حجاب

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

حجاب پوشش سر و سینه ویژهٔ زن مسلمان بالاتر از سنِّ بلوغ در برابر مردانِ بالغ است. حجاب دوگونه است: حجابِ شرعی و حجاب اجتماعی. در قرآن، خدواند زن رابه حجاب شرعی فرمان داده است و آن «منع اختلاط او با مردان در جاهایی که شبهه می‌آورد» و «خودداری او از آنچه که شایسته اش نیست.» امّا حجاب اجتماعی (پوشاندن سر و چهره)، شیوهٔ پوشاک کشورهای گوناگون اسلامی است و این حجاب از دین نیست و مربوط به فرهنگ اجتماعی و جایگاه زنان در آن کشور است.[۱]

Reem.jpg
Simple hijab.jpg
An Iraqi girl, right, observes the festivities during the opening ceremony of the newly-renovated al Duwaya Primary School in northern Baghdad, Iraq, March 20, 2011 110320-A-IN286-711.jpg
University student, Damascus, Syria.jpg

گفتاوردها[ویرایش]

 • «با عفت خویش افتخار و عزت حجابم را حفظ می‌کنم و با همت و اراده خود برهم سن و سالانم برتری می‌یابم. ادب اخلاقی و آموزش‌های ارزشمندی که کسب کرده‌ام نه تنها هیچ ضرری به من نرسانده‌اند، بلکه موجب شده‌اند گل سرسبد اندیشمندان جامعه خود باشم. شرم و حیایی که دارم موجب عقب ماندن من نشده است و نقاب و حجابی که بر صورت و سینه می‌اندازم مانع پیشرفت من نگشته است».
 • من نمی دانم این حکمِ حجاب (پوششِ سر و چهره) از کجا آمده است... نه در قرآن نه در سنّت نه در هیچ جایی بیان نشده ...
 • «اسلام نه یک نیاز به ممارست دارد، و نه نیاز به لباسی. تحمیل حجاب به یک زن، خلاف اصول اسلام است. متأسفانه، بعد از همه سؤ ظن نسبت به اسلام؛ بسیاری از مردم شروع کردند به در نظر گرفتن حجاب به عنوان یک مشکل سیاسی، اما این چنین نیست. پوشیدن حجاب یک گزینهٔ شخصی آزاد است.»
 • «اسلام نه در بخش عمل به دستورات و نه پوشش هیچ نوعی الزامی وجود ندارد بنابر این الزام حجاب برای زن مسلمان نیز مغایر با تعالیم اسلامی است.»
 • «من طرفدار سرسخت حق پوشیدن حجاب برای زنان هستم، همان‌طور که طرفدار سرسخت حق هر زنی که نپوشیدن آن را برمی گزیند، هستم.»
 • «اگر از یک زن مسلمان بپرسی که چرا حجاب می‌پوشاند، نود و نه درصدشان پاسخ خواهند داد برای اینکه از برانگیختگی مردان جلوگیری شود. به درک، پس حسابگذاری خودتان چه می‌شود؟»
 • «حجاب مظهر موانع بزرگ بر سر راه زنان برای مشارکت در زندگی اجتماعی است.»
 • «اگر بی‌حجابی تمدن است پس حیوانات از همه متمدن‌تر هستند.»
 • «مطمئناً وضع زنان در جهان اسلام مسئله‌ساز است، لیکن این خود زنان درگیر با حجاب هستند که باید درخصوص اینکه چه چیزی ظالمانه است تصمیم بگیرند. به‌طور کلی مردمی که از ظلم و سرکوب رنج می‌برند باید علیه قبول سلطه خود بشورند - نمی‌شود به‌نیابت از مردم آنان را رها کرد.»
 • «ما زنان را درگیر فعالیت‌های اجتماعی می‌کنیم تا آرام آرام در مسیر حرکت‌های مطلوب اجتماعی، متوجه حقایق دیگری در عالم شوند و دنیا را تنها در لباس نو خریدن و آرایش کردن و از این میهمانی به آن میهمانی رفتن نبیند، تا بفهمند در زندگی چیزهای دیگری هم هست.»
 • «زمانیکه جوان و هنوز به بیرون کشور سفر نکرده بودم درخیابان‌های مکه چادر «آباجه» می‌پوشیدم و «طرحه» نازک ابریشمین بر روی می‌گذاشتم. قانون حجاب چنین بود. دختران عفیف هیچگاهی رخسار خود را نشان نمی‌دادند و با یک چادریکه خطوط چهره آنها را مینما یاند راضی نمی‌شدند. من درهمسانی با موقف خانواده‌ام چهارچادرمیپوشیدم و حتی به آن می‌بالیدم. آما در پس چادری مغزم با انقلابیونی چون کانت ، هگل، هاید گر، نیتچه، پینوزا، سارتر، داستایفسکی، ویکتورهوگو، لورنس، تولستوی و یا سو ناری کایاتا می‌خروشید .»
 • «در عربستان سعودی حجاب مسئله "ناموسی" است. شما همیشه مجبورید لباس سیاه بپوشید تا "عفت" را رعایت کرده باشید. من می‌خواستم کفش کتانی پایش کنم تا این روحیه شورشی را نشان دهم. در دنیای عرب ما به خرده فرهنگ‌ها و این گونه فردیت اهمیتی نمی‌دهیم. ما همه لباس یکسان می‌پوشیم.»

نوشتارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia-logo-fa.png
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
حجاب
دارد.