پرش به محتوا

هند

از ویکی‌گفتاورد
(تغییرمسیر از هندی)

هند یا هندوستان با نام رسمی جمهوری هندوستان (هندی: भारत गणराज्य؛ تلفظ: بْهَارَتْ گَنَرَاجْیَه) کشوری در جنوب آسیا است که پایتخت آن دهلی نو است.

۲۲۰px
۲۲۰px

گفتاوردها[ویرایش]

 • «به دلیلِ ضعیف بودنِ هندوستان نیست که طرفدارِ برقراری آرامش در آن هستم. من می‌خواهم هندوستان قدرت و نفوذِ خود را آگاهانه در راهِ از میان برداشتنِ خشونت به کار گیرد. برای آگاهی به قدرتِ خویش، نیازی به اسلحه نیست.»
  • ماهاتما گاندی برگرفته از کتابِ «گزینهٔ گفتارهای گاندی» ترجمه مهشید میرمعزّی، نشر ثالث، سال ۱۳۸۸، ص۱۰
 • «من هوادار این عقیدهٔ خرافی نیستم که هر چه قدیمی است خوب است. همچنین عقیده ندارم که هرچه هندی باشد خوب است.»
  • ماهاتما گاندی برگرفته از کتابِ «گزینهٔ گفتارهای گاندی» ترجمه مهشید میرمعزّی، نشر ثالث، سال ۱۳۸۸، ص۳۰۶
 • «من جداً عقیده دارم که آزادی و نجات هند با فداکاری و روشن بینی زنانش بستگی دارد.»
  • ماهاتما گاندی برگرفته از کتابِ «گزینهٔ گفتارهای گاندی» ترجمه مهشید میرمعزّی، نشر ثالث، سال ۱۳۸۸، ص۲۸۳
 • بیش از دو سه خاک روح مرا مجذوب نکرده‌اند.
  اولین خاک، خاکِ هند است. به خاطر گاندی و عدم خشونتش، به خاطر ساتیا جیت رای غیر سانتی مانتالش. به خاطر آن که یک ملت است و هزاران دین و آئین و در عین حال با مسالمت و مدارای بسیار بالایی در کنار هم زندگی می‌کنند. سفر به هند اگر با نگاه سطحی یک توریست الکی خوش صورت نگیرد، سفر به هزار توی عمیق و پیچیدهٔ آدم شرقی است.
  دومین خاک، خاک افغانستان است. به خاطر بَدَویتش. سفر به افغانستان اگر سفری سیاسی‌ـنظامی نباشد… سفری است به تاریخ بشر و نه به پاره‌ای از جغرافیای زمینی.
  سومین خاکی که مرا مجذوب خود کرد، خاک فرانسه است. برای من فرانسه پایتخت فرهنگی دنیاست.

درباره[ویرایش]

 • «پرچم : پرچم کشور هند مرکب از سه رنگ زعفرانی، سفید و سبز است. این پرچم، پرچم حزب کنگره در جریان مبارزات استقلال‌طلبانهٔ هند از بریتانیا بود. پس از استقلال این کشور در ۱۹۴۷م از بریتانیا، پرچم حزب کنگره به عنوان پرچم ملی هند پذیرفته شد. در این پرچم، نوار زعفرانی‌رنگ نشانهٔ رشادت و فداکاری، سفید نشانهٔ حقیقت و سبز علامت ایمان و جوانمردی است. در قسمت وسط نوار سفیدرنگ یک چرخ میله‌دار نخ‌ریسی نقش شده است، این چرخ علامت فرهنگ باستانی هند است و در جریان مبارزات استقلال‌طلبانه نشانهٔ مقاومت سیاسی و اقتصادی علیه سلطهٔ استعمارگران محسوب می‌شد. چرخ نخ‌ریسی مذکور به رنگ سورمه‌ای می‌باشد… گاندی رهبر مبارزات استقلال‌طلبانهٔ هند در بخشی از مبارزات خود برای تحریم پارچه‌های بافت انگلستان از چرخ نخ‌ریسی برای خود لباس ساخت و دیگران نیز از او تقلید کردند.»
  • رسول خیراندیش در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م[۲]

منابع[ویرایش]

 1. «گفتگو: بسیار سفر باید تا پخته شود خامی». وبسایت رسمی خانه فیلم مخملباف، ۹ فوریه ۲۰۰۳. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۶ ژوئن ۲۰۲۲. 
 2. خیراندیش، رسول و سیاوش شایان. ریشه‌یابی نام و پرچم کشورها. انتشارات کویر، تابستان ۱۳۷۰. ص۲۴۷.