پرش به محتوا

همدان

از ویکی‌گفتاورد

همدان از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان همدان است.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «بر اساس یک پژوهش شیراز، تهران، رشت و سنندج سکولارترین شهرهای ایران هستند، اما گرایش به سکولاریسم در زاهدان، یزد، مشهد و قم کمترین است. از نظر فردگرایی هم ساکنان شیراز، رشت، تهران و مشهد بیشترین تمایل را به فردگرایی نشان می‌دهند، اما این گرایش در زاهدان، یزد، کرمان و سمنان حداقل است. بندرعباس، سمنان، یزد و بوشهر بیشتر از دیگر مراکز استان‌ها، ارزش‌های خانوادگی را مهم می‌دانند، اما این ارزش‌ها در ساری، ارومیه، کرمانشاه و همدان کمتر اهمیت دارند.»
  • «همدان به عنوان مرکز کهن‌ترین دولت و تاریخ تمدن، در سرزمین ایرانِ عزیز ماست.»
  • «شهری است مشهور از ولایت جبال. گویند که بنای آن شهر را همدان بن فلوج بن سام بن نوح- علیه السّلام- گذاشته.»
  • «همدان به شهادت آثار بسیار و ماثر ماندگاری که دارد، نه تنها دروازه‌ای باشکوه به تاریخ تمدن، بلکه تلاقی گاه فرهنگ، اندیشه، ادب و هنر ایران و اسلام است. بی‌تردید این پایتخت کهن ایرانی در سینه پر راز و رمز خویش گفتنی‌های بسیار دارد.»
  • … سری به دامنهٔ الوند، به محلّی زدیم که به «گنج‌نامه» معروف است و دو سنگ‌نبشتهٔ معروف داریوش و خشایارشاه در آن قرار دارند… اینان در میان صخره‌های جسیم کوه، از دو هزار و پانصد سال پیش به این سو، نظاره‌گر تاریخ بوده‌اند، و در برابر یخبندان و طوفان حوادث مقاومت ورزیده‌اند… آبشار سرازیر شده از الوند در لابلای سنگ‌ها فرو می‌ریزد. هر دو، آبشار و سنگ‌نبشته‌ها، یکی در سکون خود و دیگری در ریزش مداوم خود، سِیر زمان را بازگو می‌کنند.

منابع[ویرایش]

  1. http://www.president.ir/fa/88891
  2. قزوینی، ابوعبدالله زکریا. آثار البلاد و اخبار العباد. ترجمهٔ میرزا جهانگیر قاجار. تهران: امیرکبیر، چاپ اول، ۱۳۷۳ ه‍. ش. ۶۵۷. 
  3. اسلامی ندوشن، محمدعلی. بازتاب‌ها. تهران: آرمان، ۱۳۸۲ش. ۱۹۸. شابک ‎۹۶۴۷۶۲۴۰۲۶. 
ویکی‌سفر مقاله‌ای دربارهٔ
همدان
دارد.