پرش به محتوا

طالبان

از ویکی‌گفتاورد

طالبان گروهی از شبه نظامیان روحانی مخالف دولت افغانستان است که دارای عقاید دگم مذهبی و وابسته به مکاتب حنفی و وهابی در دین اسلام است. رهبری طالبان اینک با مولانا فضل‌الله است، وی پس از کشته شدن حکیم‌الله محسود (رهبر پیشین) به رهبری رسید.

گفتاوردها

[ویرایش]
  • «طالبان تا زمانی که کنترول تمام افغانستان را به دست نگیرند، آرام نمی‌شوند. هدف از مذاکره با طالبان چیست؟ ما در زمان جهاد ابرقدرت جهان (اتحاد جماهیر شوروی سابق) را شکست دادیم. ما هم‌چنان می‌توانیم امنیت آیندهٔ افغانستان را تضمین کنیم. اما برای این کار باید اسلحهٔ ما را برگردانند.»
  • «رسانه‌های غربی از ایرانی‌ها القاعده و طالبان درست کرده‌اند و دست پرورده خود را که ما از دست آنها در رنجیم به ما نسبت می‌دهند.»
  • [کدام یک را خطرناک تر می‌دانید، القاعده یا داعش؟] «به اعتقاد من مسئله خطرناک تر، عدم وجود یک جایگزین مناسب برای آن‌ها است. هر دوی این‌ها سازمان‌های خطرناکی هستند، اما هیچ‌کدام شاهد مقاومت از سوی فرهنگ‌های موجود در خاورمیانه برای جلوگیری از افتادن به ورطه افراط گرایی نبوده‌اند. در حال حاضر، در دنیای اسلام و جهان عرب مصونیت کافی در مقابل این‌ها وجود ندارد. داعش و القاعده به دنبال گسترش سرزمین‌های تحت حاکمیت خود از روسیه تا مراکش هستند. فارغ از این‌ها، داعش توانسته نظر بسیاری از جوانانی که به دنبال ایمان و اعتقادات [خاص خود] هستند را هم جلب کند.».
  • «داعش، القاعده و گروه‌های تروریستی، همان آمریکا و اسرائیل هستند و ما کشورهای عربی هم بدون تفکر کورکورانه دنباله‌رو نقشه‌های هماهنگ آمریکا و اسرائیل هستیم.»
  • [به چه دلیل عقاید رادیکال داعش و القاعده تا این اندازه جذاب است؟ ] «یک دلیل آن گرایش جوانان به شورش علیه سیستم مستقر است. اما آنها به این جوانان تفاسیری ارائه می‌دهند بدون آن که در مورد مسوولیت‌ها چیزی بگویند. آنها بیشتر دنبال ماجراجویی هستند.»

منابع

[ویرایش]