فرانسه

از ویکی‌گفتاورد
(تغییرمسیر از فرانسوی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

فرانسه با نام رسمی جمهوری فرانسه، کشوری با دولتی مستقل در غرب اروپا و دیگر مناطق و سرزمین‌های خارج از کشور است.

France Flag Map.svg

گفتاوردها[ویرایش]

  • «فرانسه مسئولیتی ویژه دارد، چرا که فرانسه در قلب اروپاست، خواهان اروپاست، برای اینکه فرانسه اروپا را ساخته است، برای اینکه کشوری است که می‌تواند راهبر دیگران باشد و آینده قاره ما را تضمین کند.»

درباره[ویرایش]

  • «پرچم: Flag of France.svg «پرچم فرانسه از رنگ‌های آبی، سفید و قرمز تشکیل‌شده و تنها تفاوت آن‌ها با پرچم هلند این است که در پرچم فرانسه رنگ‌های مذکور به صورت نوارهای عمودی قرار می‌گیرند نه افقی. رنگ‌های موجود در پرچم فرانسه از رنگ کلاه‌هایی گرفته شده که در جریان انقلاب فرانسه مورد استفاده بود. این رنگ‌ها در سال ۱۷۸۹ پذیرفته شد و در سال ۱۷۹۰ در پرچم فرانسه به‌کار رفتند.
    لازم به یادآوری است که این پرچم جایگزین پرچم سلطنتی فرانسه شد و سمبل انقلاب و حقوق بشر به شمار می‌آید. در سال ۱۷۹۴م فرمانی رسمی منتشر شد که بر اساس آن اعلام گردید که پرچم فرانسه باید طوری ساخته شود که مربع باشد نه مستطیل. اما به خاطر بهتر دیده شدن پرچم‌های مستطیل در دریاها، دریانوردان از پرچم مستطیل استفاده می‌کنند ولی پرچم رسمی کشور به شکل مربع است.
    در سال ۱۹۴۶م نیز مربع بودن پرچم فرانسه مجدداً مورد تأکید قرار گرفت. در جریان جنگ دوم جهانی، کشتی‌های فرانسوی که در خدمت نیروهای فرانسهٔ آزاد بودند از پرچم آبی و سفیدی استفاده می‌کردند که در زمینهٔ سفید آن علامت صلیبی به نام صلیب لورِن نقش شده بود.»
    • رسول خیراندیش در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م[۲]

منابع[ویرایش]

  1. http://www.euronews.com/2016/06/24/merkel-and-hollande-deeply-regret-britain-s-vote-to-leave-the-eu/
  2. خیراندیش، رسول و سیاوش شایان. ریشه‌یابی نام و پرچم کشورها. انتشارات کویر، تابستان ۱۳۷۰. ص۱۵۹.