پرش به محتوا

ادگار مورن

از ویکی‌گفتاورد

ادگار مورَن (به فرانسوی: Edgar Morin) فیلسوف و جامعه‌شناس فرانسوی است.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «گفت‌وگو زمانی رخ می‌دهد که هر فرد بتواند اندیشه خود را تنظیم کند و استدلال‌های خود را تهیه کند و شخص دیگر از انجام همین امور منع نشده باشد.»
  • «گفت‌وگوی واقعی زمانی است که شما منزلتی مشابه را برای «دیگری» قایل شوید. گفت وگو میان ارباب و برده ممکن نیست و معنایی هم ندارد. گفت وگو برابری را فرض می‌گیرد.»
  • «اروپای غربی با فتح آمریکا استعمار و استثمار جهان را آغاز کرد و به تجارت برده و برده داری مشغول شد که خود طولانی‌ترین و خشن‌ترین سلطه در تاریخ است. با این وجود در همان اروپا در اوایل این فتوحات، ذهن‌های متفاوت اندیش برخی از مفاهیم کلیدی را پدیدآوردند تا گفت وگو مقدور شود... به عبارت دیگر، اروپای غربی به طور همزمان هم میزبان استیلا بود و هم میزبان تفکراتی دربارهٔ رهایی و با چنین اندیشه‌هایی بود که مردم مستعمرات توانستند نسبتاً به رهایی دست یابند.»
  • «مذاکره چانه زنی دربارهٔ منافع برای رسیدن به توافق است. در حالی که گفت‌وگوی حقیقی فهمیدن دیگران است. برای فهم دیگری، نخست باید بکوشیم او را در تمامیت خود بشناسیم؛ باورهای او، آیین‌های او، آداب او و تمدن او را بشناسیم که پیشفرض‌های فضیلت یا تعالیم مشخص هستند. ما باید درک کنیم که دیگری شخصی مانند خود ما است یعنی یک فرد مستقل که شایسته احترام است. پس از آن، شما نیاز به انگیزه ذهنی برای علاقه و همدلی دارید. بدون این هیچ درکی وجود نخواهد داشت.»
  • «آلمان و فرانسه یک قرن و نیم با یکدیگر جنگیدند. در مدارس فرانسه این گونه آموزش داده می‌شد که آلمانی‌ها تندخو هستند و در آلمان اینکه فرانسوی‌ها بی‌ارزش اند. پس از جنگ دوم جهانی تصمیم گرفته شد تا کتاب‌های تاریخ بازنگری شود و چشم‌اندازی گسترده‌تر جایگزین نگاه جامعه محور شود... شما باید پس زمینه‌ای در تاریخ داشته باشید تا بتوانید با دیگران همدلی کنید.»
  • «پیش از گفت وگو بسیاری از شرایط باید تحقق یابد. برخی افرادی که نقشی کلیدی در حکومت یا جامعه مدنی دارند می‌توانند روند تولید کتاب‌ها و راهنماها را به منظور کمک به درک دیگران تسهیل کنند. شرط گفت وگو درک متقابل است.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۱٫۴ ۱٫۵ سوفی بخاری، «درک دیگری با همدلی: مصاحبه با پروفسور ادگار مورن به مناسبت روز گفت وگوی تمدن‌ها»، ترجمهٔ سیدامین موسوی زاده، روزنامه ایران، شمارهٔ ۵۷۴۹، ۳۰ شهریور ۱۳۹۳، صفحهٔ ۱۷.