پرش به محتوا

سری‌لانکا

از ویکی‌گفتاورد

سری‌لانکا با نام رسمی جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی سری لانکا و نام پیشین سیلان، کشور-جزیره‌ای در جنوب‌شرقی آسیا، در نزدیکی جنوب‌شرق شبه‌قاره هند.

۲۵۰px
۲۵۰px

گفتاوردها[ویرایش]

 • «ما از سالها قبل دوستی با ملت فلسطین را آغاز کردیم و در مجامع بین‌المللی نیز نظرات خود را در حمایت از این ملت مظلوم بیان کرده‌ایم و به آن افتخار می‌کنیم.»
 • «دولت سریلانکا موفق شده است مسلمانان این کشور را که در جریان حملات تروریستها آواره شده بودند، به مناطق اصلی سکونت خود بازگرداند.»
 • «در سریلانکا ادیان و قومیت‌های مختلف از جمله مسلمانان در کمال همزیستی با یکدیگر زندگی می‌کنند و مسلمانان در دولت و مراکز مهم حضور دارند.»
 • «دولت سریلانکا همواره معتقد بوده که مشکلات بین‌المللی باید بصورت عادلانه و از طریق گفتگو حل و فصل شوند و خشونت نمی‌تواند راه حل دائمی مشکلات باشد.»
 • «جزیره‌ای است عظیم، میان هند و چین و هشتصد فرسخ دور آن جزیره می‌باشد؛ و سراندیب در میان آن جزیره می‌باشد؛ و شهرها و دهات در میان آن جزیره بسیار است؛ و چند پادشاه در آن جزیره نشسته است؛ و اهل آن جزیره، دریایی را که بر آن جزیره محیط است «شلاهط» نامند؛ و سنبل و صندل و دارچینی و بقم و قرنفل و سایر ادویه‌جات در آن جزیره بسیار است؛ و گویند که معدن جواهر در آن جزیره می‌باشد.»

درباره[ویرایش]

 • «پرچم : پرچم سری‌لانک مأخوذ از پرچم پادشاهن باستانی این کشور «کاندی» است که یک شیر به رنگ زرد درون یک مربع زعفرانی‌رنگ می‌باشد .
  در چهارگوشهٔ پرچم سری‌لانکا، چهار نوکِ تیز پیکانِ سینهالی وجود دارد. در سال ۱۹۵۰ دو نوار سبز و زرد به نشانهٔ دو گروه دینی ساکن در این کشور یعنی مسلمانان و هندوها به پرچم سری‌لانکا افزوده شد . لازم به یادآوری است که قبل از استقلال سیلان در سال ۱۹۴۸، پرچم این کشور، پرچم آبی‌رنگ انگلیس بود که در آن یک فیل در برابر یک معبد بودایی نقش شده بود
  • رسول خیراندیش در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م[۶]

منابع[ویرایش]

 1. http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=6784
 2. http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=6784
 3. http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=2653
 4. http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=2653
 5. قزوینی، ابوعبدالله زکریا. آثار البلاد و اخبار العباد. ترجمهٔ میرزا جهانگیر قاجار. تهران: امیرکبیر، چاپ اول، ۱۳۷۳ ه. ش. ۱۳۳. 
 6. خیراندیش، رسول و سیاوش شایان. ریشه‌یابی نام و پرچم کشورها. انتشارات کویر، تابستان ۱۳۷۰. ص۱۲۹.