همایون اسعدیان

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

همایون اسعدیان (۱۴ فوریه ۱۹۵۹) (۲۵ بهمن ۱۳۳۷) کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و عکاس ایرانی است. در اصفهان زاده شد و دانش‌آموختهٔ رشتهٔ سینما از دانشکدهٔ هنرهای دراماتیک است. از سال ۱۹۷۴م/ ۱۳۵۳ش از راه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به سینما وارد شد و به شکل حرفه‌ای از سال ۱۹۷۸م/ ۱۳۵۷ش، و از آن سال به دستیاری، کارگردانی، عکاسی و نویسندگی فیلم‌های بسیاری پرداخته‌است.[۱]

Homayoun As’adian.jpg

گفتاوردها[ویرایش]

  • از این بابت خیلی خوشحال هستم که بابت امورات زندگی‌ام لنگ فیلم ساختن نمی‌شوم. وقتی لنگ فیلم ساختن نیستی هر پیشنهادی را قبول نمی‌کنی، هر سریالی را نمی‌پذیری.
  • … ما در مقابل اتفاقاتی که در اطرافمان می‌افتد چقدر مسئولیت اجتماعی‌مان را به کار می‌گیریم؟ … در واقع مسئولیت اجتماعی ما هم به انتخاب وصل می‌شود که ما در زندگی مان تصمیم بگیریم یک کاری را انجام دهیم یا ندهیم. همین انتخاب‌ها هم هستند که مسیرهای بعدی زندگی‌مان را مشخص می‌کنند. گاهی اوقات انتخاب‌ها ساده هستند، اما گاهی اوقات هم انتخاب‌ها ما را در برابر چالش‌هایی قرار می‌دهند که مسیر را سخت می‌کنند. البته این انتخاب‌های چالش‌برانگیز برای آدمی است که در زندگی اش آرمان و اصولی دارد، کسی که از این آرمان‌ها گذشته و در زندگی‌اش هر کاری را می‌کند که موقع انتخاب مشکلی ندارد و دچار شک و تردید نمی‌شود.
    • ۲۱ مارس ۲۰۱۵/ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶، مصاحبه با «خبرآنلاین»[۲]

منابع[ویرایش]

  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۳۳. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «اسعدیان: شمقدری‌ناخواسته خانه‌سینما راروی‌جلدمطبوعات برد». خبرآنلاین، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

Wikipedia-logo-fa.png
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ