یزد

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

یزد

گفتاوردها[ویرایش]

  • یزد از یک نظر، موزهٔ ابرازِ عزاداری‌های محرّم است. سه‌چهار نخلِ بزرگ در گوشه و کنار شهر است. در روزگاری که آسمان شهر را شبکه بندی درهم و برهم سیم‌کشی‌های برق و تلفن مغشوش نکرده بود، برای حرکت‌دادن هر کدام از آن‌ها دست‌کم صد مرد لازم بود.
  • مفهوم ارتفاع، یکی در گلدسته‌ها و گنبدهای مسجد جامع است و مناره‌های میرچخماق و بعد در بادگیر که بالای هر بنایی است. حداقل پنج گز مرتفع‌تر از بامِ خانه؛ و این بادگیر چنان در زندگی یزدی رسوخ کرده است که سقّاخانه‌هایشان را هم با آن آراسته‌اند.
  • «بر اساس یک پژوهش شیراز، تهران، رشت و سنندج سکولارترین شهرهای ایران هستند، اما گرایش به سکولاریسم در زاهدان، یزد، مشهد و قم کمترین است. از نظر فردگرایی هم ساکنان شیراز، رشت، تهران و مشهد بیشترین تمایل را به فردگرایی نشان می‌دهند، اما این گرایش در زاهدان، یزد، کرمان و سمنان حداقل است. بندرعباس، سمنان، یزد و بوشهر بیشتر از دیگر مراکز استان‌ها، ارزش‌های خانوادگی را مهم می‌دانند، اما این ارزش‌ها در ساری، ارومیه، کرمانشاه و همدان کمتر اهمیت دارند.»

یزد یکی از زیبا ترین شهرهای ایران است که با خشکی آب و هوایش دارای جاذبه های گردشگری بسیاری می باشد. اما میبد از شهرهای جذاب با قدمت بیش از 7 هزار ساله است که سالیانه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به سمت خود جذب می کند.

Wikivoyage-Logo-v3-icon.svg
ویکی‌سفر مقاله‌ای دربارهٔ
یزد
دارد.