ریچارد داوکینز: تفاوت بین نسخه‌ها

پرش به ناوبری پرش به جستجو
جز
جز
** ''ژن خودخواه/ ۱۹۷۶، ۱۹۸۹''
* «ایمان [[مذهب|دینی]]، دست کم به تعبیر متعارف آن، یک «پندار» است: باور کاذبی است که در برابر تمام شواهد خلاف خود سخت‌جانی می‌کند. او با این نظر [[رابرت پیرسینگ]] هم‌نوا می‌شود که: هنگامی‌که یک‌نفر دچار پندار می‌شود، او را دیوانه‌ می‌خوانند. هنگامی که افراد بسیاری دچار یک پندار می‌شوند، آن‌ها رامؤمن‌ خطاب می‌کنند.»
** ''توهمپندار خدا''
* «بگذار تا بشردوستی و گشاده‌دستی را بیاموزیم، از آن‌رو که نفس‌پرست زاده ‌شده‌ایم.»
** ''ژن خودخواه/ ۱۹۷۶، ۱۹۸۹''
* «بی‌خدایان باید به بی‌خدایی خود مفتخر باشند، نه شرمنده. زیرا بی‌خدایی فرد نشانهٔ صحت و استقلال ذهن اوست.»
** ''توهمپندار خدا''
* «کسی که به صحت چیزی باور دارد چون در [[کتاب]] مقدس‌اش آن‌طور نوشته شده. و حتی اگر همهٔ شواهد دنیا را هم بر خلاف رأی او باشند، چون در کتاب مقدس او طور دیگری نوشته، آن شواهد را نمی‌پذیرد. من مطلقاً منکر می‌شوم که چنین آدمی باشم. اگر شواهد، مرا به پذیرش مطلبی وادارند من هم مثل هر [[دانش|دانشمندی]] مشتاقانه آن را می‌پذیرم. من بدون داشتن شواهد چیزی را درست نمی‌دانم. درست است که گاهی احساساتی می‌شوم، اما این احساسات من ناشی از علاقه به حقیقت است. احساسات بسیار با بنیادگرایی فرق دارد.»
** ''مصاحبه با بی‌بی‌سی/۲۰۰۴ میلادی''
* «گرچه «خداناباوری»، به احتمال قوی پیش از [[چارلز داروین]] قادر به دفاع منطقی از خود بوده است، اما داروین نخستین روشنفکر منکر وجود خدا بود که ظهور کرد.»
** ''ساعت‌ساز نابینا''
* «نباید کودکان را به کیش والدین‌شان دانست و بر آنها برچسب [[مذهب|دین]] خاصی زد. اصطلاحاتی مثل «بچه کاتولیک» یا «بچه مسلمان» باید منزجرکننده محسوب شوند.»
** ''توهمپندار خدا''
 
== بدون منبع ==
۸٬۷۶۴

ویرایش

منوی ناوبری