پرش به محتوا

ویکی‌گفتاورد:درخواست‌های مدیر شدن

از ویکی‌گفتاورد

درخواست مدیر شدن فرآیندی است که اجتماع ویکی‌گفتاورد طی آن تصمیم می‌گیرد که چه کسانی دارای اختیارات مدیریتی باشند. مدیران، کاربرانی هستند که از دسترسی فنی بیشتری برای پشتیبانی فعالیت‌های ویکی‌گفتاورد برخوردارند. ممکن است کاربری، خودش نامزدی خودش را برای مدیریت اعلام کند و یا دیگران او را نامزد کرده باشند.

مدیران فعلی | بایگانی درخواست‌های موفق | بایگانی درخواست‌های ناموفق


دربارهٔ درخواست‌های مدیر شدن[ویرایش]

جامعهٔ مشارکت‌کنندگان ویکی‌گفتاورد دسترسی مدیریتی را به کاربران معتمد می‌دهد: بنابراین نامزدها باید به اندازهٔ کافی در ویکی‌گفتاورد سابقه داشته باشند تا کاربران بتوانند تعیین کنند که قابل اعتماد هستند یا خیر. از مدیران انتظار می‌رود در برخورد با دیگران معیارهای بالاتری داشته باشند، چرا که کاربران دیگر اغلب برای کمک و راهنمایی به مدیران مراجعه می‌کنند.

اعلام نظر

هریک از کاربران ویکی‌گفتاورد که دارای حساب کاربری باشد، می‌تواند نظر موافق، مخالف، یا ممتنع بدهد. خود نامزد هم مجاز است به نظر دیگران پاسخ دهد. اگر احتمال تقلب باشد ممکن است بعضی نظرها در نظر گرفته نشوند؛ مثلاً نظر کاربران خیلی جدید (در ویکی‌پدیای فارسی، معیارِ سنتیِ جدید بودن «داشتن مشارکت مفید در مقالات قبل از آغاز نامزدی» بوده است)، حساب‌های زاپاس، و مانند آن. لطفاً نظر خود را با شرح کوتاهی از دلایلتان اعلام کنید. اگر دلایل خود را با مستندات کافی اعلام کنید، نظر شما تأثیر بیشتری خواهد داشت.

هر ویکی‌پدیانویسی، از جمله کاربرانی که حساب کاربری ندارند و/یا با حساب کاربری خود به سیستم وارد نشده‌اند، می‌تواند در بخش نظرها شرکت کنند یا سؤالی بپرسند. همیشه در نوشته‌هایتان با دیگران با احترام برخورد کنید.

فرایند تصمیم‌گیری

هر کاربری می‌تواند خودش یا کاربر دیگری را که حساب کاربری داشته باشد نامزد مدیریت کند. کاربران می‌توانند خودشان را هم نامزد کنند. بررسی درخواست نامزدی هر کاربر توسط جامعهٔ مشارکت‌کنندگان در ویکی‌گفتاورد، از زمانی که کاربری نامزدی‌اش را اعلام می‌کند، دو هفته طول می‌کشد. در این مدت، دیگر کاربران نظر می‌دهند، سؤال می‌پرسند و در این مورد بحث می‌کنند. در پایان زمان تعیین شده، یکی از دیوانسالاران بحث را مرور می‌کنند تا ببینند در این مورد اجماع وجود دارد یا خیر.

دیوانسالاران می‌توانند در صورتی که ارتقای دسترسی نامحتمل باشد و فایده‌ای در ادامه دادن بحث وجود نداشته باشد، به تشخیص خودشان نامزدی‌ها را زودتر از موعد پایان دهند. تنها دیوانسالاران مجازند تشخیص دهند که نامزدی موفق بوده است، اما کاربران باسابقهٔ خارج از بحث هم مجازند درخواستی را که امکان موفق شدن ندارد، جمع‌بندی کنند؛ لطفاً بحث‌هایی را که خودتان در آنها شرکت کرده‌اید، جمع‌بندی نکنید. در صورت نپذیرفتن نامزدی یا انصراف نیز کاربران غیر دیوانسالار می‌توانند بحث را ببندند، ولی لازم است حتماً برای نامزد پیغام بگذارند، و در صورت لزوم درخواست را به درخواست‌های ناموفق اضافه کنند.

در شرایط خاص، دیوانسالاران می‌توانند مدت درخواست را به بیش از دو هفته تمدید کنند و یا آن را از نو شروع کنند تا بودن یا نبودن اجماع واضح‌تر شود. اگر نامزدی شما ناموفق بود، لطفاً قبل از اعلام مجدد نامزدی یا پذیرفتن پیشنهاد نامزدی مدت مناسبی صبر کنید.

نامزد شدن[ویرایش]

اگر کسی کاربری را نامزد مدیریت کند، این پیشنهاد باید بوسیله آن کاربر پذیرفته شود؛ بنابراین اگر می‌خواهید کسی را نامزد مدیریت کنید، قبل از آنکه برایش صفحه نامزدی بسازید، با او مشورت کنید و اگر قبول کرد، پس از این که صفحه نامزدی را ساختید، از او بخواهید پذیرفتن نامزدی را در اعلام و امضا کند. برای نامزد کردن خود یا دیگری صفحه‌ای با نام «ویکی‌گفتاورد:درخواست‌های مدیر شدن/نام_کاربری» ایجاد کنید (قسمت نام_کاربری را با نام کاربری خودتان (یا کسی که نامزدش می‌کنید) جایگزین کنید). سپس آن صفحه را در قسمت پایینی همین صفحه جایگذاری کنید (با دستور {{ویکی‌گفتاورد:درخواست‌های مدیر شدن/نام_کاربری}})


سنت درخواست مدیر شدن در ویکی‌گفتاورد فارسی[ویرایش]

در ویکی‌گفتاورد فارسی مهلت نظرخواهی دوهفته از زمانی است که نامزد مدیریت نامزدی را می‌پذیرد. در صورت صلاحدید دیوانسالارها (مثلاً در صورتی که مخالفی وجود ندارد ولی موافقین هم معدودند)، این مهلت قابل تمدید است. کاربران گمنام (یعنی بدون حساب کاربری)، کاربرانی که بعد از آغاز نامزد کردن ثبت شده‌اند، و کاربرانی که پیش از آغاز نامزد کردن ویرایش‌های مفید در مقالات نداشته‌اند، حق رأی دادن ندارند. اگر مطمئن نیستید حق رأی دارید یا خیر، می‌توانید از یکی از دیوانسالاران یا مدیران بپرسید.

پس از پایان نظرخواهی، به شرطی که بین کاربران اجماع وجود داشته باشد، نامزد مورد نظر مدیر می‌شود. حداقل رأی لازم برای اجماع حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد نظر موافق است. فقط دیوانسالارها مجازند رأی‌گیری را ببندند یا در مورد این که اجماع حاصل شده است یا خیر داوری کنند.

رأی‌گیری‌های فعلی[ویرایش]