اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی یا اتحاد شوروی یا بطور خلاصه شوروی، کشوری کمونیستی بود متشکل از روسیه و چندین جمهوری متحد، که از زمان تأسیس در ۱۹۲۲ تا زمان انحلال در ۱۹۹۱ بخش بزرگی از شرق اروپا و شمال آسیا را در برمی‌گرفت و پهناورترین کشور جهان شناخته می‌شد.

۲۲۰px

گفتاوردها[ویرایش]

 • «نقش خارجی اتحاد شوروی کاملاً با ایالت متحده یا هر قدرت جهانی سرمایه داری مهم دیگر، فرق دارد؛ ولی در عین حال، از جهت مبارزه برای دگرگونی اجتماعی ترقی خواهانه در جهان، دارای نقشی متضاد است.»
 • «طبقات، هرچند که هنوز به طور کامل در اتحاد شوروی از میان نرفته‌اند، مادام که وجود دارند نامتعارض و برادروارند. دولت و حزب، نمایندهٔ تمام خلقاند. این دیدگاه حزب کمونیست اتحاد شوروی است.»
 • «شریک شدن با اتحاد شوروی با وجود صمیمیت کاملی که ما در مساعی خود برای آشتی نهایی با او نشان دادیم غالباً برای من بسیار ناراحت‌کننده بود. زیرا در هر حال به نظرم چنین می‌رسد که با همه مبادی فکری و عقاید و وظایف پیشین خویش، قطع رابطه کرده‌ام.»

درباره[ویرایش]

 • «پرچم: در دروان امپراتوری تزاری پرچم این کشور شامل سه نوار افقی سفید، آبی و قرمز بود و علامت تزارهای روسیه یک عقاب دوسر بود که بر روی پرچم نقش شده بود Flag of Russian Empire for private use (1914–1917).svg .
  حزب بلشویک در جریان انقلاب روسیه از پرچم قرمزرنگ استفاده می‌کرد Flag of the Russian Soviet Federative Socialist Republic (1918–1925).svgو بعد از سقوط امپراتوری تزارها در سال ۱۹۱۷ پرچم حزب مذکور جایگزین پرچم تزارها شد. پرچم ملی و تجاری اتحاد شوروی Flag of the Soviet Union.svg یک پرچم قرمز رنگ است که در گوشهٔ سمت چپ بالای آن ستاره‌ای پنج پر و طلایی قرار دارد. این ستاره نشانهٔ قدرت دولت است و پنج‌پر آن علامت پنج قارهٔ جهان شمرده شده است. در زیر ستارهٔ مذکور داس و چکشی به رنگ طلایی وجود دارد که سمبل کشاورزان و کارگران صنعتی است.
  پرچم رسمی و دولتی اتحاد جماهیر شوروی (پرچم تشریفاتی کرملین) Naval ensign of the Soviet Union (1950–1991).svg زمینه‌ای سفید دارد که در قسمت زیرین آن نواری آبی رنگ دیده می‌شود. ستارهٔ قرمزرنگ و بزرگ کمونیسم در سمت چپ و علامت داس و چکش در سمت رسات این پرچم نقش شده است. لازم به تذکر است که هر یک از جمهوری‌های شورروی نیز علاوه بر پرچم ملی از پرچم‌های خاص جمهوری خویش استفاده می‌کنند، مثلاً پرچم جمهوری اوکرائین Flag of the Ukrainian Soviet Socialist Republic.svg پرچم قرمز رنگی با نوار آبی در قسمت پایین آن است که علامت ستاره و داس و چکش در گوشهٔ سمت چپ بالای آن قرار دارد.»
  • رسول خیراندیش در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م [۲]

پیوند به بیرون[ویرایش]

 1. http://fa.euronews.com/2016/04/14/moral-crisis-could-destroy-eu-warns-bulgarian-president
 2. خیراندیش، رسول و سیاوش شایان. ریشه‌یابی نام و پرچم کشورها. انتشارات کویر، ۱۳۷۰. ص۳۳.