پرش به محتوا

بیتا فرهی

از ویکی‌گفتاورد

بیتا فَرَّهی (۲۱ مارس ۱۹۵۸) (۱ فروردین ۱۳۳۷) بازیگر ایرانی است. زادهٔ تهران، دیپلم‌گرفتهٔ دبیرستان و دوره‌دیدهٔ مدرسهٔ هنر جان پاورس در آمریکا؛ از سال ۱۹۸۹م/ ۱۳۶۸ش به سینما و از ۱۹۹۸م/ ۱۳۷۷ش به تلویزیون درآمد.[۱]

گفتاوردها[ویرایش]

  • مخاطب امروز در سینما بیشتر به دنبال سرگرمی است. شاید هم حق با اوست و ترجیح می‌دهد در میان فشارها و اضطراب‌های زندگی، زمانی را به استراحت بگذراند و با دیدن فیلمی طنز یا مفرح سرگرم شود. اما قطعاً میان فیلم‌های کمدی نیز تفاوت‌هایی وجود دارد، برخی از آنها اساساً فیلم‌های کم‌مایه‌ای‌اند که به هیچ‌وجه ذهن را پرورش نمی‌دهند یا جایی برای تفکر مخاطب باقی نمی‌گذارند.
  • بازیگران جوان را دوست دارم. اما متأسفم گاهی منزلت خود را قدر نمی‌دانند و برخی‌ها برای بازیگرانی که سال‌ها پیش‌تر از آنها، فعالیت خود را شروع کرده و سابقه‌ای طولانی دارند، ارزشی قائل نمی‌شوند! خصوصاً بازیگرانی که در سابقه فعالیت حرفه‌ای، کارهای شاخصی انجام داده و سعی کرده‌اند همیشه استانداردی را در کارهایشان رعایت کنند.
  • خیلی سخت و با وسواس فیلم‌نامه‌ای را انتخاب می‌کنم. قبل از اینکه جلوی دوربین بروم فیلم‌نامه را بارها می‌خوانم و دربارهٔ نقش فکر می‌کنم. اما نوع بازی من بسیار غریزی است و در صحنه با تمرین‌های متعدد، گریم و لباس مختص نقش شکل می‌گیرد.
  • کار کردن با کارگردانان جوان را دوست دارم. ویژگی اغلب آنها، انرژی زیاد و خوش‌فکربودن‌شان است و خلاقیت‌هایی که در ساخت فیلم به خرج می‌دهند.
  • اعتقاد اصلی‌ام به مردم است. من همیشه برای مردم احترام قائل هستم و دوست دارم برای آنها کار کنم.
    • ۲۹ مه ۲۰۱۷/ ۸ خرداد ۱۳۹۶؛ مصاحبه با روزنامهٔ «شرق»[۲]

وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۳۲۷. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «اعتقاد ندارم که مدام دیده شوم». شرق، ۸ خرداد ۱۳۹۶. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۶ مه ۲۰۲۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ