پرش به محتوا

ژاله آموزگار

از ویکی‌گفتاورد

ژاله آموزگار یگانه (زادهٔ ۱۲ آذر ۱۳۱۸ در خوی) پژوهشگر ایرانی فرهنگ و زبان‌های باستانی است. او دکتری زبان‌های باستانی (به‌طور دقیق‌تر، زبان‌های ایرانی و ادبیات مزدیسنی) از دانشگاه سوربن دارد و بیش از ۳۰ سال در دانشگاه تهران تدریس کرده‌است.

گفتاوردها

[ویرایش]
 • «آیا ما بازماندگان هخامنشیان شرح افتخارات این فرمانروایی باشکوه را باید در حدیث دیگران بیابیم؟ این امپراتوری که نامش را امپراتوری فراموش شده می‌گذارند. البته من این امپراتوری را فراموش شده نمی‌دانم چون دوره هخامنشی همیشه در حافظه تاریخی و روایی ایرانیان جایگاه برجسته‌ای داشته‌است. گرچه گروهی ضمن مباحث فراوان به این موضوع اشاره می‌کنند که هخامنشیان فراموش شده بودند چون در خدای‌نامه‌های دوران ساسانی نامی از آنها نیست… دلیل نبودن نام هخامنشیان در خدای‌نامه‌های پهلوی می‌تواند ناشی از گرایش دینی این اثر باشد. موبدان تأثیری مستقیم در ارائه تاریخ گذشته ایران داشته‌اند و هرچه صرف نظر از سیاست دینی آنها بود از نوشته‌ها حذف می‌شد.»
  • سخنرانی در یک مراسم، ۱۳۹۲[۱]
 • «زبان فارسی شیرین است، این زبان ماندنی است در اساسِ آن خللی وارد نخواهد شد، کاخی است که از باد و باران گزند نخواهد یافت زیرا این بذر سخن در جای جای سرزمین ما به بار نشسته‌است و با پارسی زبانان آن سوی مرزهای ایران هم مستحکم تر خواهد شد و گلهای تازهای خواهد داد و با میو ه‌هایی شیرین به بار خواهد نشست.»
  • سخنرانی در جلسهٔ افتتاحیهٔ انجمن بین‌المللی ایران‌شناسی»۶ خرداد ۱۳۸۹/ ۲۷ ژوئن ۲۰۱۰ لوس آنجلس
 • «تعصب مانع پیشرفت علم است. ما باید اعتقاداتمان را داشته باشیم و نسبت به آنها ثابت قدم هم باشیم ولی تعصب جلوی واقعیت‌ها را نگیرد.»
  • نشریهٔ «هفت آسمان»، شماره ۴۵، بهار ۱۳۸۹
 • «خوشحالم به سرزمینی تعلق دارم که مردمان آن از دیرباز به خدایان زمینی و سنگ وبت دل نبسته‌اند. آفریدگار را در فراسوها دیده و خوشی‌ها و پیروزی‌ها را از او دانسته‌اند و در درماندگی‌ها دست به سوی او دراز کرده‌اند.»[نیازمند منبع]

منابع

[ویرایش]
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
 1. نقل از نیکی مجرب، «ایران سرزمین تضادهای بزرگ: ژاله آموزگار و کامران فانی در مراسم رونمایی کتاب امپراتوری فراموش شده»، روزنامه اعتماد، شمارهٔ ۲۶۹۰، ۸ خرداد ۱۳۹۲، صفحهٔ ۸.