پرش به محتوا

محمد کاسبی

از ویکی‌گفتاورد

محمد کاسبی (۲۶ مه ۱۹۵۱) (۴ خرداد ۱۳۳۰) بازیگر و کارگردان ایرانی است. زادهٔ ری، دانش‌آموختهٔ رشتهٔ بازیگری و کارگردانی تئاتر از دانشکدهٔ هنرهای دراماتیک؛ از سال ۱۹۶۱م/ ۱۳۴۰ش به تئاتر، از ۱۹۷۹م/ ۱۳۵۸ش به سینما و از ۱۹۹۲م/ ۱۳۷۱ش به تلویزیون درآمد و نقش‌های بسیاری آفرید و به کارگردانی پرداخت.[۱]

غیر از بازیگری کار دیگری بلد نیستم. لابد الان داری به این‌که چگونه زندگی را می‌گذرانم، فکر می‌کنی؟... خدا بالای سر همه ماست و روزی محمد کاسبی را هم می‌رساند.

گفتاوردها

[ویرایش]
 • به‌طور قطع تا فیلمنامه یک کار را نپسندم، بازی در آن را قبول نمی‌کنم. این برایم یک اصل است.
 • غیر از بازیگری کار دیگری بلد نیستم. لابد الان داری به این‌که چگونه زندگی را می‌گذرانم، فکر می‌کنی؟... خدا بالای سر همه ماست و روزی محمد کاسبی را هم می‌رساند.
  • ۲۶ دسامبر ۲۰۱۵/ ۵ دی ۱۳۹۴؛ مصاحبه با «جام جم»[۲]
 • مادرم خدا بیامرز چند تا نذر برای من کرده‌بود که باید تا هفت‌سالگی‌ام آنها را ادا می‌کرد؛ موهایم نذر حرم امام رضا بود که آداب خاص خودش را داشت. نذر دوم مربوط به محرم بود، تا هفت سالگی‌ام روزهای تاسوعا و عاشورا لباس سقا تنم می‌کردند و من در میان دسته‌های عزاداری سقایی می‌کردم. شب تاسوعا هم یک دسته سینه‌زنی در حیاط خانه‌مان عزاداری می‌کردند و شام نذری می‌دادیم؛ بنابراین من از همان بچگی قاطی هیئت‌های عزاداری بودم.
 • چهارم خرداد سال ۳۰ کوچهٔ آبشار، شهرری به‌دنیا آمدم و نازی‌آباد بزرگ شدم. دسته‌های عزاداری در جنوب شهر معمولاً حال و هوای خاص خودش را دارد. به خصوص نازی‌آباد که ۳۵ سال آنجا زندگی کردم. ایام محرم همیشه قاطی هیئت‌ها بودم و قصه کربلا و سیدالشهدا در درونم عمق بسیار دارد.
 • حسین حق‌طلب بود. عاقبت حق‌طلبی باید خون ریخته شود و ظهر عاشورا خون اباعبدا… ریخته‌شد. این حق‌طلبی هنوز هم ادامه دارد….
  • ۲۶ اوت ۲۰۲۰/ ۵ شهریور ۱۳۹۹؛ مصاحبه با «جام جم»[۳]

منابع

[ویرایش]
 1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۳۴۸. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
 2. «محمد کاسبی: آینده خوبی برای سینما نمی‌بینم». جام جم آنلاین، ۵ دی ۱۳۹۴. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۳۰ مه ۲۰۲۲. 
 3. «سال‌ها در هیئت، استکان و نعلبکی شسته‌ام». جام جم آنلاین، ۵ شهریور ۱۳۹۹. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۳۰ مه ۲۰۲۲. 

پیوند به بیرون

[ویرایش]
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ