میرزا آقاخان کرمانی

از ویکی‌گفتاورد
(تغییرمسیر از عبدالحسین کرمانی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

عبدالحسین بن عبدالرحیم کرمانی شهرت‌یافته به میرزا آقاخان کرمانی (۱۸۵۴، کرمان –۱۷ ژوئیه ۱۸۹۶، تبریز) روشنفکر، نویسنده و اصلاح‌طلب ایرانی در جنبش مشروطه بود.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «کمتر کسی از اهالی ایران است که میر غضبی نداند یا ستم و تعدّی نداند و ظلم و بی انصافی نپرورد و تمامِ سکنهٔ آن ویران و خرابه از طبقهٔ حکماء و وزراء گرفته تا حمّال و بقّال همه سمتگر و بی مروّت و همه خونخوار و بی مرحمت و همه فریاد دارند که چرا ما میر غضب باشی نیستیم و همه می‌خواهند ظالم منفرد و حاکمِ مستبد و جلّادباشی باشند.»
    • در «سی مقاله»
  • «ریشهٔ رذالت و بیخِ دنائت از فقره و فاقه و ندیدن و نداشتن می‌روید. چنانچه درختِ بزرگواری و شجرهٔ فتوت از اراضیِ پُرثروت و دولت یا اقتدار و سلطنت روییده و نشو و نما نموده‌است؛ و هیچ‌گاه در ملّتِ عرب ثروت و تجارت و مُکنت نبوده و هیچ وقت پادشاهی و برزگی نکرده بودن. زیرا که چرانیدن شتر و بافتن پلاس و خفتن در سایهٔ خار مغیلان و بستر ساختن از ریگ بیابانِ عربستان و آشامیدنِ آب برکهٔ باران و پخت و پز کردن شیر و کشت با جُلّهٔ شتر و مشعل‌کردن کُندهٔ گز را به عوض چراغِ گاز و لَنَترِ الکتریک، و پوشیدن گلیم پشمین و خوردن سوسمار، دیگر آن محتاج به تجارت و زراعت نبوده و نیست! ...»[۱]

دربارهٔ او[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. کرمانی، عبدالحسین. صد خطابه. Ketab.com، ۱۳۸۹. ۱۳۰–۱. شابک ‎۹۷۸۱۵۹۵۸۴۰۸۵۱.