ترانه علیدوستی

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ترانه علیدوستی (۱۳۶۲ / ۱۹۸۴م) بازیگر و مترجم ایرانی.

گفتاوردها[ویرایش]

 • «من اهل دسته‌بندی فیلم‌ها به هنری و تجاری نیستم. ضمن اینکه عقیده دارم سینمای تجاری سینمای سخیفی نیست و خجالت ندارد. اما بحث من بر سر کیفیت است. مشکل این است که سینمای تجاری ما خیلی عقب و الکن است. سینمای تجاری‌مان از دست‌یافتن به اولین هدفش که بازگرداندن سرمایه و پولسازی است هم عقب می‌ماند چرا که الفبای ابتدایی ایجاد کشش و سرگرمی در دنیای امروز را نمی‌داند و قواعدش همان قواعد نخ‌نمایی است که پیش از انقلاب شاید داشت کار می‌کرد.»
  • دربارهٔ سینمای تجاری ایران[۱]
 • «جامعه ما از منظر اختلاف فرهنگی خیلی بیمار است و این مشکل میان فقیر و پولدار، یا دانا و نادان، یا مؤمن و کافر به‌سادگی رویکردی که مثلاً صداوسیما دارد نیست. وقتی ظلم هست، در حق همه هست. یکی آسیب اقتصادی می‌بیند و دیگری از نظر فرهنگ زخمی می‌شود.»
  • دربارهٔ فرهنگ ایران[۲]
 • «نام اولین زنی که دی‌ماه ۹۶روسری از سر برداشت و در خیابان #انقلاب تهران بالای دکل رفت، #ویدا_موحد بود که مثل میلیون‌ها خواهر دیگرش در همین کشور، فقط آزادی فردی‌اش را می‌خواست. برای همین دنیا را تکان داد، هرچند دیگر دیده نشد.
  تو اما خانم شجری‌زاده برای چنین مبارزه‌ای زیادی کوچکی.»
  • در واکنش به درخواست شاپرک شجری‌زاده برای تحریم ۱۹ مقام حکومتی ایرانی[۳]

منابع[ویرایش]

 1. http://www.cinemanegar.com/articleview.php?cat=5&id=7769&fest=0
 2. http://www.cinemanegar.com/articleview.php?cat=5&id=7769&fest=0
 3. «#شاپرک_شجری_زاده؛ آنچه گفت، آنچه شنید». بی‌بی‌سی فارسی. ۱۲ دسامبر ۲۰۱۸. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۷ دسامبر ۲۰۱۸. بازبینی‌شده در ۲۷ دسامبر ۲۰۱۸. 
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ