پرش به محتوا

بونونتورا دوروتی

از ویکی‌گفتاورد
از اولین روزهای زندگیم تنها شاهد رنج بودم

بوئنوونتورا دوروتی (زاده۱۴ ژوئیه ۱۸۹۶ – درگذشته ۲۰ نوامبر ۱۹۳۶) از چهره‌های سرشناس آنارشیست در جنگ داخلی اسپانیا بود.

پرونده:Кольцов Дурутти командир анархистов 14авг.21ноя. 1936.JPG
ممکن است که تنها صد نفر از ما زنده بمانند، اما با آن صد نفر وارد ساراگوسا خواهیم شد، فاشیسم را شکست داده و کمونیسم آزادی‌خواه را اعلام خواهیم کرد.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «از اولین روزهای زندگیم تنها شاهد رنج بودم و اگر زمان کودکی قادر به شورش نبودم تنها به علت ناآگاهی نسبت به آن بود. اما درد و رنج پدربزرگ و مادربزرگم در آن سال‌های ناآگاهی در حافظه‌ام ثبت شد. بارها دیدم که مادرم گریه می‌کرد چون با وجود اینکه پدرمان بدون یک دقیقه استراحت کار می‌کرد، نانی نداشت که به ما بدهد. چرا با وجود اینکه پدرمان به سختی کار می‌کرد ما نمی‌توانستیم نانی را که نیاز داشتیم بخوریم. این اولین پرسشی بود که من جواب آن را در بی‌عدالتی اجتماعی یافتم؛ و حال که بعد از سی سال هنوز هم آن بی‌عدالتی وجود دارد و من نسبت به آن آگاهی هم دارم چرا باید مبارزه و جنگ را برای از بین بردن آن باید متوقف کنم.

نمی‌خواهم به شما یادآوری کنم والدین ما چه سختی‌هایی را متحمل شده‌اند تا ما بزرگتر شده و توانستیم به آن‌ها کمک کنیم. اما پس از آن ما مجبور بودیم به سرزمین به اصطلاح پدری خدمت کنیم و اولین جا سانتیاگو بود؛ و من اشک‌های مادرم را بیاد می‌آورم. امابیش از هر چیز حرف‌های پدربزرگ بیمار و ناتوانم را که آنجا نزدیک بخاری نشسته بود و از عصبانیت روی پاهایش می‌زد بیاد می‌آورم او رفتن نوه‌اش به مراکش را تماشا می‌کرد در حالی که ثروتمندان پسران کارگران را برای گذاشتن در جای فرزندان خود می‌خریدند… نمی‌فهمید چرا من تا زمانی که این بی عدالتی‌های اجتماعی وجود دارد به مبارزه ادامه می‌دهم.»

  • نامه به خانواده‌اش (۳۱ اکتبر ۳۱‏۱۹)
  • «ممکن است که تنها صد نفر از ما زنده بمانند، اما با آن صد نفر وارد ساراگوسا خواهیم شد، فاشیسم را شکست داده و کمونیسم آزادی‌خواه را اعلام خواهیم کرد. من اولین کسی خواهد بود که وارد ساراگوسا می‌شود؛ و کمون آزاد را اعلام خواهم کرد. ما نه در مادرید و نه بارسلونا، نه در آزانیا و نه در کوپانیس تسلیم نخواهیم شد. اگر آن‌ها می‌خواهند می‌توانند با ما در صلح زندگی کنند؛ اگر نه، ما وارد مادرید خواهیم شد… ما به شما بلشویک‌ها یاد خواهیم داد، چطور انقلاب کنید.»
    • مصاحبه با میخائیل کولتسف (ژوئیه ۱۹۳۶)، به نقل از کتاب جنگ داخلی اسپانیا نوشته:هیوز تامس، صفحهٔ ۳۰۵
  • «تنها کلیسای روشنایی‌بخش کلیسای در حال سوختن است.»
  • به نقل از «واضح بودن دیالکتیک در برابر مظهر مه آلودِ پارادوکس»،نوشته:اسلاوی ژیژک در کتاب هیولا مسیح: پارادوکس یا دیالکتیک؟(۲۰۰۹) ویرایش توسط کرستون دیویس،صفحۀ‏۲۸۷

در مورد او[ویرایش]

  • «دوروتی نمرده‌است. او برای همیشه در ماست.»

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ