پرش به محتوا

روابط ایران و عراق

از ویکی‌گفتاورد

روابط دو کشور ایران و عراق با یکدیگر

۳۰۰px
۳۰۰px

گفتاوردها[ویرایش]

 • «امروز هیچ‌کسی نمی‌تواند نقش ایران به عنوان کشوری مقتدر و فعّال در عرصه تحولات منطقه و جهان و در روند حل و فصل مسائل و بحران‌های موجود را نادیده بگیرد.»
 • «این درست است که اکثریت در عراق، عرب‌های شیعه هستند اما آنها وابستگی و پیروی از ایران را نمی‌پذیرند. نجف، واتیکان شیعه در جهان است و نه قم... همه مراقد امامان و بزرگان شیعه، اینجا در عراق هستند و در ایران تنها مرقد یک امام وجود دارد که او را امام غریب می‌خوانند. علاوه بر این، حوزه علمیه مرکزی همیشه در عراق بوده است. نجف اشرف، پایه است و این تفاوت بزرگ میان ایران و عراق است…»
 • «امروز مردم عراق متوجه شده‌اند که کدام کشور در روز خطر و گرفتاری کنار آنها قرار دارد و دوست واقعی‌شان چه کشوری است، البته در عراق خود مردم و علما همه کارها را انجام داده‌اند اما در عین حال دلگرمی آنها به همسایه و ملت خوبی به نام ایران است.»
 • «ایران ثبات و امنیت عراق را ثبات و امنیت خود می‌داند و این موضوع در عمل به اثبات رسیده است.»
 • «تهران و بغداد علاوه بر آنکه در حوزه سیاست منطقه‌ای و بین‌المللی همراه هم هستند، باید در عرصه‌های داخلی نیز در زمینه‌های مختلف از جمله میان مراکز علمی و تحقیقی روابط گسترده‌ای را که از گذشته میان حوزه‌های علمیه نجف و قم برقرار بوده، توسعه دهند.»
 • «امروز عراق ما گرفتار حملات تروریستی مصیبت باری گردیده که پشتوانه آنها قدرت‌های تجاوزگر استکباری و منطقه‌ای با حربه‌های نژاد پرستانه و تکفیری و خارج از اسلام هستند و با اتکاء به پول و اسلحهٔ برخی دولتهای منطقه که عمال قدرت‌های استکباری جهانی هستند این جنایتها صورت می‌گیرد.»
 • «ایران در طول تاریخ پیوند عجیبی با عراق داشت؛ از زمان هخامنشیان که بابل را گرفتند و بابل یکی از پایتخت‌های هخامنشیان شد و در دوره پارت‌ها هم که تیسفون پایتخت بود. از نظر علمی و سیاسی ما همیشه با عراق همراه بودیم و قبل از آمدن بعثی‌ها، اصولاً حضور این دو فرهنگ و دو کشور در کنار هم خیلی طبیعی بود.»
 • «با عراق هم جنگیدیم ولی الآن بهترین رابطه را با دولت عراق داریم و جنگ باعث نشد روابط تیره باقی بماند»
 • «به این حمایت افتخار می‌کنم و از مقامات جمهوری اسلامی به‌ویژه رهبر انقلاب قدردانی می‌کنم. در دوره هشت‌ساله مسئولیتم ایران و عراق به یکدیگر نزدیک شدند و بهبود شرایط با جمهوری اسلامی از مواردی بود که در دوره من حاصل شد».
 • «ایران با قدرت تمام درگیری‌های فرقه‌ای را دامن می‌زند. من باید در تحلیل خودم منصف باشم. در حقیقت از نظر یک مقایسه تاریخی، سیاست ایران پدیده تازه‌ای نیست. ایران در پشت درگیریهای فرقه‌ای در کشور من است. وگرنه عراقی‌ها فلسفه و باورهای فرقه‌ای ندارند… من علیه سیاستمداران ایران نیستم، اما باید بر اساس واقعیات و تجربه خودم به این مسائل اشاره کنم.»
 • «ما با احترام به ریشه‌های مشترک فرهنگی مان زندگی کرده‌ایم، و حتی از طرف همسایه‌ها و دوستانمان مورد پرسش قرار نگرفته‌ایم. اما امروز این ممکن نیست. متأسفانه باید دربارهٔ همدیگر بپرسیم و مورد شناسایی قرار گیریم. این یک محصول جانبی فرهنگی است که آمریکایی‌ها به اینجا آوردند و توسط ایران برجسته شد و گسترش یافت. این آن چیزی است که اتفاق افتاده است.»
 • «ایران در طول تاریخ پیوند عجیبی با عراق داشت؛ از زمان هخامنشیان که بابل را گرفتند و بابل یکی از پایتخت‌های هخامنشیان شد و در دوره پارت‌ها هم که تیسفون پایتخت بود. از نظر علمی و سیاسی ما همیشه با عراق همراه بودیم و قبل از آمدن بعثی‌ها، اصولاً حضور این دو فرهنگ و دو کشور در کنار هم خیلی طبیعی بود.»

وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ