پرش به محتوا

اوکراین

از ویکی‌گفتاورد

اوکراین کشوری در اروپای شرقی.

گفتاوردها

[ویرایش]
  • «باید بگویم که بسیار خطرناک و وحشتناک است اگر میان روسیه و غرب، و آمریکا و روسیه و بین طرف‌های متخاصم بی‌اعتمادی وجود داشته باشد... در حال حاضر اقلیت حاکمی در اوکراین هست که به هرحال نیروهای نظامی خودشان را دارند، منافعشان فراتر از مرزهای اوکراین است و پول هایشان در اوکراین نیست و هر لحظه می‌توانند از اوکراین خارج شوند. آنها هیچ نسبتی و هیچ نقطه اشتراکی با مردم اوکراین ندارند.»
  • «ما خواهان تجزیه و فروپاشی اوکراین نیستیم. اینجا کسانی هستند که می‌گویند الحاق کریمه به اوکراین اشتباه بوده و کریمه اساساً متعلق به قلمروروسیه است و چیزهایی مانند این. این دیدگاه اشتباهی است.»
  • «من از وحدت و یکپارچگی اوکراین حمایت می‌کنم. به نظر من نباید نوعی جنگ سرد و یا مناطقی مانند ترانس نیستریا یا قره باغ علیا بوجود بیاید که همیشه مملو از خطر و بمب و انفجار است. این خواسته من بعنوان یک فرد نیست بلکه خواسته من بعنوان رئیس جمهوری بلاروس است چرا که کشور ما در همسایگی اوکراین واقع شده است.»
  • «اکثریت مردم اوکراین در دوران اتحاد جماهیر شوروی سابق متولد شده‌اند و تغییر دادن طرز تفکر آن‌ها بسیار مشکل است اما ضروری است که زمینه‌های مشترک ارتباط با آن‌ها پیدا شود.»
  • «اوکراین می‌تواند در یک فضای فرهنگی و اجتماعی اروپایی، در بازنگری اهمیت مفهوم «ملت» نقش داشته باشد زیرا اگر امروز اوکراین به اتحادیه اروپا نزدیک شده، به دلیل مبارزاتش برای اعاده حیثیت به عنوان یک «ملت» است.»<
  • «هر اوکراینی وقتی بداند که آینده اش تنها به خودش بستگی دارد و نه به سیستم و یا رهبر یک حزب بزرگ و یا رئیس دولت و یا هر چیز دیگری، می‌تواند رؤیای خودش را داشته باشد و آن را عملی کند.»
  • «فکر می‌کنم اوکراین اولین کشور، در بین کشورهای شوروی سابق است که تلاش می‌کند بند نافی را که به روسیه وصلش می‌کند، ببرد و در دنیایی دیگر، در اروپا سیر آفاق کند. نکته دیگر این است که این تلاش با خونریزی همراه شد. روسیه حاضر نیست اوکراین را رها کند، روسیه بدون اوکراین چیست؟ دیگر آن روسیه بزرگی که روسها خوابش را می‌بینند نیست؛ بنابراین اوکراین بالاخره آزاد خواهد شد، اما پذیرش اوکراین در اروپا باید با خون ریزی کمتری میسر شود.»

منابع

[ویرایش]