پرش به محتوا

کاجیرو یاماموتو

از ویکی‌گفتاورد
شاید عجیب به نظر می‌آید که من از هنگام مرگ یاما- سان شروع به نوشتن دربارهٔ او می‌کنم ولی این دلیل دارد. می‌خواستم نشان بدهم که حتی هنگامی که می‌دانست در پایان زندگی‌اش است، اولین نگرانی‌اش دستیار کارگردان بود. آکیرا کوروساوا

کاجیرو یاماموتو (به ژاپنی: 山本 嘉次郎 Yamamoto Kajirō) کارگردان فیلم، فیلمنامه‌نویس، و هنرپیشه ژاپنی و همچنین به عنوان مربی از آکیرا کوروساوا شناخته می‌شود.

دربارهٔ او[ویرایش]

  • «یاما- سان در بستر مریضی‌اش آن قدر وزن از دست داده بود که دماغ او که به طور غیرعادی بزرگ بود، بازهم بزرگ‌تر نمایان شده بود. تاًسفم را دربارهٔ مریضی‌اش اظهار کردم، آرزوی بهبودی سریع برایش نمودم، ولی او با یک صدای نازک کوچک و مودبانه گفت: متشکرم که آمدی در حالی که آن قدر گرفتاری؛ ولی فوراً گفت: دستیار کارگردان روسی چطوره؟ هنگامی که گفتم مرد خوبیه، هرچیزی را که میگم می‌نویسه، خنده پریشانی نمود. گفت: یک دستیار کارگردان که فقط می‌نویسه به درد نمی‌خوره. در مسکو خبر مرگ یاما- سان را شنیدم. شاید عجیب به نظر می‌آید که من از هنگام مرگ یاما- سان شروع به نوشتن دربارهٔ او می‌کنم ولی این دلیل دارد. می‌خواستم نشان بدهم که حتی هنگامی که می‌دانست در پایان زندگی‌اش است، اولین نگرانی‌اش دستیار کارگردان بود.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. نقل از اکیرا کوروساوا، شبیه یک شرح حال، ترجمهٔ امید روشن ضمیر، انتشارات روزنه، ۱۳۷۷.