پرش به محتوا

معین (خواننده)

از ویکی‌گفتاورد

نصرالله معین نجف آبادی (زادهٔ ۲۹ دی ماه ۱۳۳۰ در نجف‌آباد اصفهان) خواننده سرشناس موسیقی پاپ و کلاسیک ایرانی است. او بیشتر با نام معین شناخته می‌شود.

گفتاوردها

[ویرایش]
 • «اصولاً ایرانی خوب و پاک نهاد، در هرجای دنیا، همان ذات همیشگی خود را دارد، ولی مسلماً ایرانیان هر منطقه سلیقه و خواست و دیدگاه خود را دارند»[۱]
 • «برای من همین که فرصتی پیش می‌آید خیلی از آنها راکه بوی وطن می‌دهند، به آغوش می‌گیرم، بهترین هدیه است. خیلی‌ها با خود گز اصفهان، سوهان قم می‌آورند اصرار دارند که من آن‌ها را با خود به لس آنجلس بیاورم. من هدیه گردن بند و انگشتر نگرفتم، چون همین خوردنی‌ها و بعضی کارهای دستی ایران، برایم زیباترین سوغات ایران است. خیلی از این سوقاتی‌ها را بعنوان خاطره هنوز در خانه دارم. چون نشانه قلب مهربان هموطنانم از سراسر ایران است.»[۲]
 • من اصولاً آهنگ هام با روحیه خودم سر و کار داره و باید با اون سازگار باشه.
 • من خوانندگی رو در اصفهان شروع کردم. در جایی به نام «هزار و یک شب» قبل از انقلاب هر شب اونجا برنامه داشتم. اون موقع آهنگ خواننده‌های مختلف رو می خوندم ولی اون موقع می‌گفتند که من شبیه خود خواننده اصلی نمی خونم، به همین خاطر اولین آهنگ خودم که همون «یکی را دوست می‌دارم» رو ساختم. بعد از انقلاب همون آهنگ را خوندم. اتفاقاً آهنگ اصلی اون رو با بچه‌های فرهنگ و هنر در تهران ضبط کرده بودیم. این آهنگ دست به دست گشت و گل کرد. من آهنگ «یکی را دوست می‌دارم» را ساختم، و این آهنگ هم مرا ساخت! بعد از خارج شدن از ایران یک سال در اسپانیا زندگی می‌کردم و منتظر ویزای آمریکا بودم. بالاخره به لوس آنجلس اومدم. وقتی اینجا اومدم خیلی‌ها از جمله شادروان هایده، عارف، ابی آهنگ من رو می خوندند؛ بنابراین خیلی‌ها از طریق این آهنگ من رو شناختند.[۳]

دربارهٔ او

[ویرایش]

بازگشت به ایران

[ویرایش]
 • «من اگر جای حسن روحانی بودم معین را به ایران دعوت می‌کردم.»[۴]
 • سید شهاب‌الدین طباطبایی، رئیس حوزه هنری خوزستان

پس از این اظهار نظر، عده ای از روحانیان مذهبی علیه او موضع‌گیری کردند.[۵][۶][۷]که سبب برکناری وی از سمت خود شد.[۸]

از نگاه دیگران

[ویرایش]
 • من همیشه این مثال را زدم که آقای معین در دهه هفتاد با حضورش به موسیقی خارج از کشور کمک کرد، یعنی حضور این آدم به عنوان خواننده خوب باعث رونق این بازار شد.
  • حسن شماعی زاده
 • با معین زمانی آشنا شدم که برای کنسرتی با بهروز صفاریان به دبی رفته بودم و همان دیدار باعث ایجاد ارتباط خوبی بین من وایشان شد که تا به امروز پابرجاست حتی در زمان فوت عمه‌ام ایشان و برادرشان با ابراز همدردی بسیار به بنده لطف داشتند. قبل از اجرای این اثر و البته بعد از کسب مجوزهای لازم به ایشان پیام دادم که می‌خواهم جدایی را در کنسرت اجرا کنم ولی اگر موافق نباشید فارغ از تمام تلاشهایی که برای کسب مجوز کردم از آن صرف نظر می‌کنم که ایشان پیغام دادند از اینکار خیلی خشنودم و برایت آرزوی موفقیت می‌کنم.
 • اگر دو خواننده در موسیقی ایرانی مطرح باشند یکی پدرم بود و دیگری معین است. وی از نظر اخلاق و فرهنگ هم معین را جزو اولین خواننده برتر می‌داند در حالیکه همکاری معین با ژاکلین به عنوان آهنگساز و شا عر از سال ۱۳۷۸ شروع شد. ژاکلین در بین این همه ترانه که به هنرمندان و خوانند گان داده‌است یکی از بهترین کارهای خود را ترانه رؤیا باصدای معین معرفی می‌کند.
 • بیژن مرتضوی که در سالیان دور همکاری نزدیکی با معین در مقام تنظیم کننده و نوازنده و رهبر ارکستر کنسرتهای معین داشت پس از گذشت سالیان درازی از آن دوران با دلتنگی یاد می‌کند و معین را بهترین صدای ایران می‌داند و دلیل خود را اینطور بیان می‌کند که هر چه از موسیقی بیشتر می‌دانم به قدرت صدای معین بیشتر پی می‌برم. در ضمن وی موفقیت خود را در عرصه خوانندگی مدیون تشویقهای معین می دا ند.
 • اگر معین خواننده نبود ودر عرصه موسیقی هیچگاه وارد نمی‌شد من هیچوقت به سراغ آواز و موسیقی نمی‌آمدم. البته پویا می‌گوید من این جمله را به شخص آقای معین هم گفته‌ام.
 • هر خواننده‌ای قدرت زنده خواندن بدون امکانات را ندارد اما معین را دراین زمینه استثنا می‌داند و می‌گوید زمانیکه ترانه یکی را دوست می‌دارم را شنیدم باهیجان با ابی و دیگر هنرمندان نزدیک چندین بار این آهنگ را گوش کردیم و بارها این ترانه را خواندیم.
  • شهرام شب‌پره
 • آرزو دارم ترانه‌ای را با معین همصدایی کنم. عاشق و شیفته بزرگ‌مردی ایشان هستم.
 • حمید شب خیز بارها و بارها علت موفقیتهای پی در پی معین را افتادگی و فروتنی او می‌داند و می‌گوید هیچ وقت محبوبیت و معروفیت او را گول‌نزده‌است و معین همیشه همانی بوده که است. هردو این صاحبان تلویزیون و تلویزیونهای دیگر فارسی‌زبان بارها وبارها از معین دعوت کرده‌اند که در برنامه‌های آنهاشرکت کند و وقتی که مردم از آنها سراغ معین را می‌گیرند آنها می‌گویند ما بارها ازاو دعوت کرده‌ایم اما او زیاد اهل مصاحبه وپرسش و پاسخ نیست. حتی در خیلی از مسابقه‌های تست صدا که از همین تلویزیونهاپخش می‌شود یکی از ترانه‌هایی که جزو لیست تست است و باید شرکت کننده یکی از آنها را انتخاب کند و بخواند از کارهای معین انتخاب می‌شود.

پیوند به بیرون

[ویرایش]
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ

منابع

[ویرایش]