پرش به محتوا

منصور ستاری

از ویکی‌گفتاورد

منصور ستاری (۲۹ اردیبهشت ۱۳۲۷–۱۵ دی ۱۳۷۳) با نام مستعار سورنا، از فرماندهان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نظامی شرکت‌کننده در جنگ ایران و عراق بود. سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری حسن روحانی، رئیس‌جمهور دولت یازدهم ایران، فرزند اوست.

گفتاوردها[ویرایش]

 • نام فاطمه (س) در این جنگ ۸ ساله ما برای پیروزی کافی بود، برای در هم کوبیدن دشمن کافی بود. برای مقابله با تمام حرکات سوء استکبار کافی بود. اتکاء به این نام و این خانواده تا به امروز موجب حرکت در این کشور و بالاخره پایه‌گذار انقلاب ما در این عصر و زمان شد. ما در نیروی هوایی از یک زمانی به بعد تنها با نام او به مبارزه با این همه فشار از سوی استکبار رفتیم.
 • نیروی هوایی آن زمانی که با بالاترین فشار استکبار، کمک‌های وسیع دشمن- همه دشمنان در شرق و غرب- و مجموعه استکبار در جهان، وقتی که در پشت سر رژیم بعثی عراق ایستادند، حمایتش کردند، تجهیزش کردند و او را آمده کردن برای سنگین‌ترین حرکات بر علیه ما، این نام همیشه برای ما مایه حرکت، مایه روحیه و مایه توانمندی بود و نتایج بسیار خوبی توانستیم داشته باشیم.
 • اجاره دادن هواپیما و تجهیزات در جنگ عراق مُد شد که حالا بعضی جاهای دیگر هم انجام می‌شود؛ و نهایتاً وقتی نتوانستند رو در روی رزمندگان اسلام بایستند و آنجا که رو در روی عزیزان می‌ایستادند همه جا بازنده بودند، هجوم به مردم غیرنظامی، هجوم به تأسیسات و امکانات که زیر بنای کشور را می‌سازد، هدف خودشان قرار دادند و به صورت بسیار وسیع، در کشوری بسیار وسیع، شروع به انجام این قبیل عملیات کردند.[۱]
 • باید بهترین کاری را که می‌توان انجام دهیم تا روزی که در جلسات راجع به دیگر چیزها نظری خواسته شود. اما باید با توجه به توانمندی‌های موجود، بهترین کار ممکن را انجام داد. مثلاً اگر در یک نبرد ۲۰ هواپیما نیاز باشد و ما دو هواپیما در توان داشته باشیم، باید کاری کنیم که با همان دو هواپیما بهترین کار را انجام دهیم.[۱]
 • دو کار مهم وجود دارد که باید انجام شود. نخستین کار این است که با وضع موجود کنار بیاییم و تلفات بدهیم که پذیرفته نیست، ما باید دفاع کنیم و این‌که چگونه بجنگیم تا کم‌ترین تلفات را بدهیم وظیفه من است. وظیفه من نیست که شمارش کنم آمریکا چقدر قدرت دارد و بعد ضرب و تقسیم کنیم و دست آخر هم بگوییم ۴۸ ساعت بیش تر دوام نمی‌آوریم.
 • ما باید فکر خودمان را بسازیم برای این‌که ما می‌توانیم و می خواهیم و می‌کنیم و می شود. تا زمانی که این افکار در بزرگان ما در علم و تکنولوژی و در جهان اسلام جا نیفتد، که ما می‌توانیم به آن چه که لازم است برسیم، این مسأله به نتیجه نخواهد رسید.
 • باید این احساس در ما به وجود بیاید که ما میخوایم به خود اتکا کنیم، و خود اتکا باشیم در مسایل و تا این حالت در ما به وجود نیاد، قادر نخواهیم بود به جایی برسیم. تاوقتی که ما خود را مایوس ببینیم و فکر ما، در این جهت صحنه را باخته باشد، ما به جایی نخواهیم رسید.
 • اشخاص شجاع در هر کاری می توانند تحولات بزرگی به وجود آورند. شجاعان، خلاقان همه صحنه ها خواهند بود و همین دو خصلت کافی است به هر گونه ممکن به نمایش گذاشته شود تا مایه هیجان و حرکت یک جامعه در طول قرون باشد. ما تا کنون نتوانستیم ذره ای از شجاعت و شهامت و جان دادن و حرکتهایی را که نیروی هوایی در طول جنگ داشت، نشان بدهیم. لذا احساس می کنیم که باید خودمان پیشقدم بشویم و قدمی برداریم.
 • نیروی هوایی در طول هشت سال دفاع مقدس هرچه انجام داده برای حفظ اسرار، پنهان نگه داشته شده و الان زمان آن فرا رسیده تا فعالیت‌ها، جانفشانی ها و ایثارگری های پرسنل را به نحو مناسب و مقتضی بیان کنیم.
 • به یاد بیاوریم آن روزهایی را که خلبانان، دسته دسته با هواپیماهای شکاری برای سرکوبی دشمن متجاوز به مأموریت می‌رفتند و می دانستند که عده ای از آنها بر نمی گردند. امروز از آن لحظه که از هم خداحافظی می کردند، می توان کتابها نوشت. آنها می دانستند که می روند ولی بر نمی گردند.
 • باید رفت و جان داد و خون داد و حفظ کرد. آن وقت است که صدام داعیه فتح سه روزه تهران را به گور می برد، این موارد است که کسی نگفته و کسی نکرده و باید حرفشان زده شود.
 • شما کجا سراغ دارید هواپیمای سنگین تانکر، دو الی سه ساعت در خاک دشمن در آسمان غوطه ور باشد تا بتواند به موقع به هواپیماهای شکاری سوخت برساند تا پایگاه دشمن را در مرز اردن بمباران کند. اینها حماسه است. اینها بزرگترین فیلمهای سینمای تاریخ جهان است. چه سوژهای بهتر از این وجود دارد.
 • هشت سال مداوم در خلیج فارس اسكورت نفتکش ها را داشتیم. با امکانات و تجهیزات هوایی کاروانها را اسکورت می کردیم و نفت صادر می کردیم و از آن طرف همه چیز می آوردیم.
 • اگر در مظلومیت بمانیم و هیچ کدام از آنها گفته نشود، این اشتباه بزرگی است و اگر این اتفاق بیفتد چه کسی باید اینها را بگوید، این جا عرصه هنر است.
 • مظلوم باید با ظلم مبارزه کند. ظالم را خود مظلوم باید بکوبد. نیروی هوایی یک چنین نیرویی بود. در مقابل بهترین و بالاترین تکنولوژی ایستاده است. ما از جنگ خودمان درس خود را گرفتیم و می دانیم که حالا چگونه باید بجنگیم.
 • قطعاً اگر آینده و فرزندانمان این مسئله را بدانند به هیجان خواهند آمد و راه را خواهند یافت. این مسائلی است که هنر و هنرمند امروز این انقلاب باید به جایی برساند. شیرین و زیبا و با طراوت مثل آسمان بیان کند. به همان لطف و طراوت و فراگیری که آسمان یک کشور دارد.[۲][۳][۴][۵]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
 1. ۱٫۰ ۱٫۱ پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه. «شاخصه‌های فرماندهی شهید ستاری». ۰۳ آبان ۱۳۹۶. 
 2. پورتال اطلاع‌رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران. «سخنی قابل تأمل از شهید ستاری». 
 3. پایگاه اطلاع رسانی شهید ستاری. «به طراوت آسمان و به اقتدار کوه». 
 4. مشرق نیوز. «سخنان منتشر نشده سرلشکر شهید ستاری». ۱۴ دی ۱۳۹۰. 
 5. خبرگزاری فارس. «وصیت «تیمسار» قبل از پرواز/ به امید چه کسی نشسته‌ایم؟». ۱۴ دی ۱۳۹۳.