پرش به محتوا

حمید جبلی

از ویکی‌گفتاورد

حمید جِبِلّی (۲ اکتبر ۱۹۵۸) (۱۰ مهر ۱۳۳۷) بازیگر ایرانی است. زادهٔ تهران، دیپلم‌گرفتهٔ دبیرستان؛ از سال ۱۹۷۱م/ ۱۳۵۰ش حرفه‌اش را به عنوان هنرجوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مربی و فیلمبردار و کارگردان فیلم‌های آن کانون آغاز کرد. در ۱۹۷۸م/ ۱۳۵۷ش به بازیگری در تئاتر، از ۱۹۸۵م/ ۱۳۶۴ش به سینما و از ۱۹۸۰م/ ۱۳۵۹ش به تلویزیون درآمد. به فیلمنامه‌نویسی، نمایشنامه‌نویسی، کارگردانی، عروسگردانی، گویندگی نیز روی آورد. او صداپیشهٔ شخصیت عروسکی معروف ایرانی، کلاه قرمزی است.[۱]

گفتاوردها[ویرایش]

  • من اگر بازیگری را این همه دوست نمی‌داشتم، به خاطر وجههٔ شهرت آن، اصلاً بازی نمی‌کردم، اما چه کنم که بازیگری برایم آنقدر جذاب است که نمی‌توانم آن را ترک کنم.
  • من متولد ۱۳۳۷ تهران هستم. میدان عشرت آباد سابق به دنیا آمده‌ام، همان‌جا هم مدرسه رفتم، دورهٔ دبیرستان را هم در منطقهٔ نارمک گذراندم.
  • علاقه ام به سینما و بازیگری و در مجموع کارهای هنری هم واقعاً یادم نیست چرا و از کجا شروع شد، ولی از زمانی که یادم می‌آید یعنی حتی قبل از دبستان به شدت به این حرفه علاقه‌مند بودم.
  • واقعیت این است که من هم مثل همه کلاه قرمزی را خیلی دوست دارم. کلاه قرمزی برای خودش تبدیل به یک شخصیت شده، تصویر بیرونی اش از دست ما هم خارج شده و گاهی وقت‌ها خود ما هم احساس می‌کنیم زندگی مستقلی برای خودش دارد. در واقع ما هم مثل بینندگان وقتی مدتی او را نمی‌بینیم، دلمان برایش تنگ می‌شود، و دوست داریم بیاید و حضور داشته باشد.
    • مصاحبه با «تبیان»، ۲۹ مارس ۲۰۰۳/ ۹ فروردین ۱۳۸۲[۲]

منابع[ویرایش]

  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۱۲۵. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «گفتگو با حمید جبلی». تبیان، ۹ فروردین ۱۳۸۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ