پرش به محتوا

یوجین یلچین

از ویکی‌گفتاورد
«وقتی که کورکورانه نظر کسی دیگر را دربارهٔ درست و غلط زندگی خودمان قبول می‌کنیم، دیر یا زود، این امتناع ما از گرفتن تصمیمات می‌تواند باعث فروپاشی کل سیستم سیاسی، کل کشور و یا حتی کل جهان شود.»

یوجین یلچین (به انگلیسی: Eugene Yelchin) (به روسی: Евгений Аркадьевич Ельчин) (زادهٔ ۱۸ اکتبر ۱۹۵۶) نویسنده روسی-آمریکایی است که بیشتر به عنوان تصویرساز و نگارندهٔ کتاب‌های کودک شناخته می‌شود.

گفتاوردها[ویرایش]

شکستن دماغ استالین[ویرایش]

  • «وقت شام است، و آشپزخانه شلوغ. چهل و هشت شهروند سختکوش و نجیب روس در این آشپزخانه و تنها دستشویی کوچک آپارتمان مشترکمان، که اسم آن را مختصر «کومونالکا» گذاشته‌ایم، شریکند. ما اینجا به صورت یک خانوادهٔ بزرگ خوشبخت زندگی می‌کنیم. ما هیچ رازی نداریم. می‌دانیم هرکس چه وقت بیدار می‌شود، شام چه می‌خورد، و در اتاقش چه می‌گوید.»[۱]
  • «وقتی که کورکورانه نظر کسی دیگر را دربارهٔ درست و غلط زندگی خودمان قبول می‌کنیم، دیر یا زود، این امتناع ما از گرفتن تصمیمات می‌تواند باعث فروپاشی کل سیستم سیاسی، کل کشور و یا حتی کل جهان شود.»
  • «دیوارها نازک اند. بعضی از آن‌ها تا سقف بالا نمی‌روند. ما حتی اتاقی داریم که هوشمندانه قفسه‌هایی از کتاب‌های مربوط به استالین در آن چیده شده و همه خانواده‌ها در آن شریکند. استالین می‌گوید اشتراک در فضای زندگی‌مان، به ما یاد می‌دهد که به جای «من» کاپیتالیست، مانند «ما» ی کمونیست فکر کنیم. صبح‌ها اغلب، وقتی برای توالت صف می‌کشیم، سرودهای میهن‌پرستانه می‌خوانیم.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. یوجین یلچین، شکستن دماغ استالین، ترجمهٔ شهاب الدین عباسی ، انتشارات مروارید، ۱۳۹۴.