گروندریسه

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Marx Engels Werke Bd 42.JPG

گروندریسه گروندریسه که بین سالهای ۱۸۵۷ و ۱۸۵۸ میلادی نوشته شده، نخستین طرح مقدماتی مارکس در نقد اقتصاد سیاسی و بنابراین، طرح اولیه کار بر روی کتاب کاپیتال (سرمایه) است. گروندریسه دربرگیرنده نظرات مارکس در مورد موضوع‌های بیشماری است که او آنها را در جای دیگری بحث نکرده‌است.

گفتاوردها دربارهٔ کتاب[ویرایش]

  • «بدون تردید بازگشت به گروندریسه بعد از ۱۹۷۲، برهه مهمی در بسط تفسیر من از مارکس به حساب می‌آید... گروندریسه از دو جهت بسیار اهمیت داشت؛ یکی به خاطر تاکیدش بر ویژگی‌های روش شناختی (و در نتیجه سوبژکتیو و معرفت شناختی) گفتمان مارکسیستی‌ای که ما از دهه شصت به بعد در اوپرائیسمو ایجاد کردیم و دیگر به عنوان ابزار تغییر شکل این گفتمان مارکسیستی در طی گذار از کارگر انبوه به کارگر اجتماعی شده.»
  • «اهمیت گروندریسه در سنجش دوباره ذات جامعه تولید بود. به بیان دیگر آنچه اهمیت داشت، یک مسئله بی‌واسطه و مبرم بود و بر مبنای همین مسئله بود که کسی به واکاوی متون در جهت یافتن شواهد موید می‌پرداخت. این فرایند هرگز یک تحقیق استادانه و موشکافانه نظری که به فعالیت عملی منجر شود، نبود بلکه به عکس این بازسازی فعلیت عملی از یک دیدگاه نظری بود که مورد پرسش قرار می‌گرفت. این امر، خصیصه ممیزه مارکسیسم ما بود. گروندریسه برای من هم به عنوان کسی که می‌خواست در این حوزه کار کند بی‌نهایت مهم بود.»
  • «نه فقط آلتوسر که دوستان نزدیک او نیز گروندریسه را دست کم می‌گرفتند. من ادعا نمی‌کنم که آنها آشکارا این مسئله را ابراز می‌کردند اما نهایتاً به نظر می‌رسید که به نظر آنها گروندریسه می‌توانست در دسته متونی قرار گیرد که قبل از گسست معرفت‌شناختی نوشته شده‌اند یعنی قبل از آغاز مرحله سترگ برسازنده (شالوده‌ساز) تفکر مارکس.»

منابع[ویرایش]

Wikipedia-logo-fa.png
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ مکس هنینگر، «بیهوده منتظر نبوده‌ام: گفت وگو با آنتونیو نگری، فیلسوف مبارز ایتالیایی»، ترجمهٔ وحید جعفرزاده درزی، روزنامه شرق، شمارهٔ ۱۱۶۸، ۳ بهمن ۱۳۸۹، صفحهٔ ۸.