پرش به محتوا

ویکی‌گفتاورد:راهنمایی برای به دست آوردن دسترسی

افزودن مبحث
از ویکی‌گفتاورد
راهنمایی برای به دست آوردن دسترسی
  • این مجموعه از دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌ها در راستای کمک به اعضاء جهت رسیدن هموار و بهتر به دسترسی تهیه شده، و آن مشخص ساختن برخی از تصورات غلط است که بسیاری از کاربران در آن قرار گرفته‌اند هنگامی که اقدام به درخواست دسترسی می‌نمایند، پیشنهاد می‌گردد آن را به دقت مطالعه نمایند تا از اشتباهاتی که ممکن است در رد درخواست صورت پذیرد جلوگیری گردد، بنابر این مطمئن شوید که قبل از هر گونه درخواست دسترسی آن را مطالعه نموده‌اید.

فایده اساسی در دسترسی‌ها[ویرایش]

فایده از هر دسترسی عبارت است از تسهیل فعالیت کاربران تأیید شده که تجربه خوبی در قوانین ویرایش دانشنامه، که نیاز نیست توسط دیگر ویراستاران مورد بررسی قرار گیرد، و ویرایش‌های آنها بصورت گشت خورده ثبت می‌شود، به این معنی است که کاربر بعد از اینکه بشکل مستمر مشارکت نموده و سطح تکامل آن نیز به طور قابل توجهی بصورت تخصصی افزایش می‌یابد و در متقاعد ساختن مدیران بمنظور اعطای دسترسی موفق شده، لازم است ذکر شود که این دسترسی‌ها هم به طور مستقیم از سوی مدیران و بدون نیاز به درخواست کاربر قابل اعطاء هستند، بنابر این کاربران می‌بایست کل تمرکز خود را بر مشارکت خوب و بهبود آن اعمال کنند.

اساس اعطای دسترسی کیفیت است و نه مقدار[ویرایش]

بسیاری از شرایط دسترسی شامل وجود تعداد معینی از ویرایش‌ها یا مقالات است و برداشت بسیاری از اعضا، (بالاخص کاربران جدید) این بوده که اگر به این عدد از مشارکت رسیدند پس باید این دسترسی شامل او شود، و این درست نبوده و دسترسی‌ها نه بر اساس تعداد ویرایش‌ها و تعداد مقالات مشارکت بلکه بر اساس رسیدن به کیفیت و نحوه خوب ویرایش کردن داشتن آگاهی از شیوه‌نامه و استفاده از املای درست واژه‌ها و درج منابع معتبر لازم است و با داشتن مشارکتهای عادی و دارای اشتباه نمی‌توان درخواستی ارائه داد، بر همین اساس رسیدن به تعدادی ویرایش و مقاله به معنای یادگیری اصول اولیه ویرایش و سیاست‌ها نیست.

بنابر این کاربران می‌بایست به خوبی دستورالعمل‌ها را مطالعه نموده، به تذکرات دیگران به خوبی عمل کنند و از اشتباهات خود بیاموزند، همیشه اطمینان داشته باشید که کیفیت مشارکت پایه و اساس است نه کمیت، و تا زمانی که اشتباهاتی در مشارکت‌های شما وجود دارد، شما نمی‌توانید دسترسی داشته باشید و تعداد زیاد مشارکت هایتان مهم نیست.

دسترسی برای مشارکت در ویکی‌گفتاورد ضرورت ندارد[ویرایش]

برخی از کاربران فکر می‌کنند که قادر به ویرایش در دانشنامه تا زمانی که چنین دسترسی‌هایی را نداشته باشند نخواهند بود، یا آن را یک ابزار یا یک راه می‌دانند که به کمک آن می‌توانند در این دانشنامه مشارکت کنند.

در ویکی‌گفتاورد ویرایش برای همه آزاد، در دسترس، بدون محدودیت یا شرایط است، هر کاربر حتی بدون حساب کاربری می‌تواند به ایجاد مقالات و ویرایش بپردازد.

این واقعیت که ویرایش‌ها منتشر نمی‌شود یا در انتظار بررسی است به این معنا نیست که این ویرایش‌ها به مقاله اضافه نمی‌شود، اما در واقع اضافه شده است تا زمانی که یک مشارکت خوب باشد، هر کاربر و گشتی می‌تواند آنها را بررسی نماید و در نسخه پایدار در عرض چند دقیقه درج کند، برای همین این دسترسی پایان یا نیاز واقعی برای کمک به دانشنامه نیست، کاربران بسیاری هستند که بدون هیچگونه دسترسی به دانشنامه کمک می‌کنند.

دسترسی به معنای ارتقاء سطح و تکریم کاربران نیست[ویرایش]

ویکی‌گفتاورد انجمن نیست، هیچ گونه درجه‌بندی برای عضویت وجود ندارد همان‌طور که در انجمن‌ها وجود دارد، و حتی خود دسترسی دلیلی برای مقدار مشارکت شما در آن نیست، و شرطی وجود ندارد که در صورت داشتن مقدار معینی از مشارکت‌ها یا مقالات موجب دریافت آن بشوید برای آنکه این دسترسی‌ها فقط یک ابزار برای کمک به شما در امور دانشنامه هستند نه بیشتر.

و این دسترسی‌ها هیچگونه امتیاز برای صاحب آن نخواهد داشت یا برخوردی متفاوت با دیگران داشته باشد. این دسترسی‌ها برای به رخ کشیدن در مقابل هر کس نیست یا صفحه شخصی تان را با آن آراسته کنید، بنابر این نیازی به این دسترسی‌ها نیست اگر از آن استفاده و مسئولیتی در آن باشد.

دسترسی‌ها برای استفاده شخصی نیست[ویرایش]

اگر فکر می‌کنید که رسیدن به دسترسی کلید تصویب مقالات و ویرایش‌های شما یا تصویب افکار شخصی تان هست پس شما سخت در اشتباه هستید، و رسیدن به دسترسی پایان رقابت نیست و در آنجا رقابت و پیگیری‌های بیشتری از سوی کاربرانی که مشارکت هایتان را پی‌گیری می‌کنند خواهد بود و اگر سوءاستفاده از ابزار ثابت شود آن دسترسی به سرعت از شما گرفته می‌شود، و بعد از آن دسترسی به آن به مراتب سخت‌تر خواهد بود.

رد درخواست شما به معنای پایان جهان نیست[ویرایش]

هنگامی که درخواست شما رد شود، این مورد به این معنا نیست که شما دیگر به آن دسترسی پیدا نمی‌کنید، اما اکنون زمان آن نرسیده است، و زمانی که درخواست شما رد می‌شود شما باید به دنبال دلایل شرح داده شده در پاسخ به درخواست خود نگاه کنید و سعی در برطرف نمودن آنها باشید.

هیچگونه ضرری در بحث سازنده با مدیران نیست که از ایشان راهنمایی بخواهید و مدیران نیز در صدد کمک به همه خواهند بود و همیشه بر اصلاح مشکلاتتان نصیحت شده و سپس بعد از مدت مناسبی درخواست خود را مجدداً ارائه دهید.

هیچ نیازی به عجله نیست و هیچ وقت فکر نکنید که نقشه‌ای در پشت آن بوده یا به شخصیت مدیر برمی گردد برای آنکه مدیران هیچ گونه دسترسی را اعطاء نمی‌کنند مگر بر اساس قوانین مشخص و همچنین هیچ درخواستی را نیز رد نمی‌کنند مگر بخاطر دلایل مشخص.