اسکار شیندلر

از ویکی‌گفتاورد
من از خشونت، سادیسم و دیوانگی نازیسم نفرت داشتم. نمی‌توانستم فقط بایستم و نابودی مردم را تماشا کنم. من آنچه را که می‌توانستم، انجام دادم، آنچه را که باید انجام می‌دادم، آنچه را که وجدانم به من گفت، باید انجام دهم. این همه دلیل کاری است که انجام دادم.

اسکار شیندلر (زادهٔ ۲۸ آوریل ۱۹۰۸ –درگذشتهٔ ۹ اکتبر ۱۹۷۴) سرمایه‌گذار و صنعتگر آلمانی بود. وی در جریان هولوکاست و کشتار یهودیان در لهستان، توانست جان نزدیک به ۱۲۰۰ یهودی را تحت عنوان کارگر تعلیم‌دیده برای در چرخش نگاه داشتن کارگاهش نجات دهد. او همه داراییش را در این راه کرد. داستان کوششهای او در فیلم فهرست شیندلر ساختهٔ استیون اسپیلبرگ به تصویر کشیده شده‌است.

گفتاوردها[ویرایش]

  • آزار و شکنجه یهودیان در لهستان اشغال شده، به این معنی است که ما می‌توانستیم وحشتی را که به طرق مختلف به تدریج در حال ظهور بود ببینیم. در سال ۱۹۳۹، آنها مجبور شدند به نشانه یهودی بودن ستاره‌های زردی را به لباسهایشان بچسبانند و آنها را گروهی می‌بردند ومجبور به سکوت در گتو (محله یهودیها) می‌کردند. سپس، در سالهای ۴۱ و ۴۲، شاهد سادیسم عمومی کاملی بودیم. با مردم مثل خوک رفتار می‌کردند. احساس می‌کردم یهودیان در حال نابودی هستند. مجبور بودم به آنها کمک کنم. گزینهٔ دیگری وجود نداشت.
  • من افرادی راکه برای من کار می‌کردند می‌شناختم. وقتی مردم را می‌شناسید، باید با آنها مانند یک انسان رفتار کنید.

  • من از خشونت، سادیسم و دیوانگی نازیسم نفرت داشتم. نمی‌توانستم فقط بایستم و نابودی مردم را تماشا کنم. من آنچه را که می‌توانستم، انجام دادم، آنچه را که باید انجام می‌دادم، آنچه را که وجدانم به من گفت، باید انجام دهم. این همهٔ دلیل کاری است که انجام دادم.

دربارهٔ او[ویرایش]

  • اسکار شیندلر نه تنها زندگی ۱۲۰۰ یهودی را نجات داد، بلکه ایمان ما به انسانیت را هم نجات داد.

** لوئیس بلو، در «شیندلر : چرا او این کار را کرد؟» (۲۰۱۰).

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ