پرش به محتوا

آلمان

از ویکی‌گفتاورد

آلمانبا نام رسمی جمهوری فدرال آلمان ، کشوری در قاره اروپا.

۲۵۰px
۲۵۰px

گفتاوردها[ویرایش]

 • «ظاهراً امریکا -و درست‌تر بگویم سرمایه‌داری امریکا- درین دیار شکست‌خورده تسلیم شده، دیپلماسی فعال و سنجیده‌ای اختیار کرده است یا برایش اختیار کرده‌اند و عمل کرده است؛ درست به‌خلاف جاهای دیگر. آلمان شاید تنها نقطه‌ای از جهان باشد که در آن عسل و خربزه با هم ساخته‌اند و از سازش این آب و آتش دودی به چشم جهانیان نرفته که سهل است، گویا این همکاری و سازگاری به صلاح بشریت نیز باشد.»
 • «ما درصد بالایی از مهاجران را داریم- مهاجران مختلف در نواحی مختلف آلمان- من مشکلی با پذیرش خارجی‌هایی که اینجا کار می‌کنند، مالیات می‌دهند، قانونی رفتار می‌کنند و با قوانین آلمان سازگارند نمی‌بینم. ما یک کشور مهاجرپذیریم، به کارگران حرفه‌ای نیاز داریم.»
 • «من این آلمان را دوست دارم، کشوری که نیاز به بزرگ‌گویی و نمایش قدرت فیزیکی ندارد، بلکه از ملتی تشکیل شده که با تردید و وسواس به گذشته خود می‌نگرد و با آن کلنجار می‌رود. ملتی که با بیگانگان برخوردی مهربانانه و بی‌ریا دارد و از بیگانه‌ستیزی و تکبر می‌پرهیزد.»
 • «آلمان موظف نیست همه درماندگان و بی‌پناهان جهان را در خاک خود بپذیرد، اما این کشور به اندازه کافی امکانات دارد که از کسانی که به دلایل سیاسی تحت تعقیب هستند، حفاظت کند، به جای اینکه مسولیت آنها را به کشورهای سوم [کشورهایی که محل اقامت پناهجویان پیش از ورود آنان به آلمان بوده‌اند] واگذارد.»
 • «آلمان تاکنون به خوبی توانسته است مشکلات ناشی از تغییرات جمعیتی را حل کند. در نقاط پرجمعیت پیشداوری‌های زیادی بین آلمانی‌تبارها و غیرآلمانی‌تبارها و نیز کشمکش‌های اجتماعی، فرهنگی و مذهبی وجود دارد. متأسفانه در این رابطه برخی به خشونت متوسل می‌شوند و قتل و ترور هم پیش می‌آید. اما به طور کلی در آلمان جو آرام و صلح‌آمیزی حاکم است، و در مقایسه با دهه نود میلادی مردم بیشتر با یکدیگر مدارا می‌کنند.»

درباره[ویرایش]

 • «پرچم: به‌هنگام تشکیل کنفدراسیون آلمان شرقی در ۱۸۶۶م، پرچم این کشور به‌صورت سه‌رنگ درآمد . این پرچم دارای نوار سیاه در بالا، سفید در وسط و قرمز در پایین بود. در سال ۱۸۷۱ یک عقاب و یک علامت مربوط به دریانوری به وسط نوار سفید افزوده شد .
  بعد از جنگ جهانی اول، جمهوری وایمار به وجود آمد و تصمیم گرفت که پرچم آلمان دارای یک نوار سیاه، یک نوار قرمز و یک نوار طلایی باشد و بنابراین پرچم امروزی به وجود آمد .
  با روی کار آمدن نازی‌ها در سال ۱۹۳۳ پرچم جمهوری وایمار کنار گذاشته شد و ابتدا از پرچم کنفدراسیون آلمان استفاده می‌شد. بعدها پرچمی به‌وجود آمد که زواستیکا نامیده می‌شد که معنای آن صلیب شکسته است. این پرچم، پرچم حزب نازی بود و در زمینه‌ای قرمز یک صلیب شکسته درون یک دایرهٔ سفید قرار داشت. صلیب شکسته یکی از قدیمی‌ترین علامت‌هاست و عبارت است از یک صلیب یونانی (صلیب با بازوی متساوی) که امتداد این صلیب در زوایای راست خم شده و به عنوان سمبل نژاد آریایی پذیرفته شده بود.
  در پایان جنگ جهانی دوم استفاده از این پرچم به کلی منسوخ شد و پرچم جمهوری وایمار (سیاه، قرمز و طلایی) مجدداً در هر دو آلمان مورد استفاده قرار گرفت، با این تفاوت که در سال ۱۹۵۹ جمهوری دمکراتیک آلمان علامت خاص خود را بدان افزود . این علامت شامل یک پرگار، یک چکش. سنبل‌های گندم بود که به ترتیب سمبل روشنفکران، کارگران و کشاورزان شمرده می‌شدند.»
  • رسول خیراندیش در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م [۶]

منابع[ویرایش]

 1. سعیدی سیرجانی. علی‌اکبر. (1352). آشوب یادها (3). یغما، سال بیست‌و‌ششم، شماره ۱۱ (پیاپی ۳۰۵)، صفحه 657
 2. http://www.euronews.com/2015/08/28/germany-wants-camps-in-italy-greece-turkey-to-sort-through-migrants-seeking/
 3. http://www.dw.com/fa-ir/متن-کامل-سخنرانی-نوید-کرمانی-در-پارلمان-آلمان/a-17656135
 4. http://www.dw.com/fa-ir/متن-کامل-سخنرانی-نوید-کرمانی-در-پارلمان-آلمان/a-17656135
 5. http://www.dw.com/fa-ir/متن-کامل-سخنرانی-نوید-کرمانی-در-پارلمان-آلمان/a-17656135
 6. خیراندیش، رسول و سیاوش شایان. ریشه‌یابی نام و پرچم کشورها. انتشارات کویر، ۱۳۷۰. ص۲۸.