حمله روسیه به اوکراین ۲۰۲۲

از ویکی‌گفتاورد
نقشهٔ مناطق اشغال‌شده در اوکراین تا ۲۴ فوریه ۲۰۲۲.

در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، روسیه حمله به اوکراین را آغاز کرد.

گفتاوردها[ویرایش]

  • جو بایدن: ما قرار است بهای بالایی را تحمیل کنیم که آن‌ها باید بپردازند. امروز روبل چنان در سطح پایینی قرار دارد که هرگز دیده نشده بود و بازار سهام فرو ریخته‌است. ما بانک‌های روسیه را تحریم کردیم، ما در حال تلاش برای جلوگیری از کار کردن بانک‌های اصلی روسیه هستیم. در این شرایط، سرمایه‌گذاری در اروپا و ایالات متحده برای روسیه غیرممکن خواهد بود.
  • کشتی نظامی روس، برید گم شید! (پاسخ سربازان اوکراینی به فراخوان ناو جنگی روسیه برای تسلیم شدن، جزیره مار، ۲۴ فوریه ۲۰۲۲)
  • Русский военный корабль, иди нахуй![۱]
  • وقتی فیلم تخریب شهرها و آواره شدن زن و بچه مردم اوکراین را می‌بینم دلم می‌گیرد و گریه می‌کنم. زندگی و عیدم تلخ و نانم زهر شده‌است. بعد از دو جنگ بزرگی که دنیا داشت، این چه کاری است در این عصر و زمانه؟ این چه کاری است در یمن، فلسطین یا اوکراین؟ چرا بشر این کار را می‌کند؟ ما تمام این کارها را در فرهنگ و هنر انجام می‌دهیم تا به سمت انسانیت برویم و از خوی توحش و کشتار جدا شویم. من واقعاً در عذاب و حیرت هستم و نمی‌دانم باید چه کار کنم؟ خدا کند جنگ اوکراین تمام شود. آدم از این زندگی و حیاتی که انسان برای خود ساخته‌است، دلش می‌گیرد و نمی‌داند چه کند؟ حیف نیست؟ خدا این حیات را داد تا از هوا و طبیعت استفاده کنیم اما «یکی بر سر شاخ، بن می‌برید» این حکایت بشر است هم کره زمین را به مخاطره انداخته و هم جنگ راه انداخته‌است. روسیه هم ابرقدرت است و عضو شورای امنیت است و مثلاً امنیت دنیا دستش است، آن وقت چنین می‌کند. آیا این امنیت است؟ این تضادها آدم را دیوانه می‌کند.
    • علی نصیریان، ۱۵ مارس ۲۰۲۲/ ۲۶ اسفند ۱۴۰۰؛ مصاحبه با روزنامهٔ «اعتماد»[۲]

منابع[ویرایش]

  1. Lister, Tim (2022-02-24). "Russia invades Ukraine". CNN (in انگلیسی). p. Audio emerges appearing to be of Ukrainian fighters defending island from Russian warship. Archived from the original on 25 February 2022. Retrieved 2022-02-25. 
  2. «شهرت به درد نمی‌خورد مهم محبوبیت است». اعتماد، ۲۶ اسفند ۱۴۰۰. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۸ ژوئن ۲۰۲۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ