تفاوت میان نسخه‌های «ناصرخسرو»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۷٬۳۷۳ بایت اضافه‌شده ،  ۱۰ سال پیش
بدون خلاصه ویرایش
جز
'''[[W:ناصرخسرو|ناصرخسرو قبادیانیناصر بن خسرو بن حارث قباديانى بلخى مروزى ]]'''، شاعر، فیلسوف و جهانگرد ایرانی، ([[W:۳۹۴ (هجری قمری)|۳۹۴]] -[[W:۴۸۱ (هجری قمری)|۶۸۱ هجری قمری]]/ (1004 - 1088 م)). وی متخلص و ملقب به ” حجت” بود. از آن رو که شعرهایش حاوی پند، اندرز و مطالب حکمت آمیز بود موصوف به “حکیم”، ” حکیم ناصر” یا “سیدالحکماء” گشت. ناصر خسرو به همراه حافظ و رودکی جزء سه شاعری است که کل قرآن را از برداشته‌است. وی در آثار خویش، از آیات قرآن برای اثبات عقاید خودش استفاده کرده‌است.
[[پرونده:Nosiri Khusrav.jpg|thumb| صیام دور کردن است خویشتن را از خوی‌ستوری که هرچه یابند به‌هر وقتی می‌خورند. این عادت سخت ناستوده است و کم‌خوردن عادتی است ستوده و کم‌خار را نیز همه کس دوست داشته‌اند]]
 
[[پرونده:Hujat Khorassan.gif|thumb| درخت تو گر بار دانش بگیرد/به زیر آوری چرخ نیلوفری را ]]
== گفتاورد==
== دارای منبع ==
*« «سَر علمها علم دين است»
===جامع الحكمتين===
*«چو از هر موجودي دو موجود بر ترتيب شريفتر است از ديگر موجودات، روا نباشد كه دو مرد از ديگر مردمان شريفتر نباشند از هر آنكه عظيم تر موجودي مردم است كه غرض صانع از ايجاد موجودات همه اوست. پس گفتند كز مردمان دو مرد شريفتر است يكي رسول و ديگر وصي ازو.دليل بر شرف اين دو تن بر همه خلق آن آورند كه شرفا خلق همه فرزندان ايشانند. نيز هيچ مردي نيست از جملگي خلق كه اندر دين اسلام اند بانگ نماز – كان منادي خدايست – همي نشوند كه گويند به اقرار به وحدانيت خداي برابر ذكر اين دوتن را كه موذنان بانگ همي كنند هر شبان و روزي پنج وقت نماز كه آن وقت را جملگي وقت ها و زمان ها شرف است و بر سر مناره به آواز همي گوبند:محمد رسول الله و علي ولي الله. »
 
*«آهن قوي تر گوهري است و آلت حرب از او سازند. منافع مردم اندر او بسيار است... چون رسول از خلق علي را به خويشتن كشيد چه به مصاهرت و چه به وصايت ، پيدا آمد كه امير المومنين علي ممثول آهن بود. چه درست شد كه رسول به منزلت مغناطيس عالم دين بود و امير المومنين به مرتبت آهن عالم دين بود. و چنانك مغناطيس، اگرچه بسيار جواهر باشد،جز آهن را به خويشتن نكشد، مغناطيس ديني نيز از بسياري از امت جز مر اين آهن را به خويشتن نكشيد.»
 
*«تا امروز فرزندان او-علی- فرزندان رسول اند، و چه مر او را وصي خويش به غدير خم و همگان ر ا به ولايت او اشارت كرد.»
 
===وجه دین===
* « واجب دیدم بر خویشتن این کتاب را تالیف کردن بر شرح بنیادهای شریعت از شهادت و طهارت و نماز و روزه و....»
* « چيزها را به روى توان شناخت و خردمندى كه اين كتاب را بخواند، دين را بشناسد و بر شناخته كار كند و مزد كار را سزاوار شود به خشنودى ايزد تعالى»
* « وصي آدم مولانا شيث بود عليه السلام و وصي نوح مولانا سام بود عليه السلام و وصي ابراهيم مولانا اسماعيل بود عليه السلام و وصي موسي مولانا هارون بود عليه السلام و وصي عيسي مولانا شمعون بود عليه السلام و وصي محمد مصطفي علي المرتضي بود عليه السلام.»
* « نخست بدانی که حال نفس اندر دین برابر است. حال جسد و اندرحال تندرستی صلاح جسد وابسته است به طعام خوردن و شراب خوردن و اندرحال بیماری علاج جسد وابسته است به‌طعام ناخوردن و بازداشت شراب از وی.»
* « صیام دور کردن است خویشتن را از خوی‌ستوری که هرچه یابند به‌هر وقتی می‌خورند. این عادت سخت ناستوده است و کم‌خوردن عادتی است ستوده و کم‌خار را نیز همه کس دوست داشته‌اند.»
* « واندر خبر آمده است که ماه رمضان نامی است از نام‌های خدا و آن ماهی است فاضل‌تر از همه ماه‌ها و اندر خبر است که اندرو مر فرشتگان را بینند و در‌های آسمان به نیکی‌ها بگشایند و جوانمردی فرمود کردن با ضعیفان به اندازه توانایی خویش.»
* « و سالی دوازده ماه است و ماه رمضان از آن دوازده ماه دیگر شریف‌تر است و بیان تأویل آن این است که هر پیامبری را وصی و امامی است و ایشان دوازده‌اند و این همان است که در تأویل نواب یوسف آمده است: «انی رأیت احد عشر کوکبا و الشمس والقمر رأیتهم لی ساجدین.» گفت: من دیدم یازده ستاره را و ماه را و آفتاب را که مرا سجده کردند. [یوسف/4] .»
 
 
=== دیوان اشعار ===
* « کلام عارف دانا قبولست / که گوهر از صدف باید خریدن.»
*ندانم جز این عیب مر خویشتن را//که بر عهد معروف روز غدیرم
 
{{ب|ندانم جز این عیب مر خویشتن را |که بر عهد معروف روز غدیرم}}
*« ندانم جز این عیب مر خویشتن را//که بر عهد معروف روز غدیرم»
 
* «آزرده کرد [[کژدم]] غربت جگر مرا// گویی زبون نیافت به گیتی مگر مرا»
* «بر یخ بنویس چون کند وعده// گفتار محال و قول خامش را»
 
== درباره او ==
== پیوند به‌بیرون ==
* « ناصر خسرو در علوم وفنون متداول زمان خود استاد بود. قران عظیم الشان را حفظ داشت و در علم کلام و حکمت و ادیان نیز دست توانا داشت و این امر ار میتوان از محتوای اشعارش دریافت.او آثار منظوم و منثور دارد. مجموعه شعری اش حاوی ۱۱۰۴۷ بیت است که اغلب آن در بیان افکار مذهبی، حکمی و فلسفی سوده شده است مگر اشعار انتقادی و نیز حایز اهمیت به خصوص میباشد.»
** ''پیام کمسیون یو نسکو، به مناسبت برگزاری سیمنار بین المللی ناصر خسرو''
 
{{ویکی‌پدیا}}
 
* « یونسکو این سازمان علمی تربیتی و فرهنگی جهان از فیصلۀ بیستممین جلسۀ عمومی خویش در سال ۱۹۷۸ در پاریس، از کشور های عضو دعوت به عمل آورد تا با تدویر مجالس ترتیبات خاصی از شخصیت های بزرگ ملی و بین المللی تجلیل به عمل آورند.»
** ''پیام کمسیون یو نسکو، به مناسبت برگزاری سیمنار بین المللی ناصر خسرو''
 
 
* « مردی است با مناعت طبع، خرسند فروتن، در برابر رویدادها و سختیها بردبار، اندیشه‌ورز، در راه رسیدن به هدف پای می‌فشارد.»
** علی دشتی، از پژوهشگران، نویسندگان و سیاستمداران ایرانی
 
 
 
== پیوند به‌بیرون ==
{{ویکی‌پدیا}}
*[http://ar.wikisource.org/wiki/%D9%85%D8%A4%D9%84%D9%81:%D9%86%D8%A7%D8%B5%D8%B1_%D8%AE%D8%B3%D8%B1%D9%88]
{{ناتمام}}
 
۹۵۸

ویرایش

منوی ناوبری