لبنان: تفاوت میان نسخه‌ها

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۱٬۸۳۶ بایت حذف‌شده ،  ۵ سال پیش
* «ما درصدد فراهم کردن شرایط همزیستی در لبنان و برقراری آزادی هستیم اما کسانی که قصد دارند روابط لبنان را با جهان عرب و [[دنیا]] مخدوش کنند به کشتار متوسل می‌شوند... ما از حق شهدای خودمان نمی‌گذریم و جنایتکاران نمی‌توانند با انتشار دروغ و فریبکاری به [[زندگی]] خود ادامه دهند، آنها به سوی نابودی می‌روند و ما تصمیم گرفته‌ایم که هرگز نترسیم و عقب‌نشینی نکینم، ما تصمیم گرفته‌ایم با آنان مقابله کنیم و به همراه ملت لبنان مقاومت دموکراتیک مسالمت آمیز را ادامه دهیم.»
** ''[[فؤاد سنیوره]]'' در مجلس لبنان، در مراسم تشییع جنازه «محمد شطح»، ۰۸/۱۰/۱۳۹۲،<ref>http://www.fuadsiniora.com/</ref>
* «[[ایران]] با سلاح وپول از [[حزب‌الله]] حمایت کرده است. این مسئله‌ای جدید نیست. هر کسی این را می‌داند. آنها می‌گویند: «می‌بینید، حزب‌الله تنها گروهی است که در مقابل [[اسرائیل]] ایستاده است و این بدان معنی است که ایران برای این کار حق دارد.» من ناخوداگاه به عزم حزب‌الله در مقاومت در مقابل اسرائیل احترام می‌گذارم اما به چه قیمتی؟ مردم به استقلال، آزادی و پیشرفت نیاز دارند. نباید گروهی مسلح جایگزین جامعه مدنی شود. من می‌بینم که مردم لبنان نه واقعاً مستقل هستند و نه آزاد. در نتیجه سازماندهی حزب‌الله و تأمین تسلیحاتی و مالی آنها در مقابل فدا کردن آزادی، استقلال و پیشرفت مردم آنچنان نمی‌ارزد. اقتصاد دوران جنگ همه کشورهای ما را ویران می‌کند و وضعیت کنونی اقتصاد ایران نمونه آن است.»
** ''[[ابوالحسن بنی‌صدر]]''<ref>http://www.sharqparsi.com/2013/06/article3650</ref>
* «من هم مانند هر کسی می‌دانم که [[اسرائیل]] [[دشمن]] [[عرب]]، [[اسلام|مسلمانان]]، [[مسیحیت|مسیحیان]] و [[انسان|انسانیت]] و سرانجام دشمن [[خدا|خداوند سبحان]] است. فکر نمی‌کنم در طول تاریخ انسانی بتواند موضعی روشن‌تر از موضعی که باید در برابر اسرائیل بگیرد، داشته باشد. چه بسا کسانی که [[شهادت]] در راه خدا را آرزو می‌کنند، نمی‌توانند میدانی شریف‌تر از این میدان بیابند. از همین رو، من در لبنان و در کرانهٔ باختری بر خود لازم می‌بینم که همهٔ آنچه دارم از جمله جان خود را برای مبارزه با اسرائیل به کار گیرم. این [[جنگ]] خدمت بزرگی حتی به [[یهودیت|یهودیان]] است، زیرا [[صهیونیسم]] و نظام نژادپرست آن یکی از مهم‌ترین خطرها برای آنان است و ضربات جبران‌ناپذیری به آنان وارد می‌کند.»
** ''[[سید موسی صدر]]''<ref>http://www.imam-sadr.com/اندیشه/نمایش-اندیشه/tabid/108/ArticleId/5560/کاش-می‌توانستم-همهٔ-محرومان-را-نجات-دهم.aspx</ref>
* «حاکمیت ملّی، امنیت و ثبات لبنان، وظیفة پاسداری از انقلاب [[فلسطین]]، ایمان، همزیستی، یک‌پارچگی میان شهروندان یک کشور به رغم وجود فرقه‌های گوناگون، ضرورت برقراری عدالت اجتماعی و مساوات میان همة شهروندان، حفظ میهن از خطرهای وجود محرومیت‌های سیاسی و اجتماعی و معنوی، آگاهی از خطرهای ناشی از تبعیض میان گروه‌های مردمی، همهٔ این موارد، اصولی است که کشور بر پایهٔ آن‌ها استوار است و برخاسته از باور لبنانیان در طول تاریخ است.»
** ''[[سید موسی صدر]]''<ref>http://www.imam-sadr.com/اندیشه/نمایش-اندیشه/tabid/108/ArticleId/9662/بیانیهٔ-اعتصاب-غذا--خاك-وطن-را-آلوده-كردند،-پس-به-خانهٔ-خدا-پناه-آوردم-.aspx</ref>
* «ای لبنان درهای خود را باز کن تا آتش، سروهای آزاد تو را بسوزاند.»
** ''[[انجیل]]'':زکریا:فصل ۱۱:۱
* آنکه می‌خواهد لبنانیِ راستین را بشناسد باید به روستاهای زیبایش که در کوهپایه‌ها پراکنده شده، به‌شتاب درشود و در پیچ‌وخم دره‌هایی با بلندای دوهزار متر از دریاکنار. اما شهرهای ساحلی لبنان، دریایش را آن‌گونه نمایان نمی‌سازد که چشمه‌های بلوریِ روان از سینة کوه‌هایش. در آن روستاها، سرشتِ لبنانی در راست‌ترین معنی‌ها و دیده‌ها آشکار می‌شود.
** ''[[میخائیل نعیمه]]''، <small>المجموعة الکاملة، دارالعلم للملایین، بیروت، ۱۹۷۸، المجلد الخامس، ص۶۰۳–۴</small>
* «به‌راستی این دردناک است که لبنان به‌زیبایی‌اش بنازد، سپس فرزندانش آن زیبایی را به‌دستان خود ویران سازند. آیا کسی شک دارد که گنجشک، سرمایة بنیادی در زیبابی لبنان است؟ سودِ درخت چیست اگر گنجشکی بر شاخه‌ای از شاخه‌هایش آواز درندهد یا در گوشه‌ای از گوشه‌هایش لانه‌ای نسازد؟
** ''[[میخائیل نعیمه]]''، <small>المجموعة الکاملة، دارالعلم للملایین، بیروت، ۱۹۷۸، المجلد الخامس، ص۳۸۹</small>
* کسی که روستای لبنانی را نمی‌شناسد، لبنان را نمی‌شناسند؛ و کسی که نمی‌داند مردم چه چیزهایی در شهرها و روستاهایش دستی‌وار می‌سازند، ملت لبنان را نمی‌شناسد.
** ''[[میخائیل نعیمه]]''، <small>المجموعة الکاملة، دارالعلم للملایین، بیروت، ۱۹۷۸، المجلد الثامن، ص۱۹۰</small>
* «لبنانی، سخت‌ترینِ شرقی‌ها در طبیعت‌دوستی و بستگی به آن، گرایش به خوبی‌ها و توانا بر انگاشتن آن است.
** ''[[طه حسین]]''، <small>بَین بَین، دارالعلم للملایین، ۱۹۸۸، ص۱۱۶</small>
* «ما بخشی از [[جهان عرب]] هستیم، و اجازه نخواهیم داد [[حزب الله]]، دولت لبنان را کنترل کند».
** ''[[اشرف ریفی]]''<ref>http://persian.aawsat.com/2016/02/article27753</ref>
* «لبنان هیچ گاه از همبستگی عربی بیرون نبوده، و هر کوتاهی یا اشتباهی به این معنا نیست که هر چه اتفاق افتاده درست است. کشورهای خلیج و به خصوص عربستان سعودی هیچ گاه در مورد لبنان کوتاهی نکردند به همین دلیل ما نباید این گونه پاسخ دهیم و همان گونه که در قانون اساسی ما تصریح شده، انسجام با جهان عرب را بیان می کنیم».
** ''[[تمام سلام]]''<ref>http://persian.aawsat.com/2016/02/article27753</ref>
 
== وابسته ==
۳۹٬۷۴۷

ویرایش

منوی ناوبری