پرش به محتوا

اروپا

از ویکی‌گفتاورد

اروپا قاره‌ای در نیم‌کره شمالی و پس از اقیانوسیه، دومین قاره کوچک جهان است.

گفتاوردها[ویرایش]

 • «بیگانه‌ستیزی، نژادپرستی و ضدِّ اروپایی بودن، سنّت اروپایی نیست.»
 • «اروپا خانهٔ زیبایی برای زیستن است. فکر می‌کنم یکی از ویژگی‌های اروپا این است که ما دو چیز را با هم داریم. ما کشورهایی با هویت‌های قوی ملی، زبان و فرهنگ، رسوم خودمان و فرهنگ سیاسی هستیم. در همین حال ما ویژگی‌های مشترک بسیاری داریم. زیرا همه ما اروپایی هستیم. تاریخ مشترکی داریم و برای آینده هدف مشخصی داریم: اینکه افراد بتوانند در جایی که از حقوق خود برخوردار هستند زندگی کنند، رویاهای خود را دنبال کنند، رشد فرزندانشان را شاهد باشند. این دو کفه ترازویی هستند که ما باید آنها را همیشه حفظ کنیم. این اروپایی است. این روش متفاوتی از آمریکا و یا کشورهای آسیایی و آفریقایی است. این یکسره اروپایی است. این بیانگر وضعیتی است که ما الزاماً یکی نبوده و متفاوت هستیم.»
 • «درست است که یک فرهنگ مشترک اروپایی وجود دارد اما تفاوت‌هایی در تفکر ملت‌های بزرگ اروپا هست. آلمانی‌ها جنبه متافیزیکی دارند، انگلیسی‌ها خیلی تجربی‌اند و فرانسوی‌ها خیلی دیالکتیسین هستند.»
 • «همیشه حس کرده‌ام که اروپا از بسیاری جنبه‌ها نژادپرست‌تر از ایالات متحده است. اینکه در اروپا بروز پیدا نمی‌کرد به این خاطر بود که آنجا یکدست‌تر بود. اما به محض اینکه این یکدستی کمی به هم ریخت، اوضاع به شدت کریه می‌شود.»
 • «فکرمی کنم اروپا به قدر کافی سرسختی و تداوم دارد. چون تاریخ عظیمی دارد و پنج قرن مرکز دنیا بوده است و اندیشه‌هایی را تولید کرده که دنیا را ساخته است. البته شاید در حال افول باشد، به دلیل تک تک کشورهایی که در اروپا هستند، نوعی افول تاریخی-جغرافیایی.»
 • «اروپا عمیقاً به ارزش‌هایش معتقد است ولی ارزش‌هایش را دررابطه با دیگران به کار نمی‌گیرد. به طور مثال انگلستان در هند یک چهره دارد و در انگلستان تصویر دیگری. فرانسه در فرانسه یک تصویر ازخودش دارد و در الجزایر، تصویری دیگر. همان‌طور که بلژیک در بلژیک و در کنگو دو تصویر مختلف دارد. آمریکا در کشور خودش مهد آزادی است ولی در آمریکای جنوبی چهره دیگری دارد .»
 • «اروپا مشکلاتی دارد اما این مشکلات به این دلیل نیست که اروپا کارآمد نیست، بلکه به این خاطر است که تلاش و رهبری برای تحقق آرمان‌ها وجود ندارد.»
 • «نمی‌شود برای حفظ و تضمین امنیت، اروپا را به قلعه‌ای با دیوارهای بلند تبدیل کنید و به آنچه دوروبرتان می‌گذرد بی اعتنا بمانید. این استراتژی نادرست است.»
 • «اروپا در حال از هم پاشیدگی است. این را همه جا می‌توان دید. در طول مرزها، مرزهای مختلف. اکنون شاهد مرزهای جدید هستیم. دیوارهای جدید. موانعی برق گذاری شده برای جلوگیری از آزادی تردد. دسته‌بندی‌های تازه‌ای در دیدگاه افراد در حال شکل گیری است. نگاه برخی دولت‌ها به درون متمایل شده و آشکارا همبستگی در اتحادیه اروپا را به چالش می‌کشند. ما منطقه یورویی داریم که بسرعت در حال فروپاشی است.»
 • «یک اروپای فدرال که قانون اساسی آن توسط مجمعی از نمایندگان منتخب فرا ملیتی قاره در یک مجلس مؤسسان تدوین شده باشد را در نظر بگیرد. مجمعی که یک فرانسوی می‌تواند از یونانی‌ها، آلمان‌ها یا فنلاندی‌ها نمایندگی کند و بالعکس… در این اروپا دولتی فدرال بر اساس سیستم هر فرد یک رای بر سر کار خواهد بود. سؤال این است که چگونه به اینجا خواهیم رسید؟ مشکل اصلی این است. چگونه می‌توان روند سقوطی که اروپا در پیش گرفته را متوقف کرد؟ چطور باید ثبات را در حوزه‌های اقتصاد، سیاست و ژئوپولیتیک ایجاد کرد؛ موج رو به گسترش دسته‌بندی‌ها را متوقف ساخت و در جایگاهی قرار گرفت که در آن رفاه به مساوات بین همه تقسیم شود و یک نظام سیاسی فراگیر دوباره رؤیای مشترک همه باشد.»
 • «اروپا نمی‌داند چه می‌خواهد. اساساً دو اروپا داریم: یکی اروپای تکنوکرات بروکسل است حتی آنها هم فقط بخشی از بازار جهانی را می‌خواهند و نظرات روشن و واضحی ندارند؛ اروپای دیگر اروپای ضد مهاجر و پوپولیستی است که تهدیدی واقعی برای ایده اروپاست.»
 • «سیاست مهاجرتی اروپا نمی‌تواند تحت تأثیر تحولات مربوط به سیاست داخلی کشورها قرار گیرد. زیرا در بسیاری از کشورهای اروپایی با توجه به برداشت‌های مختلف از مشکل مهاجرت، جنبش‌های پوپولیست و بیگانه‌ستیز قدرت را به‌دست گرفته‌اند و ما شاهدیم که بسیاری از کشورهای عضو، دیگر کشورهای اتحادیه اروپا را محکوم و یا بی‌دلیل مورد انتقاد قرار می‌دهند. من می‌خواهم این سرزنش‌های بی جهت فوراً متوقف شود. ما همه در جهت رسیدن به اتحاد و همبستگی تلاش می‌کنیم. این همان راهی است که سیاست‌های اروپایی باید بدون استثناء در مسیرش قرار گیرد. برای دنبال کردن یک سیاست ملی جداگانه، نباید هر مسیری را برگزید.»
 • «اروپا بدون یونان مانند بچه‌ای بدون گواهی تولد است.»

منابع[ویرایش]

 1. http://fa.euronews.com/2016/05/12/martin-schulz-the-european-union-is-in-a-dismal-state
 2. http://fa.euronews.com/2016/09/08/eu-s-competition-commissioner-fights-tough-for-a-fairer-market
 3. http://fararu.com/fa/news/111660/داریوش-شایگان-هنوز-اسطوره-ای-فکر-می-کنیم
 4. http://www.radiofarda.com/content/f35_jahanbegloo_chomsky/26726217.html
 5. http://www.euronews.com/2013/06/25/martin-amis-on-the-terrorism-of-alienation/
 6. http://www.euronews.com/2010/10/21/amin-maalouf-world-economy-is-not-a-casino/
 7. http://fa.euronews.com/2016/05/19/edi-rama-we-need-to-stop-all-this-talk-about-a-corrupt-albania
 8. http://fa.euronews.com/2016/04/14/moral-crisis-could-destroy-eu-warns-bulgarian-president
 9. http://fa.euronews.com/2016/02/23/disintegrating-eurozone-must-be-saved-from-itself-yanis-varoufakis-and-his-plan
 10. http://fa.euronews.com/2016/02/23/disintegrating-eurozone-must-be-saved-from-itself-yanis-varoufakis-and-his-plan
 11. http://fa.euronews.com/2016/06/09/the-other-side-of-globalisation-is-the-rise-of-new-invisible-walls-says
 12. http://www.euractiv.com/sections/eu-priorities-2020/immigration-commissioner-denounces-fortress-europe-hearing-308826
 13. http://www.euronews.com/2015/08/28/top-eu-migration-official-insists-policy-revision-imperative/
 14. http://www.academia.edu/4098804/CONFERENCE_PAPER_-_What_roots_for_European_values_The_use_and_abuse_of_ancient_democracy_in_the_debate_on_Greece_s_EU_membership_from_Giscard_d_Estaing_to_the_debt_crisis