پرش به محتوا

ژرژ-لوئی لکرک کنت دو بوفون

از ویکی‌گفتاورد

ژرژ لویی لو کلر دو بوفون (به فرانسوی: Buffon) (زادهٔ ۱۷۰۷-درگذشت ۱۷۸۸) نویسنده، ریاضی‌دان، زیست‌شناس و ستاره‌شناس قرن هجدهم میلادی اهل فرانسه است.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «خطای بزرگی است که کمال مطلوبی از روش علمی بسازیم و آن گاه سعی کنیم که همهٔ شاخه‌های تحقیق علمی را به زور در چهارچوب این روش بگنجانیم.»
    • تاریخ طبیعی کلی و جزئی[۱]

دربارهٔ اندیشهٔ او[ویرایش]

  • «شاید درست باشد که بگوییم آرای بوفون تا اندازه‌ای راه را برای نگرهٔ فرگشت هموار کرد. با این همه، از اندیشهٔ سلسله یا زنجیری از انواع او نباید چنین نتیجه گرفت که او خود نیز معتقد به این نظریه بوده است. در حقیقت او بر این عقیده بود که به‌تدریج که شرایط خارجی امکان بقا فراهم آورده است، گونه‌های پرشمار موجودات زنده در رشته‌ای متمادی به وجود آمده‌اند؛ ولی او نمی‌گفت که گونه‌ای تحت تأثیر روند تغییر به صورت نوعی دیگر درمی‌آید. بلکه می‌گفت که مثال اعلایی از موجودات زنده که نمایندهٔ یگانگی مشیت الهی است، می‌تواند صورت‌های عینی بی‌شماری به خود بگیرد؛ و با آن که این انواع عینی ثابت و لایتغیر و انعطاف‌پذیر نیستند، آفرینش هر یک از آن‌ها عملی است خاص خود.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. به نقل از فردریک کاپلستون، تاریخ فلسفه، جلد ششم: از ولف تا کانت، ترجمهٔ اسماعیل سعادت و منوچهر بزرگمهر، انتشارات سروش، ۱۳۷۵، صفحهٔ ۶۵.
  2. کاپلستون، تاریخ فلسفه، جلد ششم، صص ۶۶–۶۷.