آتوسا پورکاشیان

از ویکی‌گفتاورد

آتوسا پورکاشیان(زادهٔ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۶۷ در تهران) شطرنج‌باز ایرانی است که درجهٔ استادبزرگ زنان را در اختیار دارد و در سال ۲۰۰۰ قهرمان زیر ۱۲ سال دختران جهان شده‌است. او در سال ۲۰۱۰ بالاترین ریتینگ را در میان شطرنج‌بازان زن ایرانی در اختیار داشت.

دارای منبع[ویرایش]

  • شطرنج صحنه کوچکی از زندگی است. در شطرنج از اولین حرکت برنامه‌ریزی می‌کنیم و هدف مات کردن حریف است، حتی اگر مهره‌ای هم قربانی دهیم. زندگی نیز همین است، برنامه‌ریزی کوتاه مدت و بلندمدت داریم و مسائل را آنالیز می‌کنیم تا آنها را حل کنیم. شطرنج هم هنر تجزیه و تحلیل با وضعیت‌های پیش‌رو است.
  • در صحنه زندگی، مهم‌ترین مهره شطرنج، خود فرد است و بعد اطرافیان مهم هستند.
  • شطرنج، ورزش طاقت‌فرسا و سنگینی است. اگر کسی علاقه نداشته باشد، از آن زده می‌شود. شطرنج‌باز باید با تمام وجود آن را دوست داشته باشد. قهرمان‌های جهان ۶ تا ۱۰ ساعت تمرین می‌کنند و من ۱۱ سال کار کردم تا استاد بزرگ شوم. با یکی دو سال تمرین نمی‌توان، به این رده‌ها رسید.
  • شطرنج از ۹ سالگی وارد زندگی ام شده و بیشتر وقتم را صرف آن می‌کنم، جذابیت‌هایی دارد که هیچ وقت از آن خسته نشدم. شما شاید فکر کنید شطرنج هیجان و استرس ندارد، ولی همه این هیجان و اضطراب درون شطرنج‌باز است و شطرنج‌باز با سکوت خود، خودش را آرام می‌کند.
    • مصاحبه با روزنامه همشهری، بخش دوچرخه

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ