background
اسلامِ علمی و دموکراتیک، چاره و پادزهر داعش و گروه‌های افراطی است.
راشد غنوشی
Colored dice with white background
با اینکه ایده‌های آنان از دید روانشناختی بسیار قرون‌وسطایی است؛ اما از دید سازمانی بسیار مدرن رفتار می‌کنند. وسایل ارتباطی و به‌کارگیری نیروی آن‌ها از راه اینترنت است... اگر شما می‌خواهید که با این گروه بحنگید، باید شتابناک و نوآور باشید.
اشرف غنی
Colored dice with white background
جنایات آن‌ها تنها باعث جدی‌تر شدن عزم و اراده ما برای نابودی آن‌ها خواهد بود و وجب به وجب از خاک عراق را از لوث وجود تروریست‌ها پاکسازی خواهیم کرد.
حیدر عبادی
Colored dice with white background
دو پرسش برای همهٔ خانواده‌ها و خانوادهٔ خود ما هست: نخست آنکه چه‌طور می‌شود افرادی که می‌گویند از خدا و دین اسلام دفاع می‌کنند، دست به کشتار مردم می‌زنند... پرسش بعدی این است که چرا غربی‌ها به ما حمله می‌کنند و از تروریست‌ها حمایت؟
بشار اسد
Colored dice with white background
باید بررسی شود که داعش برای تداوم اقدامات تروریستی، منابع مالی و تسلیحات نظامی خود را از چه منابعی تأمین می‌کند.
حسن روحانی
Colored dice with white background
نه تنها در بُعد نظامی داعش، بلکه در مسئله گفتمان و تهدید تکفیری داعش ... به نظر من خطر داعش بیشتر گفتمان و شیوه تکفیری داعش است.
نچیروان بارزانی
Colored dice with white background
تنها زبانی که این گروه تروریستی می‌فهمد، زبان زور است. ایدئولوژی داعش، القاعده و بوکوحرام در صورت مقابله درست از بین خواهد رفت.
باراک اوباما
Colored dice with white background
ما باید این زورآمیزشگران زنان، مسلمان‌کُشان و دیوهای قرون وسطایی را نابود کنیم.
دیوید کامرون
Colored dice with white background
داعش، فرقهٔ مرگ است و با هیچ واژهٔ دیگری توصیف‌پذیر نیست.
تونی ابوت
Colored dice with white background
ایده‌هایی که از سوی داعش مطرح می‌شود و به صورت وسیع تبلیغ می‌شود هیچ ارتباطی با دین مقدس اسلام ندارد. جلوگیری از ترویج تبلیغات داعش باید برای همه مسلمانان یک اصل قرار گیرد.
رمضان قدیروف
Colored dice with white background
من به شما می‌گویم: داعش و نه غیر داعش توانایی ضربه زدن به لبنان را ندارند.
میشل سلیمان

سخنان سران کنونی و پیشین دولت‌ها دربارهٔ داعش.

 • «این یک جنگ جهانی است؛ جنگ جهانی سوم. این جنگی است درون جهان اسلام و جنگی با غیرنظامیان، اما ما به تنهایی نمی‌توانیم از پس آن بربیاییم.»
 • «مسلمانانِ جهان، نقشِ برجسته‌ای در همیاری همگانی دارند. ایمانِ ما، همانند شما [مسیحیان] به مهربانی، صلح و تسامح فرمان می‌دهد. همانند شما، از کرامت انسانیِ برابرِ هر فرد - چه مرد چه زن، چه همسایه چه غریبه - دفاع می‌کند. شمار این شرع‌شکنانِ اسلام که این حقیقت‌ها را انکار می‌کنند، از اقیانوس مسلمانان (۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون) بسیار کمتر است. در واقع، این تروریست‌ها، مسلمانانِ جهان را بزرگترین هدف خود قرار داده‌اند. به آنان اجازه نمی‌دهیم که دین ما را بربایند
 • «داعش تهدیدی است که همه جهان را در معرض خطر قرار داده است. جنگ با تروریسم اکنون پیش از هر طرف دیگری جنگ ما مسلمان‌هاست و ما تا پیروزی کامل به آن ادامه می‌دهیم... داعش و دیگر گروه‌های هم‌فکر آن به اسم دین جنایات بسیاری انجام داده‌اند. جنگ ما اکنون با گروه‌هایی است که هیچ دین و آیینی را باور ندارند و با ظاهرنمایی و به اسم خدا به قتل و کشتار دست می‌زنند. ما برای پیروزی بر این گروه‌ها نیازمند وحدت هستیم... ما در وهله اول باید با تفکر افراطی‌گری و تروریسم مقابله کنیم و برای این منظور باید ابتدا اندیشه و تفکر جوانانمان را سامان دهیم تا به دام این گروه‌ها نیفتد.»
 • «ما مسلمانیم و از کودکی به ما آموزش داده شده که به هیچ جنبنده، گیاه و حتی مکانی که در آن خدا عبادت می‌شود تعرض نکنیم. پیامبر ما به ما گفته است به همان اندازه که خود را دوست دارید دیگران را نیز دوست داشته باشید و هر روز به هم سلام کنید که معنای صلح و دوستی در خود دارد. اگر اینگونه باشیم به ما می‌گویند مسلمان.»
 • «ترویج دموکراسی به عنوان ابزار مقابله با تروریسم، خدمات مفید آموزشی، خدمات بهداشتی و معرفی نگرش صحیح به اسلام، بسیار لازم و ضروری است.این گروه‌های رادیکال، تا ظهور اسلام علمی و مدافعان راستین اسلام، خود را مدافع اسلام تلقی خواهند کرد. بر این اساس، اسلام علمی و دموکراتیک، چاره و پادزهر داعش و گروه‌های افراطی خواهد بود»
 • «هدف مسلمانان در سراسر جهان، زندگی با عزت در سایه عدالت است و اگر تناقضات عقاید داعش یا القاعده یا بوکو حرام، با توجه به شرایط عصر حاضر، افشا، با این عقاید برخورد و این نظرات رد شود، این گروه‌ها نیز نابود خواهند شد.تنها زبانی که این گروه تروریستی می‌فهمد، زبان زور است. ایدئولوژی دولت اسلامی، القاعده و بوکوحرام در صورت مقابله درست از بین خواهد رفت
 • «در سوریه تنها راه مبارزه با داعش تشکیل دولت جدید بدون اسد است تا بتواند به تمام مردم سوریه خدمت کند».
 • «مردم بیشتری در می‌یاببند که هیچ خلافتی تحت حکومت داعش برقرار نیست. یک پناهجوی سوریه می‌گوید که این گروه یک باند تبهکار است که ادعای حکومت کرده است. آنها غارتگر هستند. آنها قلب‌ها را به تسخیر خود درنمی‌آورند و تحت فشار شدیدی قرار دارند. تنها راه پایدار شکست دادن داعش، پایان دادن به جنگ داخلی و آشفتگی حاکم بر سوریه است.»
 • «هیچ‌کسی علاقه ندارد ببیند داعش بخش‌های بزرگی از سرزمین بین دمشق و بغداد را کنترل کند و این موضوع برای ایران هم خوب نیست. این موضوع برای آنها هم حفظ یک منطقه حائل را سخت می‌کند؛ موضوعی که از زمان جنگ عراق-ایران برای آنها انگیزه مهمی بوده است. این موضوع برای سعودی‌ها هم خوب نیست و آنها را هم آسیب‌پذیر می‌کند و حقیقت آن است که برای مردم آن نواحی هم خوب نیست.»
 • «امیدوارم «بی‌بی‌سی» از عبارت «دولت اسلامی» استفاده نکند، چون آن‌ها حقیقتاً یک دولت اسلامی نیستند. آنها گروهی وحشی هستند که از دین اسلام منحرف شده‌اند و بسیاری از مسلمانان که به شبکه 'بی‌بی‌سی ' گوش می‌کنند، هر بار که این عبارت را می‌شنوند، واکنش نشان می‌دهند... جنگ علیه این گروه تروریستی چالش نسل امروز است و ما باید هرگونه که می‌توانیم با آن مبارزه کنیم... واکنش به تهدیدات داعش باید در برگیرنده طیف وسیعی از پاسخ‌ها ازجمله ادامه حملات هوایی علیه آن باشد... ما بسیار روشن می‌گوییم که تروریست‌ها پیروز نخواهند شد.»
 • «این فرقهٔ مرگ باور، اصلاً نمایندهٔ واقعی اسلام نیست و دولت هم شمرده نمی‌شود. نباید از عبارت دولت اسلامی(Islamic State) برای این گروه به کار برد. عبارت به اصطلاح دولت اسلامی از عبارت دولت اسلامی عراق و شام (ISIL) نیز بدتر است. باید از عبارت داعش (Da'esh) برای این گروه استفاده کرد.»
 • «ما در کنار دوستان مسلمان خود در بریتانیا و در سراسر جهان می‌ایستیم تا آن‌ها بتوانند دین صلح‌جوی خود را از این تروریست‌ها باز پس بگیرند؛ بنابراین، ما نمی‌خواهیم به اسلام حمله کنیم بلکه می‌خواهیم از اسلام دفاع کنیم.»
 • «ما باید هر جا که بتوانیم مواضع داعش را هدف قرار بدهیم. این گروه، یک خطر است و باید آن را هدف قرار بدهیم.»
 • «ما باید این زورآمیزشگران زنان، مسلمان‌کُشان و دیوهای قرون وسطایی را نابود کنیم.»
 • «هرگز نمی‌توان داعش را بعنوان یک گروه تندروی قرون وسطایی نام نهاد و نادیده گرفت؛ جهان با عقب‌نشینی در برابر این گروه و دادن اجازه تشکیل ولایت‌های متعدد به این گروه، در واقع به رشد آن کمک کرده است.»
 • «کسی نمی‌تواند به داعش و دیگر گروه‌های تروریستی حاضر در عراق، سوریه یا نیجریه قرون وسطایی بگوید، آنها محصول قرن ما یعنی قرن ۲۱ هستند.»
 • «تروریسم یا به‌طور سازمانی وجود دارد و یا به‌صورت شبکه‌ای و سرعت رشد آن تند، سریع و قاطع است. پاسخ به آن باید قسمت به قسمت صورت گیرد. برای مبارزه با تروریسم باید همکاری لازم بین تمامی کشورها باشد.»
 • «داعش (گروه تکفیری صهیونیستی داعش) ترکیبی از یک سازمان و شبکه تروریستی است. تفکر نظامی آن از اتاق‌های جنگ صادر می‌شود. میزان قلمروهایی که این گروه به دنبال اشغال آنهاست غیرمنتظره است. این گروه اشغال مناطق را از زمان فروپاشی صورت می‌دهد و این در حالیست که گروه‌های تروریستی دیگر از جمله القاعده برای رسیدن به این هدف یک دهه بر روی آن برنامه‌ریزی می‌کنند. این گروه برای رسیدن به اهدافش شرایط را مساعد می‌کند. برای مثال از یک طرف به دنبال فروپاشی دولت سوریه است و از طرف دیگر به دنبال استفاده از ناتوانی دولت عراق است و این موضوع‌ها سبب کاهش تمرکز می‌شود. آنها این کار را می‌خواهند دربارهٔ یمن، لیبی و دیگر کشورها هم صورت دهند.»
 • «در حالیکه از نظر روانشناختی ایده‌های آنها بسیار قرون وسطایی است اما از لحاظ سازمانی بسیار مدرن رفتار می‌کنند. وسائل ارتباطی و به کار گیری نیرو آنها از طریق اینترنت است. داعش در مدتی کوتاه چهار تا پنج مرحله از رشد شبکه‌ای را پشت سرگذاشته است این به آن معناست که نوآوری در سیستم آن بسیار سریع است.اگر شما می‌خواهید که با این گروه مقابله کنید باید سریع وخلاق عمل کنید
 • «تخریب موزه موصل به دست داعش اقدامی وحشیانه و بزدلانه است و بدون مجازات نخواهد ماند؛ این اقدام دلیل دیگری بر اندیشه‌های عقب مانده این گروه تروریستی است.»
 • «ما عزم خود را برای پاکسازی عراق و شهرهای آن جزم کرده‌ایم و به توانایی ملت خود برای شکست دادن این گروه جنایتکار که خواستار محو تمدن و تاریخ عراق و حال و آینده نسل‌های این کشوراست، ایمان داریم.»
 • «گروه‌های تبهکار و تروریست داعش در کشور ما دیگر جایی ندارند از این رو آن‌ها را به شدت سرکوب خواهیم کرد، و انتقام خون کشته‌های این اقدام تروریستی را از آنها در جبهه‌های نبرد خواهیم گرفت. جنایات آن‌ها تنها باعث جدی‌تر شدن عزم و اراده ما برای نابودی آن‌ها خواهد بود و وجب به وجب از خاک عراق را از لوث وجود تروریست‌ها پاکسازی خواهیم کرد.»
 • «بعثی‌های صدامی، با شیطان که لباس داعشِ تروریست را به تن کرده است، هم پیمان شدند و اکثر سرکرده‌های داعش از حزب بعث صدام هستند.»
 • «داعش، مردم را به زندگی و مرگی اسف بار فرا می‌خواند و ما خواهان زندگی عزتمندانه مردم هستیم.»
 • «تعداد زیادی از نیروهای داوطلب وجود دارند که می‌خواهند در کنار ارتش و نیروهای بسیج مردمی علیه داعش مبارزه کنند و این تعداد زیاد خارج از قدرت دولت برای سازمان دهی است.»
 • «ما برای سرزمین عزت کرامت و مقدسات خود می‌جنگیم و تمام عراقی‌ها و زنان و کودکان باید به شما افتخار کنند با وجود شدت جنگ جاری در عراق شاهد حضور تعداد زیادی از داوطلبان برای مشارکت در جنگ علیه داعش هستیم.»
 • «همه می‌دانیم که گروه دولت اسلامی یا فرقه مرگ، با اقدام‌های وحشیانه و بربریت خود، سربریدن افراد را نوعی از اقدام‌های عادی قرار داده‌اند. گروه دولت اسلامی همزمان با تصرف بخش‌هایی از شرق سوریه و شمال عراق، سربریده شدن‌ها، به صلیب کشیدن‌ها، اعدام‌های دسته جمعی، برده کشی جنسی را آغاز کرده است ... داعش، فرقه مرگ است و با هیچ واژه دیگری قابل توصیف نیست.»
 • «سخن از تروریسمی است که مکان آن شناسایی نشده و ابعاد و اهداف جهانی دارد و یک سخن دارد تسلیم یا مرگ. تروریسم کماکان بالاترین تهدید جهانی است و این شتری است که دم در خانه همه دولت‌ها خواهد خوابید. پیام تروریسم و خلافت اسلامی این است. ” یا مرگ یا تسلیم”. این است انگیره جهانی تروریسم خلافتی.»
 • «نمی‌توانید با این گونه سازمان‌ها مذاکره کنید، فقط می‌توانید علیه آن بجنگید. این تروریسمی نیست که انگیزه آن مشکلات محلی باشد، بلکه تروریسمی با اهداف و برنامه‌های جهانی است.»
 • «جوانان آرمانگرا باید بدانند که پیوستن به فرقه مرگ (داعش) گمراهی و اشتباه محض و مسیری غلط برای بیان آرزوی فداکاری است.»
 • «تا زمانی که حتی یک اقلیت کوچک به پیام‌های این گروه تروریستی توجه می‌کند، جنایات به پایان نمی‌رسد... رفتارهای وحشیانه بیشتر و بدتری از این گروه تروریستی می‌توان انتظار داشت... افراط‌گرایان به اسلام و حتی مسلمانان جهان که علیه آن‌ها متحد هستند، توهین می‌کنند.»
 • «از این پس به جای دولت اسلامی از واژه داعش برای معرفی گروه تروریستی و تکفیری استفاده خواهم کرد. برای اینکه این گروه تروریستی از واژه دولت اسلامی برای کسب مشروعیت و محبوبیت در میان مسلمانان جان سوءاستفاده نکند، تصمیم به این کار گرفته است. برای معرفی آنان استفاده نمی‌کنم چون آنان نه نماینده مذهب هستند و نه نماینده دمکراسی و دولت خاص.
 • «داعشی‌ها از اینکه با این واژه مورد خطاب قرار گیرند متنفرند؛ پس من هم دقیقاً همان کاری را که آنها را ناراحت می‌کند، انجام خواهم داد و برای معرفی اعضای تروریست و مرگ آفرین این گروه، از واژه داعش استفاده می‌کنم؛ من دیگر از دولت اسلامی برای معرفی آنان استفاده نمی‌کنم چون آنان نه نماینده مذهب هستند و نه نماینده دمکراسی و دولت خاص.»
 • «گروه داعش سال ۲۰۰۶ تحت نظارت آمریکا در عراق تشکیل شد. داعش از عراق به سوریه آمد چرا که هرج و مرج، مسری است.»
 • «آیا ارسال سلاح به تروریست‌ها و حمایت از آنها اقدامی دموکراتیک است؟ پس آیا من هم حق دارم از تروریست‌هایی که به (دفتر مجله) شارلی‌ابدو حمله کردند، حمایت بکنم؟»
 • «اگر شما تعداد حملاتت هوایی نیروهای ائتلاف که شامل ۶۰ کشور هستند را با حملات کشور کوچک ما مقایسه کنید می‌بینید که گاهی ما در یک روز ۱۰ برابر آنها حمله انجام می‌دهیم؛ آیا این جدی است؟»
 • «برای آنها ۴ ماه طول کشید تا شهری در مرز ترکیه که رسانه‌هایشان به آن کوبانی می‌گویند را آزاد کنند. چطور می‌توان گفت این ائتلاف، اثربخش است؟ آنها جدی نیستند و به همین خاطر است که به هیچ‌کس در منطقه کمک نمی‌کنند.»
 • «در سوریه ما دولت داریم نه نظام. اگر این سخن صحیح باشد که ما از داعش حمایت کرده‌ایم به این معناست که ما از آنها خواسته‌ایم که به ما حمله کنند و فرودگاه‌های نظامی را مورد هدف قرار داده و صدها تن را بکشند. کجای این سخن دارای منطق است. ما نیازی به آن نداریم که این اقدامات را برای تضعیف مخالفان انجام دهیم. غربی‌ها در حال حاضر معتقدند که این مخالفان خیالی بودند بنابراین، این فرضیه غلط است.»
 • «تروریسم یک ایدئولوژی است نه تشکیلات و ایدئولوژی مرز نمی‌شناسد. ۲۰ سال قبل تروریسم از منطقه صادر می‌شد به ویژه از کشورهای حوزه خلیج فارس و به ویژه عربستان. اما در حال حاضر از اروپا و مخصوصاً فرانسه صادر می‌شود. اکثریت تروریست‌های اروپایی که به سوریه می‌آیند فرانسوی هستند. اخبار فرانسه به شما می‌رسد. در بلژیک نیز به یک موزه یهودیان حمله شد بنابراین پدیده تروریسم در اروپا دیگر یک پدیده خاموش نیست.»
 • «سوریه زمانی جزو پنج کشور نخست جهان از لحاظ امنیت بود اما الان به پناهگاهی برای تروریست‌ها تبدیل شده است. غرب تروریست‌ها را حمایت می‌کند و بدتر از آن کشورهایی از دوران قرون وسطی در خلیج‌فارس مانند عربستان و قطر هم‌پیمانان غرب هستند.
 • «دو سؤال برای تمام خانواده‌ها و خانواده خود ما به وجود می‌آید اول آنکه چطور می‌شود افرادی که می‌گویند از خدا و دین اسلام دفاع می‌کنند، دست به کشتار مردم می‌زنند. کودکان می‌پرسند آیا آنها می‌دانند که خطا می‌کنند و جواب آن است که برخی می‌دانند اما از دین برای اهداف خود سوءاستفاده می‌کنند و برخی جاهل هستند و نمی‌دانند که دین همان خیر است نه کشتار. سؤال بعدی این است چرا غربی‌ها به ما حمله می‌کنند و از تروریست‌ها حمایت؟ البته تمام غربی‌ها را نمی‌گویم بلکه برخی کشورها را برجسته می‌کنند مانند آمریکا، فرانسه و انگلیس. آنها می‌پرسند آیا این کشورها را اذیت کرده‌ایم؟ جواب ما این است که مسئله ملت‌ها با مسئله دولت‌ها متفاوت است.»
 • «حمایت ارتش روسیه از سوریه برای مبارزه با تروریسم، در کفهٔ سنگین ترازو قرار دارد. این یک عامل تعیین کننده بود. ما اکنون با تروریست‌هایی مبارزه می‌کنیم که بعدها باید در روسیه با آنها مبارزه شود. ما اکنون در حال مبارزه با تروریست‌هایی هستم که می‌توانند در اروپا، ایالات متحده و هرجای دیگری در جهان باشند. فرق ولادیمیر پوتین با دیگر رهبران غربی در این که او این موضوع را به وضوح می‌بیند ولی دیگر رهبران خیر. به همین خاطر هم می‌توان گفت که مداخلهٔ روسیه، حمایت از ارزشها و همچنین منفعت شهروندان روسیه نیز می‌باشد.»
 • «برای ترکیه تروریست خوب و بد وجود ندارد با تمام آنان یکسان برخورد خواهیم کرد.»
 • «اگر می‌توانستم به سوریه بروم، از جنگیدن با گروهی تروریستی که خود را داعش می‌نامد، لذت می‌بردم.»
 • «اگر می‌توانستم با داعش بجنگم، با خوشحالی تمام این کار را می‌کردم زیرا همه زندگی ام را وقف جنگیدن با این گروه‌های شیطانی کرده‌ام و دوست دارم که با این گروه‌ها بجنگم و به آنهایی که فریب این گروه‌ها را خورده‌اند، بگویم که چنین گروه‌هایی هیچ ارتباطی با قرآن ندارند.»
 • «من معتقدم هر فردی که از هر جای جهان کشورش را ترک می‌کند و به این گروه‌های تروریستی می‌پیوندد، باید تابعیتش لغو شود و این کار درستی است. من پیشنهاد می‌کنم که تابعیت هر فردی که به دولت شیطان (داعش) می‌پیوندد، لغو شود .»
 • «گروه تروریستی داعش به من به چشم دشمن شماره یک خود می‌نگرد و برای ترورم برنامه دارد. من دشمن شماره یک داعشی‌ها هستم و آنها برای کشتن من در حال تربیت افرادشان هستند. اگر می‌توانستند زودتر این کار را می‌کردند.»
 • «استفاده از نام دولت اسلامی برای گروه داعشی اشتباه است چراکه آنها هیچ وجه مشترکی با آموزه‌های اسلام ندارند. در سه سال اخیر این تروریست‌ها موفق به تصرف مناطق بزرگی از عراق و سوریه شده‌اند و برای خود به اصطلاح خلافت می‌کنند. آنان افراطیونی هستند که با حمایت آمریکا فقط به نقاطی که مسلمانان زندگی می‌کنند حمله می‌کنند.»
 • «گروه داعش با حمایت اروپا و غرب از طریق شبکه‌های اجتماعی و حتی مساجد اقدام به جذب نیرو می‌کند.»
 • «ایده‌هایی که از سوی داعش مطرح می‌شود و به صورت وسیع تبلیغ می‌شود هیچ ارتباطی با دین مقدس اسلام ندارد. جلوگیری از ترویج تبلیغات داعش باید برای همه مسلمانان یک اصل قرار گیرد
 • «امروز باید در برابر گروه‌هایی که بزرگترین ضربه را به حیثیت اسلام و قرآن وارد می‌کنند، سکوت را شکسته و صدای واحد ما، مقابله با خشونت، افراطی‌گری و ترور باشد.»
 • «... این قاتلان پست‌تر از بهائم...»
 • «امروز عده‌ای هستند در دنیای اسلام، متأسفانه عزت ما مسلمان‌ها را پایمال می‌کنند، متأسفانه به نام جهاد و دین، شمشیر را بر رخ پیغمبر(ص) و اسلام کشیدند و عزت ما مسلمان‌ها را در جهان مخدوش کرده‌اند.

بسیاری از جوان‌ها و مردم جهان را نسبت به عظمت اسلام، دچار تردید کرده اند و اسلام هراسی را در جهان بوجود آورده‌اند. ما در برابر این حادثه غم‌بار باید احساس مسئولیت کنیم.»

 • «امروز جوانان مسلمان، در دنیای غرب و شرق از کار یک گروه هتاک به اسلام و آدم‌کش احساس شرم می‌کنند.»
 • «امروز در عراق هم کلیسا خراب می‌شود، هم کنیسه، هم مسجد، هم حسینیه و هم امام‌زاده.»
 • «اگر گروهک‌هایی همچون داعش می‌توانند سربازگیری کنند عامل اصلی آن فقر مادی و فرهنگی است لذا بیایید دست به دست هم داده واین نوع فقر را از بین ببریم.»
 • «باید بررسی شود که داعش برای تداوم اقدامات تروریستی، منابع مالی و تسلیحات نظامی خود را از چه منابعی تأمین می‌کند... تروریست‌های داعش با هدف ایجاد موج اسلام هراسی در جهان تلاش می‌کنند خود را به اسلام نسبت دهند و این درحالی است که دین مبین اسلام با اقدامات تروریستی مخالف است.»
 • «اگر دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران و دلاوران این ملت نبودند، امروز اربیل و بغداد به دست تروریست‌ها سقوط کرده بودند اما ملت ایران پشتیبان همه مظلومان است و از دهوک، اربیل و سلیمانیه و هر نقطه و سرزمین دیگری در منطقه که مورد ظلم و تجاوز قرار گیرد، دفاع می‌کند و به حول و قوه الهی منطقه و همه کشورها از جمله عراق را با وحدت و انسجام از لوث وجود تروریست‌ها پاک خواهیم کرد.»
 • «سقوط موصل یک شکست نظامی نبود، آن زمان ارتش عراق با تمام تجهیزات در موصل حضور داشت و با محاسبات نظامی نمی‌بایست شکست می‌خورد؛ بنابراین من معتقدم سقوط موصل توطئه‌ای بود که ابتدا در آنکارا و سپس در اربیل برنامه‌ریزی شده بود که با کمک برخی گروه‌ها و طایفه‌های محلی اتفاق افتاد، چنانچه همین مسئله دربارهٔ الرمادی هم روی داد. من معتقدم این مسئله توطئه‌ای طراحی‌شده بود. ترکیه بزرگ‌ترین حامی داعش و القاعده است و واضح است اگر ترک‌ها و سعودی‌ها نبودند، داعش و القاعده نمی‌توانستند رشد کنند»
 • «داعش زاییده القاعده است که سال‌ها پیش در سعودی شکل گرفت و حمایت شد. گروه‌های «طالبان» و «النصره» و همچنین «بوکوحرام» نیز جزئی از القاعده هستند. از زمان سقوط «صدام»، القاعده فعال بوده است. پیش از نخست‌وزیری من درگیری طایفه‌ای بود و به‌ویژه در زمان انفجار حرمین‌عسگرین، این درگیری تشدید شد.»
 • «من در این چند روزی که در بیمارستان بستری بودم، یک تفریح داشتم که عبارت بود از شنیدن صحبت‌های مقامات آمریکایی در زمینهٔ مبارزه! با داعش، که واقعاً مایهٔ تفریح بود.»
 • «ما اطمینان و اعتمادی به صداقت گویندگان این حرف‌ها نداریم و معتقدیم موضوع داعش و تروریسم باید به وسیله کشورهای منطقه علاج شود.»
 • «بر این باورم که سیا و موساد حامی این جریان‌ها و سازمان‌ها هستند، چون هیچ مسلمان حقیقی حاضر نیست چنین کارهایی بکند.»
 • «لبنان نیروهای مسلح به ویژه ارتشی دارد که از آن در برابر تروریسم و هر نوع خطر دیگری دفاع می‌کند. من به شما می‌گویم داعش و نه غیر داعش توانایی ضربه زدن به لبنان را ندارند. مردم طرابلس لبنان از ارتش در برابر داعش حمایت کردند...»
 • «تروریسم ارزش‌های مشترک جامعه جهانی را به چالش گرفته است. ما قویاً تروریسم را محکوم می‌کنیم.»
 • «مذاکره به منظور یافتن راه حل سیاسی با تکفیری‌ها که از وضعیت جوامع عرب تحت ظلم سوءاستفاده می‌کنند و می‌خواهند جامعه لبنان را نیز آلوده کنند، ممکن نیست.»
 • «لبنان در قلب مبارزه با ترویسم قرار دارد و مستقیماً با کاهش افراط گرایی خشونت بار در منطقه و جهان درگیر است.»
 • «افراط گرایی خشونت‌بار بلایی است که تمام جهان را فرا گرفته است و مبارزه با آن نباید یک سرفصل کلی بین‌المللی باقی بماند بلکه باید بخشی از کار تمام عیار باشد.»
 • «مقابله با افراط‌گرایی، تروریسم و خشونت در لبنان مستلزم تقویت ساختار دولت از طریق نظام موسسات دولتی و پایان عدم توازن کنونی در آن است.»
 • «نبرد با تروریسم در لبنان مستلزم بهبود عملکرد سازمان‌های دولتی و ترویج حاکمیت قانون است، چراکه هرگونه کاستی در اعمال عدالت کوتاه‌ترین مسیر برای افراط گرایی و تروریسم است.»
 • «به توانایی نیروهای ارتش، پلیس، بسیج مردمی، و پیشمرگه اطمینان داریم. آنها با داعش می‌جنگند و در جنگ با داعش مجرب و کارآزموده شده‌اند. در بسیاری از مناطق جنگی، توان نیروهای داعش در حال تحلیل رفتن است.»
 • «داوطلبانی وجود دارند که به سوریه رفته‌اند، اما دولت عراق رسماً در جنگ سوریه نقشی ندارد و به این داوطلبان مجوز شرکت در جنگ سوریه را نداده است. اما اینکه عده‌ای داوطلبانه در جنگی شرکت می‌کنند، امر غیرعادی نیست. همان‌طور که در اروپا هم کسانی پیدا می‌شوند که به داعش می‌پیوندند، و همین‌طور افرادی دیگری که به سوریه می‌روند یا به عراق می‌آیند تا با داعش بجنگند.»

سازمان ملل متحد[ویرایش]

 • «داعش علیه مردان، زنان و کودکان ایزیدی مرتکب نسل‌کشی، جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی شده است. نسل‌کشی آن‌ها از روز حمله به شنگال تا به امروز ادامه دارد. داعش به‌شدت در پی نابودی ایزیدی‌ها از راه کشتار، بردگی جنسی، بردگی، شکنجه و رفتارهای تحقیرآمیز و غیرانسانی و کوچ اجباری آن‌هاست که باعث آسیب‌های شدید جسمی و روحی این گروه قومی- مذهبی شده است.»
 • «زمانی که بحث دربارهٔ آثار تاریخی و فرهنگی است، ویرانی‌ها جبران‌نشدنی هستند و نمی‌توان همه آن‌ها را از نو ساخت. حتی اگر ۱۰۰ درصد از تجهیزات و قطعات معتبر استفاده شود اما مورد بازسازی شده هیچگاه مثل اول نخواهد بود. خوشبختانه در اینجا [پالمیرا] نیازی به بازسازی کامل نیست. ما مواد اولیه را در اختیار داریم و باید کار بازسازی را روی آنها انجام دهیم.»

سیاستمداران[ویرایش]

سخنان سیاستمداران، سران سابق کشورها دربارهٔ داعش

سیاستمداران

Colored dice with white background
جنگ با داعش جنگی میان جهان متمدن و مشتی مجنون است که واقعاً می‌خواهند ما را به دوران قرون وسطی برگردانند. نباید به داعش اجازه دهیم اسم اسلام را بدزدد زیرا آنها به خیال خود می‌خواهند جنگ تمدن‌ها را رقم بزنند… این افراد خواهان جنگ تمدن‌ها هستند.
رانیا عبدالله
Colored dice with white background
فکر نمی‌کنم هیچ کشوری داعش را نادیده و دست‌کم بگیرد و ما در افغانستان هم با درنظرداشتن شرایطی که در کشور حاکم است باید به این مسئله توجه کنیم و پیش از اینکه داعش بتواند در افغانستان ریشه‌دار شود، متوجه آن باشیم… یگانه راه مبارزه با داعش در افغانستان وحدت و آگاهی مردم است.
عبدالله عبدالله
Colored dice with white background
با این گروه‌ها نمی‌توان به توافق رسید. آن‌ها هیچ‌کس را جز خودشان نمی‌پذیرند آن‌ها فقط برای نابودی به‌وجود آمده‌اند و تنها راه برخورد با آن‌ها، نابود کردنشان است.
نعیم قاسم
Colored dice with white background
میدان جنگ علیه داعش در سوریه و عراق یکی است و نمی‌توان این دو را از هم جدا دانست. برای پیروزی بر داعش باید در هردو جبهه موفق عمل کرد.
ایاد علاوی
Colored dice with white background
داعش هیچگونه وجه مشترکی با اسلام ندارد… ما به این عقیده مشترک رسیده‌ایم که فقط با اتخاذ تدابیر جامع در تمام سطوح ملی، منطقه‌ای و جهانی می‌توان سیستم بخوبی هماهنگ و مخفی سازماندهی افراط گری و فعالیت تروریستی را تخریب کرد.
نیکلای پاتروشف
Colored dice with white background
بخش زیادی از خشم جوانان در دنیای عرب و اسلام ناشی از نبود راه حلی برای مسئله فلسطینی است و شکلی که اسرائیل در نقض قوانین و اصول بین‌المللی با مصونیت رفتار کرده است. این یکی از علل ظهور شبه‌نظامیان و گروه‌هایی است که به سوی خشونت و تروریسم گرایش پیدا می‌کنند.
نبیل العربی
Colored dice with white background
یک گروه تروریستی که برخاسته از عقاید افراطی می‌باشد، امنیت و آسایش ملتی را برهم زده است… داعش مولود نامبارکی از ترکیب جهل و تندروی است که آبروی اسلام و مسلمین را در معرض خطر قرار داده‌اند … برای این گروهک تروریستی شیعه و سنی مطرح نیست، بلکه قتل انسان‌ها و غارت اموال مردم موجب ارضای روحی آنان است.
اکبر هاشمی رفسنجانی
Colored dice with white background
داعش فقط یک خطر سیاسی نیست، بلکه یک خطر فرهنگی نیز هست.
مروان المعشر
Colored dice with white background
اکنون وهابیت به مشکلی برای کشورهای جهان تبدیل شده است… تروریسم و داعش ناشی از عملکرد غرب در کشورهای اسلامی است.
ماهاتیر محمد
Colored dice with white background
داعشیان این عصاره‌های جنایت و بربریت و جهالت … مقاومت حماسی زنان و مردان کُرد علیه داعش به ما می‌آموزد که اگر قهارترین دشمنان نیز در برابر اراده یک ملت بپاایستاده تاب مقاومت نخواهد داشت.
ملالی جویا
Colored dice with white background
آن‌ها ادعا می‌کنند به دین اسلام و مسلمانان تعلق دارند اما یک میلیارد و هفتصد میلیون مسلمان جهان در رد افراطی‌گری و تفسیر آن‌ها از اسلام و اقدامات آن‌ها و خشونت بی‌معنای آنها متحد و یکصدا هستند
نهاد عوض
Colored dice with white background
در حقیقت، داعش آمیزه‌ای از یک سازمان تروریستی و یک شورش است که از ناآرامی‌ها در عراق و سوریه برای اشغال بخش‌های گسترده‌ای از این دو کشور سوءاستفاده کرده است… داعش با سلطه کشنده‌اش، خطر بزرگی برای غیرنظامیان است… داعش شبکه پیچیده‌ای از قاتلان و دیوانگان است و باید ریشه‌کن و نابود شود.
سوزان رایس
Colored dice with white background
… داعش دشمن مشترک انسانیت است…
فوزیه کوفی
Colored dice with white background
امیدواریم که قضیه داعش و تروریسم با وحدت و انسجام شاهد ریشه‌کن شدن آن باشیم.
علی‌اکبر صالحی
 • «هیولاهایی نظیر طالبان، القاعده، داعش از دیگر سوغات‌های غرب برای مردم ما [افغانستان] بوده‌اند.»
 • «امروز این آمریکاست که طالبان و جهادی‌ها و تازه «داعش» را روی کار آورده و بر خون‌خوارترین و مرتجع‌ترین نیروها برای ادامه سیاست‌های منطقه‌ای‌اش اتکا دارد.»
 • «طالبان و داعش از میان سیل بیکاران وامانده با پرداختن ماهانه پنجصد و ششصد دالر معاش سربازگیری می‌کنند. این جوانانی که از سر گرسنگی طالب و داعشی می‌شوند، هیچ انگیزه‌ای برای جنگیدن ندارند و به آسانی در صورت مهیا شدن زمینه کاری، به حیات عادی شان بازخواهند گشت.»
 • «مقاومت حماسی زنان و مردان کُرد علیه داعش به ما می‌آموزد که اگر قهارترین دشمنان نیز در برابر اراده یک ملت بپاایستاده تاب مقاومت نخواهد داشت.»
 • «درین روزها داستان‌های شهامت و استواری زنان و مردان مبارز کرد در کوبانی و روژاوا سر زبان‌ها بوده و باید از مقاومت الهامبخش شان علیه تروریست‌های داعش و از میهن دوستی و غرور بلند شان با تواضع بیاموزیم. آنان برای دفاع از خاک‌شان در برابر جهالت‌پیشه‌های خونخوار داعشی نه به مداخله آمریکا و ناتو چشم دوخته‌اند و نه هم مثل یک مشت تحلیل‌گر دالرخور آمریکا در افغانستان دفاع از خاک و وطن در برابر تروریست‌ها و بیگانگان را به آمریکا و غرب محول کرده‌اند.»
 • «خلاصه، دالر، رسانه‌ها، موادمخدر و بنیادگرایی اسلامی سلاح‌های مؤثر آمریکا برای به اسارت نگهداشتن کشور ماست که به‌شدت روی آن‌ها کار صورت گرفت. همین اکنون پوهنتون‌های افغانستان مراکز افراطیت و بنیادگرایی‌اند و گروه‌های مرتجع نوع حزب تحریر، جمعیت اصلاح، حزب اسلامی، داعش و غیره با دست باز درین نهادها تبلیغات و سربازگیری می‌کنند. در هرکوچه کابل و ولایات مداراس نوع ماشین‌های طالب‌کشی پاکستان فعال‌اند و کودکان، جوانان و زنان را با افکار طالبانی و وهابی و سلفی و آخوندی تربیت می‌کنند.»
 • «داعشیان این عصاره‌های جنایت و بربریت و جهالت...»
 • «معتقدم که آن‌ها گروهی مجرم و منحرف هستند. چرا که تصور نمی‌کنم هیچ انسانی با هر باور و عقیده‌ای بتواند فرد دیگری را که اسیر دست وی است با کمال خونسردی روبروی دوربین بکشد. این اقدامات در قرون وسطی روی داده و به جز نازی‌ها کسی به چنین اعمالی دست نزده است.»
 • «به عقیده من داعشی‌ها و بنا بر رفتار و باور عملی ونه ظاهری شان از المان‌های ادامه حیات یا ساختن امور جدی برخوردار نیستند. موجودیت آنها به دلیل وضعیت هرج و مرج گسترده در سوریه و عراق است. در صورت وجود کمترین نظام و حکومتی آنها محو خواهند شد. من بنا بر این تعریف و برداشت از آنها هراسی ندارم. نه اینکه من جرم و وحشیگری و خوی ویرانگری آنها را ملاحظه نمی‌کنم بلکه معتقدم داعشی‌ها در برابر کسانی که حاضر به نبرد با آنها باشند عقب‌نشینی می‌کنند.»
 • «ما نباید تصور کنیم که داعشی‌ها به دلیل ظهور در مناطق فراوان ارتش قدرتمندی هستند که در مقابل هیچ نیروی به جز نیروهای ناتو تسلیم نمی‌شوند. با وجود تأکید بر درندگی آنها می‌توان گفت، آنها به قرون قبل از جاهلیت تعلق دارند و این چیزی است که باعث عدم هراس از آنان می‌شود.»
 • «باورها و رفتار داعشیان باعث متحد شدن همه جهان علیه آنان شده است. کردها و سنی‌های معتدل و قبایل و شیعیان همگی بر علیه آنها جبهه گرفته‌اند. ما در مدت اخیر ملاحظه کردیم که چقدر این جریان‌ها از هم دور بودند ولی اکنون همه آنان بر علیه این سازمان متحد شده و گرد هم آمده‌اند. حتی رئیس جمهور آمریکا باراک اوباما فوراً دستور حمله هوایی صادر کرد. وی کسی بود که به دخالت برون مرزی آمریکا باور نداشت. این گروه بسیار درنده خو هستند ولی اقدامات آنان با شکست روبرو خواهد شد.»
 • «چنین افرادی نمی‌توانند در قرن ۲۱ حضور داشته باشند. انگار که بشریت در طی این ۲۱ قرن هیچ دستاوردی نداشته و انگار که تمدن‌ها و فرهنگ‌ها و تعریف‌ها به وجود نیامده‌اند. «داعش» کاملاً بر خلاف انسانیت و دین اسلام و مسیحیت است. آنها سرطانی هستند که باید در اسرع وقت ریشه کن شود
 • «باید به هر راه و شیوه‌ای که ممکن است این غده سرطانی را که شبیه غده اسراییل است ریشه کن کنیم. هیچ راه حل دیگری وجود ندارد با این گروه‌ها نمی‌توان به توافق رسید. آنها هیچ‌کس را جز خودشان نمی‌پذیرند آنها فقط برای نابودی به وجود آمده‌اند و تنها راه برخورد با آنها، نابود کردنشان است.»
 • «برخی ما را از این گروه‌ها می‌ترساندند و می‌گفتند که آنها قصاب و جنایتکار هستند در حالی که همه اینها ترفندهای تبلیغاتی برای ترساندن طرف مقابل بود تا ساده‌تر وارد عرصه کارزار شوند. اکنون ما اعلام می‌کنیم که این گروه‌ها در واقع تنها می‌توانند ترسوها و ضعیف‌هایی مثل آنها را بترسانند اما هرگز رزمندگان مقاومت و مجاهدان شریف ترسی از آنها نخواهند داشت.»
 • «نیروهای عراقی نیازمند برنامه‌ریزی در میادین نبرد هستند تا بتوانند در برابر داعش ایستادگی کنند. همچنین این نیروها نیاز دارند که تحت یک فرماندهی یکپارچه که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته می‌شود در آیند.»
 • «حالت بحرانی شدیدی در بین ائتلاف ضد داعش ایجاد شده و این مسئله به زودی باعث شکست این ائتلاف خواهد شد، ائتلافی که تحت الشعاع نقش ایران قرار گرفته است.»
 • «میدان جنگ علیه داعش در سوریه و عراق یکی است و نمی‌توان این دو را از هم جدا دانست. برای پیروزی بر داعش باید در هردو جبهه موفق عمل کرد
 • «جنگ با داعش به دلایل زیاد طول خواهد کشید، اما مهمترین دلیل نداشتن یک استراتژی مشخص برای مقابله با افراط‌گرایی و نیز فقدان شرایط مناسب جهت ایجاد یک اتحاد بین نیروهای ملی و آشتی گروه‌های مختلف مردم عراق است. علاوه بر آن دخالت‌های خارجی در امور عراق نیز از عوامل عدم تحقق پیروزی سیاسی- نظامی بر داعش است».
 • «باید تأکید کرد که داعش هیچگونه وجه مشترکی با اسلام ندارد… ما به این عقیده مشترک رسیده‌ایم که فقط با اتخاذ تدابیر جامع در تمام سطوح ملی، منطقه‌ای و جهانی می‌توان سیستم بخوبی هماهنگ و مخفی سازماندهی افراط گری و فعالیت تروریستی را تخریب کرد. ما معتقدیم مبارزه با افراط گری و تروریسم باید بر اساس مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت گیرد که مسئولیت اساسی حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را بر عهده دارد.»
 • «گفتمان مذهبی و نیز وضعیت آموزشی و اقتصادی باید مورد بازنگری قرار گیرد زیرا بیشتر آنهایی که به این گروه‌ها [داعش] می‌پیوندند جوانانی بیکار هستند که امیدی به آینده ندارند.»
 • «من تصور می‌کنم بخش زیادی از خشم جوانان در دنیای عرب و اسلام ناشی از نبود راه حلی برای مسئله فلسطینی است، و شکلی که اسرائیل در نقش قوانین و اصول بین‌المللی با مصونیت رفتار کرده است. این یکی از علل ظهور شبه نظامیان و گروه‌هایی است که به سوی خشونت و تروریسم تمایل پیدا می‌کنند.»
 • «داعش، امروز به‌سرعت به یک‌خطر جهانی مبدل شده و کشور ما هم از این لحاظ آسیب‌پذیر است. اما به‌صورت کل، این مسئله از جمله چالش‌هایی است که ما در حکومت وحدت ملی با آن مواجه خواهیم بود. تغییری که در این شرایط در وضعیت امنیتی ایجاد کرده، در اوضاع فعلی، نگرانی بزرگی محسوب نمی‌شود اما به‌هرحال این مسئله مهم را نمی‌توان نادیده انگاشت. فکر نمی‌کنم هیچ کشوری داعش را نادیده و دست‌کم بگیرد و ما در افغانستان هم با درنظرداشتن شرایطی که در کشور حاکم است باید به این مسئله توجه کنیم و قبل از اینکه داعش بتواند در افغانستان ریشه‌دار شود، متوجه آن باشیم
 • «یگانه راه مبارزه با داعش در افغانستان وحدت و آگاهی مردم است
 • «داعش فقط یک خطر سیاسی نیست، بلکه یک خطر فرهنگی نیز هست و آمریکا آن را تهدیدی استراتژی برای خودش نمی‌بیند و از این رو فقط با بحران کنار می‌آید، بدون اینکه قاطعانه با این بحران برخورد کند و نمی‌خواهد بیش از این در مشکلات منطقه، داخل شود.»
 • «اگر داعش زمینه را مناسب نمی‌دید، هرگز در عراق گسترش نمی‌یافت و شکست این گروه کار آسانی نیست.»
 • «بیشتر جلب نفرات باعث خطرناک شدن این گروه [ داعش] می‌شود. طبق برخی از ارقام ۱۵۰۰ نفر از اتباع جمهوری‌های سابق اتحاد شوروی در حال جنگ زیر پرچم این گروه تروریستی هستند… نه فقط رفتن مزدوران دارای تابعیت کشور ما و دیگر کشورها بلکه بازگشت این مزدوران به کشورهایی که از آنجا بطور داوطلبانه به نزد داعش می‌روند، بیشترین خطر را به وجود می‌آورد. این امر باعث تقویت خطرات تروریستی در منطقه خواهد شد. می‌توان خاطرنشان ساخت که اخیراً داعش دارد اندکی ضعیف می‌شود چون به موازات حفظ تضاد اصلی بین سنی‌ها و شیعیان، مراکز جدید و شعارهای جدید مبارزه برای برقراری خلافت در اراضی تصرف شده ظاهر می‌شود.»
 • «می توان امیدوار بود که ایران یکی از شرکت کنندگان فعال در مبارزه با داعش شود.»
 • «کسانی که به پیروزی داعش امید بسته‌اند، صلاح خود را نمی‌دانند، و فقط به خاطر نفرت و کینه‌ای که در سینه اندوختند؛ چنین رویکردی را در پیش گرفته‌اند.»
 • «آن‌ها ترجیح می‌دهند داعش پیروز شود اما شما (اشاره به حزب‌الله) پیروز نشوید؛ شما که بزرگ‌ترین قدرت منطقه یعنی دشمن اسرائیلی را شکست دادید… محمد رعد خطاب به جریان متخاصم با حزب‌الله در لبنان گفت: شما شعار حاکمیت ملی سر می‌دهید، در حالی که آنقدر از خود اختیار ندارید که بتوانید قرارداد تسلیحاتی برای ارتش لبنان ببندید، و این در حالی است که ارتش به این سلاح نیاز دارد.»
 • «... داعش یک مسئله کاملاً جداست. آن‌ها از ما نیستند و هیچ ریشه‌ای در افغانستان ندارند. بدون شک، ظهور برق آسای آنان متکی به حمایت قدرت‌های خارجی بوده است… آن‌ها برای افغانستان خلق نشده‌اند. آن‌ها از خاک افغانستان برای همچون سکوی پرشی برای گسترش نفوذشان در سراسر منطقه استفاده می‌کنند.»
 • «برخی از صداها که از پارلمان [عراق] شنیده می‌شود، صداهایی داعشی هستند؛ آن‌ها از حزب بعث و داعش دفاع می‌کنند، نه از فلوجه… مطمئن باشید تا وقتی به مردم این شهر برای خروج از آن فرصت ندهیم، عملیات فلوجه را اجرا نخواهیم کرد… ه حساب داعشی‌ها و بعثی‌هایی که در شورای نظامی عضویت دارند، خواهیم رسید.»
 • «زمانی برمی گردد که داعش از کل منطقه – نه فقط عراق- طرد شده باشد. داعش هرجا باشد ما آنها را دنبال خواهیم کرد؛ چه در سوریه یا هرجای دیگری. به اعتقاد من این اشتباه است که تصور شود ما می‌توانیم بدون بیرون راندن داعش از سوریه به عراق امنیت دهیم، زیرا داعش الرمادی و نینوا را به این دلیل گرفت که قبل از آن در سوریه پیشروی‌هایی به دست آورده بود. مادام که داعش در سوریه حضوری قوی داشته باشد، ما نمی‌توانیم در عراق امنیت داشته باشیم.»
 • «اگر خدای نکرده سوریه سقوط کند، هرگز عراق روی امنیت نخواهد دید. از این رو مأموریت امروز ما فقط عراق نیست، بلکه ریشه کنی این غده سرطانی از کل منطقه است؛ از کل منطقه. اگر داعش در عربستان سعودی هم باشد، می‌رویم و با آنها می‌جنگیم. هیچ مرضی خطرناک تر از داعش نیست. اگر در خاک عراق و سوریه با داعش نجنگیده بودیم و این گروه متوقف نمی‌شد، داعش خودش را به کل کشورهای خلیج فارس رسانده بود. داعش یک گروه تروریستی افراطی با روحیه‌ای بالاست… نبرد داعش با همه بشریت است.»
 • «ما کمتر از آمریکا و دیگران با داعش مخالف نیستیم. داعش دارد آبروی اسلام را می‌برد.»
 • «یک گروه تروریستی که برخاسته از عقاید افراطی می‌باشد، امنیت و آسایش ملتی را برهم زده است… داعش مولود نامبارکی از ترکیب جهل و تندروی است که آبروی اسلام و مسلمین را در معرض خطر قرار داده‌اند … برای این گروهک تروریستی شیعه و سنی مطرح نیست، بلکه قتل انسان‌ها و غارت اموال مردم موجب ارضای روحی آنان است
 • «این گروه‌های تفکیری که امروز با اسم داعش بهترین و زیباترین شعار عالم را که لا اله الاالله محمدرسول الله است را به بدترین شکل ممکن استفاده می‌کنند میوه غرب و صهیونیست‌ها هستند. ببینید چگونه در رسانه‌ها و در اذهان مردم دنیا از این شعار زیبا در کنار سربریدن‌ها و بهره‌گیری از خشونت بی مرز که استراتژی اصلی غرب است استفاده می‌کنند، به گونه‌ای که هرکس در دنیا این شعار را بشنود یاد این خشونت‌ها بیفتد و چهره زشتی از اسلام برای او تداعی شود، حال آنکه این‌ها دقیقاً کار صهیونیست‌ها و از جمله اهداف آنها از ابتدا بوده است.»
 • «اگرچه جنایات صورت پذیرفته در سوریه، یمن و یا کشتار گروه‌های تروریستی همچون داعش چهره منفور این رژیم را بیش از پیش نمایان ساخته اما قطعاً با حفظ اتحاد، اثری از این ظلم پابرجا نخواهد ماند»
 • «ما عملکرد داعش را به شدت محکوم می‌کنیم اما در عین حال باید بدانیم که ارباب اصلی داعش اسرائیل است.»
 • «آمریکا با پدیده داعش و طالبان می‌خواهد آزادی قدس را از دستور کار مسلمانان جهان خارج کند.»
 • «سناریوی داعش، همچون کتابی است که آمریکا مایل است از آخر و بلکه فقط فصل آخر آن خوانده شود. داعش نسخه دوم طالبان است که بذر آن با طراحی آمریکا و بمنظور تأمین منافع راهبردی آن کشور و در راستای ترسیم خاورمیانه جدید کاشته شد تا در موسم درو، محصول آن برداشت و سپس شاخه‌های آن بریده شود.»
 • «نباید اجازه داد چهره رحمانی اسلام توسط یک گروهک افراطی مخدوش شود.»
 • «ما در موضع مخالفت کامل با جنگ پیشگیرانه علیه تروریسم نیستیم، اما میان مشارکت لبنان در جنگ علیه تروریسم با ارتش و قوایی که تحت نظر دولت باشند و تک‌روی یک گروه مسلح در مشارکت در جنگی خارج از مرزهای لبنان فرق زیادی وجود دارد.»
 • «هیچ سستی با گروه‌های تکفیری و تروریست صورت نمی‌گیرد و پروژه‌های ویرانگر آن‌ها از سوی اهالی اعتدال و تسامح به دیده سهل‌انگاری نگریسته نخواهد شد. آنها هیچ چاره‌ای ندارند جر اینکه شهر [عرسال، لبنان] را ترک کنند و دولت و ما نیز در برابر توطئه‌های این گروه‌ها دست بسته نخواهیم بود.»
 • «در خون‌های که در سوریه ریخته می‌شود ترکیه کوچکترین نقش و برنامه‌ای نداشته و نخواهد داشت. واضح‌ترین رفتار مبارزه با گروه تروریستی داعش را ترکیه از خود به نمایش گذاشته است. تمام اظهاراتی که پیرامون دولت و حکومت ترکیه در این خصوص شده است یک افتراء و تهمتی بیش نیست.»
 • «همکاری ترکیه با داعش یک افتراء است. هیچ‌کس نمی‌تواند مدعی باشد که داعش از داخل ترکیه به کوبانی حمله کرده است و هیچ‌کس نمی‌تواند ثابت کند ترکیه کوچکترین نقشی در این حمله داشته است. کسانی که مدعی شده‌اند دولت ترکیه با داعش در همکاری نزدیک است باید ادعای خود را ثابت کنند.»
 • «هدف اصلی داعش، مکه و مدینه است، نه بیت المقدس. خوب است برادران در عربستان سعودی کمی بیندیشند.. داعش برای مکه و مدینه هم امیر تعیین کرده است… پس همه ملتها و حکومتهای منطقه باید در برابر این خطر بزرگ با هم متحد شوند.»
 • «رد پای داعش را در موساد اسرائیل و در سی.آی. ای آمریکا و سازمان جاسوسی انگلیس بجویید. همه کشورها خطر داعش را درک کرده‌اند و اکنون تنها گروهی که داعش را خطری برای خود نمی‌داند، صهیونیست‌ها در اسرائیل هستند، زیرا هر عملی که داعش انجام داده صد در صد به نفع صهیونیستها بوده است.»
 • «همه مسلمانان باید برای دفاع از دین خود به پا خیزند و مقابله با این جریان تکفیری، در واقع دفاع از اسلام و از دین محمد بن عبدالله (ص) است.

کشورهای منطقه و جهان باید به برخی از کشورهای منطقه که هنوز از داعش حمایت می‌کنند، یادآوری کنند که «بازی داعش به نام اسلام به پایان رسیده است».

 • «امروز تاریخ خود را با عناوین جدید تکرار می‌کند؛ سناریویی که کشورهای منطقه و ارتش آنها را تهدید می‌کند، سناریوی تکفیری‌های متوحش است که بارزترین نمونه آن داعش است… داعش یک گروه کوچک نیست، بلکه در حال گسترش است و در سوریه، عراق، سینا، یمن، افغانستان، پاکستان، لیبی، آفریقا و نیجریه حضور دارد.»
 • «ما در مقابل خطری قرار داریم که همانند آن در تاریخ وجود نداشته است، داعش در عراق و سوریه با مردم چه کرد؟ ما در مقابل پدیده‌ای قرار داریم که وجود دیگران را تحمل نمی‌کند، پدیدهٔ تکفیری متوحش که در برابر تمامی مردم منطقه قرار گرفته است و هرکسی بیعت آنان را قبول کند در امان خواهد بود و الباقی جایی در این دنیا ندارند.»
 • «داعش از شهری به شهر دیگری منتقل می‌شود و تحت نظارت آمریکا از سوریه به عراق می‌رود. کسانی که به آمریکا متکی هستند نه تنها نمی‌توانند موصل را باز پس بگیرند، بلکه الرمادی را هم از دست می‌دهند.»
 • «عجیب است که از بیش از تقریباً یک سال که داعش ایجاد شده است، این مناقشه مطرح شده است که داعش ساخته دست کیست و از آنجا که ما در زمان گمراه سازی رسانه‌ای و سیاسی بسیار بزرگی قرار داریم، باید بگوییم زمانی که دو انفجار در عربستان رخ داد، رسانه‌ها این اتهام را مطرح کردند که ایران در پشت داعش قرار دارد، آیا منطقی است که جمهوری اسلامی ایران که به اشاعه تشیع و امور مربوط به شیعه متهم است، در پشت داعش قرار داشته باشد؟»
 • «این سخن مبتنی بر هیچ شاهدی نیست و با عقل و منطق ضدیت دارد و متهم کردن بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به این که در پشت داعش قرار دارد، امری تعجب آور است. از مسائل مضحک است که اندیشه تأسیس داعش اندیشهٔ من بوده باشد. این کلام بسیار سخیف است. برای یادآوری می‌گویم که داعش در اصل، القاعده در عراق بوده است که عمر البغدادی و دیگران رهبری آن را برعهده داشتند، به صورت کاملاً شفاف، داعش همان القاعده است که به دلیل اختلاف بر سر رهبری میدان در سوریه از آن جدا شد.»
 • «همه دنیا می‌داند که پایه و اساس القاعده همان آمریکا، عربستان و سازمان اطلاعات پاکستان است و این مسئله در کتاب‌ها و تالیفاتی که در مورد این مسئله صحبت می‌کند، وجود دارد.»
 • «داعش منشأ آمریکایی، عربستانی و پاکستانی دارد و آمریکا به این امر اذعان کرده است و تمام جهان این گونه رفتار می‌کند که داعش یک خطر و تهدید است که نه فقط مسیحیان و اقلیت‌ها بلکه تمام جهان را تهدید می‌کند و اگر لبنان بخشی از این جهان باشد، طبیعتاً داعش خطری علیه لبنان است و همین این داعش در مرزهای ما حضور دارد.»
 • «داعش در این جا در بلندی‌های عرسال در داخل لبنان حضور دارد و به همین دلیل امیدوارم که همگی به شناسایی دشمن کمک کنیم، کسی که حقیقتاً با داعش می‌جنگند، به این امر متهم شده است که داعش را تأسیس کرده است که این طرف‌ها ایران و سوریه هستند، این در حالی است که دیگران کار داعش را در رسانه‌ها تسهیل می‌بخشند و نفت آن را می‌خرند و به آن پول می‌دهند.»
 • «داعش همواره در منطقه ما، ملت‌های ما را به خاک و خون می‌کشد و لبنان یکی از همین کشورهایی است که ملت آن گرفتار تروریسم هستند و از این رو ملت لبنان بهتر از هر کسی می‌تواند درک کند که مردم فرانسه چه کشیده‌اند. ‬ از این رو، بر خود لازم می‌دانیم این واقعه دردناک را محکوم کرده و آرزو کنیم که داعش و داعشی‌ها نابود شوند‬‎.»
 • «با توجه به جنایت‌هایی که داعش در منطقه، به‌ویژه سوریه انجام داده طرف‌هایی که از مخالفان دولت سوریه حمایت می‌کردند به این نتیجه رسیدند، اگر روزی «بشار اسد» سقوط کند، جانشین او داعش و جریانات تکفیری خواهند بود و این همان مطلبی است که نه آمریکا و غرب خواهان آن است و نه هیچ‌یک از طرف‌های منطقه‌ای که از داعش حمایت می‌کنند.»
 • «آنچه موجب شکل‌گیری داعش در عراق شد به بازمانده‌های حزب بعث برمی‌گردد، طرفداران صدام در خراب‌کاری‌های داعش و ارتباط با سلفی‌های عربستان نقش و در این زمینه نیز سوابقی در کارنامه خود دارند… ساماندهی پسمانده‌های حزب بعث، گروه‌های تندرو و سلفی‌ها و تجهیز آن‌ها برای برهم زدن آرامش و امنیت در عراق است… داعش تهدیدی در موضع امنیت داخلی عراق است که بلافاصله دولت اقلیم و گروه‌های کردی موضع‌گیری خوبی در مقابل آن‌ها داشتند.»
 • «جنگ با داعش جنگی میان جهان متمدن و مشتی افراد دیوانه است که واقعاً می‌خواهند ما را به دوران قرون وسطی برگردانند. نباید به داعش اجازه دهیم اسم اسلام را بدزدد زیرا آنها به خیال خود می‌خواهند جنگ تمدن‌ها را رقم بزنند.»
 • «مردم به این گروه تروریستی، "دولت اسلامی"(Islamic State) می‌گویند اما من دوست دارم که حرف "I" از این کلمه حذف شود زیرا هیچ چیز این گروه اسلامی نیست. آنها هیچ نسبتی با مذهب ندارند و همه کاری که انجام می‌دهند تحجر است. آنها می‌خواهند اسلامی خوانده شوند زیرا کلمه اسلام مشروعیت کاذبی به آنها می‌دهد و این معنی را ایجاد می‌کند که هر اقدامی علیه آنها به طور خودکار جنگ با اسلام خوانده شود… این افراد خواهان جنگ تمدن‌ها که هستند
 • «اولویت داعش، ویران کردن میراث، هنر، و هر نشانه‌ای از تمدن در منطقه، مانند شهر کهن پالمیرا در سوریه و نمرود در عراق، است… آنها به همهٔ تمدن‌ها اعلان جنگ داده‌اند، اما شاید دردناک‌ترین حمله آنها به بیگناهی کودکی است.»
 • «تهدید داعش فقط نظامی نیست، گفتمان آن نیز تهدیدی برای کل منطقه است و اگر کشوری فکر کند داعش در راستای منافع آن گام برمی‌دارد، اشتباه می‌کند.»
 • «داعش تهدیدی است برای کل منطقه و باید کشورهای منطقه به طور جدی با هم همکاری کنند، نه تنها در بعد نظامی داعش، بلکه در مسئله گفتمان و تهدید تکفیری داعش در منطقه. به نظر من خطر داعش بیشتر گفتمان و شیوه تکفیری داعش است.»
 • «داعش که فقط با دولت و سازمان‌های دولتی نیست که می‌جنگد بلکه بر علیه تمام چیزهایی می‌جنگد که برای مردم اروپا ارزش دارد. اما از سوی دیگر روشن و واضح بگویم که داعش هنوز حدود ۴۶۰۰۰ حساب توییتر دارد و گاهی این حسابهای کاربری منبع خوبی برای بیرون کشیدن اطلاعات و ردگیری است.»

«از آنجا که داعش مدعی است که دولت است و ناحیه‌ای را اداره می‌کند خطر دارد. اگر داعش مثل سال‌های آخر القاعده همواره در حال فرار و گریز باشد فرار از حملهٔ پهپادها و در تلاش برای زنده ماندن، آنگاه فرصت سازماندهی آزمایشگاه و بو جود آوردن زنجیره ارتباطی برای حمل مهمات و منابع مالی و ساخت سلاح کشتار جمعی را نخواهد داشت؛ بنابراین اولین چیزی که باید از آنها گرفت منطقه امنی است که بتوانند در آن سلاح کشتار جمعی تولید کنند. … آنها گزینه‌های ارزان‌تر و سریع تری برای سازماندهی حملات پیچیده و در زمینه اینترنت دارند؛ بنابراین باید حواسمان به تهدیدهای مختلف از سوی داعش باشد و همه تخم مرغهایمان را در یک سبد نگذاریم.»

 • «اکنون وهابیت به مشکلی برای کشورهای جهان تبدیل شده است.»
 • «تروریسم و داعش ناشی از عملکرد غرب در کشورهای اسلامی است.»
 • «آنچه داعش را به طور ویژه خطرناک می‌سازد این است که این گروه هم در فضای مجازی هم در میدان نبرد حضور دارد. در حقیقت داعش ترکیبی از یک سازمان تروریستی و یک شورش است که از ناآرامی‌ها در عراق و سوریه برای اشغال بخش‌های وسیعی از این دو کشور سوءاستفاده کرده است
 • «داعش با سلطه کشنده‌اش خطر عظیمی برای غیرنظامیان محسوب می‌شود. داعش خطرناک‌ترین سازمان تروریستی است. این گروه یک «عامل بی‌ثباتی» در خاورمیانه است و مرم سراسر جهان را تهدید می‌کند.»
 • «هنگامی که برخی مردم بی‌پروا و به اشتباه داعش را نماینده‌ای از مذهب بزرگ اسلام خطاب می‌کنند ما در حقیقت متحدان و دوستان مسلمان و تعداد بی شماری از قربانیان مسلمان اقدامات وحشیانه داعش را بیزار می‌کنیم. داعش شبکه پیچیده‌ای از قاتلان و دیوانگان است و باید ریشه کن و نابود شود.»
 • «بزرگ‌ترین معظلی که کل منطقه را به آشوب کشاند ناشی از همان عناصر موجود در منطقه است، که یکی از آنها رژیم آخوندهای ایران است که از همان ابتدا تصمیم گرفت برای سلطه جویی، با ایجاد تنش، جنگی بین شیعه و سنی راه بیندازد»
 • «هر بار که سخنی دربارهٔ مشارکت دادن رژیم ایران در نبرد ضد سازمان داعش از غربی‌ها می‌شنوم، سرم را به دیوار می‌کوبم. چگونه می‌توانند به این شکل فکر کنند؟ … افراط‌گرایی یکی است و هدف آن یکی است».
 • «امروز شواهدی در سوریه موجود است که بدون هیچ تردیدی تروریسم خارجی را تأیید می‌کند. این تروریسم از خارج تأمین مالی می‌شود و ورودش را به سوریه تسهیل می‌کند. آیا می‌توانیم هزاران چچنی را که برای داعش و جبهه النصره می‌جنگند، مخالفان میهن‌پرست یا میانه رو بدانیم؟. آنها خارجی هستند. آنها مزدورانی خارجی هستند که بواسطه دلارهای کثیف کشورهای حاشیه خلیج [فارس] برای ویران کردن سوریه خریده شده‌اند. ما ۸۰ هزار مزدور خارجی داریم که برای داعش و جبهه النصره می‌جنگند.»
 • «تفکر تکفیری، به طور مستقیم به اندیشه وهابی‌های عربستان سعودی مرتبط است. به همین دلیل ما می‌گوییم که کشورهای حوزه خلیج [فارس] در ریخته شدن خون مردم سوریه دخالت دارند زیرا آنان هستند که تأمین کننده بستری برای اندیشه «تهدید دیگر کشورهای شرور» هستند و بنابر این به خود اجازه می‌دهند که دیگران را سر ببرند. این تفکر داعش، تفکر وهابی است که دست قطع می‌کنند و بازو و سر با شمشیر می‌زنند و این سنتی وهابی است.»
 • «این گروه‌ها در فهرست سازمان‌های تروریستی هستند و دولت‌هایی آنها را تأمین مالی می‌کنند. امروز دیگر بر کسی پوشیده نیست که ترکیه داعش را تأمین مالی کرده و عبورشان را در سوریه تسهیل می‌کند. بر کسی پوشیده نیست که قطر و عربستان سعودی جبهه النصره را تأمین مالی می‌کنند. آن‌ها هزینه آموزش و سلاح را برعهده دارند. این ما نیستیم که چنین می‌گوییم بلکه گزارش شورای امنیت آن را تأیید کرده است.»
 • «هر که داعش را خلق کرده است پول به آن‌ها داده و از آن‌ها حمایت کرده است در نهایت ضرر بزرگی خواهد کرد، حالا چه آمریکا باشد چه انگلیس چه کشورهای منطقه. این کار سرانجام خوبی نخواهد داشت.»
 • «ما کاملاً یقین داریم که (داعش) برای ورود به معادلات لبنان برنامه‌ریزی کرده است، ولی ما اولاً از طریق انسجام داخلی و مقابله امنیتی و ثانیاً از طریق هماهنگی بین دستگاه‌های امنیتی و نظامی، با آن‌ها مقابله خواهیم کرد». «تلاش برای انسجام ملی هم اینک از طریق گفتگوهای کنونی بین (حزب‌الله و جنبش المستقبل) ادامه دارد و بازدید من از منطقه جبل محسن (که اکثریت علوی دارد) و گفتگوی نرم سیاسی که نشان دهنده گفتمان لبنانی می‌باشد در همین راستا است».
 • «یک قرائت ضد اخلاقی و یک قرائت خشن و ضد انسانی پدید آمده که برآیند و نتیجه آن ظهور و بروز گروه‌های تکفیری و افراطی همانند القاعده و طالبان یا داعش است که به نان اسلام ناامنی ایجاد می‌کنند.».
 • «امیدواریم که قضیه داعش و تروریسم با وحدت و انسجام شاهد ریشه‌کن شدن آن باشیم.»
 • «خیلی روشن بگویم، ما به‌هیچ‌وجه، هیچ شکلی از افراط‌گرایی و تندروی را تحمل نمی‌کنیم. ما نباید اظهارات تنفربرانگیزی را که خشونت علیه اقلیت‌ها را تحریک می‌کند، تحمل کنیم.»
 • «من برای داعش و هوادارانش پیامی دارم، شما چگونه در درگاه خدا می‌ایستید و به جنایاتی که علیه انسانهای بیگناه مرتکب شده‌اید و هزاران انسان بیگناه، مسلمان، مسیحی و دیگر اقلیتها را کشته‌اید، پاسخ می‌دهید. شما نماینده ما نیستید و نمی‌توانید از طرف ما حرف بزنید. شما منحرف و گمراه هستید. شما گروهی غیرقانونی هستید یا آن طور که ما در اسلام می‌گوییم شما خوارج هستید آنها نمی‌توانند از جانب دین ما سخن بگویند. آنها هرگز به این دین زیبا تعلق نداشته‌اند. آنها ادعا می‌کنند به دین اسلام و مسلمانان تعلق دارند اما یک میلیارد و هفتصد میلیون مسلمان جهان در رد افراطی گری و تفسیر آنها از اسلام و اقدامات آنها و خشونت بی معنای آنها متحد و یکصدا هستند
 • «برخی از مسلمانان پاک وساده ممکن است بدون اینکه متوجه عملکرد داعش شوند، تحت تأثیر تبلیغات این گروه تروریستی قرار بگیرند. این افراد لازم است بدانند که دین اسلام دین صلح است و دین اسلام اینگونه باید تعریف شود».
 • «داعش مسلمان پاک‌سرشت را گمراه می‌کند، آنها تحت تأثیر تبلیغات داعش قرار می‌گیرند و به همین دلیل فکر می‌کنند که به دین خدا کمک می‌کنند در حالی که اینگونه نیست. باید به مسلمان بگوییم که تروریست‌ها چه سنی باشند چه شیعه هیچ ارتباطی با اسلام ندارند بلکه اسلام را بدنام می کننند. اسلام دین صلح است».
 • «من با حضور انگلیس (در ائتلاف) علیه داعش مخالفم زیرا طی ۲۳ سال جنگ با تروریسم هزاران تن کشته شدند؛ حال آنکه سود آن تنها به جیب سوداگران اسلحه و نفت رفت.»
 • «به عقیده من در برخی از زمینه‌ها ما اهداف مشترک با کشورهای آسیای میانه و روسیه داریم. افغانستان دیر یا زود میدان جنگ داعش خواهد شد. داعش دشمن مشترک انسانیت است. اما یقیناً مبارزهٔ روسیه در برابر داعش یک مبارزه برجسته است و مردم آن را احساس می‌کنند. ما در مبارزه با داعش و تروریستان و جلوگیری از نفوذ آنها به کشورهای آسیای مرکزی ضرورت داریم که کشورهای آسیای مرکزی و به ویژه روسیه را در این مبارزه با خود داشته باشیم. اگر روسیه در این زمینه همکار نباشد، تروریستان آسیای میانه‌ای به زودی مرزهای این کشورها را درمی‌نوردند.»
 • [ آیا حمله به عراق به ظهور داعش منجر شده است] «من فکر می‌کنم که بخشی از حقیقت در آن نهفته است. البته شما نمی‌توانید بگوئید که کسانی که در سال ۲۰۰۳ صدام حسین را سرنگون کردند مسئول وضعیت سال ۲۰۱۵ عراق هستند». «برخی از مسائل عراق از رویدادهای بهار عربی تأثیر گرفته‌اند، و همه ما می‌دانیم که داعش از سوریه به عراق سرایت کرد»
 • «این جنگ تروریسم از ۵ سال [ ۵ مهر ۱۳۹۵] پیش توسط ۸۰ کشور به ما تحمیل شد و سوریه وارد جنگ با تروریست شد. در این جنگ تمدن و مسائل فرهنگی سوریه از بین رفت و تمام مکان‌های زیبا و دیدنی سوریه را تخریب کردند.»
 • «ما اعتقاد داریم که اسلامِ ما را به گروگان گرفته‌اند. شبه‌نظامیان تروریست و گروه‌هایی که خط مشی سیاسی خاصی دارند این دین را به گروگان گرفته‌اند. آنها می‌خواهند روابط خوبی را که با غرب و شرق داریم از بین ببرند. آنها نمی‌خواهند در دنیا ثبات وجود داشته باشد. اگر بگذاریم آنها کار خود را بکنند در نهایت این باور به وجود خواهد آمد که اسلام پشت همه این فعالیتها قرار دارد و اینکه همه مسلمانها بدجنس هستند، این موضوع یک پیروزی بزرگ برای آنها خواهد بود که نباید اجازه دهیم اتفاق بیافتد.»
 • «اسلام دین صلح است، با اتفاقاتی که می‌افتد مخالف هستیم و نمی‌توانیم در برابر آنها نرمش نشان دهیم. نرمشی در مقابل تعصب وجود ندارد.»
 • «باور من این است که برخی از کشورها در مورد داعش بزرگ‌نمایی می‌کنند. داعش در افغانستان عنصر بومی نیست و بنابراین رشد و رونق این جریان در این کشور بسیار دشوار است. مولفه‌های فکری داعش تنها اسلام‌گرایی نیست؛ چنان‌که از طالبان نیست. داعش شعارهای مشخصی به غیر از مسایل دینی دارد که مسایل قومی و قرائت عربی می‌باشد. این قرائت‌ها در شمال افغانستان پا نمی‌گیرد.»
 • «آیت الله العظمی سیستانی در برابر طرح‌های تکفیری و تجزیه‌طلبی که منطقه را درنوردیده، نقطه اتکا به شمار می‌روند. ایشان از طریق فتوای جهاد، وحدت عراق را حفظ کردند و از افتادن آن در دام فتنه جلوگیری کردند.»

وزیران خارجه[ویرایش]

وزیران خارجه

Colored dice with white background
تئوری داعش براساس قربانی شدن فرد در رسیدن به هدفش است که این موضوع به آن‌ها اقتدار می‌دهد … جامعیت آن‌ها عنصر مهم دیگری است … تروریست‌های داعش از همهٔ دنیا جمع شده‌اند و ما فقط با داعشِ عراقی برخورد نمی‌کنیم بلکه با یک گروهِ جهانی زیرِ پرچم داعش می‌جنگیم.
ابراهیم جعفری
Colored dice with white background
باید با گروه تروریستی داعش و دیگر گروه‌های تروریستی بدون مواضع دوگانه مبارزه کرد. حامیان مالی گروه‌های تروریستی باید بدانند که تروریسم هیچ مرزی نمی‌شناسد.
سرگئی لاوروف
Colored dice with white background
همهٔ کشورهایی که از مخالفان دولت سوریه وارتش آزاد و گروه‌های تندرو حمایت می‌کردند، در رشد پدیده‌ای به نام دولت اسلامی سهیم هستند.
هوشیار زیباری
Colored dice with white background
هرکسی که از داعش حمایت می‌کند یا قصد دارد به آن بپیوندد باید بداند که این سازمانی است بزهکار که جنایت‌هایی مانند تجاوز، قتل، تخریب و هر نوع جنایت وحشتناک دیگر را انجام می‌دهد.
ویلیام هیگ
Colored dice with white background
این‌ها نسل دوم و سوم شهروندان مسلمان جوامع اروپائی هستند که باعث افراطی‌گری در این منطقه شده‌اند و این سؤال مطرح می‌شود که چگونه آموزش دیده‌اند، آنها در جوامع غیر دموکراتیک آموزش ندیده‌اند، آنها در جوامع غیر دموکراتیک بزرگ نشده‌اند، آنها در غرب بزرگ شده‌اند و متأسفانه به سوریه و عراق آمده‌اند. این یک سؤال جدی است.
محمدجواد ظریف
Colored dice with white background
بسیار غم‌انگیز و تاسف بار است که برخی اقدامات تروریستی خود را با نام دین اسلام که دین رحمت و صلح است، توجیه می‌کنند.
عنیفه عمان
Colored dice with white background
مجموعه‌ای از تبه‌کاران، افراد دچار اختلال شخصیت و فاسد هستند… رابطهٔ این گروه با اسلام مانند رابطهٔ کوکلاکس کلان‌ها در آمریکا با مسیحیت است… هر مذهبی متعصبان و افراد افراطی خود را دارد؛ ولی آن‌ها راوی مذهب نیستند. اینکه گمان کنیم داعش گروهی از مسلمانان هستند، عصبانی‌کننده است.
عادل جبیر
Colored dice with white background
تروریست‌ها تنها به ریختن خون سوری‌ها راضی نشدند بلکه تمامی مردم جهان را هدف قرار دادند … همچنان مردم سوریه بیشترین کسانی هستند که بهای جنایت‌های تروریست‌ها را با خون و امنیت و ثبات خود می‌پردازند.
ولید معلم
 • «ما از تلاش‌های بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم استقبال می‌کنیم اما این تلاش‌ها باید با هماهنگی دولت و ارتش سوریه صورت گیرد و اگر این هماهنگی نباشد این تلاش‌ها نقض حاکمیت و مداخله آشکار محسوب می‌شود و تأثیر جشمگیری نیز بر میدان نخواهد داشت بلکه اوضاع را بدتر خواهد کرد.»
 • «تروریست‌ها تنها به ریختن خون سوری‌ها راضی نشدند بلکه تمامی مردم جهان را هدف قرار دادند
 • «همچنان مردم سوریه بیشترین کسانی هستند که بهای جنایت‌های تروریست‌ها را با خون و امنیت و ثبات خود می‌پردازند
 • «ما در سوریه به نیابت از جهان با تروریسم می‌جنگیم. ارتش شجاع ما مستحق حمایت و تقدیر است. اقدامات تروریستی در کشور ما در مقابل چشم و گوش تمامی جهان صورت می‌گیرد. با این حال مردم سوریه همچنان در برابر تروریسم پایدار هستند.»
 • [یورونیوز: هنگامیکه از گروه موسوم به دولت اسلامی سخن می‌گویید، بیشتر از واژه عربی داعش استفاده می‌کنید. به گمانم بی‌دلیل نیست. داعش برای شما چیست؟ آیا اسلامی است؟ آیا یک دولت است؟] «هیچ‌کدام. مجموعه‌ای از تبه‌کاران، افراد دچار اختلال شخصیت و فاسد هستند. این هیچ ربطی به اسلام ندارد. رابطه این گروه با اسلام مانند رابطه کو کلاکس کلان‌ها در آمریکا با مسیحیت است. بی‌ربط هستند. هر مذهبی متعصبان و افراد افراطی خود را دارد؛ ولی آن‌ها راوی مذهب نیستند. اینکه گمان کنیم داعش گروهی از مسلمانان هستند عصبانی‌کننده است.»
 • «پادشاهی سعودی، اولین کشوری بود که پیشنهاد ایجاد یک ائتلاف ضد داعش را مطرح کرد.»
 • «کماکان زمینه‌های مناسبی برای رشد تروریسم در عراق و سوریه وجود دارد و دربارهٔ داعش، اگر بخواهیم این سازمان تروریستی را از بین ببریم، باید بشار اسد را کنار بگذاریم.»
 • «باید با گروه تروریستی داعش و دیگر گروه‌های تروریستی بدون مواضع دوگانه مبارزه کرد. حامیان مالی گروه‌های تروریستی باید بدانند که تروریسم هیچ مرزی نمی‌شناسد
 • «جنگ امروز تنها برای دفاع از اقلیم کردستان نیست بلکه جنگی است برای دفاع از ملت عراق و همه قومیت‌ها و اقلیت‌های ساکن این کشور. این جنگی است برای دفاع از همه منطقه و البته دفاع از بشریت.»
 • «دلایل متعددی وجود دارد بویژه بحران سوریه که داعش از آن به نفع خود بهره‌برداری کرد. همین‌طور اختلاف نظر بین سیاستمداران عراق و همچنین عرب‌های سنی که احساس می‌کند سیاستهای دولت آنها را به حاشیه رانده است. بعلاوه، این گروه‌ها مقادیری زیادی سلاح، تجهیزات پیشرفته و همین‌طور پول و اموال زیادی در اختیار دارند. اینها عوامل تأثیرگذاری هستند که آنطور که باید و شاید از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی و سران عراق مورد توجه قرار نگرفته‌اند.»
 • «همه کشورهایی که از اپوزیسیون سوریه و ارتش آزاد این کشور و گروه‌های تندرو حمایت می‌کردند در رشد پدیده‌ای به نام دولت اسلامی سهیم هستند. همه آنهایی که به دولت اسلامی کمک می‌کردند اکنون فکر می‌کنند کنترل اوضاع از دستشان خارج شده است. دولت اسلامی سلاح‌های پیشرفته و ارتش خیلی مجهزی دارد. قوی شده و خودش را اداره می‌کند و اینگونه از کنترل خارج شده است.»
 • «هرکسی که از داعش حمایت می‌کند یا قصد دارد به آن بپیوندد باید بداند که این سازمانی جنایتکار است که مرتکب جنایت‌هایی مانند تجاوز، قتل، تخریب و هر نوع جنایت وحشتناک دیگر شده است
 • «من از بکار بردن لفظ «دولت اسلامی» برای گروه داعش بیزارم چون این گروه نه اسلامی است و نه دولت است. من ترجیح می‌دهم عنوان داعش را برای آنها بکار ببرم، در عربی و در فارسی نام داعش استفاده می‌شود اما در غرب از آن استفاده نمی‌شود.»
 • «اقداماتی دراین رابطه باید انجام شود که مهمترین آن توقف حمایت از داعش است، متأسفانه از داعش حمایت می‌شود و این گروه کمک دریافت می‌کند و از آنها به عنوان مهره در بازیهای ژئواستراتژیک با هدف اشراف بر منطقه استفاده می‌شود، این امر باید متوقف شود .»
 • «این توهم که می‌توان با استفاده از داعش بازی کوتاه مدت تاکتیکی انجام داد و می‌توان از داعش به عنوان ابزار فشار علیه دیگر دولتها استفاده کرد باید متوقف شود، اقدام نظامی علیه داعش هم فقط بمباران آن نیست و ما به یک استراتژی چند بعدی به هم پیوسته در این رابطه نیاز داریم.»
 • «غرب باید در موضوع افراطی گری، خود را مورد بررسی قرار دهد. غربیها باید از خود بپرسند که چه چیزی اشتباه بوده است که تعداد زیادی از افراطیون و نه اکثریت آنها در خاورمیانه از جوامع غربی می‌آیند. اینها نسل دوم و سوم شهروندان جوامع اروپائی هستند که باعث افراطی گری در این منطقه شده‌اند و این سؤال مطرح می‌شود که چگونه آموزش دیده‌اند، آنها در جوامع غیر دموکراتیک آموزش ندیده‌اند، آنها در جوامع غیر دموکراتیک بزرگ نشده‌اند، آنها در غرب بزرگ شده‌اند و متأسفانه به سوریه و عراق آمده‌اند. این یک سؤال جدی است
 • «برخی فکر می‌کردند در کوتاه مدت داعش و حمایت از گروه‌های تکفیری برای آنان منافعی دارد اما امروز آن‌ها به این درک رسیده‌اند که نه تنها هیچ نفعی ندارد بلکه خطری استراتژیک است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.»
 • «باید منتظر باشیم این درک و تحول اثرش را در عملکرد دوستان ما در منطقه و کشورهای دیگر بگذارد و زمانی که این تأثیر گذاشته شود می‌توان با حرکت افراطی گری و داعش در منطقه به طور ریشه‌ای برخورد کرد.»
 • «زمینه‌های خوش‌بینی در این خصوص وجود دارد و توقف داعش در برخی مناطق و شکست‌های پیاپی این گروه افراطی را شاهدیم که با حضور فداکارانه مردم عراق از جمله اهل سنت، شیعیان و کردها صورت گرفته است.»
 • «بسیار غم‌انگیز و تاسف بار است که برخیاقدامات تروریستی خود را با نام دین اسلام که دین رحمت و صلح است، توجیه می‌کنند.»
 • «تئوری داعش براساس قربانی شدن فرد دررسیدن به هدفش است که این موضوع به آن‌ها اقتدار می‌دهد وآن‌ها براساس شست وشوی مغزی پیش می‌روند… جامعیت آنها عنصر مهم دیگری است که باید به آن توجه شود چرا که تروریست‌های داعش از همه دنیا جمع شده‌اند و ما فقط با داعش عراقی برخورد نمی‌کنیم بلکه با یک گروه جهانی زیر پرچم داعش می‌جنگیم
 • «امروز همه مسلمانان باید بدانند عراقی‌ها به نمایندگی از جهان اسلام در برابر تروریست‌ها ایستاده‌اند. تروریست‌ها به هر عمل وحشیانه‌ای دست می‌زنند تا در برابر ما ایستادگی کنند. ما در شرایط امروز می‌خواهیم پیام وحدت‌بخش جهان اسلام را عملی کنیم. امروز الازهر وظیفه‌ای بر عهده دارد و آن این است که باید توطئه‌هایی را که علیه مسلمانان رخ می‌دهد افشا کند. من از اینجا پیام خود را به جامعه الازهر و مرجعیت اسلام اعلام می‌کنم. امروز همه ما نیازمند وحدت هستیم.»
 • «فرهنگ نقش بسزایی درجذب افراد به داعش دارد چرا که آن‌ها قاعده‌ای در ذهن دارند که به آن‌ها اجازه کشتار می‌دهد. این گروه‌های تروریستی به واسطه حمایت از اهل سنت قیام کردند در حالی که اهل سنت از آنها بیزاری می‌جویند.»
 • «در رابطه با ایران، ما با چالش‌هایی مواجه هستیم و همه این موضوع را می‌دانند و ما مشغول کار روی این چالش‌ها هستیم، اما می‌توانم به شما بگویم که ایران در عراق از برخی جهات به اهداف ما کمک کرده و آنها توجه خود را بر داعش متمرکز کرده‌اند و به این ترتیب ما در واقع علایق مشترکی داریم.»
 • «داعش روز به روز ضعیف تر می‌شود و استراتژی ائتلاف از طریق آموزش نظامی و پشتیبانی لجستیک از نیروهای عراقی و حملات هوایی به ثمر می‌نشیند. واقعیت این است که جنگجویان داعش در ماه‌های اخیر در موقعیت حمله نبوده‌اند و کنترل ۴۰ درصد اراضی در عراق را که زمانی در اختیار داشتند از دست داده‌اند.»
 • «تروریست‌ها می‌خواهند زندگی روزمره ما را فلج کنند. وظیفه ماست که با عزم و قاطعیت بیشتری از ارزش‌های خود دفاع کنیم. ما در کنار هم، در کنار کشورهایی که در این واقعه [حمله داعش به بنگلادش] آسیب دیدند، بنگلادش و ژاپن، و همه کشورهای دیگری که روزهایی مثل امروز ما را تجربه کرده‌اند، به مبارزه ادامه خواهیم داد، چون تنها با اتحاد با یکدیگر می‌توانیم جلوه‌ای از تمدن را به نمایش بگذاریم، جلوه‌ای که با آنچه متأسفانه دیشب در بنگلادش دیدیم تفاوت دارد.»
 • «همهٔ شهرهای لبنان مأمنی برای ارتش لبنان و همانند طرابلس، محلی برای مخالفت با تروریسم است… تروریسم با سخنان سیاسی و یا غیر سیاسی توجیه‌پذیر نیست… کشتاری را که داعش به آن دست می‌زند از دید همهٔ لبنانی‌ها مردود است… هر سیاستمداری که اقدامات داعش را توجیه کند، ملت لبنان آن را طرد می‌کند.»
 • «تهدید برای تقسیم هر کشوری در حقیقت تهدید همه کشورهای منطقه و مشرق زمین است.»
 • «آیا تکفر داعشی پس از سقوط آن در عراق باقی خواهد ماند؟»
 • «سرنوشت عراق و لبنان در شرایط کنونی یکی و شرایط دو کشور بسیار همانند است. لبنان و عراق خاستگاه تمدن‌ها و تنوع‌ها هستند و خطری که آنها را تهدید می‌کند، یکی است و ما به سرنوشت و آینده دو کشور اهتمام ویژه داریم.»
 • «اگر شرایط کنونی ادامه پیدا کند، مسیحیان نه فقط در موصل بلکه در سراسر مشرق زمین در معرض تهدید خواهند بود.»
 • «با حمله به داعش فقط در عراق مخالف هستیم زیرا موجب می‌شود که این گروه تروریستی تکفیری به سوی سوریه و لبنان حرکت کند و خطر بیشتری در آینده سوریه و لبنان را تهدید خواهد کرد.»
 • «اساساً چه کسی انتظار به‌وجودآمدن گروهی مانند داعش را داشت؟ بنابراین همه‌چیز می‌تواند تغییر کند. کشورهای عربی درحال‌حاضر همه قربانی تروریسم هستند. بین آنها شکاف به وجود آمده است؛ اما به‌جای برخورد با مسئله تروریسم به اختلافات داخلی خودشان اهمیت می‌دهند. به نظر من به نفع همه خواهد بود که کشورهای عربی در قبال این مسئله (تروریسم) یک موضع واحد بگیرند.»

دین‌یاران[ویرایش]

رهبران دینی و روحانیان

دین‌یاران

Colored dice with white background
اگر امروزه از مسیحیان لبنانی دربارهٔ تحولات جاری بپرسید، همه آن‌ها پاسخ می‌دهند که اگر حزب‌الله نبود، داعش به جونیه می‌رسید.
بشاره الراعی
Colored dice with white background
[به چه دلیل عقاید رادیکال داعش و القاعده تا این اندازه جذاب است؟] «یک دلیل آن گرایش جوانان به شورش علیه سیستم مستقر است. اما آنها به این جوانان تفاسیری ارائه می‌دهند بدون آن که در مورد مسوولیت‌ها چیزی بگویند. آنها بیشتر دنبال ماجراجویی هستند.
مصطفی سریچ
Colored dice with white background
اسلام ارتباطی با ترور، قتل و تخریب شهرها، روستاها و آثار فرهنگی و تاریخی ندارد و باید درک کنیم که خداوند، قرآن کریم و پیامبر ما را به گسترش صلح فراخوانده‌اند... دولت اسلامی تروریستی وجود ندارد زیرا اسلام دین صلح است. ارتکاب اقدامات تروریستی به نام اسلام، برخلاف این دین الهی است و هیچ‌گاه یک دولت اسلامی نمی‌تواند به انجام فعالیت‌های تروریستی بپردازد.
راویل عین‌الدین
Colored dice with white background
تروریسم اساساً محصول بی‌عدالتی‌های اجتماعی و پول‌پرستی است. درست نیست که اسلام را با خشونت یکی بدانیم. در همهٔ ادیان همیشه یک گروه کوچک بنیادگرا وجود دارد. ما نیز از این گروه‌ها داشتیم، مثلاً گروه کاتولیسیزم.
پاپ فرانسیس
Colored dice with white background
موضوع داعش و تروریست‌هایی که با نام اسلام در سراسر منطقه پراکنده شده‌اند، یک موضوع عادی و طبیعی نیست بلکه این تروریست‌ها بوجود آورده شده‌اند و مورد حمایت هستند.
علی خامنه‌ای
Colored dice with white background
امروزه مسئله [اسلام] از داعش فراتر رفته است؛ ماجرای امروز خنده‌دار است... ما در سطح علمی مرجعیتی شکل نداده‌ایم که بتواند دین را به یک سمت و سو هدایت کند به ویژه که بسیاری از مفتیان سرسپردهٔ حاکمان خودکامه شده‌اند و با این کار اعتبار خود را در نزد مؤمنان از دست داده‌اند. این فضا باعث شده است به عنوان مثال جماعت داعش برای خود فتوا دهد. آنان هم نصوص معتبر خود را دارند.
عبدالفتاح مورو
Colored dice with white background
هدف داعش از جذب جوانان به گروه گمراه خویش و فریب آن‌ها، برهم‌زدن نظم و امنیت کشورهای اسلامی و هدف قرار دادن جوانانی است که ستون امت هستند. افراد معروف به داعش، از خوارج زمان و آشوبگر هستند ... تروریست‌های داعش همان خوارجی هستند که با قیام علی بن ابی طالب او را متهم به کفر کردند.
احمد طیّب
Colored dice with white background
باید همه گرد هم آییم و بسیار جدی مخالفت خود را با این گروه‌ها که ضد بشری، ضد تمدن و همین‌طور ضد ارزش‌های ما هستند، اعلام کنیم.
دلیل بوبکر
Colored dice with white background
داعش مظهر جدایی از اجتهاد در اندیشه اسلامی است... می‌توان گفت که دلیل پیدایش این گروه‌ها خروج از اعتدال و رعایت اصل جمع ضدین و فراموشی ابعاد متفاوت انسانی است.
حسن خمینی
Colored dice with white background
این داعشیان عین حقیقت و واقعیت کفر هستند چرا که اسلام براساس آنچه از قرآن و سیره عملی پیامبر (ص) برداشت می‌شود، دین صلح، مدارا، محبت، تحمل، منطق و گفت‌وگو است... باید همه ما سخنان و رفتارهای درشت نسبت به مسلمان و غیرمسلمان را کنار بگذاریم و محبت و مدارا را در همه حوزه‌های زندگی پیش بگیریم
حسین انصاری‌راد
Colored dice with white background
آن‌ها از دین ابزاری ساخته‌اند برای افساد در زمین. باید شبهاتی را که این‌ها مطرح می‌کنند، نقد کرد؛ دلایلی را که بر آن استناد می‌کنند، پژوهید. باید فهم درست از دین را ارائه کرد، آن‌ها را در برابر مردم افشا کرد تا دروغ‌شان بر مردم و حتی برخودشان آشکار شود.
علی جمعه
Colored dice with white background
این گروه... جنگش با سنی و شیعه نیست، جنگش تنها با عراق یکپارچه و متحد نیست، بلکه اصلاً با انسانیت، با بشریت سر نزاع دارند... در یک کلام، وحشیانه‌ترین جنایت‌ها را انجام می‌دهند... .
یوسف صانعی
Colored dice with white background
تروریسم مرز و دین ندارد و آن که کلیسا و مسجد را ویران می‌سازد، پیوستگی به دین ندارد.
آرام یکم
 • «به نظر ما مداخله متحدین به رهبری آمریکا نتیجه‌ای به غیر از تحکیم موقعیت جهادگران داعش نداشت که این مسئله همیشه برای ما سئوال برانگیز بود تا اینکه روس‌ها آمدند و به داعش ضربه زدند. بعد اعتراضاتی شد مبنی بر اینکه روس‌ها خواهان حمایت از رژیم سوریه هستند. البته واضح است که هر کشوری به فکر منافع سیاسی خود است.»
 • «اگر امروزه از مسیحیان لبنانی دربارهٔ تحولات جاری بپرسید، همه آنها پاسخ می‌دهند که اگر حزب‌الله نبود، داعش به جونیه می‌رسید.»
 • [به چه دلیل عقاید رادیکال داعش و القاعده تا این اندازه جذاب است؟ ] «یک دلیل آن گرایش جوانان به شورش علیه سیستم مستقر است. اما آنها به این جوانان تفاسیری ارائه می‌دهند بدون آن که در مورد مسوولیت‌ها چیزی بگویند. آن‌ها بیشتر دنبال ماجراجویی هستند.»
 • «برخی از کشورها اهمیت نمی‌دهند که عناصر (داعش) از مرزهایشان عبور کنند، و در قبال این مسئله نگران نیستند و جلوی آن را نمی‌گیرند... داعش دشمن همه بشریت است. آنها مثل حیوان‌اند و اصلاً انسان نیستند. آن‌ها ایزدی‌های بسیاری را کشتند و همسران و زنان‌شان را به اسارت بردند- و در بازار فروختند..»
 • «گسترش یافتن نفوذ گروه داعش و ادامه جنایات وحشیانه آن در تضاد با تمامی ارزشها است و آخرین مورد یعنی کشتار قبطی‌های مصری بیگناه در لیبی به وضوح این واقعیت را نشان می‌دهد که اگر فتوای تاریخی مرجعیت دینی و دستاوردهای بزرگ حاصل از آن نبود، عراق و تمام منطقه گرفتار چه وضعی می‌شد.»
 • «دلیل پیدایش این گروه‌ها خروج از «اعتدال» و عدم‌رعایت اصل جمع ضدین و فراموشی ابعاد متفاوت انسانی است.»
 • «داعش مظهر جدایی از اجتهاد در اندیشه اسلامی است در حالی که ائمه از روز اول اجتهاد را به شاگردانشان یاد دادند و تأکید کردند که باب اجتهاد را نبندید تا اندیشه اسلامی پویا بماند.»
 • «نقطه مقابل مکتب اهل بیت، سلفی‌گری است که خود را به شکل یک گروهک تروریستی به شکل داعش ورود داده است. اگر همه عالم دست به دست هم می‌دادند تا پیامبر (ص) و مکتب اسلامی را وهن کنند بیش از این نمی‌توانستند کاری کنند. حتی چنگیز و تیمور هم نمی‌توانستند این‌طور آبروی دین را ببرند.»
 • «اگر دو سال پیش به ما می‌گفتند در قرن فعلی کسانی پیدا می‌شوند که برده‌داری و بریدن سر انسان‌ها را رواج می‌دهند، باور نمی‌کردیم؛ زیرا فارغ از تأسف‌آور بودن تمام کردن این کارها به نام اسلام، می‌توان گفت که دلیل پیدایش این گروه‌ها خروج از اعتدال و رعایت اصل جمع ضدین و فراموشی ابعاد متفاوت انسانی است.»
 • داعش نه «دولت» است و نه «اسلامی».
 • «این‌ها دست پروردگان خود شما هستند و همه نوع حمایت از آنها به عمل آوردید؛ کمک به جرم، جرم است؛ حالا قاضی شده‌اید و حکم به انحراف آنها می‌دهید. خارجی‌ها، غربی‌ها و آمریکایی‌ها برای این که اسلام را بدنام و لکه دار کنند اصرار دارند بگویند «دولت اسلامی داعش!» دولت اسلامی داعش، برای چه این کار را می‌کنند؟ این‌ها یک گروه و جمعیت تروریستی هستند که دولتی ندارند و کارشان جز تجاوز به نوامیس مسلمانان، تخریب، ایجاد نا امنی و رعب و وحشت نیست و هیچ سنخیتی با اسلام و آموزه‌های آن ندارند. این تعبیر آثار بدی برای اسلام و مسلمین دارد.»
 • «دولت اسلامی تروریستی وجود ندارد زیرا اسلام دین صلح است. ارتکاب اقدامات تروریستی به نام اسلام، برخلاف این دین الهی است و هیچگاه یک دولت اسلامی نمی‌تواند به انجام فعالیت‌های تروریستی بپردازد... در این عرصه باید تلاش‌های مشترکی از جانب سیاستمداران و رهبران مذهبی صورت گیرد و همه همصدا اعلام کنند که گروه داعش ربطی به اسلام ندارد.»[۲۲۰]

اسلام ارتباطی با ترور، قتل و تخریب شهرها، روستاها و آثار فرهنگی و تاریخی ندارد و باید درک کنیم که خداوند، قرآن کریم و پیامبر ما را به گسترش صلح فراخوانده‌اند

 • «داعش، القاعده و طالبان و سایر گروه‌های تکفیری وتروریستی ادعای خلافت مسلمین را دارند ولی هیچ شناختی از قواعد دین مبین اسلام ندارند و در راستای منافع دشمنان و در مقابل مسلمانان قرار گرفته‌اند و جنایتهای بسیاری روا می‌دارند و این گروه‌های تکفیری و معاند دیوانه‌ای بیش نیستند.
 • «نظم جهانی به دنبال ناآرامی است و به نظر می‌رسد که به جدایی و تکه‌تکه کردن منطقه ما تمایل دارد و داعش یک ابزار مؤثر این کار است. داعش برای قدرت‌های بزرگتری که نمی‌خواهند منطقه ما در کنار اسرائیل رشد کند، کار می‌کند.»
 • «هدف داعش از جذب جوانان به گروه گمراه خویش و فریب آنها، برهم زدن نظم و امنیت کشورهای اسلامی و هدف قرار دادن جوانانی است که ستون امت هستند. افراد معروف به داعش، از خوارج زمان و آشوبگر هستند و از این رو تمام حاکمان وظیفه دارند با آنها بجنگند و مردم را از شر و فتنه آنها حفظ کنند. تروریست‌های داعش همان خوارجی هستند که با قیام علیه علی بن ابی طالب ایشان را متهم به کفر کردند.»
 • «این جنایتکاران تجاوز می‌کنند، حمام خون راه می‌اندازند و دزدی می‌کنند. این شیاطین تررویست‌اند. بدانید که این‌ها دشمن اسلام‌اند و شهرها و کشورهای شما را هدف قرار داده‌اند. آن‌ها می‌خواهند قلب‌های شما را سنگ کرده و اخوت میان شما را از بین ببرند. آن‌ها به دنبال توطئه علیه اسلام و مسلمانان‌اند.»
 • «کارهایی که گروه داعش در عراق و سوریه انجام داده و انجام می‌دهد نمونه‌ای از نمونه‌های مسخ انسانیت است.»
 • «از همه این مصیبت‌ها تأسف بار تر از بین رفتن اساس انسانیت در گروه‌هایی است که به نام دین اعمال وحشیانه که از حیوانات هم کمتر صادر می‌شود می‌باشد. اعضای گروه‌های وهابی مسلک و به خصوص فرقه داعش، انسان را شدیداً متأثر می‌کند از انحرافی که اینها در فکر و دلشان پیدا شده و نه فقط از اسلامیت بلکه از انسانیت منسلخ شده‌اند.»
 • «عناصر داعش به نام اسلام سخن می‌گویند، این درحالی است که شریعت اسلامی از اقدامات آنان مبری است، و اقداماتی که گروه داعش درعراق انجام می‌دهد، به هیچ وجه جهاد نیست.»
 • «تروریسم پدیده‌ای چند بُعدی است و تکفیری‌ها هیچ رابطه‌ای با دین اسلام ندارند و فهم و درک آنان از این دین نادرست است و خطر آنها برای دین اسلام بیشتر از دشمنان این دین است
 • «اسلام احکامی برای حفظ و تأمین حقوق اسیر دارد و پیامبر اکرم (ص) نیز اصحابش را به خوش رفتاری با اسیران توصیه فرموده‌اند ولی ادعای داعش مبنی بر اینکه خلیفه اول فردی را به نام «الفجاءة السلمی» زنده در آتش سوزاند، ادعائی باطل و بی‌اعتبار است زیرا روایت سوزاندن السلمی روایتی نادرست است و علما اجماع دارند که اسیر به هیچ وجه نباید زنده سوزانده شود؛ حتی اگر در میدان جنگ اسیر شود، چه برسد به اینکه اسیر دست بسته باشد.»
 • «قتل فجیع اسیر در اسلام نهی شده است و روایتی دربارهٔ ممنوعیت اعدام با آتش در متون اسلامی وجود دارد.»
 • «اسلام دستور خوش رفتاری با اسیران را صادر کرده است و در قرآن کریم آمده است «غذای خود را از روی نیکوکاری و برای رضایت خدا به فقیر، یتیم و اسیر می‌دهند و هیچ توقع پاداش و سپاسی ندارند». خوش رفتاری با اسیر شامل تأمین آب، غذا، پوشاک، درمان و عدم توهین لفظی می‌شود ولی گروه‌های تروریستی همچون داعش چنین وانمود می‌کنند که قتل، انفجارهای تروریستی و سوزاندن دیگران جهاد در راه خداوند است ولی جای تعجب اینجاست که داعش مسلمانانی را که معتقد به خداوند و پیامبر هستند، می‌کُشد.»
 • «داعش برای دین اسلام خطرناک تر از دشمنان این دین است. داعش مفسد در زمین است و خداوند مفسدان را در قرآن کریم لعنت کرده است. قرآن کریم می‌فرماید " مجازات کسی که مؤمنی را عمداً بکشد، جهنم است و مورد غضب و لعنت خدا خواهد بود و عذابی بزرگ برایش آماده شده است " و پیامبر اکرم (ص) نیز می‌فرمایند " ریختن خون مسلمانی که شهادت به یگانی خداوند و پیامبری من بدهد، حرام است".»
 • «تروریست‌ها با جعل احادیث و صدور فتواهای بی اساس درپی مخدوش ساختن چهره اسلام هستند بنابراین علما باید با آنان مقابله کنند و اجازه چنین اقدامی را به آن‎‌ها ندهند
 • «داعش با نام اسلام، مردم را به قتل می‌رسانند. آنان در مسیر جریان خوارج حرکت و از عقیده و افکارشان پیروی می‌کنند.»
 • «اقدامات صورت گرفته از سوی داعش از انسانیت و آموزه‌های ادیان به شدت دور است.»
 • «چیزی نمی‌تواند ریختن خون برادران و خواهران ما در سوریه را توجیه کند.»
 • «کسی حق ندارد به نام خدا خشونت‌ورزی کند. قتل به نام خدا توهینی زشت به مقدسات بوده و تبعیض به نام خدا کاری غیرانسانی است.»
 • «در عصر کنونی به دستاور ارزشمندی رسیده‌ایم و آن این است که تجربیات اصیل دینی توسط گروه‌های افراطی تحریف شده و تفاوت میان فرقه‌های مختلف مورد استفاده ابزاری واقع شده است.»
 • «نباید کسی فکر نکندبا نیات خشونت‌بار و تجاوزکارانه می‌تواند پشت خداوند پنهان شود.»
 • «هیچ‌کس نباید از دین در راستای محروم کردن انسان‌ها از حقوق اولیه‌شان استفاده کند و حق زندگی و آزادی دینی از مهم‌ترین حقوق اساسی انسان‌هاست.»
 • «می‌دانم که گفتن این خطرناک است، ولی تروریسم در جاهایی رشد می‌کند که چارهٔ دیگری وجود ندارد و آنگه که پول، جای خدا را می‌گیرد و به جای انسان، محور اقتصاد جهان جای می‌گیرد. این گونهٔ اولیهٔ تروریسم است. این، تروریسم بنیادین علیه همهٔ بشریت است.»
 • «درست نیست که اسلام را با خشونت یکی بدانیم. در همهٔ ادیان همیشه یک گروه کوچک بنیادگرا وجود دارد. ما نیز از این گروه‌ها داشتیم، مثلاً گروه کاتولیسیزم
 • «تروریسم اساساً محصول بی‌عدالتی‌های اجتماعی و پول‌پرستی است. ازاین‌رو دوست ندارم دربارهٔ خشونت اسلامی صحبت کنم چراکه هرروز که روزنامه‌ها را می‌خوانم شاهد خشونت در ایتالیا هستم. یکی دوست‌دخترش را می‌کشد و یکی دیگر مادر زنش را!‍ همه آن‌ها کاتولیک هستند. اگر دربارهٔ خشونت اسلامی صحبت کنم باید دربارهٔ خشونت کاتولیک نیز حرف بزنم. همه مسلمانان خشن یا طرفدار خشونت نیستند.»
 • «دشمنان با معرفی داعش به عنوان مظهر اسلام در تلاش هستند اروپا را نسبت به اسلام بدبین کنند و سپس به اختلاف بین سنی و شیعه بپردازند و جامعه جهانی را نسبت به بیداری اسلامی بدبین کنند... این‌ها در تلاش هستند این چهره را به عنوان مظهر اسلام در جهان معرفی کنند و با این اقدام به اسلام و شیعه ضربه بزنند...»
 • «امروزه مسئله [اسلام] از داعش فراتر رفته است؛ ماجرای امروز خنده‌دار است. سلفی‌ها با این تاکتیک مقاومت نمی‌کنند، آنان در داخل خانه‌ها نفوذ می‌کنند و نمی‌توان تمام خانه‌ها را بمباران کرد. به باور من ائتلاف بین‌المللی برای ساماندهی مجدد منطقه آمده است و تنها سرپوشی برای صحنهٔ جدید است.»
 • «ما در سطح علمی مرجعیتی شکل نداده‌ایم که بتواند دین را به یک سمت و سو هدایت کند به ویژه که بسیاری از مفتیان سرسپردهٔ حاکمان خودکامه شده‌اند و با این کار اعتبار خود را در نزد مؤمنان از دست داده‌اند. این فضا باعث شده است به عنوان مثال جماعت داعش برای خود فتوا دهد. آنان هم نصوص معتبر خود را دارند.»
 • «مشکل گروهک داعش عقیدتی است و آنها با نیت نزدیکی به درگاه خداوند انسان‌ها را می‌کشند و جنایت می‌کنند... داعش عقیده و افکار خود را از محمدبن عبدالوهاب بنیانگذار وهابی گرفته است که اینها بازماندگان خوارج در طول تاریخ هستند که خیانت‌های آنها در برابر حضرت علی (ع) یکی از نقاط پر غصه تاریخ اسلام است.»
 • «داعش معتقد است مردم به دو دسته مؤمنان و کفار تقسیم می‌شوند که مؤمنان کسانی هستند که احکام اسلام از جمله خلافت ابوبکر بغدادی را قبول دارند و در غیر این صورت کافر هستند و مال، جان و ناموسشان حلال است.»
 • «امروز داعش و گروهه‌های تکفیری چهره منفوری از اسلام ارائه داده‌اند و با رفتار و اعمال داعش، «الله اکبر» به معنای سر بریدن، انفجار و کشتن تلقی می‌شود.»
 • «کُردها قائلند که به غیر از ایران هیچ‌کس به آن‌ها در زمان حمله داعش کمک نکرده است.»
 • «شری که آن‌ها برای لطمه زدن به تشیع ایجاد کرده بودند، اکنون دامن خودشان را گرفته است.»
 • «برخی می‌گویند که داعش تا اربیل آمده و به ایران نزدیک شده است و ممکن است به ایران حمله کند اما من بارها گفته‌ام که این گروه‌ها نمی‌فهمند اما اینقدر می‌فهمند که نباید با دم شیر بازی کرد.»
 • «از دل طالبان القاعده بیرون آمد و از القاعده، النصرة و در نهایت داعش بیرون آمد تا اینکه اکنون از دست استکبار نیز این‌ها دررفته است. آمریکایی‌ها چیزی را درست کرده‌اند و اکنون می‌بینند که آن‌ها ترمز ندارند و یک گروه تندرو بی‌حساب و کتاب راه‌انداخته‌اند.»
 • «اتحاد» بایدی است که تحت هیچ شرایطی نباید حاشیه‌نشین شود. اگر کشورهای اسلامی بتوانند در کنار هم و با هم باشند، گروه‌هایی نظیر داعش نمی‌توانند امنیت و آسایش دنیای اسلام را تهدید کنند.»
 • «اگر مسلمانان دنیا به آگاهی کامل برسند و اگر سران کشورهای اسلامی به معنای واقعی کلمه دغدغه دنیای اسلام را داشته باشند، حتی بدون کمک کشورهای غربی می‌توان این غده سرطانی را ریشه‌کن کرد.»
 • «درواقع داعشی‌ها همان ادامه القاعده و گروهی سلفی هستند که می‌‎خواهند حکومت اسلامی برمبنای اندیشه سیاسی سلفی‌گری این حکومت را پیاده کنند. در حقیقت باید گفت که این گروه، مخالف سرسخت شیعه‌گری هستند.»
 • «داعش فرقه‌ای گمراه است، ... باید طرحی وحدت بخش، برای حل و فصل مشکلات کشورمان پیدا کنیم که تفرقه انگیز نباشد و مانعی بر سر راه تروریسم باشد.»
 • «باید همه درکنار هم جمع شویم و خیلی جدی مخالفت خود را با این گروه‌ها که ضد بشری، ضد تمدن و همین‌طور ضد ارزش‌های ما هستند، اعلام کنیم.»
 • «موضوع داعش و تروریست‌هایی که با نام اسلام در سراسر منطقه پراکنده شده‌اند، یک موضوع عادی و طبیعی نیست بلکه این تروریست‌ها بوجود آورده شده‌اند و مورد حمایت هستند.»
 • «داعش نه تنها خلافت اسلامی نیست، بلکه خلافت جنایتکاران است... با تلاش و مقاومت ملت عراق به زودی داعش از بین خواهد رفت و آرامش و امنیت به این کشور بازخواهد گشت»
 • «وهابیت تنها یک گروه مخالف شیعه نیست، بلکه آنها با اهل تسنن و اسلام مخالف هستند ومسایلی که مطرح می‌کنند هیچ ربطی به اسلام ندارد... متأسفانه همین فهم اشتباه از قرآن باعث ایجاد این همه انحرافات در این گروه‌ها و شکل گیری گروه‌های خشن و ظاهرگرا شده است؛ وقتی تدبر در قرآن و تمسک به فرهنگ اهل بیت (ع) از بین رفت چنین مشکلاتی ایجاد می‌شود.»
 • «داعش فقط یک سازمان با ایدئولوژی و افکار خاص خود است که این افکار و مبانی نیز به طور کلی با قواعد بین‌المللی منافات دارد و برای مخالفت جهانی با داعش همین بس که آنها هیچ مرزی را معتبر و محترم نمی‌دانند و به جهان خارج از خود از طریق دارالحرب و دارالسلام ارتباط دارند و تمام جهان را به دو بخش کفر و ایمان تقسیم کرده‌اند بنا بر این افکار و مبانی داعش به گونه‌ای نیست که بتواند یک حکومت و کشور بر اساس عرف بین‌الملل تشکیل دهد و رفتار آنها به گونه‌ای است که گویی خارج از زمان و مکان زندگی می‌کنند و تاریخ نیز گواه است که خوارج نیز که اصل و ریشه داعش هستند نتوانستند تشکیل حکومت بدهند.»
 • «امروز در جهانی زندگی می‌کنیم که متأسفانه گروه‌هایی مثل داعش و بوکوحرام به اسم اسلام دست به انواع جنایت‌ها و کشتارها می‌زنند و خودشان را عین اسلام و عین دین می‌دانند. درحالی‌که این داعشیان عین حقیقت و واقعیت کفر هستند چراکه اسلام براساس آنچه از قرآن و سیره عملی پیامبر (ص) برداشت می‌شود، دین صلح، مدارا، محبت، تحمل، منطق و گفت‌وگو است.»
 • «پیامبری که تنها شرط مسلمانی را گفتن شهادتین و صحه‌گذاشتن بر وحدانیت خداوند و رسالت پیغمبر می‌گذارد و دستور می‌دهد کسانی که شهادتین را اقرار کنند از تمامی حقوق مسلمانی برخوردار شوند. چنین پیامبری هرگز نمی‌تواند اهل خشونت باشد.»
 • «دینی که پیامبرش هزار و ۴۰۰ سال پیش که زبان همگان زبان قتل‌عام و خشونت بود، زبان و بیانی محبت‌آمیز داشت، چگونه امروز می‌تواند منادی ظلم و خشونت شده باشد؟ ظلم و خشونت گروه‌های افراطی اسلام‌گرا نظیر داعش نه به‌خاطر دین و اسلام که به‌خاطر جهل نسبت به قرآن و سیره پیامبر است.»
 • «باید از کسانی که شایستگی، اهلیت و علم به قرآن و سیره رسول اکرم دارند، دعوت کنیم از اسلام بگویند و این کار ممکن نمی‌شود مگر اینکه همه ما سخنان و رفتارهای درشت نسبت به مسلمان و غیرمسلمان را کنار بگذاریم و محبت و مدارا را در همه حوزه‌های زندگی پیش بگیریم
 • «ما الان با یک بحران حقیقی مواجه هستیم و آن این‌که تحولات عصر ما شتاب عجیبی دارد و هرچه الازهر تلاش می‌کند خود را برای مقابله با یک تفکر افراطی مجهز کند می‌بیند که یک گروه دیگری از جایی دیگر سر درمی‌آورد و بنابراین باید دوباره گفتمان دینی و روش‌های تبلیغ دینی را تغییر دهد. با این همه علمای الازهر قادر به مقابله با تمام این گروه‌ها و جماعت‌ها و اندیشه‌های افراطی هستند.»
 • «روحانیون الازهر و نهادهای زیرمجموعه این دانشگاه اسلامی مسئولیت سنگینی بردوش دارند و آن توضیح دین به شیوه‌ای صحیح است. کاری که حضرت رسول (ص) ما را به آن فرمان داده است. این در مقابل همان دین موازی است که «داعش» و دیگر گروه‌های تروریستی شبیه به آن به‌وجود آورده‌اند.»
 • «آنها از دین ابزاری ساخته‌اند برای افساد در زمین؛ بنابراین باید شبهاتی را که اینها مطرح می‌کنند مورد نقد قرار داد و دلایلی را که بر آن استناد می‌کنند مورد تحقیق قرار داد. باید فهم درست از دین را ارائه کرد و آنها را در برابر مردم افشا کرد تا دروغ شان بر مردم و حتی برخودشان آشکار شود
 • «اسلام حق است و افراط‌گرایی باطل.»
 • «این‌ها مثل خوارج هستند. آنها کاملاً از دین و آموزه‌های اسلامی که همه براساس مدارا و مرحمت است فاصله دارند. حتی می‌شود گفت آنها از فطرت انسانی سالم نیز که درهرکسی می‌تواند باشد، دور هستند.»
 • «گروه‌های تروریستی به اذن خداوند از بین خواهند رفت. زیرا برای خدا کار نمی‌کنند. بلکه دین خدا را مخدوش می‌سازند و در زمین فساد می‌کنند و خداوند مفسدان را دوست ندارد. تاریخ به ما نشان می‌دهد که چه بسا گروه‌های منحرفی بوده‌اند که طغیان کردند اما در نهایت از بین رفتند. البته این روند تلاشی زیاد و زمان می‌خواهد تا بشود با آنها مقابله کرد. کاری را که این تروریست‌ها می‌کنند، چهره اسلام را خراب می‌کنند و مردم را گروه گروه از دین خدا خارج خواهند کرد. اینها با اعمال شان موجب می‌شوند تا در غرب به مسلمانان ستم شود و مسئله هراس از اسلام و مسلمانان را دامن می‌زنند و درنتیجه به مسلمانان فشار آورده می‌شود.»
 • «آنگاه مسلمانان را متهم به تروریسم می‌کنند در حالی که این دین و پیروانش از تروریسم مبری بوده است. در اسلام کسی به یاد نمی‌آورد که دیگران را سر بریده باشند یا به قتل برسانند و بسوزانند.»
 • «من در خطبه‌های نماز جمعه خود به تروریست‌ها پیام می‌فرستم که من تا لحظه مرگ هرگز از مبارزه با آن‌ها دست نخواهم کشید و از درگاه خداوند خواسته‌ام تا به مقام شهادت نائل شوم.»
 • «اگر ما در مسیر صحیح قدم برداریم، این تروریست‌ها از نظر عقیدتی شکست خواهند خورد چون آن‌ها مردم را منحرف کرده‌اند و متون (دینی) را تحریف و از اصول دینی سوء استفاده کرده‌اند.»
 • «جریان داعش پاسخی به نیاز تاریخی عرب‌ها برای حاکمیت بر جهان اسلامی و احساس تحقیر آنها در مقابل ایران و ترک‌هاست.»
 • «جریان داعش در پی خلافت عربی است نه اسلامی و بر این اساس هر جنایتی را در این زمینه مرتکب می‌شود.»
 • «اتفاقات عراق یک پشت پرده اصلی دارد که داعش پیاده‌نظام آن و سه ضلع آمریکا، اسرائیل، کشورهای مثل عربستان، قطر، ترکیه و حزب کردها هستند... عراق از نظر سیاسی تحت فشار است نه از نظر نظامی.»
 • «به طور قطع و یقین آنچه توسط گروه‌های تروریستی همچون داعش انجام می‌شود با هیچ‌یک از موازین اسلامی و حقوقی انسانی تطابقی ندارد.»
 • «هیچ‌یک از اعمال این گروه به اسلام مربوط نیست و ساحت مقدس اسلام وپیام آورش با این گونه حرکات زشت و خشن سازگاری ندارد بلکه اسلام یک وسیله و بهانه‌ای برای آنان شده است.»
 • «این گروهی که از عراق سر برآورده، جنگش با سنی و شیعه نیست، جنگش تنها با عراق یکپارچه و متحد نیست بلکه اصلاً با انسانیت، با بشریت سر نزاع دارند. فلذا می‌بینید حتی مسیحیان را شکنجه کرده و سرمی‌برند، علاوه بر حسینیه‌ها، کلیساها را هم تخریب می‌کنند و سربازانی را که اسیر می‌کنند به طرز فجیعی، سر می‌برند و در یک کلام، وحشیانه‌ترین جنایت‌ها را انجام می‌دهند. البته در دنیا جنایت هست ولی شاید به این وحشی گری و عمومیت نباشد، که وحشیانه سرها را می‌برند و روی سینه افراد می‌گذارد و با آن عکس یادگاری می‌گیرند! سپس منتشر می‌کنند تا با حربه رعب و وحشت، پیروزی به دست آورند.»
 • «تروریسم مرز و دین ندارد و آن کسی که کلیسا و مسجد را ویران می‌سازد، ارتباطی با دین ندارد.»
 • «خاورمیانه بدون حضور مسیحیان بسیاری از ارزش‌های فرهنگی و توان اقتصادی خود و از همه مهم تر همزیستی مسالمت آمیز میان مسیحیان و مسلمانان را از دست خواهد داد.»
 • «خاورمیانه از مراکز تاریخی تجمع مسیحیان بوده است. اگرچه در طول تاریخ از تعداد جمعیت آن‌ها کاسته شده است، با این وجود مراکز مهم مسیحی، کلیساهای تاریخی و تعداد قابل توجهی ازجوامع مسیحی در منطقه حضور دارند. امروز ساکنان مسیحی منطقه با چالش‌های بسیاری مواجه هستند. همه ما شاهد عواقب ناگوار بحران اقتصادی، وضعیت نا امن، تروریسم و مهاجرت در منطقه هستیم. این مشکلات تنها متعلق به مسیحیان نیستند و جهان عرب و اروپا نیز باید در قبال آن احساس مسئولیت کنند. خاورمیانه بدون حضور مسیحیان بسیاری از ارزش‌های فرهنگی و توان اقتصادی خود و از همه مهم تر همزیستی مسالمت آمیز میان مسیحیان و مسلمانان را از دست خواهد داد که نتیجه آن تبدیل شدن منطقه به مرکز افراط گرایی خواهد بود. این موضوعی نگران کننده است که ما امروز شاهد نمود عینی آن نه تنها در منطقه خاورمیانه بلکه در کشورهای غربی هستیم.»

نامه سرگشاده علما (۲۰۱۴)[ویرایش]

نامه سرگشاده علما، اکتبر ۲۰۱۴

Colored dice with white background
برای حکم کردن روا نیست که آیه‌ای از قرآن بدون اعتبار همهٔ نصوص گرفته شود.
Colored dice with white background
هر گونه بی‌حرمتی به مسیحیان و اهل کتاب نارواست.

نامه سرگشادهٔ ۱۲۲ تن از علما (اکتبر ۲۰۱۴) «به دکتر ابراهیم عواد البدری ملقب به ابوبکر بغدادی و تمام مبارزان و افراد وابسته به سازمان موسوم به دولت اسلامی»، با امضای سعد ابوبکر، سلطان سوکوتو، ابراهیم شبوح، صالح حسینی، اابراهیم عبدالرحیم، علی جمعه، احمد حداد، احمد کُبَیسی، بشار عواد معروف، جوزف لومبارد، حاتم بازیان، حسین حسن ابَکَر، حمزه یوسف، سعدالدین هلالی، شوقی علام، صادق المهدی، عمر شاهین و دیگران[۲۹۶][۲۹۷]

 • «چه کسی اختیار امور امت اسلام را به شما سپرد؟ آیا گروه شما؟ اگر چنین است، گروهی متشکل از چند هزار نفر خود را متصدی و حاکم یک میلیارد و نیم مسلمان جهان قرار داده است. چنین روشی مصداق دور [باطل در منطق] است زیرا به این معنی است که: فقط ما مسلمان واقعی هستیم و تصمیم می‌گیرم که خلیفه کیست، ما فردی را به رهبری برگزیده‌ایم و هر کس از او پیروی نکند، مسلمان نیست و حق انتخاب خلیفه را ندارد.»
 • «شما بسیاری مردم بیگناه را کشته‌اید که نه با شما در جنگ و نه مسلح بودند بلکه فقط با عقاید و رفتار شما مخالفت می‌کردند در حالیکه صرفاً به دلیل اینکه افرادی دارای مذهب و نظر متفاوتی هستند، نمی‌توان علیه آنان اعلام جهاد داد.»
 • «سؤال اینکه است که چه کسی شما را بر امت حاکم کرده است؟ جماعت شما؟ به این ترتیب جماعتی که تعدادشان از چنده ده هزار نفر فراتر نمی‌رود خود را بر بیش از یک میلیارد و نیم مسلمان حاکم می‌کند. این روش برگرفته از منطق بسته‌ای است که شعارش این است: فقط ما مسلمانیم و ما می‌توانیم خلیفه انتخاب کنیم. خلیفه را انتخاب کردیم و هر کس خلیفهٔ ما را قبول نداشته باشد پس مسلمان نیست. در این صورت معنی خلیفه چیست؟ جز رئیس جماعت معینی که ۹۹ درصد از مسلمانان را تکفیر می‌کنند؟»
 • «از سوی دیگر اگر قبول داشته باشید که یک میلیارد و نیم مسلمان وجود دارد پس چرا در خلافت ادعایی خود با آنان مشورت نکردید؟ شما دو راه بیشتر ندارید: یا باید اعتراف کنید که آنان هم مسلمانانند اما به شما اختیار نداده‌اند در این صورت شما خلیفه نیستند یا اینکه آن‌ها را مسلمان نمی‌دانید پس چرا کلمهٔ خلیفه را به کار می‌برید؟ در این حالت مسلمانان جماعت کوچکی هستند که نیازی به خلیفه ندارند. خلافت باید از طریق اجماع کشورهای اسلامی یا اجماع سازمان‌های علمای کشورهای اسلامی و اجماع مسلمانان جهان تشکیل شود.»
 • «به اتفاق علماء احیای خلافت بر امت واجب است و امت پس از سقوط امپراطوری عثمانی در سال ۱۹۲۴م اینجایگاه مهم را از دست داد. اما خلافت جدید نیازمند اجماع مسلمانان است نه گروه معینی که در گوشه‌ای از زمین آن را اعلام کنند.»
 • «قبرهای انبیاء و صحابه را تخریب کردید در حالی که پیرامون مسألهٔ قبر در میان علماء اختلاف وجود دارد اما در هر حال منفجر کردن قبور، نبش قبر و آسیب رساندن به اجساد پیامبران و صحابه جایز نیست همان گونه که جایز نیست درخت انگور را بسوزانیم به این دلیل که برخی از آن شراب می‌سازند... صحابه بر دفن رسول خدا و دو یار او ابوبکر و عمر در ساختمان مجاور مسجد اجماع کردند.»
 • «۱-فتوا در اسلام زمانی جایز است که شرایط اجتهاد موجود در کتاب‌های اصول در شخص مفتی کامل شده باشد. برای حکم کردن جایز نیست آیه‌ای از قرآن بدون اعتبار تمام نصوص اخذ شود.
۲-حکم شرعی در اسلام بدون تسلط به زبان عربی جایز نیست.
۳-ساده‌انگاری مسایل شرعی در اسلام با بی‌اعتبار ساختن علوم شرعی جایز نیست.
۴-اختلاف در اسلام در مسایلی که ضرورتاً نامعلوم هستند جایز است.
۵-بی‌توجهی به فقه واقعیت در اسلام جایز نیست.
۶-قتل انسان بی‌گناه در اسلام جایز نیست.
۷-کشتن نمایندگان و به تبع آن کشتن خبرنگاران در اسلام جایز نیست.
۸-جهاد در اسلام دفاعی است و به سبب شرعی و روش شرعی و هدف شرعی بستگی دارد.
۹-تکفیر در اسلام جایز نیست مگر کسی که مرتکب کفر آشکار شود.
۱۰-هر نوع بی‌حرمتی نسبت به مسیحیان و اهل کتاب جایز نیست.
۱۱-ایزدی‌ها اهل کتاب محسوب می‌شوند.
۱۲-برده‌داری در اسلام پس از آنکه پایان یافته است جایز نیست.
۱۳-در اسلام اجبار در دین جایز نیست.
۱۴-ضایع کردن حقوق زنان در اسلام جایز نیست.
۱۵-ضایع کردن حقوق کودکان در اسلام جایز نیست.
۱۶-اجرای حد در اسلام بدون تضمین عدالت و مهربانی جایز نیست.
۱۷-شکنجه در اسلام جایز نیست.
۱۸-مُثله کردن در اسلام جایز نیست.
۱۹-در اسلام نسبت دادن کارهای حرام و فاحشه به خداوند جایز نیست.
۲۰-در اسلام تخریب قبور انبیاء و صحابه جایز نیست.
۲۱-در اسلام شورش بر حاکم بدون اینکه مرتکب کفر آشکار شود و مادامی که نماز می‌خواند جایز نیست.
۲۲-اعلام خلافت در اسلام بدون اجماع امت اسلامی جایز نیست.
۲۳-گرایش به میهن در اسلام جایز است.
۲۴-در اسلام هجرت پس از فتح وجود ندارد.»

اندیشمندان و نویسندگان[ویرایش]

سخنان اندیشمندان، فرهیختگان، نویسندگان، دانشگاهیان و پژوهشگران دربارهٔ داعش

اندیشمندان و فرهیختگان

Colored dice with white background
صهیونیسم نماینده و سخنگوی دین یهود و داعش نماینده و سخنگوی تمدن اسلامی و مسلمانان نیست... مهمترین مسألهٔ گروه داعش، ضدیت با دموکراسی و حقوق انسان و پیشرفت جامعه و حاکمیت مردم بر سرنوشت خود است و هدفشان تحمیل دیدگاه‌های تنگ و تاریک سده‌های ‍پیشین و دامن زدن به فرقه‌گرایی و طایفه‌گرایی در جامعه است.
محمد خاتمی
Colored dice with white background
من نمی‌گویم مشکل در گذشته است، بلکه مشکل در قرائت این گذشته است. مشکل در مسیح نیست، بلکه در فهم مسیح است. مشکل در این است که چطور یک متن را بخوانیم. این گذشته در قرائت‌های اقتدارگرایانه و سیاسی نهادینه می‌شود. من البته نمی‌گویم در اینها اشتباه است. می‌گویم اشتباه در این است که ما نمی‌توانیم آنچه را پیرامون ما می‌گذرد، درک کنیم. مادام که ما این گذشته را نفهمیم، نمی‌توانیم حتی داعش یا «النصره» یا حتی جریان‌های دینی رایج را بفهمیم، زیرا داعش که از خلأ به‌وجود نیامده است. داعش نیز بخشی از تاریخ ماست... اگر ما تاریخ را خوب خوانده بودیم، دیگر نیازی به داعش نبود و نباید شاهد چنین شناعتی می‌بودیم.
آدونیس
Colored dice with white background
این یک خلافت نیست، بلکه افرادی‌اند که با دین بازی می‌کنند.
طارق رمضان
Colored dice with white background
داعش پلی پوشالی برای بعث است و افراد صدام نباید حتی ذره‌ای امید برای بازگشت به فضای تصمیم‌گیری [در عراق] داشته باشند.
داوود هرمیداس باوند
Colored dice with white background
کافی نیست که بگوییم داعش مسلمان نیست یا القاعده مسلمان نبوده و مسلمانی چیز دیگری است، این حرف‌ها علمی نیست و خریدار ندارد... سده‌های پیوسته است که در کشورهای مسلمان هرچه گفته‌اند و هر چه کرده‌اند، همه را به حساب خدا گذاشته‌اند؛ حالا روز حساب پس دادن است، باید حساب پس بدهند، ما در این مرحله هستیم... پادزهر تئوریک در این باب فقط و فقط به‌رسمیت شناختن حقوق بشر است.
محمد مجتهد شبستری
Colored dice with white background
مهمترین وظیفهٔ اندیشمندان و متفکران به طور عام و علمای اسلام به طور خاص این است که در اینباره افکار عمومی را آگاهی ببخشند... وظیفه متفکران و علماست که مردم را نسبت به اسلام آگاه سازند و آموزه‌های حقیقی اسلام را به آنها بیان دارند... وظیفهٔ مهم دیگر علمای اسلام این است که چنین اقداماتی را فوراً و بلادرنگ محکوم کنند... آنها باید اقدامات گروه‌هایی چون داعش را که نام اسلام را خراب می‌کنند محکوم کنند... این گروه‌ها دارند نام اسلام را به منظور رسیدن به اهداف جنایتکارانه خود خراب می‌کنند و از اسلام به عنوان پوششی برای اقدامات سبعانه خود بهره می‌برند.
نوآم چامسکی
Colored dice with white background
ما باید یکپارچه علیه هر گونه تروریسم و تعصب در میهن‌پرستی بایستیم. هیچ چیز در دنیا خطرناک‌تر از متعصبی مذهبی نیست که فکر می‌کند می‌تواند ذهن خدا را بخواند و فکر می‌کند او و فقط او، محبوب خداوند است. پاریس، بروکسل، آنکارا، اورلاندو، استانبول و... . افراط‌گرایان از انزواگرایی، تنفر، کلیشه‌های فرهنگی و شکاف‌های ادراکی سود می‌برند. ما باید انسانیت را در مقابل افراط‌گرایان و همدردی را علیه تنفر بارور کنیم. باید روی شکاف‌های ادراکی و فرهنگی پل بزنیم. افراط‌گرایان می‌خواهند ما را به هویت‌های تنها و ساکن تقلیل دهند. ما باید از تعلقات متعدد و انسانیت مشترکمان دفاع کنیم.
الیف شفق
Colored dice with white background
سرداران و سربازان ما نگذارند این خنازیر به مرزهای کشور ما واگیر شود.
محمود دولت‌آبادی
 • «ایران نباید همه تخم‌مرغ‌های خود را در سبد یک شخص یا حزب و گروه بگذارد و در تبلیغات سیاسی نیز این نکته مورد تأکید قرار گیرد که نه داعش نماینده اهل سنت است و نه ارتش عراق نماینده شیعیان. داعش باید منزوی شود، گروهی تروریست خشن که هیچ نسبتی با اسلام بیش از یک میلیارد مسلمان سنی ندارد.»
 • «صهیونیسم نماینده و سخنگوی دین یهود و داعش نماینده و سخنگوی تمدن اسلامی و مسلمانان نیست؛ چنان‌که نومحافطه کاران نماینده تمدن غرب و فرهنگ مسیحیت نیستند.»
 • «مهمترین مسئله گروه داعش ضدیت با دموکراسی و حقوق انسان و پیشرفت جامعه و حاکمیت مردم بر سرنوشت خود است و هدفشان تحمیل دیدگاه‌های تنگ و تاریک قرن‌های قبل و دامن زدن به فرقه گرایی و طایفه گرایی در جامعه است
  • محمد خاتمی[۳۰۰]
  • «همه کشورهای علاقه‌مند به انسان، دموکراسی و اسلام و همه آزادگان باید تلاش کنند تا با این گروه خطرناک که بلای جان دنیای اسلام شده است برخورد جدی کنند.»
  • محمد خاتمی[۳۰۱]
 • «من نمی‌گویم مشکل در گذشته است، بلکه مشکل در قرائت این گذشته است. مشکل در مسیح نیست، بلکه در فهم مسیح است. مشکل در این است که چطور یک متن را بخوانیم. این گذشته در قرائت‌های اقتدارگرایانه و سیاسی نهادینه می‌شود. من البته نمی‌گویم در این‌ها اشتباه است. می‌گویم اشتباه در این است که ما نمی‌توانیم آنچه را پیرامون ما می‌گذرد، درک کنیم. تا هنگامی که ما این گذشته را نفهمیم، نمی‌توانیم حتی داعش یا «النصره» یا حتی جریان‌های دینی رایج را بفهمیم، زیرا داعش که از خلأ به‌وجود نیامده است. داعش نیز بخشی از تاریخ ماست.»
 • «اگر ما تاریخ را خوب خوانده بودیم، دیگر نیازی به داعش نبود و نباید شاهد چنین شناعتی می‌بودیم
 • [کدام یک را خطرناک تر می‌دانید، القاعده یا داعش؟] «به اعتقاد من مسئله خطرناک تر، عدم وجود یک جایگزین مناسب برای آن‌ها است. هر دوی این‌ها سازمان‌های خطرناکی هستند، اما هیچ‌کدام شاهد مقاومت از سوی فرهنگ‌های موجود در خاورمیانه برای جلوگیری از افتادن به ورطه افراط گرایی نبوده‌اند. در حال حاضر، در دنیای اسلام و جهان عرب مصونیت کافی در مقابل این‌ها وجود ندارد. داعش و القاعده به دنبال گسترش سرزمین‌های تحت حاکمیت خود از روسیه تا مراکش هستند. فارغ از این‌ها، داعش توانسته نظر بسیاری از جوانانی که به دنبال ایمان و اعتقادات [خاص خود] هستند را هم جلب کند.».
 • «کاری که شما (داعش) در حال انجام آن هستید، یعنی کشتن انسان‌های بی‌گناه، پیاده‌کردن آنچه شریعت یا دولت اسلامی می‌خوانید، کاملاً خلاف هر چیزی است که از سوی اسلام می‌آید... این یک خلافت نیست، بلکه تنها دربارهٔ مردمی است که با دین بازی می‌کنند. و برای همین است که ما دانشمندان اسلامی و نخبگان دینی باید در این‌باره کاملاً آگاه باشیم. باید حقیقت را بازگو کنیم و حواسمان باشد که اگر آنها (داعش) مفاهیم اسلامی را به‌صورت غلط نشان می‌دهند، بسیاری از دیکتاتورهای امروز نیز اسلام را به‌صورت درست نمایان نمی‌کنند.»
 • «آنها هیچ کاری با اصول اسلامی ندارند، زیرا اصول ما بسیار واضح است، آن کسی که رهبری می‌کند باید توسط دنباله‌روها و شهروندان انتخاب شود. بسیاری از کشورهایی که امروزه با غرب ارتباط دارند به بدی داعش نیستند اما نامناسب هستند. مشکل اصلی مسلمانان از سوی خود مسلمانان -کشورهایی با اکثریت مسلمان- می‌آید و سپس زمانی که ما شروع به انتقاد می‌کنیم و در مقابله با دیکتاتورها سخن می‌گوییم، بعضی از دانشمندان دینی، که نسبت به داعش عکس‌العمل نشان داده‌اند و در مورد به‌اصطلاح «دولت اسلامی» نظر می‌دهند که این غلط است؛ اینها همان دانشمندانی هستند که از دیکتاتورها حمایت می‌کنند.»
 • «انجماد اندیشه از انجماد خاک و سنگ سخت‌تر است، افرادی نظیر گروه‌های داعشی و ابن ملجم مرادی، قاتل امام علی (ع) دارای اندیشه‌های منجمد هستند.»
 • «امروز کارهای «داعش» هم از … تفسیرهای جدید [از اسلام] است. او هم دارد از اسلام تفسیر می‌کند، منتهی یک تفسیر بسیار خشن و وحشتناک. کسی نمی‌تواند به لحاظ دین شناسی بگوید داعش ربطی به اسلام ندارد. از لحاظ دین شناسی اینها هم یک عده آدم‌هایی هستند که می‌خواهند اسلام را این طوری پیاده کنند که می‌بینید. القاعده هم به اسلام ارتباط داشت.»
 • «کافی نیست که بگوییم داعش مسلمان نیست یا القاعده مسلمان نبوده و مسلمانی چیز دیگری است، این حرف‌ها علمی نیست و خریدار ندارد.»
 • «کسی دیگر گول این حرف‌ها را نمی‌خورد، آنها هم از اسلام می‌گویند، آنها روزه می‌گیرند، نماز می‌خوانند. آنها هم می‌گویند اسلام من این است. این تکفیری‌ها، سلفی‌های جدید هم که آن گروه‌های خشن بخشی از آنها هستند و می‌بینید که دارند چکار می‌کنند، این‌ها هم متون دینی را دارند تفسیر می‌کنند و بالاخره تفسیرهایی که در۶ دهه گذشته به بازار آمده انواع و اقسام دارد.»
 • «در هر حال ما مسلمانان الان در مرحله‌ای هستیم که باید از همه اینها قدری فاصله بگیریم و آن‌ها را بازنگری کنیم، بازنگری انتقادی. باید بپرسیم آنها چی از آب درآمده‌اند؟ وظیفه یک مسلمان هوشیار، در جهان فعلی این است که نگاهی عمیق به اینها بیاندازد و ببیند اینها از کجا سر درآورده‌اند.»
 • «دین در نظر مردم منهای آنچه علمای دین می‌گویند چیزی در هوا و فضا نیست. دین برای عامه مردم همان است که آن‌ها می‌گویند. آنها می‌گویند آقایان خدا چنین خواسته، خدا چنین گفته، خدا چنین امر کرده، خدا چنین نهی کرده. از این مدعیات است که دین درست می‌شود اما الان نوبت این رسیده که از آن‌ها سؤال شود که خدا چنین می‌گوید یعنی چی؟ خدا سخن می‌گوید یعنی چه؟ خدا امر می‌کند و نهی می‌کند یعنی چی؟»
 • «سده‌های متمادی است که در کشورهای مسلمان هرچه گفته‌اند و هر چه کرده‌اند همه را به حساب خدا گذاشته‌اند. حالا روز حساب پس دادن است. باید حساب پس بدهند. ما در این مرحله هستیم.»
 • «ما در مرحله‌ای هستیم که دیگر آنچه در این ۶ دههٔ گذشته به ما گفته شده کفاف زندگی مسلمانی ما را در این دنیای مدرن نمی‌دهد. آنها دیگر کافی نیست؛ چه طالقانی گفته باشد، چه طباطبائی گفته باشد، چه رهبر فقید انقلاب گفته باشد یا هر کس در هر کجای جهان اسلام گفته باشد آن‌ها دیگر کافی نیست.»
 • «به هر حال ما مسلمان‌ها احتیاج داریم به چنین نهضتی، به چنین حرکتی. باید به فکر نجات اسلام از افکار عقب مانده، از بیان‌های غیرقابل دفاع، از خرافه‌ها، از فتواهای ضدِانسانی و ضدِحقوق بشری باشیم، به وجود آوردن یک تفکر روشن دینی و صاف کردن را تفکر صحیح سیاسیِ عقلانی (نه قاطی پاتی کردن اینها با یکدیگر) وظیفه بزرگ ماست تا نسل آیندهٔ ما بتواند در دین صحیح فکر کند و در سیاست صحیح عمل نماید.»
 • «پادزهر تئوریک در این باب فقط و فقط به رسمیت شناختن «حقوق بشر» است
 • «دیده بان حقوق بشر توضیح می‌دهد داعش معمولاً اسرای خود را به سه گروه تقسیم می‌کند. این سه گروه، زنان و مردان سالخورده، مردان جوان و پسران نوجوان و گروه سوم نیز شامل زنان جوان و دختران نوجوان هستند. بعد از آن برخی از این زنان و دختران جوان مجبور می‌شدند به عقد شبه نظامیان درآیند و همانند برده جنسی عمل کنند. البته شمار زنان و دخترانی که اسیر، فروخته یا به زور به عقد درآمده‌اند، مشخص نیست.»
 • «در مورد داعش نه فقط آنانی که دین و مذهب دیگری دارند، نه فقط آنانی که با آنان دارای مذهب مشابهی هستند بلکه حتی آنانی که دارای قومیت دیگری هستند و بدین ترتیب زنان آنان رفتاری دیگر، پوششی دیگر و درخواست‌هایی دیگر دارند همه صدمه زننده به مردانگی مورد نظر آنان هستند. پس نه فقط مردان قتل‌عام می‌شوند بلکه زنان نیز مورد تجاوز قرار می‌گیرند یا به بردگی و فروش گذاشته می‌شوند.»
 • «در ایدئولوژی‌هایی مانند داعش که خود را بر حق و دیگران را بدون توجه به واقعیات ناحق می‌شمارند، دیگری دشمن است و نه تنها باید سرزمین و خاک او را تصرف کرد بلکه باید هویت مردانه او را نیز از بین برد. مردانگی مسئله مهمی در این ساختارهای ایدئولوژیکی است. هر چند که زنان مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند اما زنان نشانه‌هایی از روابط میان مردان مرد سالار هستند و از زنان به عنوان ابزار اعمال قدرت بر مردان دیگر استفاده می‌شود.»
 • «تجاوز به زنان تنها به معنای آزار و اذیت زنان نیست بلکه همان گونه که خاک دیگری اشغال می‌شود و جبونی و بی کفایتی او نشان داده می‌شود از طریق تجاوز به زنان، بار دیگر مردانگی او دچار بی کفایتی می‌گردد. عمل تجاوز در وهله اول نمایش دهنده برتری نیروی مهاجم بر دیگری است. خشونت علیه زنان به عنوان حداکثر تحقیر مردان و به عنوان غلبه کامل بر مردان در نظر گرفته می‌شود.»
 • «بدین ترتیب خشونت جنسی علیه زنان را نباید تنها به عنوان سلاح جنگی در نظر گرفت بلکه باید از آن به عنوان ابزار قدرت در فرهنگ‌های مردسالار نام برد. ابزاری که به بازتولید مردسالاری در شکلی دیگر می‌انجامد.»
 • «امروز داعش، مدعی ایجاد امت-دولت به عنوان پاسخی به بحران ملت-دولت است. پس بر این اساس، ایدئولوژی داعش یک ایدئولوژی «انترناسیونالیستی» است نه «ناسیونالیستی».
 • «فراموش نکنید داعش امروز دومخالف جدی دارد: نخست «القاعده» که داعش را افراطی می‌داند و دوم الازهری‌ها و سلفی‌های سنت‌گرا. از این‌رو، ریشه‌های عینی و ذهنی قدرت‌گیری داعش برای فراتررفتن از عراق و سوریه است تا بتواند مرزهای خلافت اسلامی را به مرزهای قرون سوم و چهارم‌هجری برساند... فراموش نکنید بنیادگرایی جهادی در درون خود دوشق است؛ شق اول بنیادگرایی فرقه‌ای است که «القاعده» را می‌توان در این دسته جای داد، دوم بنیادگرایی «پوپولیستی» و توده‌ای است که داعش را می‌توان از این شق دانست. در واقع داعش تکامل‌یافته «القاعده» به‌صورت «پوپولیستی» است. در نتیجه در پدیده داعش با نوعی «بین‌الملل» روبه‌روییم. از این‌رو، به نظر می‌رسد داعش، مدعی مدل حکومتی تحت عنوان «امت» است؛ امتی که مرز و هویت ملی ندارد».
 • «داعش نوسلفی‌گری جهادی را در عصر شبکه‌های اجتماعی پیش می‌برد. از همین شبکه‌های اجتماعی که یکی از پیامدها و نتایج جهانی‌سازی بوده، به همان اندازه که آمریکا، سرمایه‌داری و جهان مدرن غرب از آن بهره برده، نیروهای ضدمدرنی همچون داعش نیز نهایت استفاده را برای تبلیغ، آموزش و عضوگیری می‌برد. از سوی دیگر، کسانی که با پاسپورت غربی به داعش می‌پیوندند، معمولاً از نسل دوم و سوم مهاجران مسلمانی هستند که دچار بحران هویتند و با تبعیض‌های اجتماعی-سیاسی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. غالب آنها در کشورهای غربی دچار بحران هویتند و داعش به آنها هویت می‌دهد».
 • «امروز عصر ملت-دولت‌هاست و به نظر می‌رسد پروژه داعش شکست خواهد خورد زیرا مدعی جمع‌کردن تمام مسلمانان جهان زیر بیرق واحد خود است».
 • «نتیجهٔ داعش امروز اسلام‌هراسی است و پناه‌بردن بیش از پیش کشورهای منطقه به غرب و آمریکا و تحکیم پیوندهای امنیتی و نظامی با غرب. اما فراموش نکنیم داعش محصول تضادها و بحران‌های تاریخی، ایدئولوژیکی و اجتماعی است که در این منطقه وجود دارد. اگر این تضادها وجود نداشت، داعش نهایتاً از یک فرقه فراتر نمی‌رفت. اما زمانی‌که داعش پایگاه اجتماعی پیدا می‌کند، دیگر نمی‌توان آن را یک فرقه افراطی دانست. مادامی که زمینه‌های این تضادها و بحران‌ها رفع نشود، ممکن است این پدیده به نام «داعش» از بین برود، اما با نام دیگری دوباره سر باز می‌کند.».
 • «سکولاریسم بی‌تردید برای غرب باارزش بوده است، اما اگر آن را قاعده‌ای جهانشمول قلمداد کنیم به خطا رفته‌ایم... به‌زعم بسیاری از متفکران سکولار «دین» ذاتاً خصمانه و متعصب است و برای دولت لیبرال بشردوست و صلح‌طلب نقش یک «دیگری» واپس‌گرا و خشن را ایفا می‌کند- نگرشی که طنین ناخوشایندش یادآور نظر استعمارگران درخصوص مردمان بومی‌ای است که در عین عقب‌افتادگی در باتلاق افکار تیره و پوسیده‌شان گیرافتاده‌اند. ناتوانی ما از درک اینکه سکولاریسم ما و فهم آن از نقش دین، استثنایی است عواقبی در پی دارد. وقتی سکولاریزاسیون به زور به اجرا درآمد، عکس‌العملی بنیادگرایانه را با خود به همراه داشت- و تاریخ ثابت کرده است که جریان‌های بنیادگرایی که مورد حمله قرار می‌گیرند بی‌تردید افراطی‌تر می‌شوند. اکنون ماحصل نامیمون این اشتباه را در سراسر خاورمیانه مشاهده می‌کنیم: هنگامی‌که با هراس به مضحکه داعش می‌نگریم، عاقلانه خواهد بود اگر خشونت سبعانه آن را، دست‌کم، محصول سیاست‌هایی بدانیم که نگاه تحقیرآمیز ما به آن دامن زده است.
 • [چرا آنها شیوه سر بریدن را برگزیده‌اند؟] «چون نیاز دارند نوعی تأثیر رعب‌آور بصری خلق کنند که بتواند در اینترنت به گردش درآید. در این منظره هیچ‌چیز اسلامی وجود ندارد، بلکه یادآور محاکمه آلدومورو توسط بریگاد سرخ ایتالیا در سال۱۹۷۸ است. سربریدن در عین حال کلیشه‌ای متعلق به جهان فیلم‌هاست، یا جهان مجموعه فیلم‌های اکشن-تخیلی «هایلندر»؛ تصاویری که با شدت تمام به تخیل ما هجوم می‌آورند.»
 • «بیش از ۲۰سال است که یک پدیده یکسان را تماشا می‌کنیم: رادیکال‌شدن جوانان حاشیه‌نشین، چه اصل‌ونسب مسلمان داشته باشند و چه تازه‌مسلمانانی باشند که به‌دنبال یک آرمان می‌گردند. این جوانان در فرانسه و جاهای دیگر، در جامعه مسلمانان ادغام نشده‌اند، آنها حاصل وعظ‌های «سلفیان» در مسجد هم نیستند، بلکه از طریق اینترنت رادیکال شده‌اند، درصد بالای اروپایی‌هایی که اسلام آورده و داوطلبانه به داعش پیوسته‌اند (حدود ۲۵درصد) و هیچ پیوندی با دیگر گروه‌های اسلامی ندارند، به وضوح نشان می‌دهد سازوکار رادیکال‌شدن را نباید در اسلام سنتی جست.»
 • «باید مشروعیت القاعده و داعش را از راه‌های گوناگون تضعیف کرد: با درهم‌شکستن تصاویر قهرمان‌بازی و ماجراجویی‌ای که اعمال آنها به‌دنبال دارد، با برگرداندن آنها به قدوقواره واقعی‌شان.»
 • «القاعده و بیشتر از آن داعش نیز چه‌بسا که مستقیم یا غیرمستقیم ابزار دست کسانی قرار گرفته باشند که هدف‌شان، ایجاد تفرقه و تجزیه در میان جوامع مسلمان، برای تسطیح راه سلطه، کنترل منابع انرژی، تخریب زیرساخت‌ها و تضعیف توانایی‌های مادی، انسانی و فرهنگی‌شان برای توسعه و پیشرفت است. ضمن آنکه بی‌رغبت نیستند چهره خشن و غیرانسانی که گروه‌های افراطی سلفی از اسلام در برابر افکار عمومی و وجدان جامعه بشریت ترسیم می‌کنند، باعث سرخوردگی و انفعال توده‌های ستمدیده استعمارزده و نیز آسیب‌دیدگان سلطه سرمایه در سراسر جهان شود که اسلام راستین و همبستگی اسلامی را ضامن ایستادگی در برابر توسعه‌طلبی قدرت‌های جهان سرمایه‌داری و دستیابی به عدالت و آزادی و برابری یافته‌اند»
 • «داعش و القاعده خواستار تشکیل حکومتی تمامیت‌خواه و اجرای کامل احکام شریعتی هستند که از روی شاذترین نظام فقهی خشک و خشن و قشری و در ضدیت آشکار با مبانی «دین» یعنی توحید، آزادی، عدالت و برابری الگوبرداری شده است. با قطعیت تمام می‌توان گفت آنچه این گروه‌ها ادعا می‌کنند و انجام می‌دهند، در تعارض آشکار با آموزه‌های وحیانی در قرآن و سنت و سیره پیامبر است و به اتکای همین آموزه‌ها می‌توان آنها را نقد و رد کرد و مخالفت آن دعاوی را با دین اسلام اثبات کرد.
 • «القاعده بسیاری ازگروه‌ها، دولت‌ها و رهبران کشورها را دشمن می‌دارد ولی بیشتر حملات خود را روی نیروها و منافع و وابستگان به آمریکا متمرکز کرد. اما داعش اینطور نیست و علیه هرنیرویی که تابعیت رهبری آن را نپذیرد وارد جنگ می‌شود. چنان‌که حتی تندروهایی مثل القاعده و جبهه النصره و برخی دیگر از قبایل سنی را هم مستثنا نکرده است، چه برسد به گروه‌های ایزدی، شیعی، مسیحی یا ترک و کرد. به علاوه تاکنون هیچ نوع حساسیتی نسبت به قضیه فلسطین و تجاوزات هرروزه صهیونیست‌ها به مردم فلسطین و خانه‌ها و سرزمین آنها و بیت‌المقدس و مسجدالاقصی از خود بروز نداده‌اند. برخلاف نظر برخی تحلیلگران، آنها بر اساس باور به برتری نژادی عمل نمی‌کنند. عملکرد داعش در کاربرد حداکثر خشونت و قساوت، به آسانی توضیح‌پذیر نیست.
 • «این گروه تروریستی به تعبیر خودش یک زندگی اخلاقی و معنوی را به زنان پیشنهاد می‌کند. زنان باید به شدت به مقرارات پایبند باشند و از جامعه و عموم مردم دور بمانند. در تعبیر داعش زنان باید فقط در خانه بمانند، زیرا فقط برای اینکار ساخته شده‌اند. مگر در مواقعی خیلی خاص می‌توانند از خانه خارج شوند... مردان داعشی از زنان انتظار دارند که کاربرد مشخصی در جامعه داشته باشند، درنتیجه دیگر فکر کردن برای ایشان ضرورتی ندارد. بلکه فقط باید به دستورات عمل کنند... این تصویر در منابع اصلی و اولیه اسلامی پیدا نمی‌شود اما در بعضی از تفاسیر محافظه کارانه، افراطی و پدرسالارانه یافت می‌شود و این تفسیر سختگیرانه بیشتر به عنوان محافظت از زنان مطرح می‌شود.»
 • «داعش پلی پوشالی برای بعث است و افراد صدام نباید حتی ذره‌ای امید برای بازگشت به فضای تصمیم‌گیری داشته باشند.»
 • «بقایای ارتش حزب بعث که بیش از یک‌دهه است، حاشیه‌نشینی را تجربه می‌کنند، با بروز پدیده‌ای چون داعش گمان کردند فرصت دارند تا دوباره به متن برگردند و دوباره عراق را به عراقی تبدیل کنند که سنی‌ها در آن حرف اول و آخر را می‌زنند؛ بنابراین ورود داعش به عراق با استقبال بعث مواجه شد تا بتوانند برای تغییر وضع موجود در عراق استفاده ابزاری کنند. می‌توان این‌طور گفت تا زمانی که داعش در عراق به فعالیت خود ادامه می‌دهد، بعثی‌ها هم امیدی البته واهی برای بازگشت به قدرت خواهند داشت.»
 • «داعش به‌طور مشخص اتفاقی است که به «امروز» تعلق دارد که تحرکات کشورهایی چون عربستان، قطر و حتی ترکیه در قبال بحران سوریه، موجب شد تا این گروه مخوف عرض اندام کند. البته سنی‌های عراق و همچنین ارتشی‌های بعث که خود را از گردونه قدرت خارج‌شده می‌دیدند، به داعش پیوستند تا به‌زعم خود «تغییر» در عراق را شروع کنند.»
 • «وقتی تعصب در شکل داعشی خودش بر مجموعه‌ای حاکم می‌شود، دیگر همدلی با غیرخودی آنقدر کم است که کشتن دیگری آسان می‌شود.»
 • «قطر حامی رسمی داعش است.»
 • «قطر و عربستان از نمونهٔ تونسیِ دمکراسی و آزادی بیان هراس دارند و تلاش می‌کنند انقلاب تونس را در نطفه خفه کنند به همین دلیل اکنون تونس به میدان هرج و مرج و جولانگاه سازمان‌های جاسوسی خارجی تبدیل شده است.»
 • «نباید گروه تروریستی و جنایتکار داعش را دست کم بگیریم... اندیشهٔ داعشی همان اندیشه وهابی است و قطر ۱۰۰٪ وهابی است.»
 • «مهمترین وظیفه اندیشمندان و متفکران به طور عام و علمای اسلام به طور خاص این است که در این خصوص افکار عمومی را آگاهی ببخشند... ایم وظیفه متفکران و علماست که مردم را نسبت به اسلام آگاه سازند و آموزه‌های حقیقی اسلام را به آنها بیان دارند... وظیفه مهم دیگر علمای اسلام این است که چنین اقداماتی را فوراً و بلادرنگ محکوم کنند... آنها باید اقدامات گروه‌هایی چون داعش را که نام اسلام را خراب می‌کنند محکوم کنند... این گروه‌ها دارند نام اسلام را به منظور رسیدن به اهداف جنایتکارانه خود خراب می‌کنند و از اسلام به عنوان پوششی برای اقدامات سبعانه خود بهره می‌برند.»
 • «رویهٔ سیاسی شناخته‌شده داعش در کشتارهای غیراخلاقی غیرنظامیان بدون نیاز به عذر و بهانه دروغین اخلاقی صورت گرفته است و دلایل اظهارشده رسمی آنها برای این گونه اعمال با صراحت مقام آمیخته با زبان آمیخته به تهدید و ارعاب و وسیله‌ای برای تعمیق خوف و تخدیر برای فرمانبرداری مطلق است.»
 • «ما به‌سختی می‌توانیم دربارهٔ داعش برآورد درستی داشته باشیم: آیا داعش با سابقه اندیشه سیاسی یک پدیدة قرون وسطایی است یا پست‌مدرن؟ بعضی داعش را قرون وسطایی می‌دانند و برخی دیگر آن را با گروه‌های تروریستی معاصر مقایسه می‌کنند. این گروه‌ها چه تغییری در استراتژی بین الدولی در جهان به‌وجود آورده‌اند و چه چشم‌انداز بی‌سابقه‌ای را ایجاد کرده‌اند و پتانسیل‌های جدید راهبردی‌شان چیست؟»
 • «به دودلی مضحکی که واژهٔ «دشمن» را تعریف کرد نگاه کنید؛ چه باید گفت: «حکومت اسلامی»، «دولت اسلامی عراق و شام» یا Isis، "Isil" (خوانش رسمی سازمان ملل متحد)، "Daech" یا "Daesh" (خوانش تلویزیون‌های فرانسوی)؟»
 • «فراموش نکنید که عنوان «جهادی» به اندازهٔ کافی جذاب است که توانسته تا به امروز ۳۰۰۰۰ جوان اروپایی را به نبرد خلافتی در بیابان‌های شنی بکشاند. مقامات ما امروز برای این جوانان روان‌درمانی پیشنهاد می‌دهند، گویی که آن‌ها پیش از این بیمار بوده‌اند. به نظرم این کار مستبدانه‌ای است، شما را هنگامی که با کمونیسم اتحاد جماهیر شوروی مخالفت می‌کردید باید به بیمارستان روانی می‌سپردند.»
 • «به باور من، شایسته‌تر آن است که آن‌ها را سربازان دشمن بدانیم و بر همین اساس با آن‌ها رفتار کنیم. مختصر آنکه، هرکسی باید مسئولیت خود را بپذیرد. این جهادگران، انتخابی سیاسی کرده‌اند و برخورد درمانی با آن‌ها یا آنچه به عبارتی اداهای آموزه‌زدایانه است، در حقیقت نفی جوهر سیاست است.»
 • «واقعاً استنباط واحدی از دین و مذهب وجود ندارد. تا کدام استنباط از دین و مذهب بخواهد از معرفت‌بخشی، هویت‌بخشی و معنابخشی خودش دفاع عقلانی کند. شکی نیست که اگر ملاعمر و طالبان، یا بن‌لادن و القاعده یا بوکوحرام و داعش و اینهایی که مثل قارچ هر روز در جهان اسلام می‌رویند بخواهند با تکیه بر عقلانیت دفاع کنند از اینکه ما معرفت، هویت و معنا بخشیم (به خصوص معرفت بخش) مطلقاً راه بسته است. اما از همین اسلام کسانی دیگر هم استنباط‌های دیگر داشته‌اند. کمااینکه در مسیحیت و یهودیت هم، همه استنباط‌ها، استنباط بنیادگرایانه نیست. مثلاً در همین اسلام مولوی، شمس و عین‌القضات همدانی هم وجود داشته است. فعلاً مطلقا بنده در مقام داوری نیستم که استنباط کدام یک درست است. اما اگر از من بپرسید خواهم گفت که استعداد اسلام مولانا و شمس‌تبریزی در دفاع عقلانی از خودشان مسلماً از اسلام داعش و بوکوحرام بیشتر است؛ بنابراین استنباط واحدی در کار نیست که بگویم می‌توانند بر عقلانیت تکیه کنند یا نه.»
 • «اینکه در تاریخ کشور ما [ایران] هیچگاه بنیادگرایی و فرقه‌های توحش چون داعش شکل نگرفت، به دلیل حضور دیوان حافظ در کنار قرآن است. عامه ایرانیان از هر طیف و جایگاهی، پس از قرآن با دیوان حافظ انس دارند و این مسئله باعث شده تا ریا و زهد احمقانه از جامعه دور شود. این از ویژگی‌های مثبت شاعرانگی در میان ایرانیان است.»
 • «در جهان اسلام وحدت و برنامه مشخصی وجود ندارد به همین دلیل امروز گروه‌های افراط گرا در جهان اسلام تبدیل به فتنه‌ای شده‌اند که به نام اسلام جنایت می‌کنند، فکر را منحرف می‌کنند و ضد تمدن هستند»
 • «هور و خفای این اندیشه‌ها از عواملی تغذیه می‌کند؛ این عوامل همان‌هایی هستند که وقتی یک مجال پیدا می‌کنند و امکانات، ظرف و شرایط برای‌شان فراهم می‌شود، خود را نشان می‌دهند. این امر در بطن جامعه و تفکرهای دینی حتی تفکرهای ایدئولوژیکی مثل نازیسم، فاشیسم و مارکسیسم وجود دارد و تنها خاص ادیان الهی نیست. منتها چون اعمال و رفتار این گروه‌های افراطی به گونه‌ای است که با تکیه به دین و به نام خداوند کشتار به راه می‌اندازند، خطر آنها بیشتر است.»
 • «تنها راه این است که یک بخشی از جهان اسلام یعنی علمای دین، مراجع و نخبگان حرکت کنند. ما باید همه کسانی را که به اسلام اعتقاد دارند، هدایت کنیم و به مردم نشان دهیم که از آنها دفاع می‌کنیم. این گروه‌ها باید کنگره بگذارند، با هم متحد شوند، چارچوبی برای تبلیغ جهان اسلام بیان کنند و برنامه‌ای برای آینده داشته باشند. منظور از متحد بودن این است که فتوا دادن در سوریه، نجف و قم به یک صورت و یکپارچه باشد و جهان اسلام با تشتت آرا مواجه نباشد... ضروری است که شیعه نجف و قم و اهل سنت الازهر با یکدیگر متحد شوند و یک استراتژی روشنی برای هدایت و تربیت جهان اسلام تصویب کنند. از سوی دیگر دانشمندان جهان اسلام، روشنفکران، عالمان و همه کسانی که به عزت اسلام اعتقاد دارند و جنگ‌شان یک برنامه تمدن‌ساز معرفتی است و همچنین جامعه شناسان، روان‌شناسان و فیلسوفان باید جمع شوند، این حرکت را آسیب‌شناسی کرده و یک برنامه‌ریزی مدون شده‌ای برای ۲۰ سال آینده جهان اسلام تدوین کنند.»
 • «هیچ شکی وجود ندارد که جریان توده‌ای داعش، افراطی‌ترین جریان جهادی است که تمام دولت‌های اسلامی را به خاطر قبول قوانین مدرن، کافر می‌داند. طبیعی است که چنین جریانی، دولت اصلاحی ملک عبدالله را نیز غیر اسلامی بداند.»
 • «این توطئه شکل گرفته است و ضد جبهه مقاومت است و کودتایی علیه جریان بیداری و خیزش اسلامی محسوب می‌شود. جریان داعش شوری بدون شعور است، حرکتی بدون حکمت...»
 • «اگر هم قرار بر سرکوب باشد می‌خواهند به دست ما اتفاق بیفتد که پیراهن عثمانی برای آینده باقی بماند. ما نباید وارد سناریوسازی اینها شویم. داعش را به شکل‌های گوناگون هنوز خواهیم داشت اما زمان دیگر به نفع سلطه‌گری نیست. زمان به نفع جبهه مقاومت و مردمی است.»
 • «بر پایهٔ گزارش‌ها و خبرهای رسیده دربارهٔ جنایت‌ها و خشونت‌های داعش، برای اکثر متفکران اسلامی و غیر اسلامی در گوشه و کنار جهان یقین می‌شود که این گروه به دنبال حقیقت مد نظر اسلام نیست.»
 • «برای همه ما و حتی سرکرده القاعده «ایمن الظواهری» هم مشهود است که برخوردهای خشن این گروه با زندگی بشر و بی‌ارزشی جان انسان در دیدگاه آنها با آموزه‌های اسلام در تضاد است... دلایلی که نشان می‌دهند داعش دنباله روی واقعی اسلام نیست کاملاً مشهود است آنها را هم می‌توان در رفتارها و مقررات آنها در جنگ دید که در تضاد کامل با اسلام است و هم می‌توان در کنار گذاشتن سنت‌های تاریخی اسلام که گوشه‌هایی از آنها را می‌توان در دوران صفویه و عثمانی دید مشاهده کرد.»
 • «داعش قرائتی از اسلام نیست، قرائتی از اسلام‌ستیزی است.»
 • «به عنوان شهروندان جهانی ما باید یکپارچه علیه هر گونه تروریسم و تعصب در میهن‌پرستی بایستیم. هیچ چیز در دنیا خطرناک‌تر از متعصبی مذهبی نیست که فکر می‌کند می‌تواند ذهن خدا را بخواند و فکر می‌کند او و فقط او، محبوب خداوند است. پاریس، بروکسل، آنکارا، اورلاندو، استانبول و... . افراط‌گرایان از انزواگرایی، تنفر، کلیشه‌های فرهنگی و شکاف‌های ادراکی سود می‌برند. ما باید انسانیت را در مقابل افراط‌گرایان و همدردی را علیه تنفر بارور کنیم. باید روی شکاف‌های ادراکی و فرهنگی پل بزنیم. افراط‌گرایان می‌خواهند ما را به هویت‌های تنها و ساکن تقلیل دهند. ما باید از تعلقات متعدد و انسانیت مشترکمان دفاع کنیم.»
 • «هیچ چیز در دنیا خطرناک‌تر از متعصبی مذهبی نیست که فکر می‌کند می‌تواند ذهن خدا را بخواند و فکر می‌کند او و فقط او، محبوب خداوند است.»
 • «سرداران و سربازان ما نگذارند این خنازیر به مرزهای کشور ما واگیر شود
 • «اتفاقاً من هم قاسم سلیمانی و امثال او را می‌پسندم در جای خود و همین‌طور آقای ظریف و امثال او را... او و امثال او باید سرجای خودشان بایستند و نگذارند مردم کشان وارد کشور ایران شوند و این دیگران هم سرجای خودشان و از طریق دیگر بگویند و بکوشند که این مردم کشان را باید جمع کرد!»
 • «تندروان و خودمرکزگرایان در هر تمدنی که باشند در جهت خلاف تاریخ حرکت می‌کنند. آینده بشریت مرهون همکاری و همدلی تمدن‌ها و فرهنگ‌های گوناگون بشری خواهد بود.»
 • «القاعده و داعش به تعبیرِ کابوس جدال تمدن‌ها کمک می‌کنند. در نتیجه این عملکردهای خشن در کشورهای اروپایی و به تازگی در آمریکا افراد و گروه‌هایی پیدا شده‌اند که شتر این خشونت‌ها را به کلی بر در خانه اسلام می‌خوابانند. حال آنکه اسلام دین یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر از ساکنان جهان است و افزون بر پیروان آن نیز افرادی معتدل و مخالف خشونت هستند. این نمونه‌ای از اتحاد نامقدس افراط گرایان و انحصارگرایان مخاصم است.»
 • «بیگانه‌گریزی و اسلام‌ستیزی که در کشورهای غربی می‌بینیم شکل تازه‌ای از آتش تعصب‌هایی است که در میانه قرن بیستم وجود داشت و حال از زیر خاکستر بیرون آمده است.»
 • «ما اکنون در جهان اسلام نیز شاهد غلبه افراط‌گرایی در خاورمیانه هستیم. اکنون داعش موج چهارم سلفی‌گری است.»
 • «امکانات داعش حتی برای برخی از ارتش‌های منطقه ناشناخته است اما آنها در حوزه علوم انسانی به شدت سنتی هستند و در بحث‌های مربوط به انتخابات، دولت مدرن و حقوق زنان سنتی و خشن عمل می‌کنند.»
 • «داعش و القاعده با آمریکا و غرب، تشیع و مکاتب اربعه اهل سنت مخالفت می‌کنند اما تفاوت آنها این است که برای القاعده محور مرکزی غرب است و درگیری با شیعه در مرحله بعدی قرار دارد اما هدف کانونی داعش، تشیع است. آنها به جای آزادسازی قدس به دنبال آزادسازی بغداد بوده و به دنبال احیای عصر هارون‌الرشید هستند.»
 • «شکاف‌های شیعه و سنی و اختلافات بر سر تقسیم قدرت و حضور نیروهای ارتش از منطقه تکریت و موصل موجب شد که داعش به راحتی بر مناطقی از عراق مسلط شود. با این وجود داعش دارای یک نرم‌افزار اعتقادی است. فقه التکفیر توسط داعش شکل گرفت و آنها توانستند احساسات خشونت‌گرا را با باورهای مذهبی در هم بیامیزند.»

هنرمندان[ویرایش]

سخنان هنرمندان دربارهٔ داعش.

هنرمندان

Colored dice with white background
این گروه‌ها، به همان اندازه که در ظاهر به یک پدیدهٔ ناگهانی شبیه‌اند، چندان ناگهانی، یک‌شبه و در خلأ به وجود نیامده‌اند. پیدایش این گروه‌ها به عقیدهٔ من به‌نحوی از انحا، استحالهٔ اشکال پارین و پیرارین جریانات مشابه در پیکر یک هویت تازه است. وقتی سیاست‌ها نمی‌توانند با پرداخته‌های قبلی خود کنار بیآیند، از محصولات پیشین خود هویت‌های نو می‌سازند تا برای توجیه وجود خود، دلایل محکم و مجاب‌کننده داشته باشند.
~ فرهاد دریا
Colored dice with white background
اگر بخواهیم داعش را به کشور خاصی نسبت دهیم، باید پیشداوری باشد، ولی داعش هم زاییده یکسری سیاستگذاری‌های جهانی است و فکر می‌کنید داعش از کجا آمده؟ یک روز طالبان، یک روز داعش و یک روز هم اسمی دیگر. این‌ها همه برنامه‌ریزی‌شده می‌آیند.
~ فاطمه معتمدآریا
Colored dice with white background
به‌عنوان یک خبرنگار و انسان، زنانی که در دست داعش اسیر بوده‌اند، من را ناراحت می‌کند و به همین دلیل، دوست دارم صدای آنها را به دنیا برسانم… یادمان نرود این تراژدی ممکن است برای همه ما پیش بیاید و بلایی که بر سر این انسان‌ها آمده، از ما خیلی دور نیست.
~ آلفرد یعقوب‌زاده
Colored dice with white background
هیچ وقت در زندگی فکر نمی‌کردم روزی برسد که بخواهم بگویم، فاشیست‌ها یک چیز خوب هم دارند؛ آنها موزه‌ها را خراب نکردند اما داعشی‌ها این کار را کردند!
~ رضا کیانیان
Colored dice with white background
این همان تعصب است که امروز در دنیا شاهد آن هستیم که گروه‌های افراطی از جمله داعش می‌آیند و با انجام اقدامات انتحاری و تروریستی یک عده مردم بی‌گناه را به دامان مرگ می‌کشانند.
~ علی نصیریان
 • [ این روزها رسانه‌ها و مردم در افغانستان از ظهور «داعش» در خاک کشور خود بیمناک هستند. پیام شما به مردم بزرگ افغانستان چیست؟] «وقتی سیاست‌ها بنابه دلایل معینی، نمی‌توانند با پرداخته‌های قبلی خود کنار بیآیند، از محصولات پیشین خود هویت‌های نو می‌سازند تا برای توجیه وجود خود، دلایل محکم و مجاب‌کننده داشته باشند.»
 • «این گروه‌ها، به همان پیمانه که در ظاهر به یک پدیده ناگهانی شبیه‌اند، چندان ناگهانی، یک‌شبه و در خلأ به وجود نیامده‌اند. پیدایش این گروه‌ها به عقیده من به نحوی از انحا، استحاله اشکال پارین و پیرارین جریانات مشابه در پیکر یک هویت تازه است
 • «پیام من به مردم افغانستان نه‌تنها در رابطه با پیدایش این گروه در کشور، بلکه در مجموع به‌خاطر فردایشان این است که باید رابطه‌های مشکل خود با جهان را کشف کنند و مالک «اراده» محکم برای «تغییر» شوند. در غیر آن همیشه به قول معروف، همان آش و همان کاسه خواهد بود. نگذارند دیگر آنها را با نام‌های نو و دشمنان نو مشغول و مسموم کنند. زندگی نه‌تنها در افغانستان و منطقه، بلکه در تمام جهان به تغییر نیاز دارد. اینک زمان «تغییر» فرارسیده است.»
 • «اگر معاذ الکساسبه، یک بار در آتش سوخت، شما داعشی‌ها و برادران شیاطین، تا ابد در آتش دوزخ خواهید سوخت. خدایا آتشت را برای وی سرد و بی زیان بگردان، همچنانکه آن را بر حضرت ابراهیم (ع) سرد و سلامت کردی.»
 • «اگر بخواهیم داعش را به کشور خاصی نسبت دهیم باید پیشداوری باشد، ولی داعش هم زاییده یکسری سیاستگذاری‌های جهانی است و فکر می‌کنید داعش از کجا آمده؟ یک روز طالبان، یک روز داعش و یک روز هم اسمی دیگر. اینها همه برنامه‌ریزی شده می‌آیند
 • «... داعش هم اعمال پلیدش را در قالب امر به معروف و نهی از منکر بیان می‌کند و ادعا دارد که می‌خواهد دین اسلام را احیا کند در حالی که هیچ‌کس به جز عده‌ای که زر خرید آنها هستند حرف و دغدغه‌شان را باور ندارند…»
 • «این روزها با همه مشغله‌هایی که دارم، نمی‌توانم نسبت به اخبار و اتفاقاتی که خوب یا بد، هر روز از سراسر جهان به گوش می‌رسد، بی‌تفاوت باشم و حتماً لحظاتی در روز، فکر و ذهنم مشغول آنهاست. با همه مشغله‌هایی که دارم، نمی‌توانم به سرنوشت حملات تروریستی داعش در عراق فکر نکنم و نگران وضعیت مردم عراق نباشم...»
 • «زنان ایزدی برای گرفتن انتقام با داعش می‌جنگند منتهی من می‌خواستم آنها را با صورت‌هایشان نشان دهم تا بگویم این زنان با اسلحه و رودرروی داعش مبارزه می‌کنند. ثبت تصاویر این زنان رزمنده از جهت دیگری هم اهمیت داشت، چون نقطه‌ضعف داعش این است که به باور آنها، اگر هریک از افراد عضو داعش از سوی زنان کشته شود، به جهنم می‌رود…»
 • «یک‌بار شاهد این ماجرا بودم که ۲۰ مرد داعشی بر سر ۱۰ دختر درحال قرعه‌کشی بودند تا به آنها تجاوز کنند… به‌عنوان یک خبرنگار و انسان، زنانی که در دست داعش اسیر بوده‌اند، من را ناراحت می‌کند و به همین دلیل، دوست دارم صدای آنها را به دنیا برسانم... یادمان نرود این تراژدی [اسارت ایزدی‌ها توسط داعش] ممکن است برای همه ما پیش بیاید و بلایی که بر سر این انسان‌ها آمده، از ما خیلی دور نیست.»
 • «وقتی می‌بینم که عده‌ای جوان در حال جنگیدن با دشمنان اسلام در سرزمین‌های دیگر هستند دلگرم می‌شود و وقتی انسان می‌داند که عده‌ای برای ما در حال مبارزه‌اند احساس غرور می‌کند. اگر امروز جوانان کشور در مقابل تکفیری‌ها دست به اسلحه نمی‌بردند امروز باید با آنها در خیابان ولی عصر مواجه می‌شدیم.»
 • «همین الآنم اگه خیلی ازین انسان‌های با اعتقاد مثل سردار سلیمانی نبودن، کشورمون دست داعش بود… تمام‌قد به احترام شهدا می‌ایستم و درود به مادران و پدرانی می‌فرستم که پذیرفتن فرزندشون در راه اعتقادش رفت.»
 • «با هر اعتقادی باشی باید بهشون [شهدای مدافع حرم] احترام بذاری… کسانی که اگر با اون اعتقاد خالص نبودن به خدا که الآن ایرانی نداشتیم و مال و ناموس و سرزمینمون به یغما رفته بود… همین الآنم اگه خیلی ازین انسان‌های با اعتقاد مثل سردار سلیمانی نبودن، کشورمون دست داعش بود… تمام‌قد به احترام شهدا می‌ایستم و درود به مادران و پدرانی که پذیرفتن فرزندشون در راه اعتقادش رفت.»
 • «حضور گروهک‌های تروریستی در منطقه سازماندهی شده و البته مشکوک است که به نظر من این حضور ناجوانمردانه ریشه در صهیونیسم دارد. در هر حال این نوع فجایع محکوم است و سکوت در شرایط فعلی محکوم است اما واقعیت این است که تأثیر سینما در دراز مدت دیده می‌شود و فرهنگساز است و این انتظار که فیلمی ساخته شود که بتواند یک جریان انقلابی و فراگیر ایجاد کند قطعاً انتظار بیهوده ایست و یا حداقل من به یاد ندارم که یک فیلم در زمان ساخت و اکران خود توانسته باشد یک انقلاب و جریان ایجاد کند.»
 • «داعش و گروهک‌هایی از این دست یک جریان فکری هستند که همیشه بوده و ادامه خواهند داشت؛ بنابراین نباید کوتاه آمد و باید به سینما فرصت داد تا خود را مجهز به ابزار لازم برای انجام رسالت خود در این زمینه کند.»
 • «نکته قابل توجه در مطرح شدن گروهک‌های تروریستی شناخت بسترهای حمایتی و چگونگی آماده‌سازی آنهاست؛ بنابراین تنها و صرفاً حرف زدن دربارهٔ «داعش» معنا و مفهومی ندارد. به نظر من باید در جهت عکس تفکر این گروهک‌ها فیلم ساخت به عنوان مثال باید به ارتباط دوستانه و برادرانه شیعه و سنی پرداخت. نکته دیگر اینکه ما در طول سالها با برادران سنی خود با محبت و دوستی همزیستی داشته‌ایم و سینمای ایران امروز باید در آثار خود این همزیستی محبت آمیز را تقویت کند و حرکت روی این ریل باید براساس آرامش و به دور از هرگونه عجله و شتابزدگی باشد.»
 • «هیچ وقت در زندگی فکر نمی‌کردم روزی برسد که بخواهم بگویم، فاشیست‌ها یک چیز خوب هم دارند؛ آنها موزه‌ها را خراب نکردند اما داعشی‌ها این کار را کردند!»
 • «سال هاست که خشونت به جای انسانیت اما به نام انسانیت جهان را فرا گرفته و مردم بیگناه کشته می‌شوند … به بهانه مبارزه … عراق، افغانستان، سوریه. ترکیه و حالا … ایا می‌شود نفرت را با نفرت پاسخ داد؟ خشم را با خشم؟ جنگ را با جنگ؟ در تمام مذاهب و دروس معنوی آمده که " نه " … نمی‌توان … فقط نور است که تاریکی را از میان می‌برد … عشق است که نفرت را پاک می‌کند و مهر، خشم را …»
 • «نمونه بارز نادانی و جهل را ما امروزه با بروز و ظهور گروهک‌های تروریستی مانند «داعش» مشاهده می‌کنیم؛ آن‌ها نیز در ابتدا از رفتار و منش انسانی دور شدند و سپس دست به این اقدامات وحشیانه در سطح جهان زدند ما نیز امروزه از رفتار و منش انسانی دور شده‌ایم و خودمان آگاه نیستیم که در آینده‌ای نه چندان دور تا چه میزان از انسانیت سقوط خواهیم کرد.»
 • «این راهش نیست که با افرادی که خواسته و ناخواسته هنجارشکنی می‌کنند برخورد تندی داشته باشیم بلکه ما باید آنها را هدایت کنیم. یک جوان اگر بفهمد که دین مبین اسلام چیست قطعاً دیدگاهش درست می‌شود. اینکه کسی را به جرم توهین به دین اسلام بکشیم و با او بد رفتاری کنیم آیا این رفتار نبی اکرم (ص) بوده است؟ اگر این رفتار نبی اکرم بود، دین اسلام آنقدر طرفدار نداشت. برای همین است که رژیم صهیونیستی می‌آید و یک گروه داعشی را علم می‌کند و می‌گوید اسلام این است، می‌کشند و سر می‌برند!»
 • «از روزی که جنگ سوریه و نبرد با این داعش تکفیری شروع شد، خیلی دوست داشتم به مردم عزیز کشورم و اول بخودم این نکته رو متذکر بشم که خیلی راحت می تونست و می تونه جنگی که بیرون مرز کشورمونه به داخل خاک ایران بیاد و این آرامش و امنیتی که بعضاً خوشی زیر دلهامون شده رو از هممون بگیره بطوریکه فرصت تابیدن‌های ناجوانمردانه به همدیگر و هم نداشته باشیم، پس بودند و هستند و خواهند بود غیور مردان و بزرگدلانی که برای امنیت و نام وطن و اعتلای دین و اعتقادشان جان بر کف گذاشتند و باز هم می‌گذارند، درود بر شرف و غیرت و ایمانتان»
 • «گاهی در تلگرام می‌بینم بچه‌ها می‌گویند ایران یک قلعه است! قلعه‌ها هم یک محدوده بیرون از خود دارند که به آن «بَرَز» می‌گویند. سرباز آنجا می‌ایستد، پای دیوار قلعه نمی‌ایستد که مبادا قلعه دچار ضربه شود. امروز بچه‌های ما دارند جلوتر از قلعه می‌جنگند والا داعش الان پشت دروازه ما و در حال توآمدن بود»
 • «همین تعصب است که امروز در دنیا شاهد آن هستیم که گروه‌های افراطی از جمله داعش می‌آیند و با انجام اقدامات انتحاری و تروریستی یک عده مردم بی‌گناه را به دامان مرگ می‌کشانند.»
 • «خسته نباشى ز گرد راه رسيده از ظلمات شب سياه رسيده/شير زن كورد ايستاده چون كوه در برابر شغالان داعشى.»
 • «من اهل شهر کرمانشاه هستم و جزو قوم کرد به شمار می روم و همیشه به این موضوع افتخار کردم، چرا که اهالی این دیار، مردمی قوی و محکم هستند و تاریخ ثابت کرده آنها در مقابله با مسائل مختلف، قوی و محکم برخورد می کنند. نمونه این محکم بودن اهالی کرد، را در شهر کوبانی دیدید، به ویژه زنان این دیار که در مقابل داعشی ها چه شجاعتی از خود نشان دادند و آنها را پس زدند.»

روزنامه‌نگاران[ویرایش]

سخنان خبرنگاران و روزنامه‌نگاران دربارهٔ داعش.

روزنامه‌نگاران و خبرنگاران

Colored dice with white background
داعش یک سازمان وحشی است که نه تنها مردم را می‌کشد بلکه به نظر می‌رسد از انجام چنین کاری به روش‌هایی که جهان را شوکه کند-از گردن زدن خبرنگاران تا زنده سوزاندن خلبان اردنی- لذت می‌برد... ترس و وحشتی که این گروه ایجاد می‌کند، مانند ویروسی عمل می‌کند که ده‌ها میلیون بیننده را به خود جذب می‌کند. همین مسئله به آن‌ها اطمینان می‌دهد که فیلم‌هایشان افراد جوانی که به دنبال انتقام، افتخار و خونریزی هستند را به سمت آن‌ها می‌کشد.
فرید زکریا
Colored dice with white background
غرب دوست دارد اینطور فکر کند که «تمدن» داعش را شکست خواهد داد اما تاریخ چیز دیگری می‌گوید.
رابرت فیسک
Colored dice with white background
کافی است شبکه یوتیوب و رسانه‌هایی چون بی.بی. سی و سی.ان. ان برای مدتی فیلم‌هایی را که از طرف این گروه با هدف «جلب توجه» از طریق بالابردن ضریب وحشی‌گری منتشر می‌شوند پخش نکنند تا هستی ناچیز مادی و سیاسی آنان برملا شود.
نادر فتوره‌چی
Colored dice with white background
حقیقت تلخ آن است که شکست کامل داعش دهه‌ها زمان خواهد برد.
دیوید ایگناتیوس
 • «کاملاً اشتباه است اگر بخواهیم طالبان در افغانستان (که کاملاً متفاوت از طالبان پاکستان نیز است) را با داعش مقایسه کنیم. ایدئولوژی این دو گروه کاملاً از یکدیگر متفاوت است و همین‌طور اهدافی جداگانه را دنبال می‌کنند. طالبان خواستار در قدرت‌بودن در افغانستان است و هرگونه هدفی را در چارچوب مرزهای افغانستان و نه فراتر از آن دنبال می‌کند. چشم‌اندازی که آنان برای خود ترسیم کرده‌اند، برقراری یک دولت اسلامی در چارچوب همان مرزهاست. چه با ایدئولوژی آنان موافق باشید و چه نباشید، آنان از حضور تعداد زیادی از پژوهشگران دانش‌آموخته در درون صفوف‌شان بهره می‌برند.»
 • «داعش می‌گوید خواستار تأسیس خلافتی بدون مرز است و حاضر است تا حاکمیت کشورها را نقض کند و تاکنون این کار را دست‌کم در قبال دو کشور عراق و سوریه انجام داده است. بااین‌حال، از نظر فکری آن گروه فاقد رهبر معنوی است و پژوهشگران عمده‌ای ندارد و به‌نظر می‌رسد عمده عضوگیری‌اش در میان جوانانی است که با انگیزه‌هایی چون پول، مقام یا قدرت جذب شده‌اند تا انگیزه‌های معنوی.»
 • «بدون توجه به باورهای مردمی در کشورهای مسلمان، نفرتی گسترده نسبت به داعش وجود دارد و این عقیده فراگیر است که آنان قصد به گروگان‌گرفتن باورهای اسلامی را دارند و ایدئولوژی‌ای را ارائه می‌دهند که هیچ شباهتی با تفاسیر مرسوم از اسلام ازجمله در میان سنی‌ها، شیعیان و سایر فرق اسلامی ندارد.»
 • «داعشی‌ها فرصت‌طلبانی هستند که سعی می‌کنند از هر رویدادی به نفع خود استفاده کنند. آنانی که به راستی به ملاعمر باور داشتند و ادامه‌دهنده راه او بودند، به این گروه کاری ندارند، چراکه داعش دنباله‌رو دین اسلام نیست و رهبران آن نیز دانش اسلامی ندارند و مورد احترام علمای اسلام واقع نمی‌شوند. تلفیق داعش و طالبان کار نادرستی است. اهداف ملاعمر هرگز فراتر از مرزهای افغانستان نمی‌رفت و همواره در محدوده اسلام اقدامات آن گروه را تعریف می‌کرد، درحالی‌که داعش برای فعالیت‌هایش هیچ حدومرز جغرافیایی، اخلاقی یا مذهبی قائل نیست.»
 • «غرب دوست دارد اینطور فکر کند که «تمدن» داعش را شکست خواهد داد اما تاریخ چیز دیگری می‌گوید. ما به این باور خود چسبیده‌ایم که خشونت و وحشی‌گری هرگز بر قدرت درستی و صالح برتری نخواهد یافت».
 • «داعش اهریمن و شیطان است و مخالفانش و غیرنظامیان را کشته، به کودکان تجاوز کرده و زنان را اسیر می‌کند. طبق نظر آمریکاییها داعش مربوط به جنگهای آخرالزمانی است و درنتیجه محتوم به شکست است.».
 • «بله دولت سعودی اعضای داعش را دستگیر می‌کند اما اینها همان سعودیهایی هستند که اکنون در حال کشتن هزاران شیعه حوثی در یمن در بمباران و حملاتی که مورد حمایت ما کشورهای غربی قرار گرفته، هستند».
 • «ابوبکر بغدادی، به دلایل امنیتی و نیز به‌منظور افزایش وجهه رمزآلود و اسرارآمیز خود، به‌ندرت در انظار عمومی ظاهر می‌شود. او را گاهی «الشَبح» یا «شیخ نامرئی» می‌نامند، زیرا وقتی با فرماندهانش صحبت می‌کند، نقاب بر صورت می‌زند... جربه‌های او در میدان‌های نبرد و شهرتش به‌عنوان یک طراح جنگی زیرک نیز باعث شده تا از حمایت فرماندهان نظامی و مدیران کارکشته رژیم بعثی برخوردار شود.»
 • «داعش همواره از مزیت اقدامات غیرمنتظره برخوردار بوده است ... به جای جنگ‌کردن تا مرگ، گروه‌های جنگی آن هرگاه ببینند که در نبردی نمی‌توانند پیروز شوند، به‌سرعت پراکنده شده و در مکانی مناسب‌تر دوباره گردهم جمع می‌شوند ... برای مثال، در ژانویه ۲۰۱۵، زمانی‌که آمریکایی‌ها هدف‌های داعش را در بغداد بمباران کردند، جنگجویان داعش از عراق بیرون شدند و در سوریه دوباره به‌هم پیوستند ... در نتیجه، اراضی تحت کنترل داعش در سوریه، بین اوت ۲۰۱۴ و ژانویه ۲۰۱۵، دوبرابر شد»
 • «داعش سازمانی کاملاً متمرکز و باانضباط است که از تجربیات صدامیان سود می‌برد. دستگاه امنیتی کارکشته‌ای دارد و درعین‌حال، ظرفیتش برای تفویض اختیار زیاد است. «خلیفه» صاحب اقتدار اصلی است؛ با وجود آنکه در خطابه‌هایش به پیروان خود می‌گوید «وقتی اشتباه می‌کنم تذکرم دهید» هرگونه تهدید، مخالفت، یا حتی کلام متضاد، به نابودی بلافاصله «گناهکار» منجر می‌شود.
 • «ادگاه‌های شریعت داعش به همه شکایت‌ها، اعم از مذهبی یا مدنی، رسیدگی می‌کنند و شکایت‌ها می‌تواند از طرف پلیس یا افراد مطرح شود. شورای آموزش نیز بر تعلیمات و برنامه‌های درسی، که کاملاً بر آموزه‌های سلفی مبتنی است، نظارت دارد. در بسیاری موارد تعلیمات مدارس ابتدایی و متوسطه عربستان‌سعودی مورد استفاده است. تدوین بعضی موضوع‌ها، ازجمله نظریه تکامل، ممنوع است. به دختران آموزش داده می‌شود اما در مدرسه‌ها و دانشکده‌های مخصوص اناث. زنان، برخلاف عربستان، حق رانندگی دارند»
 • «کشتن‌ها، کله‌زدن‌ها، درآوردن قلب‌های قربانیانی که به آنها تجاوز شده و گذاشتن قلب‌ها روی سینه قربانیان، اعدام‌های دسته‌جمعی، فروانداختن هم‌جنس‌گراها از بام ساختمان‌های بلند [...] این کارهای وحشتناک و وحشیانه به دقت فیلم‌برداری شده و از طریق «وزارت» رسانه‌های داعش توزیع می‌شود و چون هر قساوت جدید به‌جای قساوت قبلی در صدر اخبار رسانه‌ها قرار می‌گیرد، در اختیارداشتن صفحات اصلی رسانه‌ها تضمین می‌شود».
 • «داعش یک سازمان وحشی است که نه تنها مردم را می‌کشد بلکه به نظر می‌رسد از انجام چنین کاری به روش‌هایی که جهان را شوکه کند-از گردن زدن خبرنگاران تا زنده سوزاندن خلبان اردنی- لذت می‌برد.»
 • «ترس و وحشتی که این گروه ایجاد می‌کند، مانند ویروسی عمل می‌کند که ده‌ها میلیون بیننده را به خود جذب می‌کند. همین مسئله به آن‌ها اطمینان می‌دهد که فیلم‌هایشان افراد جوانی که به دنبال انتقام، افتخار و خونریزی هستند را به سمت آن‌ها می‌کشد.
متاسفانه تا زمانیکه این مردان جوان در سراسر جهان پراکنده شده‌اند و جذب داعش می‌شوند، این گروه همچنان با خطری رو به رشد و غیرقابل ارزیابی به حیات خود ادامه خواهد داد.»
 • «داعش چیزی جز یک «ایماژ هالیوودی» نیست. نیهیلیسمی کور که در مقام یک «تصویر»، برساخته همان ساختاری است که ادعای نابودی‌اش را دارد، اما عملاً با افتادن در بازی «تولید تصویر» به وجه برسازنده آن تبدیل شده است. برای فهم این واقعیت ساده، کافی است شبکه یوتیوب و رسانه‌هایی چون بی.بی. سی و سی.ان. ان برای مدتی فیلم‌هایی را که از طرف این گروه با هدف «جلب توجه» از طریق بالابردن ضریب وحشی‌گری منتشر می‌شوند پخش نکنند تا هستی ناچیز مادی و سیاسی آنان برملا شود
 • «توحش داعش و ولعی که لیبرال‌دموکراسی برای بازنمایی آن دارد، درست در شرایطی است که جهان از ریودوژانیرو گرفته تا استانبول، به عرصه پیکار مردم با نیروهای انتزاعی قدرت و سرمایه تبدیل شده است.»
 • «حقیقت تلخ آن است که شکست کامل داعش دهه‌ها زمان خواهد برد.»
 • «آنها از تونل‌ها و دیگر تاکتیک‌های اختفا برای مخفی کردن تحرکاتشان استفاده کرده‌اند، خودروهای بمب گذاری شده بزرگ تولید کرده و از پهپادهای کوچک برای شناسایی و شاید برای حملات استفاده کرده‌اند آنها از سلاح‌های شیمیایی از قبیل گاز خردل و کلرین استفاده کردند و شاید به استفاده از سلاح‌های نامتعارف بیفزایند.»
 • «هدف داعش از ارتکاب چنین جنایت‌هایی، جدا از شهوت محض برای خونریزی، تحریک شیعیان به انتقام‌جویی است، به گونه‌ای که برای سنی‌ها چاره‌ای جز تکیه بر داعش باقی نماند. اگر قرار بر شکست داعش در عراق باشد، این کار لاجرم به دست نیرویی با اکثریت شیعه صورت خواهد گرفت. این فقط علمای نجف و کربلا هستند که نفوذ و اردهٔ کافی دارند و می‌توانند از تبدیل مراحل بعدی جنگ به یک قتل‌عام فرقه‌ای جلوگیری کنند.»
 • «افراط‌گرایی مذهبی امروزه یک واقعیت انکارناپذیر است که نمی‌توان آن را نفی کرد ولی نیاز است مهار شده و جای خود را به تعامل و گفتمان صلح‌آمیز بدهد. این گروه‌ها از اختلافات و تضاد میان پیروان مذاهب بهره گرفته و رشد می‌کنند.»
 • «... مشکل با شکست نظامی داعش حل‌شدنی نیست و باید این ذهنیت تقویت شود که این گروه‌ها را می‌توان از نظر نظامی به شکست کشاند و هرچند شکست نظامی سبب مهار و تضعیف آنها می‌شود اما برای نابودی تروریست‌ها نیاز به فعالیت گسترده فرهنگی، مذهبی و روشنگری است که باید توسط دولت‌ها، کشورها و اندیشمندان صورت بگیرد. زیرا داعش را باید خلع شعار و از نظر مذهبی و اسلامی بی‌اعتبار کرد تا زمینه رشد و توسعه آن از بین رفته و پایگاه‌هایش را در بین مردم مسلمان از دست بدهد.»

نظامیان[ویرایش]

سخنان نظامیان کشورهای گوناگون دربارهٔ داعش

نظامیان

Colored dice with white background
این مسئله (داعش) در کوتاه مدت پدید نیامده و در کوتاه مدت هم از بین نخواهد رفت. دلیل اصلیِ اینکه اصلاً داعش وجود دارد، نارضایتی دراز مدتِ صدها هزار نفر است که به تندروی روی می‌آورند و در یک سازمان بنیادگرا خانه می‌کنند.
جان آلن
Colored dice with white background
حضور داعش و حرکت‌های پیش‌آمده در عراق علیه این گروهک تروریستی، نشان از قدرت مرجعیت شیعه دارد... زمانی که مرجعیت دینی به کار بیاید، می‌تواند تمام تهدیدها را زمین‌گیر کند.
احمدرضا پوردستان
Colored dice with white background
مبارزه با تروریست‌های تکفیری تنها به نبرد مسلحانه با آنها محدود نمی‌شود... باید از راه همکاری‌های بین‌المللی و بکارگیری عقیده و اندیشه در برابر تروریسم ایستاد. تروریسم تنها نماینده قتل و کشتار و افراطی‌گری است. در هیچ شرایطی از نبرد با تکفیری‌ها دست نخواهیم کشید.
خالد العبیدی
Colored dice with white background
اگر داعشی‌ها نسبت به شیعه عنادی هم نمی‌داشتند ما وظیفه داریم نسبت به انحراف آن‌ها و رفتارهایشان واکنش نشان دهیم... .
محسن رضایی
 • «با توجه به شکست‌های سنگینی که داعش و سایر گروه‌های تروریست در عراق و سوریه متحمل شده‌اند مطمئن هستیم که این گروه‌ها به پایان عمر خود نزدیک می‌شوند»
 • «داعش توان و ظرفیت تهدید کردن مرزهای ایران را ندارد و ما این گروهک را تهدیدی برای خود تلقی نمی‌کنیم، جامعه ایرانی نیز پذیرای حضور نیروهای گروهک تروریستی داعش نیست. به طور قطع توان نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی ایران در حدی است که می‌تواند هر حرکتی را از طرف این گروهک پیش از آغاز خنثی کند... هر حرکت گروهک تروریستی داعش توسط نیروهای امنیتی ایران رصد می‌شود... آنچه برای ما مهم است تأمین امنیت مرزهای کشور است که با توانمندی، ظرفیت بالا و آمادگی نیروهای داخلی این مهم به بهترین شکل ممکن تأمین شده است.»
 • «رژیم صهیونیستی با پشتیبانی کامل از جریان تروریستی داعش و هدایت آنان درصدد تحقق اشغال نیل تا فرات است و بی‌تردید حضور با شکوه مردم در روز قدس می‌تواند این توطئه خطرناک را خنثی کند.»
 • «این جریان وقتی می‌گوید که ما دولت عراق و شام هستیم، در حقیقت به مسئله جغرافیا اشاره می‌کند و این تصویر خطرناک‌تر از تصویر زدن برج‌های دوقلو است.»
 • «امروز بحث پدیده تکفیری‌ها، فراتر از داعش و توطئه‌ای از جانب سردمداران صهیونیسم جهانی و رژیم عربستان است.»
 • «این مسئله در هر دو بعدش، بویژه در بعد اعتقادی بسیار حایز اهمیت است. چرا که تکفیری‌ها در حملاتشان از شعار الله اکبر استفاده می‌کنند و این نشان می‌دهد که این‌ها حقیقتاً شستشوی مغزی شده و یک جریان اعتقادی در این‌ها شکل گرفته است.»
 • «تنها مشکل ما، رفع شبهات نیست و بحث اصلی ما مبارزه با یک نحله جدید اعتقادی انحرافی است که ریشه در وهابیت دارد و در بین جوانان اسلام در حال رشد است.»
 • «اعمال این‌ها باعث تخریب چهره جهان اسلام در دنیا است. اگر تکفیریها نسبت به شیعه عنادی هم نمی‌داشتند ما وظیفه داریم نسبت به انحراف آن‌ها و رفتارهای آنها عکس‌العمل نشان دهیم، هرچند که باید با ارائه تفاسیر غلط آنها از اعتقادات و اعمال شیعه در جهان مقابله شود.»
 • «مسئله داعش و تکفیری‌ها یک مسئله ساده نیست چرا که بعد اعتقادی این مسئله ریشه در عربستان و عمق سیاسی آن ریشه در سازمان‌های جاسوسی آمریکا و اسرائیل دارد.»
 • «ما اکنون هیچ خطری را در رابطه با داعش حس نمی‌کنیم، ضمن اینکه حضور داعش و حرکت‌های پیش آمده در عراق علیه این گروهک تروریستی نشان از قدرت مرجعیت دارد که زمانی که مرجعیت دینی به کار بیاید، می‌تواند تمام تهدیدهای استکبار جهانی که کشورهای مرتجع منطقه از آن حمایت می‌کنند را خنثی و زمین گیر کند و قدرت اسلام را نشان دهد
 • «به امید خدا و به لطف او در مرزهای غربی مشکلی وجود ندارد و بنده به عنوان یک سرباز به مردم عزیزمان این وعده را می‌دهم که خیالشان از این بابت راحت باشد و هیچ خطری کشور عزیزمان را تهدید نمی‌کند و اگر خدای ناکرده اتفاقی رخ دهد، ما با افتخار و اقتدار از مرزهای این مرز و بوم دفاع می‌کنیم.»
 • «جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با این گروهک تروریستی هیچ مشکلی ندارد، ضمن اینکه برای مقابله با گروهک تروریستی موسوم به داعش تعامل فکری خوبی با دولت عراق و نیروهای نظامی عراق داشته‌ایم و آن‌ها از تجربه‌های بالای نظامی و دفاعی ما استفاده می‌کنند و حضور مردم عراق در کنار ارتش عراق توانسته نیروهای داعش را زمین گیر کند و این ائتلاف که در دنیا برای مقابله با داعش به وجود آمده در اصل به مفهوم کمک به داعش و منافع استکبار جهانی در منطقه است.»
 • «امروز تهدیدات خاصی در مرزها نداریم، اما برخی کشورهای منظقه علاقمند هستند تهدیداتی را از سوی تروریست‌ها به مرزهای ما سوق دهند.»
 • «ما تلاش می‌کنیم تا راه‌های ارتباطی و کنترلی داعش را قطع کنیم. ما می‌خواهیم راه دسترسی داعش به پول، کنترل فضای عمومی و جذب نیرو را از بین ببریم.»
 • «مبارزه با تروریست‌های تکفیری تنها به نبرد مسلحانه با آنها محدود نمی‌شود... باید از راه همکاری‌های بین‌المللی و بکارگیری عقیده و اندیشه در برابر تروریسم ایستاد. تروریسم تنها نماینده قتل و کشتار و افراطی گری است. تحت هیچ شرایطی از نبرد با تکفیری‌ها دست نخواهیم کشید.»
 • «آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به نیروهای مردمی اعتمادی ندارند. آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها تروریست‌های داعش را جنگجو توصیف می‌کنند اما نیروهای مردمی که با موافقت دولت و با سلاح آن و منابع وابسته به آن می‌جنگند را شبه‌نظامی می‌خوانند.»
 • «به غرب اروپا حمله کنند، تا مردم کشورهای ائتلاف ضد داعش را بترسانند. احتمالاً در پی ایجاد شکاف در ائتلاف یا دستکم اخلال در همبستگی آن هستند، باید انتظارش را داشت. این هم دلیل دیگری برای درک این شبکه است.»
 • «من فکر می‌کنم این گروه‌ها به دنبال شکاف بین کشورها هستند، شکاف میان قابلیت‌ها، احتمالاً قابلیت دستگاه‌های اطلاعاتی یا ضدتروریستی، و وقتی بتوانند این شکافها را پیدا کنند، که می‌توان آنها را نقاط ضعف نامید، به این منظور خواهد بود که از آنها به عنوان پایگاه‌های برنامه‌ریزی و تجهیز حملات احتمالی استفاده کنند.»
 • «یک حمله بنیادین باید همه‌جانبه باشد، نمی‌تواند تنها علیه خلافت اسلامی باشد، یعنی جاییکه آن را هسته مرکزی در عراق و سوریه می‌نامیم. بنابرین حمله بنیادین باید در پی آن باشد که همزمان با امتداد فشار بر هسته، شبکه جهانی را هم از هم بگسلد تا کلیتِ آن، یعنی ولایتها و شبکه و هسته همزمان زیر فشار قرار بگیرد.»
 • «این مسئله (داعش) در کوتاه مدت پدید نیامده و در کوتاه مدت هم از بین نخواهد رفت. دلیل اصلیِ اینکه اصلاً داعش وجود دارد، نارضایتی دراز مدتِ صدها هزار نفر است که به تندروی روی می‌آورند و در یک سازمان بنیادگرا خانه می‌کنند. پس باید همزمان که با تهدید چنین سازمانی دست به گریبانیم، به آن علل زیربنایی بپردازیم که سببِ انحراف و محرومیتِ چنین بخشهای بزرگی از اجتماع در منطقه می‌شود. پس این یک راه حل بنیادین است و باید آن را تصدیق کنیم، باید برایش برنامه‌ریزی کنیم و باید در حالیکه برای دفاع از خودمان با این گروه‌ها مبارزه می‌کنیم یک رویکرد جامع را شروع کنیم که به عواملِ زیربنایی بپردازد.»
 • «چالش ما شکستِ داعش در فضای فیزیکی نیست، چالش واقعی شکست دادنِ داعش در فضای اطلاعاتی است. آنها پیامی بسیار قوی دارند. ما در یک سال و نیم اول ائتلاف سخت تلاش کردیم تا با این پیام مبارزه کنیم؛ و فکر می‌کنم در آخر، این یک چالش خواهد بود، یعنی هم پاسخگویی به عوامل زیربنایی و هم مبارزه مستقیم با پیامِ آنها؛ و وقتی بتوانیم با آن پیام مبارزه کنیم و بر آن پیروز شویم، آنگاه داعش شکست خواهد خورد.»
 • «۷۰ درصد از جنگجویان گروه داعش که در حال حاضر در افغانستان فعالیت دارند از جنگ‌جویان سابق «تحریک طالبان پاکستان» موسوم به طالبان پاکستانی هستند. این جنگجویان که اکنون زیر نام داعش در افغانستان می‌جنگند پیش از این در منطقهٔ قبایلی «اورکزی» در پاکستان بودند.»
 • «بیشتر اعضای داعش در افغانستان که این گروه آن را «ولایت خراسان» می‌نامد، قبلاً مربوط به طالبان پاکستانی بودند که با آغاز عملیات ارتش پاکستان به‌نام «ضرب عضب» در مناطق قبایلی، پاکستان را ترک کرده و در افغانستان به گروه داعش پیوستند.»
 • «اعضای «جنبش اسلامی ازبکستان» که در افغانستان حضور دارند نیز به عضویت گروه تروریستی داعش درآمده‌اند.»
 • «تنش‌های جاری داخلی به هیچ عنوان بر نقش ارتش در پاسداری از اتحاد و نهادهای کشور و حفظ امنیت که سنگ بنای اقتصاد ملی است تأثیری نخواهد داشت.»
 • «اولویت ارتش در میانه بحران‌های پیاپی جهان عرب و تنش‌های بین‌المللی و درگیری‌های منطقه‌ای، حفظ لبنان و مصون سازی آن در مقابل تمام تهدیدات، خصوصاً تهدید تروریسم و نقشه‌های جنایتکارانه آن است.»
 • «اوضاع را در تمام لبنان تحت کنترل کامل دارد، چه از طریق عملیات امنیتی پیشگیرانه یا عملیات مستقیم با هدف حمله به گروه‌های تروریستی در مرز و داخل کشور.»
 • «مبارزه با تروریسم و گروه‌های تروریستی در لبنان بدون هیچ گونه سستی یا کوتاهی و با جدیت تمام تا ریشه کن کردن آنان ادامه خواهد داشت.»

اقتصادادان[ویرایش]

 • «اجرای استانداردهای بین‌المللی در زمینه عملیات پولشویی و تأمین منابع مالی برای گروه‌های تروریستی برای ما اولویت عمده محسوب می‌شود چون از جامعه و از اقتصاد ما محافظت می‌کند و امنیت بخش پولی و بانکی ما را بیشتر می‌کند».
 • «بانک مرکزی لبنان کماکان برای مبارزه با عملیات پولشویی و تأمین منابع مالی برای گروه‌های تروریستی با اعمال تلاش‌های لازم، مقررات و بخشنامه‌های ضروری را صادر می‌کند».

دیگران[ویرایش]

دیگران

Colored dice with white background
هر کس با هر عقیده و اندیشه‌ای دلش از این جنایت‌ها به درد می‌آید. ما سعی کردیم با کاریکاتور پوچ، بی‌معنی بودن، بی فکر بودن و خالی بودن ادعای حامیان و خود داعش را نشان دهیم. به نظر من داعش خود یک کاریکاتور است.
~ امیر دهقان، کارتونیست ایرانی
Colored dice with white background
داعش، زشت‌ترین، بدترین، پلیدترین و کثیف‌ترین چیزی است که بشریت تاکنون به خود دیده است... این گروهک هیچ ارتباطی با دین، انسانیت و حتی قانون جنگل ندارد.
~ دُرّه فورتی، خواننده تونسی

سخنان سران محلی و دیگر افراد دربارهٔ داعش

 • «پشتیبانی از نیروهای امنیتی و نمایان ساختن چهره دروغین داعش، که خود را در پسِ ایمان و اسلام پنهان کرده، برای مردم عراق بسیار مهم است تا از فتنه برانگیزی اجتناب شود و مردم در مورد یک مسئلهٔ مشترک با یکدیگر به وحدت برسند ... کشتار زنان و کودکان، سلاخی جوانان، منفجر کردن خانه‌ها در حالی که ساکنین هنوز در آن هستند، و تکه‌تکه کردن بدن انسان‌ها در بازارها. تمام این‌ها کافی است که به همه نشان داده شود که این گروه به هیچ وجه وابسته به هیچ دین یا فرقهٔ خاصی نیست و باید برای نجات جان بیگناهان با آن جنگید.»
  • شیخ جمال الدین الکروی[۴۴۰]
 • «بر تمام سنیان و شیعیان در عراق واجب است که با تمام قوا در برابر [داعش] بایستند و برای باز پس گرفتن کنترل مناطقی که [داعش] تحت کنترل گرفته و ساکنین آنرا به زندانیان مجازی تبدیل کرده‌اند، با نیروهای ارتش و پلیس همکاری کنند.»
 • «دین پژوهان ارشد و سرشناس مسلمان در عراق، سوریه، عربستان سعودی و مصر اعلام خلافت اسلامی توسط داعش را رد کردند و آن را اقدامی نامشروع و با سؤ نیت، خواندند.»
 • «هدف داعش کنترل منابع عراق در بخش‌های شمال و غرب این کشور و سوءاستفاده و بهره‌برداری از آن‌ها برای کسب منافع مالی و سرمایه برای گروه‌های تروریستی سراسر جهان است.»
 • «مردم عراق هزاران سال است که در این کشور زندگی می‌کنند. داعش برای ما خبر خوبی ندارد؛ برای این که آنها فقط کشتار، ویرانگری، و آتش‌افروزی را می‌دانند. مقاومت و ایستادگی در برابر آنها یک وظیفهٔ دینی است و همه باید از خود، خانواده، و خانه و کاشانهٔ خود در برابر آنها محافظت کنند.»
 • «آنچه داعش درحال انجام آن است تضاد کامل با اصول خلافت اسلامی دارد، یعنی یک خلافت به حق که حافظ حقوق همه مردم است و به همه مردم و نظرات دیگران که دین، نژاد، زمان و مکان متفاوتی دارند احترام می‌گذارد.»
  • شیخ خلدون عریمط ،[۴۴۵]
 • «این گروه تروریستی که هر روز اسلام را تحریف می‌کند، آنگونه که ادعا می‌کند اعمال خود را بر بنیان مذهب انجام نمی‌دهد، چون اسلام ریختن خون دیگران، چه مسلمان و چه غیرمسلمان را حرام کرده است.»
  • راجح صبری، وزیر اداره ارشاد وزارت اوقاف مصر [۴۴۶]
 • «داعش، زشت‌ترین، بدترین، پلیدترین و کثیف‌ترین چیزی است که بشریت تاکنون به خود دیده است. کلیه رسانه‌ها، به ویژه رسانه‌های خارجی باید از به کار بردن واژه «اسلامی» در توصیف این گروهک تروریستی خودداری کنند. زیرا این گروهک هیچ ارتباطی با دین، انسانیت و حتی قانون جنگل ندارد.»
  • دُرّه فورتی خواننده تونسی[۴۴۷]
 • «دفعالیت‌های گروه داعش بسیار گسترش یافته؛ آنان بگونهٔ علنی در بازارها با موتر سایکل‌ها گشت‌وگذار می‌کنند و حتی به خانه‌ها می‌روند و کمپاین می‌کنند که مردم با این گروه یکجا شوند.»
  • محمدحسن شریفی بلخابی نمایندهٔ مجلس افغانستان[۴۴۸]
 • «اگر فعالیت گروه‌های طالبان و یا هم داعش در ولایت‌های امن مثل دایکندی بیشتر شود در این حالت سقوط یک ولسوالی مطرح نیست، حتی تصور رخ دادن فاجعهٔ انسانی می‌رود.»
  • اسدالله سعادتی عضو مجلس نمایندگان افغانستان[۴۴۹]
 • «ما الان با دشمنی به نام داعش مواجه هستیم. این دشمنی است که رسماً خودش را یک دولت می‌داند و اراضی سوریه و عراق را تصرف کرده است. الان مرزهای عراق و سوریه بدون کنترل مانده است. ما حتماً داعش را در خاک سوریه و در لانه‌هایش در هرجایی که باشد تعقیب خواهیم کرد. البته این بستگی به میزان پیشروی ما و نتایج جنگ‌هایی دارد که الان درگیر آنها هستیم.»
  • جمال جعفر محمد معاون فرمانده نیروهای حشد الشعبی عراق[۴۵۰]
 • «هر کس با هر عقیده و اندیشه‌ای دلش از این جنایت‌ها به درد می‌آید. ما سعی کردیم با کاریکاتور پوچ، بی‌معنی بودن، بی فکر بودن و خالی بودن ادعای حامیان و خود داعش را نشان دهیم. به نظر من خود داعش یک کاریکاتور است
 • «ما در خطبه‌های روز جمعه بر مبارزه با ایدئولوژی افراط گرایی برای رسیدن به همزیستی میان ادیان، میلت و فرقه‌ها تمرکز می‌کنیم تا بتوانیم صلح و دوستی را بین مردم ایجاد کنیم و درعین حال حفاظی برای امنیت داخلی بوجود آوریم. جنگ علیه داعش بر دوش ما است و بر همین اساس ما وظیفه بسیار سنگینی در مبارزه علیه افراطی گرایی و ایجاد ایده‌های جدید از طریق مساجد بر عهده داریم.»
  • بارزان رشید امام جمعه[۴۵۲]
 • «افراط گرایی تفسیری از اسلام و مذهب از سوی گروهی است که خود را داعش نامیده‌اند و این ایده رحم و انسانیت را از بین می‌برد. دقیقاً مواردی که اصل و محور همه ادیان آسمانی است. از اینجاست که عالمان دین باید تلاش کنند تا جوانان و افراد گمراه را از ادغام شدن با پدیده‌ای به نام تفسیر داعشی از اسلام محافظت کنند.»
  • محمد شیخ‌ابراهیم خبرنگار یورونیوز[۴۵۳]
 • «اقدامات گروه داعش، جهاد نیست بلکه کفر است زیرا آن‌ها انسان را مانند حیوان می‌کشند و این اقدامات آن‌ها کفر و شرک به خداوند است .»
 • «گروه داعش وجهه اسلام را تخریب می‌کند و هیچ نفعی برای اسلام ندارد، این درحالی است که به گفته علما، دین اسلام مبتنی بر محبت و صلح میان همگان است، و نه ریختن خون دیگران؛ اما جهاد شروط خاص خود را دارد و به هیچ وجه نمی‌توان اقدامات داعش و طرفداران آن را جهاد نامید.»

وابسته[ویرایش]

Wikipedia-logo-fa.png
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
داعش
دارد.
Commons-logo.svg
در ویکی‌انبار منابعی در رابطه با
داعش
موجود است.

منابع[ویرایش]

 1. http://fa.euronews.com/2015/11/11/exclusive-king-abdullah-ii-on-syrian-refugees-in-jordan-and-the-islamic-state
 2. http://www.addustour.com/17516/الملک+یحث+أوروبا+علی+محاصرة+ظاهرة+الخوف+من+الإسلام.html
 3. http://www.france24.com/ar/20150310-الأردن-عبدالله-البرلمان-الأوروبی-إرهاب-خطاب-عملیة-السلام-الشرق-الأوسط/
 4. http://www.alhayat.com/Articles/7947508/الملک-عبدالله-الثانی--فشل-عملیة-السلام-ذریعة-للمتطرفین-لحشد-الدعم
 5. http://www.alrai.com/article/702661.html
 6. http://www.addustour.com/17516/الملک+یحث+أوروبا+علی+محاصرة+ظاهرة+الخوف+من+الإسلام.html
 7. http://www.france24.com/ar/20150310-الأردن-عبدالله-البرلمان-الأوروبی-إرهاب-خطاب-عملیة-السلام-الشرق-الأوسط/
 8. http://www.alhayat.com/Articles/7947508/الملک-عبدالله-الثانی--فشل-عملیة-السلام-ذریعة-للمتطرفین-لحشد-الدعم
 9. http://www.alrai.com/article/702661.html
 10. http://www.addustour.com/17516/الملک+یحث+أوروبا+علی+محاصرة+ظاهرة+الخوف+من+الإسلام.html
 11. http://www.france24.com/ar/20150310-الأردن-عبدالله-البرلمان-الأوروبی-إرهاب-خطاب-عملیة-السلام-الشرق-الأوسط/
 12. http://www.alhayat.com/Articles/7947508/الملک-عبدالله-الثانی--فشل-عملیة-السلام-ذریعة-للمتطرفین-لحشد-الدعم
 13. http://www.alrai.com/article/702661.html
 14. http://berkleycenter.georgetown.edu/people/rashid-al-ghannushi
 15. http://www.dw.de/اوباما-خطاب-به-ایران-فرصت-توافق-هستهای-را-از-دست-ندهید/a-17953185
 16. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2832524/Obama-admits-initial-ISIS-strategy-wrong-develops-new-plan-defeat-President-Assad-first.html
 17. http://fa.euronews.com/2016/02/26/isil-not-a-caliphate-but-a-crime-ring-says-obama
 18. http://www.nytimes.com/2015/04/06/opinion/thomas-friedman-the-obama-doctrine-and-iran-interview.html?_r=0
 19. http://www.dailymail.co.uk/news/article-3143297/Cameron-tells-BBC-stop-using-Islamic-State-barbarous-terror-group-threatening-British-way-life.html
 20. http://www.theguardian.com/politics/2015/dec/02/david-cameron-syria-debate-isis-britains-duty
 21. http://www.theguardian.com/politics/2015/dec/02/david-cameron-syria-debate-isis-britains-duty
 22. http://www.theguardian.com/politics/2015/dec/02/david-cameron-syria-debate-isis-britains-duty
 23. http://www.theguardian.com/politics/2015/dec/02/david-cameron-syria-debate-isis-britains-duty
 24. http://www.farsi.ru/doc/11029.html
 25. http://www.farsi.ru/doc/11029.html
 26. http://www.farsi.ru/doc/11029.html
 27. http://www.farsi.ru/doc/11029.html
 28. http://www.farsi.ru/doc/11029.html
 29. http://www.cgie.org.ir/fa/news/28032
 30. http://www.cgie.org.ir/fa/news/28032
 31. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940427000487
 32. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940420001346
 33. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940420001346
 34. http://www.isna.ir/fa/news/94040402231/عبادی-تعداد-داوطلبان-مبارزه-با-داعش-فراتر
 35. http://www.isna.ir/fa/news/94040402231/عبادی-تعداد-داوطلبان-مبارزه-با-داعش-فراتر
 36. http://www.theguardian.com/world/2015/jan/12/tony-abbott-say-hell-now-use-daesh-instead-of-isil-for-death-cult-but-why
 37. http://www.theguardian.com/world/2015/jan/12/tony-abbott-say-hell-now-use-daesh-instead-of-isil-for-death-cult-but-why
 38. http://www.theguardian.com/world/2015/jan/12/tony-abbott-say-hell-now-use-daesh-instead-of-isil-for-death-cult-but-why
 39. http://www.theguardian.com/world/2015/jan/12/tony-abbott-say-hell-now-use-daesh-instead-of-isil-for-death-cult-but-why
 40. http://www.irna.ir/fa/News/81664881/
 41. http://www.theguardian.com/world/2015/jan/12/tony-abbott-say-hell-now-use-daesh-instead-of-isil-for-death-cult-but-why
 42. http://www.theguardian.com/world/2015/jan/12/tony-abbott-say-hell-now-use-daesh-instead-of-isil-for-death-cult-but-why
 43. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940201000040
 44. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940201000040
 45. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940201000040
 46. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940201000040
 47. http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2013/09/201391131154776164.html
 48. http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2013/09/201391131154776164.html
 49. http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2013/09/201391131154776164.html
 50. http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2013/09/201391131154776164.html
 51. http://ir.sputniknews.com/world/20160714/1700587.html
 52. http://www.dailysabah.com/politics/2015/07/30/president-erdogan-there-is-no-good-or-bad-terrorist-for-turkey
 53. http://www.ibtimes.co.uk/isis-russia-chechen-leader-ramzan-kadyrov-says-islamic-states-governorate-caucuses-bluff-1508188
 54. http://www.ibtimes.co.uk/isis-russia-chechen-leader-ramzan-kadyrov-says-islamic-states-governorate-caucuses-bluff-1508188
 55. http://www.ibtimes.co.uk/isis-russia-chechen-leader-ramzan-kadyrov-says-islamic-states-governorate-caucuses-bluff-1508188
 56. http://www.farsi.ru/doc/11115.html
 57. http://www.farsi.ru/doc/11115.html
 58. http://www.farsi.ru/doc/11115.html
 59. http://www.farsi.ru/doc/11115.html
 60. http://president.ir/fa/86505
 61. http://president.ir/fa/83678
 62. http://president.ir/fa/86514
 63. http://president.ir/fa/83678
 64. http://rouhani.ir/event.php?event_id=584
 65. http://www.president.ir/fa/91062
 66. http://www.mehrnews.com/news/2971049/باید-بررسی-شود-منابع-مالی-داعش-از-کجا-تامین-می-شود
 67. http://www.president.ir/fa/88351
 68. http://assafir.com/Article/1/438193
 69. http://assafir.com/Article/1/438193
 70. http://mfa.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=151&newsview=306874&pro=nobak
 71. http://www.cgie.org.ir/fa/news/25596
 72. http://persian.euronews.com/2015/02/16/cia-and-mossad-are-behind-boko-haram-and-isil-says-sudan-president/
 73. http://www.annahar.com/article/216504-سليمان-من-أبو-ظبي--لا-داعش-ولا-غير-داعش-يقدر-على-لبنان
 74. http://fa.euronews.com/2016/07/02/renzi-and-abe-condemn-despicable-act-of-terrorism
 75. http://persian.euronews.com/2014/08/05/lebanese-troops-advance-on-border-town-to-oust-syrian-islamists/
 76. https://arabic.sputniknews.com/arab_world/20160914/1020143051.html
 77. https://arabic.sputniknews.com/arab_world/20160914/1020143051.html
 78. https://arabic.sputniknews.com/arab_world/20160914/1020143051.html
 79. http://fa.euronews.com/2016/09/29/president-of-the-republic-of-iraq-on-democracy-and-the-decline-of-isil
 80. http://fa.euronews.com/2016/09/29/president-of-the-republic-of-iraq-on-democracy-and-the-decline-of-isil
 81. http://fa.euronews.com/2016/06/16/isil-committing-genocide-against-yazidis-un%23
 82. http://fa.euronews.com/2016/05/06/clearing-mines-from-the-ancient-site-of-palmyra-with-restoration-work-ongoing
 83. http://www.malalaijoya.com/dcmj/farsipages/51-farsi-statements/881-florida-america-omer-matin.html
 84. http://www.sharghdaily.ir/News/70910/-مانند-زنان-کوبانی--آرام-نمی‌نشینیم
 85. http://www.malalaijoya.com/dcmj/farsi/farsi-joya-in-media/872-2016-04-18-08-22-17.html
 86. http://www.malalaijoya.com/dcmj/farsi/farsi-joya-in-media/872-2016-04-18-08-22-17.html
 87. http://www.malalaijoya.com/dcmj/farsi/farsi-joya-in-media/872-2016-04-18-08-22-17.html
 88. http://www.malalaijoya.com/dcmj/farsi/farsi-joya-in-media/872-2016-04-18-08-22-17.html
 89. http://www.malalaijoya.com/dcmj/farsipages/51-farsi-statements/860-sar-boredan-haft-tan-dar-zabul-tawasot-dayesh.html
 90. http://www.sharqparsi.com/2014/08/article21571
 91. http://www.sharqparsi.com/2014/08/article21571
 92. http://www.sharqparsi.com/2014/08/article21571
 93. http://www.sharqparsi.com/2014/08/article21571
 94. http://www.sharqparsi.com/2014/08/article21571
 95. http://www.almanar.com.lb/adetails.php?eid=1221999
 96. http://www.almanar.com.lb/adetails.php?eid=1221999
 97. http://isna.ir/fa/news/94030502871/ایاد-علاوی-داعش-نمی-تواند-به-این-راحتی-ها
 98. http://namehnews.ir/fa/news/235315/ایاد-علاوی-میدان-نبرد-با-داعش-در-سوریه-و-عراق-یکی-است
 99. http://namehnews.ir/fa/news/235315/ایاد-علاوی-میدان-نبرد-با-داعش-در-سوریه-و-عراق-یکی-است
 100. http://namehnews.ir/fa/news/235315/ایاد-علاوی-میدان-نبرد-با-داعش-در-سوریه-و-عراق-یکی-است
 101. http://ir.sputniknews.com/near_east/20150625/398035.html
 102. http://www.sharqparsi.com/2014/09/article21915
 103. http://www.sharqparsi.com/2014/09/article21915
 104. http://www.sharghdaily.ir/News/56632/اصلاح‌طلبی-از--مبارزان--پنجشیر
 105. http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=134187
 106. http://www.moheet.com/2015/08/09/2300678/مسئول-أردنی-سابق-واشنطن-لا-ترید-دحر-د.html
 107. http://www.moheet.com/2015/08/09/2300678/مسئول-أردنی-سابق-واشنطن-لا-ترید-دحر-د.html
 108. http://ir.sputniknews.com/world/20150626/403126.html
 109. http://ir.sputniknews.com/world/20150626/403126.html
 110. http://www.elnashra.com/news/show/881370/محمد-رعد-داعش-مفخخة-بالسعودیة-وتنتظر-الوقت-المناسب
 111. http://www.elnashra.com/news/show/881370/محمد-رعد-داعش-مفخخة-بالسعودیة-وتنتظر-الوقت-المناسب
 112. http://en.kremlin.ru/events/president/news/49760
 113. http://nasimonline.ir/detail/News/1013299/169
 114. http://www.al-vefagh.com/News/66193.html
 115. http://www.al-vefagh.com/News/66193.html
 116. http://nasimonline.ir/detail/News/1012905/136
 117. http://www.sharghdaily.ir/News/36991/خبر
 118. http://www.jamejamonline.ir/newspreview/1533792028335116315
 119. http://nasimonline.ir/detail/News/1012623/136
 120. http://nasimonline.ir/detail/News/1012611/155
 121. http://nasimonline.ir/detail/News/1012526/138
 122. http://nasimonline.ir/detail/News/1011460/135
 123. http://assafir.com/Article/372845/Archive
 124. http://www.dolat.ir/NSite/FullStory/News/?Serv=0&Id=259774
 125. http://assafir.com/Article/430579/Archive
 126. http://www.hurriyetdailynews.com/turkey-continues-to-hit-isil-in-syria-strikes-pkk-militants-in-north-iraq.aspx?PageID=238&NID=85913&NewsCatID=338
 127. http://www.hurriyetdailynews.com/turkey-continues-to-hit-isil-in-syria-strikes-pkk-militants-in-north-iraq.aspx?PageID=238&NID=85913&NewsCatID=338
 128. http://fa.alalam.ir/news/1677108
 129. http://fa.alalam.ir/news/1677108
 130. http://fa.alalam.ir/news/1677108
 131. http://sayyednasrallah.com/archives/2491
 132. http://sayyednasrallah.com/archives/2491
 133. http://sayyednasrallah.com/archives/2491
 134. http://arabic.rt.com/news/785071-نصرالله-داعش-السعودیة-لبنان/
 135. http://arabic.rt.com/news/785071-نصرالله-داعش-السعودیة-لبنان/
 136. http://arabic.rt.com/news/785071-نصرالله-داعش-السعودیة-لبنان/
 137. http://arabic.rt.com/news/785071-نصرالله-داعش-السعودیة-لبنان/
 138. http://arabic.rt.com/news/785071-نصرالله-داعش-السعودیة-لبنان/
 139. http://fa.alalam.ir/print/1759613
 140. http://www.sharghdaily.ir/News/70008/ایران--و--روسیه-از-حمایت-اسد--اِبا--ندارند-
 141. http://tinn.ir/vdccesqs.2bqxp8laa2.html
 142. http://www.huffingtonpost.com/2015/03/06/queen-rania-isis-islamic_n_6781160.html
 143. http://www.huffingtonpost.com/2015/03/06/queen-rania-isis-islamic_n_6781160.html
 144. http://www.queenrania.jo/en/media/speeches/her-majesty-queen-rania-al-abdullahs-speech-world-childhood-foundation-gala-ny-usa
 145. http://www.farsnews.com/13940729000531
 146. http://www.farsnews.com/13940729000531
 147. http://www.euronews.com/2015/11/19/nato-paris-attacks-must-be-a-spur-for-greater-intelligence-sharing/
 148. http://www.euronews.com/2015/11/19/nato-paris-attacks-must-be-a-spur-for-greater-intelligence-sharing/
 149. http://time.com/4363930/mahathir-mohamad-malaysia-najib-razak/
 150. http://time.com/4363930/mahathir-mohamad-malaysia-najib-razak/
 151. http://economictimes.indiatimes.com/news/defence/isis-is-most-dangerous-terror-group-us-nsa-susan-rice/articleshow/51839544.cms
 152. http://economictimes.indiatimes.com/news/defence/isis-is-most-dangerous-terror-group-us-nsa-susan-rice/articleshow/51839544.cms
 153. http://economictimes.indiatimes.com/news/defence/isis-is-most-dangerous-terror-group-us-nsa-susan-rice/articleshow/51839544.cms
 154. http://www.sharqparsi.com/2015/05/article25415
 155. http://www.sharqparsi.com/2015/05/article25415
 156. http://persian.euronews.com/2016/03/18/syrian-government-europe-is-guilty-of-many-strategic-mistakes/
 157. http://persian.euronews.com/2016/03/18/syrian-government-europe-is-guilty-of-many-strategic-mistakes/
 158. http://persian.euronews.com/2016/03/18/syrian-government-europe-is-guilty-of-many-strategic-mistakes/
 159. http://persian.euronews.com/2016/03/04/rights-and-reforms-iran-s-post-election-challenges/
 160. http://persian.aawsat.com/2015/01/article24152
 161. http://www.cgie.org.ir/fa/news/26675
 162. http://www.tasnimnews.com/fa/news/1394/08/23/916524/صالحی-مقدمات-برچیدن-سانتریفیوژها-در-چارچوب-برجام-را-آغاز-کرده-ایم
 163. https://ar.qantara.de/content/الولايات-المتحدة-الأمريكية-بعد-هجوم-أورلاندو-الارهابي-أمريكي-مسلم-يوجه-رسالة-لداعش-ويعتبرهم
 164. https://ar.qantara.de/content/الولايات-المتحدة-الأمريكية-بعد-هجوم-أورلاندو-الارهابي-أمريكي-مسلم-يوجه-رسالة-لداعش-ويعتبرهم
 165. https://farsi.alarabiya.net/fa/middle-east/2016/06/12/رئیس-CIA-در-مصاحبه-ویژه-با-العربیه-سعودی-هیچگونه-ارتباطی-با-حملات-11-سپتامبر-ندارد.html
 166. https://farsi.alarabiya.net/fa/middle-east/2016/06/12/رئیس-CIA-در-مصاحبه-ویژه-با-العربیه-سعودی-هیچگونه-ارتباطی-با-حملات-11-سپتامبر-ندارد.html
 167. http://fa.alalam.ir/news/1638071
 168. http://www.farsi.ru/doc/12661.html
 169. https://farsi.alarabiya.net/fa/middle-east/2015/10/25/تونی-بلر-اشغال-عراق-در-سال-2003-در-بوجود-آمدن-داعش-کمک-کرد.html
 170. http://www.icana.ir/Fa/News/309855
 171. امل قبیسی، اولین زنی که در امارات عربی متحده رئیس مجلس شد. یورنیوز (در تاریخ ۲۹/۱۲/۲۰۱۶).
 172. امل قبیسی، اولین زنی که در امارات عربی متحده رئیس مجلس شد. یورنیوز (در تاریخ ۲۹/۱۲/۲۰۱۶).
 173. آخرین راه‌حل افغانستان همگرایی منطقه‌ای است. «افغانستان. رو» (در تاریخ ۳۰ دسامبر ۲۰۱۶).
 174. گفت وگوی شفقنا با تنها وزیر زن کابینه لبنان: آیت الله سیستانی، نقطه اتکا در برابر تکفیری هاست/ حقوق زنان از مصونیت قانونی برخوردار باشد. شفقنا (در تاریخ ۱۰ اسفند، ۱۳۹۵).
 175. https://www.c-span.org/video/?328528-1/syrian-deputy-prime-minister-walid-muallem-address-un-general-assembly
 176. https://www.c-span.org/video/?328528-1/syrian-deputy-prime-minister-walid-muallem-address-un-general-assembly
 177. https://www.c-span.org/video/?328528-1/syrian-deputy-prime-minister-walid-muallem-address-un-general-assembly
 178. https://www.c-span.org/video/?328528-1/syrian-deputy-prime-minister-walid-muallem-address-un-general-assembly
 179. http://fa.euronews.com/2016/07/21/saudi-minister-daesh-is-a-gang-of-criminals-psychopaths-and-perverts
 180. http://farsi.alarabiya.net/fa/middle-east/2016/07/19/الجبیر-فرقه-گرایی-با-ظهور-خمینی-در-سال-1979،-به-منطقه-آمد.html
 181. http://farsi.alarabiya.net/fa/middle-east/2016/07/19/الجبیر-فرقه-گرایی-با-ظهور-خمینی-در-سال-1979،-به-منطقه-آمد.html
 182. http://www.iribnews.ir/NewsBody.aspx?ID=87194
 183. http://persian.euronews.com/2014/08/15/iraq-s-foreign-minister-warns-islamic-state-out-of-control/
 184. http://persian.euronews.com/2014/08/15/iraq-s-foreign-minister-warns-islamic-state-out-of-control/
 185. http://persian.euronews.com/2014/08/15/iraq-s-foreign-minister-warns-islamic-state-out-of-control/
 186. http://www.theguardian.com/politics/blog/2014/jun/16/nick-cleggs-press-conference-politics-live-blog
 187. http://mfa.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=2011&newsview=324463&pro=nobak
 188. http://mfa.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=2011&newsview=324463&pro=nobak
 189. http://mfa.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=2011&newsview=324463&pro=nobak
 190. http://mfa.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=2011&newsview=324463&pro=nobak
 191. http://mfa.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=2013&newsview=317818&pro=nobak
 192. http://mfa.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=2013&newsview=317818&pro=nobak
 193. http://mfa.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=2013&newsview=317818&pro=nobak
 194. http://rouhani.ir/event.php?event_id=950
 195. http://mfa.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=2013&newsview=317818&pro=nobak
 196. http://www.sharghdaily.ir/News/82018/قرائت-برخی-مدارس-دینی-خشونت‌بار-است-
 197. http://mfa.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=2013&newsview=317818&pro=nobak
 198. http://fa.euronews.com/2016/06/29/john-kerry-iran-iraq-isis
 199. http://fa.euronews.com/2016/04/08/kerry-salutes-iraq-s-progress-in-retaking-ground-from-isil
 200. http://fa.euronews.com/2016/07/02/renzi-and-abe-condemn-despicable-act-of-terrorism
 201. http://www.alhurra.com/a/lebanon-fm-backs-war-isis/258841.html
 202. http://www.al-akhbar.com/node/213697
 203. http://www.al-akhbar.com/node/213697
 204. http://www.al-akhbar.com/node/213697
 205. http://www.al-akhbar.com/node/213697
 206. http://archive.almanar.com.lb/article.php?id=980703
 207. http://www.sharghdaily.ir/News/98636/راه‌حل-سحرآميزي-براي-حذف-تروريسم-وجود-ندارد
 208. http://www.almayadeen.net/news/other/12344/الراعي--المسيحيون-يدركون-انه--لولا-حزب-الله-لكان-داعش-في-جون
 209. http://www.almayadeen.net/news/other/12344/الراعي--المسيحيون-يدركون-انه--لولا-حزب-الله-لكان-داعش-في-جون
 210. http://www.zeit.de/politik/ausland/2015-01/islam-terror-mustafa-ceric
 211. http://www.rferl.org/content/article/1066720.html
 212. http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/isis-the-power-in-iraq-speaks--and-tells-iraqs-neighbours-to-close-borders-to-foreign-fighters-10397945.html
 213. http://fa.alalam.ir/news/1678255
 214. http://www.sharghdaily.ir/Default.aspx
 215. http://bayan-news.ir/1393/07/19/اظهارات-جالب-سید-حسن-خمینی-درباره-داعش.html
 216. http://bayan-news.ir/1393/07/19/اظهارات-جالب-سید-حسن-خمینی-درباره-داعش.html
 217. http://www.isna.ir/fa/news/93071910661/سید-حسن-خمینی-جامعه-ما-امروز-محتاج-تفکر-علوی
 218. مشرق نیوز. آیت الله مکارم: داعش نه «دولت» است و نه «اسلامی».
 219. http://makarem.ir/main.aspx?lid=0&typeinfo=4&catid=6411&pageindex=1&mid=326445
 220. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940320000916
 221. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940320000916
 222. http://www.irna.ir/fa/News/81457014/
 223. http://gate.ahram.org.eg/NewsContent/13/70/698471/الشارع-السیاسی/أخبار/شیخ-الأزهر-مصر-لیس-فیها-شیعة-وصراع-ترکیا-وإیران-سی.aspx
 224. http://gate.ahram.org.eg/NewsContent/13/70/698471/الشارع-السیاسی/أخبار/شیخ-الأزهر-مصر-لیس-فیها-شیعة-وصراع-ترکیا-وإیران-سی.aspx
 225. http://www.dw.de/مفتی-اعظم-عربستان-با-مشت-آهنین-به-جنگ-دولت-اسلامی-روید/a-17973475
 226. http://www.ayat-gerami.ir/data.asp?L=1&Id=3285
 227. http://www.ayat-gerami.ir/data.asp?L=1&Id=3285
 228. http://fa.alalam.ir/news/1625710
 229. http://www.albawabhnews.com/1229853
 230. http://www.albawabhnews.com/1068663
 231. http://www.albawabhnews.com/1229853
 232. http://www.albawabhnews.com/1068663
 233. http://www.albawabhnews.com/1229853
 234. http://www.albawabhnews.com/1229853
 235. http://www.albawabhnews.com/1068663
 236. http://www.albawabhnews.com/1229853
 237. http://www.albawabhnews.com/1068663
 238. http://www.albawabhnews.com/1229853
 239. http://www.albawabhnews.com/1068663
 240. http://www.albawabhnews.com/1229853
 241. http://www.albawabhnews.com/1068663
 242. http://www.albawabhnews.com/1229853
 243. http://www.albawabhnews.com/1068663
 244. http://fa.euronews.com/2016/07/31/pope-francis-condemns-devastating-wave-of-terrorism
 245. http://www.bbc.com/news/world-europe-29300209
 246. http://www.bbc.com/news/world-europe-29300209
 247. http://www.bbc.com/news/world-europe-29300209
 248. http://www.bbc.com/news/world-europe-29300209
 249. http://www.express.co.uk/news/world/695276/Pope-Francis-defends-Muslims-blasts-Islam-not-terrorism
 250. http://www.express.co.uk/news/world/695276/Pope-Francis-defends-Muslims-blasts-Islam-not-terrorism
 251. http://www.express.co.uk/news/world/695276/Pope-Francis-defends-Muslims-blasts-Islam-not-terrorism
 252. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930720000812
 253. http://www.aljazeera.net/programs/centurywitness/2015/3/25/عبد-الفتاح-مورو-الضيف-القادم-في-شاهد-على-العصر
 254. http://www.aljazeera.net/programs/centurywitness/2015/3/25/عبد-الفتاح-مورو-الضيف-القادم-في-شاهد-على-العصر
 255. http://khabarfarsi.com/ext/13891026
 256. http://khabarfarsi.com/ext/13891026
 257. http://www.irna.ir/fa/News/81638793/
 258. http://www.isna.ir/fa/news/93062012170/ناطق-نوری-دولت-موجب-ایجاد-آرامش-در-کشور
 259. http://www.tasnimnews.com/fa/news/1394/06/25/861373/ناطق-نوری-شر-داعش-اکنون-دامن-مرتجعین-عرب-را-گرفته-است
 260. http://www.isna.ir/fa/news/93062012170/ناطق-نوری-دولت-موجب-ایجاد-آرامش-در-کشور
 261. http://www.isna.ir/fa/news/93062012170/ناطق-نوری-دولت-موجب-ایجاد-آرامش-در-کشور
 262. http://www.sharghdaily.ir/News/46339/اتحاد-مسلمانان-نباید-به-حاشیه-رانده-شود-
 263. http://www.sharghdaily.ir/News/46339/اتحاد-مسلمانان-نباید-به-حاشیه-رانده-شود-
 264. http://www.sharghdaily.ir/News/46339/اتحاد-مسلمانان-نباید-به-حاشیه-رانده-شود-
 265. http://www.alrafidayn.net/index.php/responsive/8938-2015-08-30-09-33-17
 266. http://www.mustaqila.com/news/tag/عبد-اللطيف-الهميم
 267. http://www.euronews.com/2014/09/26/locals-honour-murdered-mountaineer-while-french-muslims-express-outrage/
 268. http://www.leader.ir/fa/content/13905/دیدار-نخست-وزیر-الجزایر-و-هیات-همراه
 269. http://www.mehrnews.com/news/3680580/داعش-نه-تنها-خلافت-اسلامی-نیست-بلکه-خلافت-جنایتکاران-است
 270. http://www.rasanews.ir/detail/News/437870/14
 271. http://dar-alifta.org.eg/AR/Viewstatement.aspx?ID=5608&text=داعش
 272. http://www.cgie.org.ir/fa/news/83821
 273. http://www.cgie.org.ir/fa/news/83821
 274. http://www.cgie.org.ir/fa/news/83821
 275. http://www.cgie.org.ir/fa/news/83821
 276. http://press.jamejamonline.ir/newspreview/1867344195737246585
 277. http://press.jamejamonline.ir/newspreview/1867344195737246585
 278. http://press.jamejamonline.ir/newspreview/1867344195737246585
 279. http://press.jamejamonline.ir/newspreview/1867344195737246585
 280. http://press.jamejamonline.ir/newspreview/1867344195737246585
 281. http://press.jamejamonline.ir/newspreview/1867344195737246585
 282. http://press.jamejamonline.ir/newspreview/1867344195737246585
 283. https://al-ain.com/article/222901
 284. https://al-ain.com/article/222796
 285. https://al-ain.com/article/222901
 286. https://al-ain.com/article/222796
 287. http://www.nasimonline.ir/Content/Detail/1043839/یونسی-جریان-داعش-در-پی-خلافت-عربی-است-نه-اسلامی
 288. http://www.nasimonline.ir/Content/Detail/1043839/یونسی-جریان-داعش-در-پی-خلافت-عربی-است-نه-اسلامی
 289. http://hamshahrionline.ir/details/263830/Iran/politics
 290. http://mardomsalari.com/template1/News.aspx?NID=215130
 291. http://www.rahesabz.net/story/84064/
 292. http://www.rahesabz.net/story/84064/
 293. http://sana.sy/?p=410839
 294. http://www.robertmarkarian.com/fa/index.php/news/item/1783-جاثلیق-آرام-اول-خاورمیانه-بدون-حضور-مسیحیان-چیزهای-زیادی-را-از-دست-خواهد-داد
 295. http://www.robertmarkarian.com/fa/index.php/news/item/1783-جاثلیق-آرام-اول-خاورمیانه-بدون-حضور-مسیحیان-چیزهای-زیادی-را-از-دست-خواهد-داد
 296. http://lettertobaghdadi.com/cgi-sys/suspendedpage.cgi
 297. http://www.islahweb.org/content/2014/10/12854/نامەی-سرگشادەی-جمعی-از-علما،-بە-سرکردەی-گروهک-داعش
 298. http://www.islahweb.org/content/2014/6/12042/نه-داعش-نماینده-اهل-سنت-است،-نه-ارتش-عراق-نماینده-شیعیان-عبدالله-رمضان-زاده-ف
 299. http://isna.ir/fa/news/93032614443/خاتمی-داعش-دمکراسی-در-عراق-را-مورد-هدف-قرار
 300. http://isna.ir/fa/news/93032614443/خاتمی-داعش-دمکراسی-در-عراق-را-مورد-هدف-قرار
 301. http://www.sharghdaily.ir/News/37004/وداع-خاتمی-با-قدرت
 302. http://assafir.com/Article/426167
 303. http://assafir.com/Article/426167
 304. http://www.sharqparsi.com/2014/08/article21367
 305. http://www.sharghdaily.ir/News/70069/نبرد-با-داعش-
 306. http://www.sharghdaily.ir/News/70069/نبرد-با-داعش-
 307. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940420000187
 308. http://www.iran-emrooz.net/index.php/think/more/52573/
 309. http://www.iran-emrooz.net/index.php/think/more/52573/
 310. http://www.iran-emrooz.net/index.php/think/more/52573/
 311. http://www.iran-emrooz.net/index.php/think/more/52573/
 312. http://www.iran-emrooz.net/index.php/think/more/52573/
 313. http://www.iran-emrooz.net/index.php/think/more/52573/
 314. http://www.iran-emrooz.net/index.php/think/more/52573/
 315. http://www.iran-emrooz.net/index.php/think/more/52573/
 316. http://www.iran-emrooz.net/index.php/think/more/52573/
 317. http://www.cgie.org.ir/fa/news/26410
 318. http://www.cgie.org.ir/fa/news/26410
 319. http://www.cgie.org.ir/fa/news/26410
 320. http://www.cgie.org.ir/fa/news/26410
 321. http://www.cgie.org.ir/fa/news/26410
 322. http://www.sharghdaily.ir/Vijeh/3512/ایدئولوژی‌-«داعش»؛-«نوسلفی»-است
 323. http://www.sharghdaily.ir/Vijeh/3512/ایدئولوژی‌-«داعش»؛-«نوسلفی»-است
 324. http://www.sharghdaily.ir/Vijeh/3512/ایدئولوژی‌-«داعش»؛-«نوسلفی»-است
 325. http://www.sharghdaily.ir/Vijeh/3512/ایدئولوژی‌-«داعش»؛-«نوسلفی»-است
 326. http://www.sharghdaily.ir/Vijeh/3514/هراس-از-مضحکه-«داعش»
 327. http://www.sharghdaily.ir/Vijeh/3518/جذابیت‌های-گسترش-«نهیلیسم»
 328. http://www.sharghdaily.ir/Vijeh/3518/جذابیت‌های-گسترش-«نهیلیسم»
 329. http://www.sharghdaily.ir/Vijeh/3518/جذابیت‌های-گسترش-«نهیلیسم»
 330. http://www.sharghdaily.ir/Vijeh/3520/قشری‌گری-«داعش»-با-اسلام-در-تضاد-است
 331. http://www.sharghdaily.ir/Vijeh/3520/قشری‌گری-«داعش»-با-اسلام-در-تضاد-است
 332. http://www.sharghdaily.ir/Vijeh/3520/قشری‌گری-«داعش»-با-اسلام-در-تضاد-است
 333. http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/islamischer-staat-frauen-sollen-nicht-leben-sondern-funktionieren-13734090.html
 334. http://www.sharghdaily.ir/News/46607/خشونت‌های-ماندگار-
 335. http://www.riadh-sidaoui.net/blog/أخبار/رياض-الصيداوي-المفكر-والباحث-لآخر-خبر/
 336. http://www.riadh-sidaoui.net/blog/أخبار/رياض-الصيداوي-المفكر-والباحث-لآخر-خبر/
 337. http://www.riadh-sidaoui.net/blog/أخبار/رياض-الصيداوي-المفكر-والباحث-لآخر-خبر/
 338. http://www.hamshahrionline.ir/details/265814/world/persiangulf
 339. http://www.cgie.org.ir/fa/news/127821
 340. http://www.cgie.org.ir/fa/news/127821
 341. http://www.cgie.org.ir/fa/news/83623
 342. http://www.cgie.org.ir/fa/news/83623
 343. http://www.cgie.org.ir/fa/news/83623
 344. http://www.cgie.org.ir/fa/news/49640
 345. http://www.cgie.org.ir/fa/news/26510
 346. http://www.cgie.org.ir/fa/news/25421
 347. http://www.cgie.org.ir/fa/news/25421
 348. http://www.cgie.org.ir/fa/news/25421
 349. http://www.cgie.org.ir/fa/news/25421
 350. http://www.cgie.org.ir/fa/news/25365
 351. http://www.cgie.org.ir/fa/news/25365
 352. http://www.cgie.org.ir/fa/news/13076
 353. http://www.cgie.org.ir/fa/news/13076
 354. http://www.cgie.org.ir/fa/news/13076
 355. http://www.hurriyet.com.tr/elif-safak-turk-milleti-tokatlanmaya-aliskindir-26534863
 356. http://www.hurriyet.com.tr/elif-safak-turk-milleti-tokatlanmaya-aliskindir-26534863
 357. http://www.asrarnameh.com/news.php?id=10754
 358. http://www.asrarnameh.com/news.php?id=10754
 359. گفت‌وگو با دکتر محمود صدری دربارهٔ برخورد تمدن‌ها؛ افراطیون در همه تمدن‌ها با یکدیگر همسو هستند. bonyadbaran.com.
 360. گفت‌وگو با دکتر محمود صدری دربارهٔ برخورد تمدن‌ها؛ افراطیون در همه تمدن‌ها با یکدیگر همسو هستند. bonyadbaran.com.
 361. گفت‌وگو با دکتر محمود صدری دربارهٔ برخورد تمدن‌ها؛ افراطیون در همه تمدن‌ها با یکدیگر همسو هستند. bonyadbaran.com.
 362. فیرحی در نشست ماهانه بنیاد باران: داعش به دنبال احیای عصر هارون‌الرشید است. bonyadbaran.com/ (۲۵ تیر ۱۳۹۳).
 363. فیرحی در نشست ماهانه بنیاد باران: داعش به دنبال احیای عصر هارون‌الرشید است. bonyadbaran.com/ (۲۵ تیر ۱۳۹۳).
 364. فیرحی در نشست ماهانه بنیاد باران: داعش به دنبال احیای عصر هارون‌الرشید است. bonyadbaran.com/ (۲۵ تیر ۱۳۹۳).
 365. فیرحی در نشست ماهانه بنیاد باران: داعش به دنبال احیای عصر هارون‌الرشید است. bonyadbaran.com/ (۲۵ تیر ۱۳۹۳).
 366. دردهای مردم را می‌خوانم. روزنامه شرق (در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۳).
 367. http://fa.alalam.ir/news/1673391
 368. http://omidnameh.com/news/فاطمه-معتمد-آریادلبسته-«پاسپورت»-کشور-دیگری-نیستمداعش-هم-زاییده-یکسری-سیاستگذاری‌های-جهانی-است
 369. http://sima.jamejamonline.ir/NewsPreview/1698430110280488765
 370. http://www.sharghdaily.ir/News/36977/چشم-به-راه-خبرهای-خوب
 371. http://www.sharghdaily.ir/News/72353/می‌خواستم-دیوارهای-سکوت-را-بشکنم
 372. http://www.sharghdaily.ir/News/72353/می‌خواستم-دیوارهای-سکوت-را-بشکنم
 373. http://www.yjc.ir/fa/news/5635355/دلگرمی-بازیگر-نقش-مالک-اشتر-به-مدافعان-حرم
 374. http://www.tasnimnews.com/fa/news/1394/11/29/1004921/مطلب-اینستاگرامی-بهنوش-بختیاری-درباره-سردار-سلیمانی
 375. http://www.tasnimnews.com/fa/news/1394/11/29/1004921/مطلب-اینستاگرامی-بهنوش-بختیاری-درباره-سردار-سلیمانی
 376. http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=280552
 377. http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=280552
 378. http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=280552
 379. http://www.asriran.com/fa/news/464006/کیانیان-فاشیست‌ها-موزه‌ها-را-نابود-نکردند-ولی-داعشی‌ها-این-کار-را-کردند
 380. http://www.otaghnews.com/news/169559/واکنش-نیکی-کریمی-به-حمله-تروریستی-داعش-در-پاریس!
 381. http://cinemapress.ir/news/74336/نجفیان-از-رفتار-و-منش-انسانی-دور-شده-ایم-یک-هنرمند-بایستی
 382. http://www.entekhab.ir/fa/news/214961/نخسین-واکنش-بازیگران-به-تهدید-ممنوع‌التصویری-در-تلویزیون
 383. http://cinemapress.ir/news/74346/دفاع-جانانه-الهام-حمیدی-از-مدافعان-حرم-عکس
 384. http://cinemapress.ir/news/72215/حاتمی-کیا-متاسفانه-راس-هرم-اجرایی-کشور-بر-خلاف-لباسی-که-بر-تن
 385. http://www.tabnak.ir/fa/news/592004/رمز-و-راز-ماندگاری-علی-نصیریان-در-عرصه-بازیگری
 386. http://www.yjc.ir/fa/news/5402428/تقدیر-و-حمایت-عارف-لرستانی-از-زنان-کرد-مبارز-در-مقابل-داعش-عکس
 387. اعتراف عارف لرستانی بعد از 16 سال. جام‌جم سیما (در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۳).
 388. http://www.sharghdaily.ir/News/69960/زندگی‌ام-را-مدیون-ملاعمر-هستم
 389. http://www.sharghdaily.ir/News/69960/زندگی‌ام-را-مدیون-ملاعمر-هستم
 390. http://www.sharghdaily.ir/News/69960/زندگی‌ام-را-مدیون-ملاعمر-هستم
 391. http://www.sharghdaily.ir/News/69960/زندگی‌ام-را-مدیون-ملاعمر-هستم
 392. http://www.independent.co.uk/voices/comment/the-west-likes-to-think-that-civilisation-will-defeat-isis-but-history-suggests-otherwise-10417105.html
 393. http://www.independent.co.uk/voices/comment/the-west-likes-to-think-that-civilisation-will-defeat-isis-but-history-suggests-otherwise-10417105.html
 394. http://www.independent.co.uk/voices/comment/the-west-likes-to-think-that-civilisation-will-defeat-isis-but-history-suggests-otherwise-10417105.html
 395. Islamic State: The Digital Caliphate. By Abdel Bari Atwan. Published by Saqi, London
 396. Islamic State: The Digital Caliphate. By Abdel Bari Atwan. Published by Saqi, London
 397. Islamic State: The Digital Caliphate. By Abdel Bari Atwan. Published by Saqi, London
 398. Islamic State: The Digital Caliphate. By Abdel Bari Atwan. Published by Saqi, London
 399. Islamic State: The Digital Caliphate. By Abdel Bari Atwan. Published by Saqi, London
 400. http://edition.cnn.com/2015/04/27/opinions/zakaria-isis-shakes-world/
 401. http://edition.cnn.com/2015/04/27/opinions/zakaria-isis-shakes-world/
 402. http://www.sharghdaily.ir/News/36943/«داعش»؛-یک-ایماژ-ناب-هالیوودی!-
 403. http://www.sharghdaily.ir/News/36943/«داعش»؛-یک-ایماژ-ناب-هالیوودی!-
 404. https://www.washingtonpost.com/opinions/the-new-coalition-to-destroy-the-islamic-state/2016/05/22/54d9b466-2036-11e6-aa84-42391ba52c91_story.html
 405. https://www.washingtonpost.com/opinions/the-new-coalition-to-destroy-the-islamic-state/2016/05/22/54d9b466-2036-11e6-aa84-42391ba52c91_story.html
 406. http://www.sharghdaily.ir/News/46555/«کوبانی»؛-«استالینگراد»-کردها
 407. http://www.sharghdaily.ir/News/46555/«کوبانی»؛-«استالینگراد»-کردها
 408. http://www.hamshahrionline.ir/details/286998/Defence/revolutionaryguards
 409. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940308000134
 410. http://nasimonline.ir/detail/News/1011719/139
 411. http://www.mehrnews.com/news/2896937/فساد-اقتصادی-مثل-موریانه-انقلاب-را-می-خورد-ضرورت-مقابله-بی-رحمانه
 412. http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13950214000476
 413. http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13950214000476
 414. http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13950214000476
 415. http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13950214000476
 416. http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13950214000476
 417. http://fergheha.ir/1393/07/امیر-پوردستان-داعش-را-تهدید-کرد/
 418. http://fergheha.ir/1393/07/امیر-پوردستان-داعش-را-تهدید-کرد/
 419. http://fergheha.ir/1393/07/امیر-پوردستان-داعش-را-تهدید-کرد/
 420. http://fa.euronews.com/2016/04/11/iran-syria-pourdastan-isis
 421. http://www.washingtontimes.com/news/2016/apr/5/ash-carter-says-us-military-too-top-heavy-aims-cut/
 422. http://www.usnews.com/news/articles/2016-03-24/iraqi-officials-battle-for-mosul-has-begun
 423. http://fa.euronews.com/2016/04/22/isil-will-be-defeated-us-general-john-allen-on-tackling-the-new-terrorism
 424. http://fa.euronews.com/2016/04/22/isil-will-be-defeated-us-general-john-allen-on-tackling-the-new-terrorism
 425. http://fa.euronews.com/2016/04/22/isil-will-be-defeated-us-general-john-allen-on-tackling-the-new-terrorism
 426. http://fa.euronews.com/2016/04/22/isil-will-be-defeated-us-general-john-allen-on-tackling-the-new-terrorism
 427. http://fa.euronews.com/2016/04/22/isil-will-be-defeated-us-general-john-allen-on-tackling-the-new-terrorism
 428. http://www.etilaatroz.com/40210
 429. http://www.etilaatroz.com/40210
 430. http://www.etilaatroz.com/40210
 431. http://www.almanar.com.lb/91870
 432. http://www.lebanese-forces.com/2016/08/10/jean-kahwaji-imad-marmal/
 433. http://www.almanar.com.lb/91870
 434. http://www.lebanese-forces.com/2016/08/10/jean-kahwaji-imad-marmal/
 435. http://www.almanar.com.lb/91870
 436. http://www.lebanese-forces.com/2016/08/10/jean-kahwaji-imad-marmal/
 437. http://www.aljazeera.net/news/arabic/2015/5/6/قائد-جيش-لبنان-إسرائيل-والإرهاب-وجهان-لعملة-واحدة
 438. http://www.cnbcarabia.com/?p=315901
 439. http://www.cnbcarabia.com/?p=315901
 440. http://al-shorfa.com/fa/articles/meii/features/2014/06/18/feature-04
 441. http://al-shorfa.com/fa/articles/meii/features/2014/06/18/feature-04
 442. http://al-shorfa.com/fa/articles/meii/newsbriefs/2014/07/07/newsbrief-01
 443. http://al-shorfa.com/fa/articles/meii/newsbriefs/2014/07/07/newsbrief-01
 444. http://al-shorfa.com/fa/articles/meii/features/2014/06/18/feature-04
 445. http://al-shorfa.com/fa/articles/meii/features/2014/07/03/feature-01
 446. http://al-shorfa.com/fa/articles/meii/features/2015/02/17/feature-01
 447. http://fa.alalam.ir/news/1673391
 448. http://www.tolonews.com/fa/afghanistan/18771-mp-says-daesh-boldface-recruiting-in-sar-e-pul-province
 449. http://www.tolonews.com/fa/afghanistan/18771-mp-says-daesh-boldface-recruiting-in-sar-e-pul-province
 450. http://www.sharghdaily.ir/News/69982/سردار-سلیمانی-شهید-زنده-است
 451. http://persian.euronews.com/2015/07/22/anti-isil-cartoons-and-caricatures-on-show-in-tehran/
 452. http://fa.euronews.com/2016/04/04/in-iraq-fighting-isil-s-ideology-in-mosques-prisons-and-schools%23
 453. http://fa.euronews.com/2016/04/04/in-iraq-fighting-isil-s-ideology-in-mosques-prisons-and-schools%23
 454. http://fa.alalam.ir/news/1625710
 455. http://fa.alalam.ir/news/1625710