هامون

از ویکی‌گفتاورد

هامون فیلمی به کارگردانی و فیلمنامه‌نویسی داریوش مهرجویی و محصول سال ۱۳۶۸ است. فیلم هامون نخستین بازی سینمایی بیتا فرهی بود.

گفت‌وگوها[ویرایش]

  • حمید هامون: آقای رئیس، این خانوم (بااشاره به مهشید)، این آقا(دبیری) و فک و فامیلاشون دست به دست هم دادن که منو نابود کنن. پاسبان گذاشته سر محل که منو دستگیر کنه. انگار من جنایت کردم. حالا هم باید نفقه‌شو بدم، هم شرفمو بدم. چرا؟ چرا؟ من نمی‌تونم طلاق بدم. من نمی‌تونم. این زن، این زن سهم منه، حق منه، عشق منه. من طلاق نمی‌دم...


  • حمید هامون:اگه من اون منی باشم که تو میخوای باشم، که دیگه من ، من نیست. یعنی منِ خودم نیستم...


  • ما آویخته‌ها به کجای این شب تیره بیاویزیم قبای ژنده و کپک‌زده خودمون رو؟!


  • حمید هامون: خدایا یه معجزه... برای من هم یه معجزه بفرست... مث ابراهیم. شاید معجزه من یه حرکت کوچیک بیشتر نباشه. یه چرخش، یه جهش، یه اینطرفی، یه اونطرفی...
  • انسان ازآن چیزی که بسیار دوست می دارد، خود را جدا می سازد. در اوج تمنا نمی خواهد. دوست می دارد اما در عین حال می خواهد که متنفر باشد. امیدوار است، اما امیدوار است امیدوار نباشد. همواره به یاد می آورد اما می خواهد که فراموش کند.

گفته‌هایی پیرامون آن[ویرایش]

  • مهرجویی با خلق "هامون" یک پارادایم‌شیفت در "الگوی قهرمان" در سینمای ایران پدید می‌آورد: اواسط دهه شصت دیگر "قیصر" چنگی به دل نمی‌زند. او قهرمان دوره شریعتی و چریک‌ها بود که پاشنه‌ها را ور کشید و عصیان کرد و با لبخند به استقبال مرگ محتوم خود رفت. روح زمانه، حالا، قهرمانش را در برزخ جست‌و‌جو می‌کند.

بازیگران[ویرایش]

پیوندهای بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
هامون
دارد.
  1. فیلم هامون در وبگاه IMDB
  2. فیلم هامون در وبگاه سوره سینما
  1. ماهنامه اندیشه پویا، شمارۀ 87.