پرش به محتوا

کارلو چرتی

از ویکی‌گفتاورد

کارلو جیوانو چِرِتی (به ایتالیایی: Carlo Cereti) پروفسور ایران‌شناس در دانشگاه رم و مشاور فرهنگی سفارت ایتالیا در ایران است.

گفتاوردها دربارهٔ او

[ویرایش]
  • «آقای چرتی از همان آغاز سکونت در ایران همواره درصدد پژوهش‌های تازه و انجام طرح‌های نو در زمینه مطالعات ایرانی بود. هرکس دست یاری و همکاری به سوی او دراز می‌کرد با گرمی دست او را می‌فشرد. از هیچ گونه همکاری در معرفی فرهنگ و تمدن ایران و پیوند فرهنگی ایران و ایتالیا تن نمی‌زد و براستی با همت و تلاش زایدالوصفی به این مهم می‌پرداخت. مطالعات و تحقیقات ایران‌شناسی کارلو چرتی بسیار گسترده است و موضوع‌هایی نظیر تاریخ، ادبیات، هنر، باستان‌شناسی، و مقوله‌های دیگر را شامل می‌شود. آثار چرتی در مهم‌ترین مجموعه‌ها و نشریات بین‌المللی چون دانشنامه ایرانیکا و فصلنامه‌های استودیو ایرانیکا و ساسانیکا منتشر شده است. چرتی ادامه نسلی از ایران شناسان ایتالیایی است که به خاطر عشق به ایران و فرهنگ متعالی آن زندگی علمی خود را وقف مطالعات ایران شناسی کرده‌اند. وی نمونه انسانی فرهیخته، فروتن و بسیار خوش قلب است.»

منابع

[ویرایش]
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. پریسا احدیان، «ایران شناسِ فارسی دان: بزرگداشت کارلو چِرِتی ایران شناس ایتالیایی برگزار شد»، روزنامه ایران، شمارهٔ ۶۲۰۳، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵، صفحهٔ ۲۴.