پیر بوردیو

از ویکی‌گفتاورد
Pierre Bourdieu, 1996

پیر بوردیو(۱۹۳۰-۲۰۰۲)، جامعه‌شناس و مردم‌شناس فرانسوی.


گفتاوردها[ویرایش]

  • «فکر می‌کنم در دنیای سیاست، مطبوعات هستند که تا حد زیادی مشخص می‌کنند به چه چیزهایی باید فکر کرد و حتی چه کسانی را باید کنشگران مشروع بازی سیاسی به حساب آورد به همین ترتیب [باز هم مطبوعات هستند که ] در دنیای روشنفکری تلاش می‌کنند کنش‌گران اصلی را تعیین کرده و برای هر کدامشان رده‌ای در نظر بگیرند.»[۱]

دربارهٔ او[ویرایش]

  • «جامعه‌شناسی بوردیو درخورتوجه است و صورت بندی استوار و محکمی دارد اما درک چندانی از نحوه عملکرد جهان ما ندارد. برای نمونه، آموزش را در نظر بگیرید: مفهوم بازتولید در فلسفه او شکلی از سلطه و نحوه ادغام آن در منش (habitus) را به تصویر می‌کشد، اما از پاسخ دادن به پرسشی دیگر طفره می‌رود، اینکه نقش نظام آموزشی در جوامع ما چیست و با مشکلات حادی که این نهاد در حال حاضر با آنها مواجه است، چه باید کنیم. آیا می‌توان نقش نظام آموزشی را فقط و فقط به بازتولید تقلیل داد؟ شک دارم. این مسئله بحثی دانشگاهی نیست: این نقد خرابی بسیاری به بار آورد.»
  • «واقعاً از تناقض همیشگی موجود در کار بوردیو خوشم می‌آمد، یعنی تناقض میان آنچه می‌گفت و آنچه بود. با این همه، باید قبول کرد که او فلاکت جهان را از نو کشف کرد، آن هم‌زمانی که دیگر کسی تلاش نمی‌کرد مردم را درک کند، یعنی زمانی که نوعی ضد انقلاب فکری رخ داده بود.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. http://www.farhangemrooz.com/news/12295/دانشگاه-ها-پادشاهان-برهنه
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ «تفکر ۶۸ و میراث آن: گفت وگوی الیزابت رودینسکو و مارسل گوشه دربارهٔ نسبت امروز با دهه ۱۹۶۰»، ترجمهٔ نیما پرژام و محسن ملکی، برگرفته از سایت ورسو، روزنامه شرق، شمارهٔ ۲۶۱۱، ۳۰ خرداد ۱۳۹۵، صفحهٔ ۱۰.