پرش به محتوا

شب ایگوانا

از ویکی‌گفتاورد

شب ایگوانا (به انگلیسی: The Night of the Iguana) نمایش‌نامه‌ای از تنسی ویلیامز، نویسندهٔ اهل ایالات متحده آمریکا است که آن را بر پایهٔ داستان کوتاهی از خودش نوشت.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «هر کس، لااقل یکبار، از نظر روان شناختی می‌میرد و زنده می‌شود؛ اگر این در جوانی رخ دهد، شانس زندگی دوباره وجود دارد؛ در پیری اما زمان از دست رفته‌است.»[۱]
  • «پذیرش زندگی عادی، نزد بسیاری، به اجبار پیش می‌آید؛ اما حتی کسانی که روزی خیال می‌کرده‌اند دارای اختیار هستند و در مقابل زندگی معمولی قیام کرده‌اند و با اعتراض انقلابی، آن را نپذیرفته‌اند، هنگامی که لازم شود خواهند پذیرفت.»
  • «جست وجوی اش به دنبال خدا، او را، نه به خدا، که به پذیرفتن شرایط زندگی انسانی رساند؛ کوشش برای فراگیری چه گونه زیستن و شرایط زیست را بهتر کردن، به جای تسلیم شدن به نیروهای برتر و مبارزه برای بهبود شرایط. تسلیم نشدن و مبارزه کردن در شرایطی که امید بهبود وجود دارد کار چندان دشواری نیست، فقط باید امید را زنده نگه داشت. وقتی نومید هستیم باید بدانیم چه گونه با نومیدی خود کنار بیاییم و بتوانیم بدون آنکه خود را فریب داده و امید واهی به خود تزریق کنیم، باز هم به زندگی ادامه دهیم.»

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. تنسی ویلیامز، شب ایگوانا، ترجمهٔ مسعود خیام، انتشارات قطره، ۱۳۹۶.