علی نصیریان

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

علی نصیریان (۴ فوریه ۱۹۳۵) (۱۵ بهمن ۱۳۱۳) بازیگر ایرانی است. زادهٔ تهران، دانش‌آموختهٔ هنرستان هنرپیشگی، کارمند ادارهٔ تئاتر وزرات فرهنگ و هنر بود. حرفهٔ بازیگری را در تئاتر از ۱۹۵۲م/ ۱۳۳۱ش و در سینما از ۱۹۶۹م/ ۱۳۴۸ش آغاز کرد و نقش‌های بسیاری آفرید. به نمایشنامه‌نویسی و کارگردانی نیز روی آورد.[۱]

Ali Nasirian.jpg

گفتاوردها[ویرایش]

  • هر کسی از کار بازیگری برداشتی دارد. از نگاه من باید تمرین‌هایی که برای بدن و بیان وجود دارد را خیلی کار کنیم چون بخش بزرگی از بازیگری تمرین و اتود است. هیچ‌کس نمی‌تواند همان ابتدا آفرینش هنری داشته باشد، مگر به صورت سطحی و ظاهری که البته آن هم هنر نیست. هنر عمق و پشتوانه فکری دارد. واقعیت که نیست، ما واقعیت را می‌سازیم، بنابراین بازی باید به قدری تمرین شده باشد که عمق داشته باشد و باورپذیر و واقعی نما باشد. مخاطب باور که کرد دنبال می‌کند و کار در دل او می‌نشیند… مسئله شهرت این نیست که کسی شما را بشناسد، شهرت به درد نمی‌خورد بلکه مهم محبوبیت است و کسی که در دل مردم جا باز کند و رابطه انسانی ایجاد می‌شود. تمام کارهایی که در فرهنگ و هنر انجام می‌دهیم برای رابطه انسانی است؛ برای اینکه انسان‌تر شویم و به سمت انسانیت حرکت کنیم. اینکه بازیگر و تماشاگر همدیگر را درک کنند و اثر بازیگر در مخاطب جاری شود و بماند یعنی رابطهٔ انسانی و این کار در حرفه ما خیلی مؤثر است.
  • آدم از این زندگی و حیاتی که انسان برای خود ساخته‌است، دلش می‌گیرد و نمی‌داند چه کند؟ حیف نیست؟ خدا این حیات را داد تا از هوا و طبیعت استفاده کنیم اما «یکی بر سر شاخ، بن می‌برید» این حکایت بشر است هم کره زمین را به مخاطره انداخته و هم جنگ راه انداخته‌است.
    • ۱۵ مارس ۲۰۲۲/ ۲۶ اسفند ۱۴۰۰؛ مصاحبه با روزنامهٔ «اعتماد»[۲]


منابع[ویرایش]

  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۴۶۵. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «شهرت به درد نمی‌خورد مهم محبوبیت است». اعتماد، ۲۶ اسفند ۱۴۰۰. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۸ ژوئن ۲۰۲۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

Wikipedia-logo-fa.png
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ