پرش به محتوا

جنگ داخلی سوریه

از ویکی‌گفتاورد
(تغییرمسیر از جنگ سوریه)

جنگ داخلی سوریه درگیری مسلحانهٔ چند طرفهٔ مداوم با دخالت‌های بین‌المللی در سوریه است که از ۲۶ ژانویه ۲۰۱۱ شروع شد.

درباره

[ویرایش]
 • ... خامنه‌ای هم که سوریه را سوریه‌ای کرد، ساکن ایران بود و خیالش از بیت و خانواده‌اش جمع بود. حتی فرماندهان سپاه او بیشتر دیگران را به سوریه برده‌اند، تا این که واقعاً خودشان در جنگ شرکت کنند. آنها انهدام سوریه را برای اسد مدیریت نظامی و مالی می‌کنند. سربازان آنها بیشتر حزب‌الله لبنان و سپاه فاطمیون از افغانستانی‌های مهاجر ایران‌اند. و جمعی از جوانان بی‌شغل برای گذران زندگی خانواده فقیر خویش، تحت عنوان مدافعین حرم به قتلگاه فرستاده می‌شوند. والا سردار سلیمانی فاتح چند جنگ، چرا تاکنون از دماغش هم خون نیامده؟! هربار که قیافه‌اش را می‌بینی، انگار همین الان از حجلهٔ دامادی برگشته! او اگر در یک صحنه جنگ غیر واقعی سینمایی هم شرکت داشت، قیافه‌اش داغان تر بود و بالاخره یک خراشی به یک جایش وارد شده بود… فرماندهان سپاه دیری است کاسب شده‌اند و دشمنی و دوستی‌شان را منافع هر روزشان تعیین می‌کند.
 • سکوت اصلاح‌طلبان در مقابل این همه تجاوز ایران به کشورهای دیگر آیا رفتاری اخلاقی است؟ بنی‌آدم «سعدی» اعضای یک پیکر بودند. در نگاه اصولگرایان، بنی‌آدم خودی و غیرخودی شدند. در نگاه اصلاح‌طلبان، بنی‌آدم تنها ایرانیان‌اند و بس؟ سوری و یمنی و افغانستانی بنی‌آدم نیستند؟ !... بنی‌آدم نیستند؟! بیش از نیم میلیون نفر که در سوریه با دخالت ایران و دیگران مردند، و ده میلیون سوری که از کشور خود آواره شدند، بنی‌آدم نیستند؟! آیا این سکوت و همراهی، اصلاح‌طلبی است، یا ذبح حقیقت به دست مصلحت؟
 • «اول اینکه روسیه از شخص بشار اسد حمایت نمی‌کند بلکه سعی دارد روابط دوستانه اش را با سوریه بعنوان یک کشور حفظ کند. این روابط در دوران بشار اسد ساخته نشده بلکه در زمان پدرش حافظ اسد ایجاد شده‌است. دوم اینکه ما هرگز نگفته‌ایم که این موضوع، مسئله اصلی ما دراین فرایند است. نظر ما این است که در حال حاضر هیچ قدرت مشروعی در سوریه جز بشار اسد وجود ندارد. چه دوست داشته باشیم یا نه، او رئیس‌جمهوری کنونی سوریه است. کنار گذاشتن او در این شرایط به هرج و مرج منجر می‌شود. ما در موارد متعدد در خاورمیانه شاهد این مسئله بوده‌ایم مثلاً وقتی کشوری تکه‌تکه می‌شود مثل آنچه در لیبی اتفاق افتاد. به همین دلیل بشار اسد باید در تمام مراحل و راه حل‌های متصور، بخشی از فرایند باشد و این مردم سوریه هستند که باید دربارهٔ سرنوشت او تصمیم بگیرند.»
 • «چیزی نمی‌تواند ریختن خون برادران و خواهران ما در سوریه را توجیه کند.»
 • «ما از تلاش‌های بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم استقبال می‌کنیم اما این تلاش‌ها باید با هماهنگی دولت و ارتش سوریه صورت گیرد و اگر این هماهنگی نباشد این تلاش‌ها نقض حاکمیت و مداخله آشکار محسوب می‌شود و تأثیر جشمگیری نیز بر میدان نخواهد داشت بلکه اوضاع را بدتر خواهد کرد.»
 • «تروریست‌ها تنها به ریختن خون سوری‌ها راضی نشدند بلکه تمامی مردم جهان را هدف قرار دادند .»

در طول پنج سال و اندی مردم سوریه همچنان بیشترین کسانی هستند که بهای جنایت‌های تروریست‌ها را با خون و امنیت و ثبات خود می‌پردازند.»

 • «ما در سوریه به نیابت از جهان با تروریسم می‌جنگیم. ارتش شجاع ما مستحق حمایت و تقدیر است. اقدامات تروریستی در کشور ما در مقابل چشم و گوش تمامی جهان صورت می‌گیرد. با این حال مردم سوریه همچنان در برابر تروریسم پایدار هستند.»
 • «ما از همان سال ۲۰۱۱ اعلام کردیم که برای حل بحران باید دو مسیر را دنبال کرد: مبارزه با تروریست‌ها و برگزاری مذاکرات سوری-سوری. بار دیگر بر تعهد خود به مذاکرات مورد حمایت سازمان ملل در ژنو تأکید می‌کنیم.»
 • «ما هرگز تجزیه سوریه و تبدیل آن به دولت‌های کوچک مذهبی را نمی‌پذیریم چون این مسئله برای همه منطقه خطرناک خواهد بود. اگر خدای‌نکرده این مسئله تحقق پیدا کند، دیگر هیچ‌یک از کشورهای منطقه روی آرامش و ثبات را نخواهند دید. همه، به‌خصوص کشورهای اسلامی از آن ضرر خواهند کرد. ازاین‌روست که به همه دوستانمان می‌گوییم به مسئله طایفه‌گرایی دامن نزنید.»
 • «به‌راستی و از ته دل می‌گویم که ما مردمان غرب و جنوب این کشور، درد همه مردمان سوریه، عراق، لیبی، یمن و فلسطین را به‌خوبی درک می‌کنیم چون خود نیز روزی صلیب و لقب آواره جنگی را بر دوش زخمی خود و خانواده‌هایمان کشیده‌ایم.»
 • «تصمیم برای سوریه و سرنوشت این کشور به دست ملت سوریه است.»
 • «بحران سوریه واقعاً بحران سوریه نیست بلکه این خاورمیانه است که در بحران به سر می‌برد.»

پناهجویان

[ویرایش]
 • «موضوع پناهجویان یک موضوع انسانی است و ما همواره با آنها ابراز همدردی می‌کنیم و آنچه برای سوریه و آوارگان رخ می‌دهد را محکوم می‌کنیم. اما نباید فراموش کنیم که لبنان هم کشوری است که از بحران‌های معیشتی شدید رنج می‌برد و زیرساخت‌های آن ویران شده‌است، اما این موضوع هم هرج و مرج و بی نظمی دولت در تعامل با پرونده پناهجویان را توجیه نمی‌کند باید برخورد با آنها منظم و براساس برنامه باشد ولی از جنبه سیاسی، این موضوع به ارتباط بین دولت دو کشور لبنان و سوریه به منظور بازگشت آوارگان به سرزمینشان ربط دارد.»
 • «در اثر بی‌ثباتی و جنگ داخلی در سوریه و عراق حدود سه‌میلیون آواره اکنون در کشور ما زندگی می‌کنند. ما در روزهای سخت این برادران را پذیرفتیم و با بازکردن درهای خانه‌مان روی آنها نانمان را با آنها تقسیم کردیم. ما براساس ایمان و عقیده خودمان عمل کرده و به این کار ادامه می‌دهیم. پنج سال می‌گذرد که این افراد میهمان ما هستند. ما به جهان و به دوستان غربی‌مان می‌گوییم و حتی به برادران اسلامی‌مان که این بار سنگینی است، بیایید شما هم بخشی از آن را متحمل شوید، اما تاکنون انتظارات ما برآورده نشده‌است. مشکل در ترکیه نیست بلکه این ترکیه است که بار مشکل دیگران را بر دوش می‌کشد.»
 • «وقتی می‌گوییم پناهجویان را بپذیریم یا نپذیریم، حرف از عواطف انسانی نیست. مشکل این است که تضعیف و افت رفاه اجتماعی در اروپا، باعث نارضایتی خیلی‌ها شده و چیزی که آنها را رنج می‌دهد، بخشی از همان بحرانِ عدمِ تعادل در سرمایه‌داری جهانی است.»
 • «ناامیدی مطلق مردم سوریه آنان را مجبور به سوارشدن بر کشتی و تحمل تهدیدات موجود در زندگی کرده‌است.»
 • «سناریوی پیش‌روی آنان برای زندگی در خیابان، تنها بردگی، گرفتارشدن در دام قاچاقچیان انسان، ازدواج‌های ناخواسته و روسپیگری است. اینها آسیب‌هایی هستند که شرایطی را برای افراط‌گرایان پدیدمی‌آورند که از درد و رنج آوارگان به نفع خود بهره‌برداری کنند. این وضعیت غیرقابل‌قبول است و ما را وادار به واکنش و اتخاذ عمل جدی می‌کند. در حالی که تهیه غذا، دارو و سرپناه ضرورت اولیه و اساسی است، آموزش‌وپرورش نیز باید به‌عنوان یک اولویت با اهمیت در نظر گرفته شود.»
 • «واقعیت آن است که ۸۰ درصد از این افراد پناه‌جویانی هستند که برای خلاصی از شر استبداد، ترور و افراط گرایی در کشورهایی چون سوریه، اریتره و افغانستان تلاش کرده‌اند فرار کنند. به‌همین‌دلیل است که قوانین بین‌المللی ایجاب می‌کنند که موارد پناه‌جویان نه به‌صورت فله‌ای و دسته‌جمعی که به‌صورت یک‌به‌یک و انفرادی بررسی و ارزیابی شود. واقعیت آن است که نمی‌توان بربریتی که این افراد را وادار به فرار می‌کند و تقاضای مصرانه آنان برای رسیدن به سواحل اروپا را انکار کرد.»
 • «دشمنان ما اروپایی‌ها نیستند که آمده باشند تا ما را نابود کنند یا آنکه تهدیدی برای مالیات‌دهندگان اروپایی باشند. آنان خواستار آزادی و دوستدار آن چیزی هستند که سرزمین ما وعده داده‌است. آنان خواستار مدل اجتماعی و ارزش‌های ما هستند. آنان مردمی هستند که فریاد می‌زنند «اروپا! اروپا!»؛ مسیری که میلیون‌ها اروپایی یک قرن پیش، از آن راه به جزیره «الیس» آمدند و دست در دست هم فریاد زدند: «آمریکا زیباست».
 • «ما در آینده به فرزندانمان خواهیم گفت مسلمانانِ آوارهٔ عراق و سوریه به ما پناه آوردند در حالی که مکه و سرزمین‌های اسلامی به آن‌ها نزدیکتر بود.»
 • «پناهجویان برادران ما هستند و یک مسیحی هیچ‌کس را از خود نمی‌راند.»
 • «خوب از اساس آنچه در مورد سوئدی‌ها صدق می‌کند در مورد پناهجویان نیز صدق می‌کند. آنها اگر بزرگسال باشند به خانه و شغل احتیاج دارند و اگر کودک باشند به آموزش نیاز دارند. اما مطمئناً از آنجا که آنها از کشور دیگری می‌آیند ما باید ببینیم چگونه می‌توانیم از آنها حمایت کنیم تا زندگی خوبی در سوئد داشته باشند. آموزش اولیه زبان انجام خواهد شد. در نتیجه ما در همان ابتدای درخواست پناهندگی، آموزش زبان را برای آنها سازماندهی می‌کنیم. ما با شرکای اجتماعی مان در مورد آنچه «روند سریع» نام گرفته، توافق کرده‌ایم. برخی از پناهجویان دارای مهارتی هستند که ما در کشورمان به آن نیاز داریم؛ مثلاً یکی از این مهارت‌ها تعمیرکاری خودرو است. شریک اجتماعی ما بر اساس توافق انجام شده اطمینان حاصل می‌کند که این افراد به سرعت وارد زندگی حرفه‌ای می‌شوند. این امر با آموزش حرفه‌ای و آموزش زبان و هر آنچه مورد نیاز است، همراه می‌شود. تصدیق و تأیید حرفه‌ای بسیار سریعتر صورت می‌گیرد.»
 • «آیا این برای دنیای اسلام شرم نیست که مسلمان‌ها و بچه‌های کوچک از میان آب سرد، رودخانه، دریاچه و دریا به پناه یک کشور غیر اسلامی بروند و آن کشور غیر اسلامی هم آنها را پشت دروازه نگاه دارد؟ و آیا اگر پیامبر (ص) امروز در میان ما حضور داشتند این فاجعه بزرگ را تحمل می‌کردند؟»
 • «نباید تر و خشک را با هم سوزاند و پناه‌جویان را با تروریست‌ها یکی دانست.»
 • «برای بررسی پیامدهای این بحران [پناهجویان جنگ داخلی سوریه] بر اقتصاد اروپا و روان شدن سیل پناهندگان به برخی کشورهای اروپایی کارهای جدی زیادی انجام داده‌ایم. مسما اگر اقدامات درست و بجا مانند آموزش مهارتهای زبانی، شغلی و تأمین محل زندگی، برای ادغام این افراد در جامعه انجام شود، حضور آنها برای کشورهای میزبان مثبت است. اینها در درجه نخست کارهای ضروری بشردوستانه به حساب می‌آید. من واقعاً از آنگلا مرکل به خاطر شجاعتی که در این مورد از خود نشان داد، تقدیر می‌کنم. این اقدام در سراسر جهان مورد احترام است و تاریخ فراموش نخواهد کرد که مردم آلمان چه کاری انجام داده و می‌دهند.»
 • «مسئولیت این بحران نمی‌تواند به واسطهٔ جغرافیا تعیین شود و من باور دارم که ما باید شفقت و انسانیت را از سر بگیریم زیرا در پایان، این بحرانی دربارهٔ انسان‌هاست و نه مرزها و موانع. این بحرانی دربارهٔ شأن انسان است نه دربارهٔ توافقات.»
 • «اکثر پناه‌جویانی که از طریق دریا به کشورهای اروپایی رفته‌اند، از جهان عرب بوده‌اند؛ اما در اینجا پرسشی مطرح می‌شود که چرا ثروتمندترین کشورهای عربی حاضر به پذیرش پناه‌جویان نیستند؟»
  • جین کینین‌مونت[۲۶]

منابع

[ویرایش]
 1. «نامه دوم محسن مخملباف به مصطفی تاجزاده: استبداد دینی برانداختنی است». رادیو زمانه، ۸ بهمن ۱۳۹۶. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۲ مه ۲۰۲۲. 
 2. http://fa.euronews.com/2016/02/14/medvedev-syria-ukraine-and-the-economic-crisis-an-exclusive-interview
 3. http://fa.euronews.com/2016/07/31/pope-francis-condemns-devastating-wave-of-terrorism
 4. https://www.c-span.org/video/?328528-1/syrian-deputy-prime-minister-walid-muallem-address-un-general-assembly
 5. https://www.c-span.org/video/?328528-1/syrian-deputy-prime-minister-walid-muallem-address-un-general-assembly
 6. https://www.c-span.org/video/?328528-1/syrian-deputy-prime-minister-walid-muallem-address-un-general-assembly
 7. https://www.c-span.org/video/?328528-1/syrian-deputy-prime-minister-walid-muallem-address-un-general-assembly
 8. https://www.c-span.org/video/?328528-1/syrian-deputy-prime-minister-walid-muallem-address-un-general-assembly
 9. http://www.sharghdaily.ir/News/103725/فرصتي-براي-صبر-بيش-از-اين-نيست
 10. http://www.icana.ir/Fa/News/309855
 11. http://fa.euronews.com/2015/12/15/the-red-cross-on-negotiation-and-morphing-conflicts
 12. «گفت وگوی شفقنا با تنها وزیر زن کابینه لبنان: آیت الله سیستانی، نقطه اتکا در برابر تکفیری هاست/ حقوق زنان از مصونیت قانونی برخوردار باشد». شفقنا. ۱۰ اسفند، ۱۳۹۵. 
 13. http://www.sharghdaily.ir/News/103725/فرصتي-براي-صبر-بيش-از-اين-نيست
 14. http://fa.euronews.com/2016/06/09/the-other-side-of-globalisation-is-the-rise-of-new-invisible-walls-says
 15. http://www.sharghdaily.ir/Vijeh/6181/خواندن،-نوشتن-و-پناه‌جویان-
 16. http://www.sharghdaily.ir/Vijeh/6181/خواندن،-نوشتن-و-پناه‌جویان-
 17. http://www.sharghdaily.ir/Vijeh/6180/بهای-بی‌تفاوتی-اروپایی-
 18. http://www.sharghdaily.ir/Vijeh/6180/بهای-بی‌تفاوتی-اروپایی-
 19. http://www.bbc.com/news/blogs-trending-34064131
 20. http://fa.euronews.com/2016/06/22/pope-invites-refugees-to-join-him-on-stage
 21. http://fa.euronews.com/2016/01/23/collective-responsibility-in-europe-key-to-addressing-refugee-crisis-says
 22. http://www.sharghdaily.ir/News/82018/قرائت-برخی-مدارس-دینی-خشونت‌بار-است-
 23. http://www.sharghdaily.ir/News/81975/فتنه‌انگیزی-علیه-پناه‌جویان
 24. http://fa.euronews.com/2016/04/07/imf-s-christine-lagarde-speaks-her-mind-on-panama-papers-greece-default-risk
 25. http://fa.euronews.com/2016/04/25/jordan-s-queen-rania-questions-eu-migration-deal-with-turkey
 26. http://www.sharghdaily.ir/Vijeh/6182/چرا-خلیج‌فارسی‌ها-پناه‌جویان-سوری-را-نمی‌پذیرند؟