پرش به محتوا

حمله روسیه به اوکراین ۲۰۲۲

از ویکی‌گفتاورد
نقشهٔ مناطق اشغال‌شده در اوکراین تا ۲۴ فوریه ۲۰۲۲.

در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، روسیه حمله به اوکراین را آغاز کرد.

گفتاوردها[ویرایش]

  • جو بایدن: ما قرار است بهای بالایی را تحمیل کنیم که آن‌ها باید بپردازند. امروز روبل چنان در سطح پایینی قرار دارد که هرگز دیده نشده بود و بازار سهام فرو ریخته‌است. ما بانک‌های روسیه را تحریم کردیم، ما در حال تلاش برای جلوگیری از کار کردن بانک‌های اصلی روسیه هستیم. در این شرایط، سرمایه‌گذاری در اروپا و ایالات متحده برای روسیه غیرممکن خواهد بود.
  • کشتی نظامی روس، برید گم شید! (پاسخ سربازان اوکراینی به فراخوان ناو جنگی روسیه برای تسلیم شدن، جزیره مار، ۲۴ فوریه ۲۰۲۲)
  • Русский военный корабль, иди нахуй![۱]
  • وقتی فیلم تخریب شهرها و آواره شدن زن و بچه مردم اوکراین را می‌بینم دلم می‌گیرد و گریه می‌کنم. زندگی و عیدم تلخ و نانم زهر شده‌است. بعد از دو جنگ بزرگی که دنیا داشت، این چه کاری است در این عصر و زمانه؟ این چه کاری است در یمن، فلسطین یا اوکراین؟ چرا بشر این کار را می‌کند؟ ما تمام این کارها را در فرهنگ و هنر انجام می‌دهیم تا به سمت انسانیت برویم و از خوی توحش و کشتار جدا شویم. من واقعاً در عذاب و حیرت هستم و نمی‌دانم باید چه کار کنم؟ خدا کند جنگ اوکراین تمام شود. آدم از این زندگی و حیاتی که انسان برای خود ساخته‌است، دلش می‌گیرد و نمی‌داند چه کند؟ حیف نیست؟ خدا این حیات را داد تا از هوا و طبیعت استفاده کنیم اما «یکی بر سر شاخ، بن می‌برید» این حکایت بشر است هم کره زمین را به مخاطره انداخته و هم جنگ راه انداخته‌است. روسیه هم ابرقدرت است و عضو شورای امنیت است و مثلاً امنیت دنیا دستش است، آن وقت چنین می‌کند. آیا این امنیت است؟ این تضادها آدم را دیوانه می‌کند.
    • علی نصیریان، ۱۵ مارس ۲۰۲۲/ ۲۶ اسفند ۱۴۰۰؛ مصاحبه با روزنامهٔ «اعتماد»[۲]

منابع[ویرایش]

  1. Lister, Tim (2022-02-24). "Russia invades Ukraine". CNN (in انگلیسی). p. Audio emerges appearing to be of Ukrainian fighters defending island from Russian warship. Archived from the original on 25 February 2022. Retrieved 2022-02-25. 
  2. «شهرت به درد نمی‌خورد مهم محبوبیت است». اعتماد، ۲۶ اسفند ۱۴۰۰. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۸ ژوئن ۲۰۲۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ