نبرد رباط‌کریم

از ویکی‌گفتاورد

نبرد رباط کریم، (۵ دی ۱۲۹۴ خورشیدی، ۲۷ دسامبر ۱۹۱۵ میلادی، ۱۹ صفر ۱۳۳۴ قمری) نبردی از جانب مردم بود که در اطراف رباط کریم (در نزدیکی تهران) در جریان جنگ جهانی اول به فرماندهی حیدر لطیفیان علیه اشغال ایران توسط نیروی زمینی ارتش امپراتوری روسیه، ایجاد شد. 

در نگاه دیگران[ویرایش]

مراجع تقلید[ویرایش]

سید محمدکاظم طباطبایی یزدی[ویرایش]

سید محمدکاظم طباطبایی یزدی معروف به صاحب عروه∗(زاده ۱۲۱۱ -درگذشته ۸ اردیبهشت ۱۲۹۸) فقیه، اصولی و از مراجع تقلید شیعه و مؤلف کتاب فقهی «العروةالوثقی»است متن فتوای حمایت او از مقاومت مردمی و ایستادگی در برابر نیروهای روس به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

في هذه الأيام هاجمت دول أوروبية مثل إيطاليا طرابلس في الغرب، ومن ناحية أخرى، احتل الروس شمال إيران بقواتهم، ونشر البريطانيون قواتهم في جنوب إيران، واضعين الإسلام على المحك. خطر الدمار، ويجب على جميع المسلمين العرب والإيرانيين أن يجهزوا أنفسهم لرد الكفار من البلاد الإسلامية وأن لا يدخروا جهداً في إخراج القوات الإيطالية من طرابلس في الغرب وطرد الروس والبريطانيين. قوات من إيران فلا تفعلوا ذلك فإن هذا العمل من أهم واجبات الإسلام حتى يتم بعون الله حماية البلدين الإسلاميين من غزو الصليبيين.

-  سید محمدکاظم طباطبایی یزدی

به نام خداوند بخشنده مهربان

در این ایام که دول اروپایی مانند ایتالیا به طرابلس غرب حمله نموده و از طرفی، روس ها شمال ایران را با قوای خود اشغال کرده اند و انگلیسی ها نیز نیروهای خود را در جنوب ایران پیاده کرده اند و اسلام را در معرض خطر نابودی قرار داده اند، بر عموم مسلمین از عرب و ایرانی، واجب است که خود را برای عقب راندن کفار از ممالک اسلامی، مهیا سازند و از بذل جان و مال در راه بیرون راندن نیروهای ایتالیا از طرابلس غرب و اخراج قوای روسی وانگلیسی از ایران، هیچ فروگذار نکنند، زیرا این عمل از مهمترین فرایض اسلامی است تا به یاری خداوند دو مملکت اسلامی از تهاجم صلیبی ها محفوظ بماند.

— سید محمدکاظم طباطبایی یزدی [۱]

احمد متین دفتری[ویرایش]

احمد متین دفتری (بعدها نخست‌وزیر رضاشاه) در خاطرات خود از سرنوشت غم‌انگیز و کشته شدن این نیروهای مقاومت یاد می‌کند.[۲]

عبدالحسین میرزا فرمانفرما[ویرایش]

عبدالحسین فرمانفرمائیان در زمان قاجار موسوم به عبدالحسین میرزا فرمانفرما (۱۲۳۱، تبریز – ۱۳۱۸، تهران) شاهزادهٔ قاجار و نخست‌وزیر ایران در دوران سلطنت احمدشاه قاجار بود. خانواده‌های فیروز و فرمانفرمائیان منسوب به او هستند.

پس از شکست مقاومت مردمی رباط‌کریم و کشته شدن او، عبدالحسین فرمانفرما، از طریق تلگرافی که به اصفهان مخابره شد، اعلام تاسف نمود و به کمیته دفاع ملی بیان داشت که:

«... به حکم اجبار و الجا ناچار به سکوت می‌شوم تا آقایان اضافه بر امتحانات هفت هشت ساله و امتحانات ساوه و رباط‌کریم، یک امتحان دیگر هم در اصفهان بنمایند و به قوه اجبار، قشون اجنبی را وسط خاک ایران- که اصفهان باشد- دعوت نمایند …»

پانویس[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. https://hawzah.net/fa/Book/View/45279/26337/%D8%AF%D9%88_%D9%81%D8%AA%D9%88%D8%A7%DB%8C_%D8%AC%D9%87%D8%A7%D8%AF
  2. عاقلی (تابستان ۱۳۷۰). «خاطرات یک نخست‌وزیر - دکتر احمد متین دفتری». انتشارات علمی