ویکی‌گفتاورد:قهوه‌خانه

از ویکی‌گفتاورد
پرش به: ناوبری، جستجو

گفت و گوهای پیشین
بایگانی ۱ بایگانی ۲ بایگانی ۳
میان‌بُرها:
وگ:قخ
وگ:قهوه

به قهوه‌خانه خوش آمدید! این‌جا برای گفتگو بر روی جنبه‌های فنی، سیاست‌های سردبیری و مانند آن است.
نشست ویکی‌پروژه‌ها[ویرایش]

Wikimedia logo family complete-2013.svg

درود به همه کاربران از پروژه‌های مختلف ویکی. اینجا می تونید نظرات، مشکلات و پیشنهادات تون درباره پروژه ها رو مطرح کنید. --Doostdar (بحث) ‏۲ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۲:۴۸ (UTC)

همیشه در نشست ها کاربرها میگن کاربر فعال کم شده. واقعا برای چی؟ شما فقط نگاه کنید تو ایران چند میلیون دانشجو وجود داره. در حال حاضر نزدیک ۵ میلیونه. کلی هم فارغ التحصیل داریم تو ایران. تو کشور فارسی زبان افغانستان هم که با گسترش صلح روز به روز به تعداد دانشجوها افزوده شده. پس چرا این ها در ویکی‌کتاب مشارکت نمی کنند؟ این کتاب (در رابطه با اثر ورزش بر درمان بیماری‌های مزمن) در ویکی‌کتاب انگلیسی به عنوان تکلیف کلاسی توسط دانشجوها تکمیل شده. این فقط یک نمونه بود باز هم هست. در ویکی‌کتاب فارسی هم داشتیم تعدادی دانشجو به عنوان تکلیف کلاسی یک کتاب اونجا بنویسن ولی به گستردگی کتابی که در ویکی‌کتاب انگلیسی نام بردم نبوده.
درسنامه مکانیک سیالات دکتر فاتحی یک نمونه از کار دانشجوهای ایرانیه که به سرپرستی استادشون درسنامه رو نوشتن. کار بسیار خوبی هم شده و بایستی الگویی باشه برای سایر دانشجوها و استادان. انجام پروژه در قالب ایجاد یک کتاب در ویکی‌کتاب انگلیسی بسیار رایجه ولی شوربختانه در ویکی‌کتاب فارسی نمونه های اندکی رو می بینیم. استادانی که قصد دارن به دانشجوهاشون تکلیف بدن که در اینترنت انجام بدن ویکی‌کتاب بهترین گزینه هست. چون هم کار با اون ساده است و هم به دلیل ثبت شدن تاریخچه فعالیت های انجام شده توسط دانشجو قابل پیگیریه. --Doostdar (بحث) ‏۲ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۹:۵۳ (UTC)
ما که نمی‌توانیم به‌زور کسی را کاربر یکی از پروژه‌ها کنیم. آشناشدن با یکی از پروژه‌ها، ناگهانی نیست. برای خود من، بار اول که ویکیپدیا را دیدم؛ عجیبت‌ترین سایت درنظرم آمد. تا اینکه پس از مدتی، با فضای آن آشنا شدم. بهترین راه، تبلیغ به دوستان خودتان است. تا کسی به تازه‌کاران اطمینان ندهد و آشنایشان نکند، فعالیت‌ها گسترده نمی‌شود.--ސ ޚ ލ ٰ ا (بحث) ‏۳ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۰۰:۰۳ (UTC)
کسانی که داعیه کیفیت دارن و رسیدن پروژه رو به کره ویکی، رو نوعی راهبرد کمیتی (بدون توجه به کیفیت) میدونن حالا چه راهکاری برای بهبود کیفیت دارن؟ خوشحال میشم نظر بدن که چطور به دنبال بهبود کیفیت هستن؟ آیا با تعداد کم کاربر میشه کیفیت پروژه رو افزایش داد؟ --Doostdar (بحث) ‏۳ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۷:۰۷ (UTC)

نظرفلورانس[ویرایش]

کلا ویکی پروژه‌ها ملک اجدادی ما نیست ولی از روی علاقه داریم در این پروژه‌ها ویرایش می‌کنیم، من همه پروژه‌ها و کاربران رو دوست دارم و تا حالا نیامدم در همه پروژه ها شعار بدم بلکه عمل کردم، بنظرم این نشست‌ها کاربردی برای توسعه ویکی پروژه‌ها نداره، هر کی داعیه کمک به پروژه‌ها رو داره باید استین‌ها رو بالا بزنه

  • ما چند ماه پیش تونستیم با کمک ام جی عزیز پلی بین ویکی پروژه‌ها بعنوان پیمایش ایجاد کنیم
  • یک خبرنامه راه بندازیم
  • در فهرست موضوعی بلاگفا [۲] برای وبلاگ‌های تخصصی مرتبط با موضوع پروژه پیام بگذارم
  • و در زمینه آموزش کاربران جدید در ویکی‌پدیا برنامه‌هایی رو در حال اجرا داریم
  • بهر صورت اینجا نمی توانیم از دیگران خرده بگیریم!!!

این‌هایی که فرمودید راهکارش اینه که دیگه این نشست‌ها اجرا نشه و هر کسی دلش می سوزه به اندازه وسعش تلاشی بکنه که کاربران جدیدی را جذب کنه یا کاربران موجود در پروژه‌ها را دلگرم و علاقمند کنه

ارادت فلورانس (بحث) ‏۴ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۱:۳۰ (UTC)

@فلورانس این نشست ها بیشتر جهت اطلاع رسانیه همونطور که شما خبرنامه راه انداختید. این نشست ها پلی هستند بین ویکی‌پروژه‌ها. من از کسی خرده نگرفتم ولی بعضی از دوستان در ویکی‌پدیا بر سر این که من در ویکی‌گفتاورد ویرایش نمی‌کنم از بنده خرده گرفتند w:fa:ویکی‌پدیا:قهوه‌خانه/گوناگون/بایگانی_۵۳#ویکی‌گفتاورد و رسیدن به کره. وگرنه من از کسی خرده نمی گیرم. احتمالا شما اشتباه متوجه شدید. --Doostdar (بحث) ‏۴ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۹:۱۲ (UTC)
شما هم حرفتان درست، من هم شما را خطاب قرار ندادم، من حقیقتش با کاربر کار دارم تا اسم کاربر، یعنی اینکه وقتی ویرایش جدید و کاربر جدیدی در پروژه ها صورت بگیرد بیشتر خوشحال می شم، برای همین خودم سعی کردم بروم سراغ جذب کاربر و آموزشش، اگر این یک هفته اخیر را دیده باشید همین کار را دارم می کنم. --فلورانس (بحث) ‏۴ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۱:۵۱ (UTC)

Introducing the Wikimedia public policy site[ویرایش]

Hi all,

We are excited to introduce a new Wikimedia Public Policy site. The site includes resources and position statements on access, copyright, censorship, intermediary liability, and privacy. The site explains how good public policy supports the Wikimedia projects, editors, and mission.

Visit the public policy portal: https://policy.wikimedia.org/

Please help translate the statements on Meta Wiki. You can read more on the Wikimedia blog.

Thanks,

Yana and Stephen (Talk) ‏۲ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۱۲ (UTC)

(Sent with the Global message delivery system)

درود... سوال و راهنمایی[ویرایش]

کاربران عزیز راهنمایی که از حضورتان تقاضا داشتم این است که چطور میتوانم متوجه بشوم که صفحه ای که در ویکی گفتاورد چند ماه پیش بوده ولی الان نیست چه اتفاقی برایش افتاده است؟ آیا در این فضا امکان اینکه یک صفحه کلا حذف شود وجود دارد؟ با تشکر فراوانیوئیل (بحث) ‏۲ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۲۷ (UTC)

سلام. یک راهی است برای اینکه ببینید صفحه حذف شده یا نه: عنوان مقاله مورد نظر را در جستجو می‌نویسید، مثلاً واژه ی «انبار». سپس نتیجه و نتیجه‌های مشابه را می‌یابید.اگر حذف شده بود: روی پیوند قرمز در «صفحهٔ «انبار» را در این ویکی بسازید! همچنین نتایج جستجوی یافت‌شده را ببینید.» کلیک بزنید. بعد برای ایجاد صفحه، می‌توانید سابقه حذف را ببینید. البته اگر به دلیل موجهی حذف شده بود، باید توجه داشته باشید. --ސ ޚ ލ ٰ ا (بحث) ‏۲ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۱۸ (UTC)

Open call for Individual Engagement Grants[ویرایش]

My apologies for posting this message in English. Please help translate it if you can.

Greetings! The Individual Engagement Grants program is accepting proposals until September 29th to fund new tools, community-building processes, and other experimental ideas that enhance the work of Wikimedia volunteers. Whether you need a small or large amount of funds (up to $30,000 USD), Individual Engagement Grants can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.

Thanks,

I JethroBT (WMF), Community Resources, Wikimedia Foundation. ‏۴ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۵۲ (UTC)

(Opt-out Instructions) This message was sent by I JethroBT (WMF) (talk) through MediaWiki message delivery.