پرش به محتوا

مجلس ایران

از ویکی‌گفتاورد

مجلس مجلس شورای اسلامی ایران رکن اصلی نهاد قانون‌گذاری در ایران است.
مجلس شورای ملی به هنگام جنبش مشروطه و بر پایه اولین قانون اساسی ایران تشکیل شد.

گفتاوردها

[ویرایش]

.سوال ما این است که این شیوه رفتار در مقابل ملت معنا و مفهومش چیست؟ هیچ کجای عالم، هیچ دولت و حکومتی با حداقل عقلانیت نمی‌آید رفتاری را انجام دهد که ملت را از خودش دور کند. نمی‌آید رفتاری انجام دهد که ملت احساس ترس و ناامنی کنند. من نمی‌دانم سر منشا این رفتارها کیست؟ دستور دهنده‌اش کیست؟ طراح و فکرکننده پشت این ماجرا کیست که این رفتارها در کشور اتفاق می‌افتد!

  • وقتی در قانون اساسی اختیار مطلق به رهبر داده می‌شود، تمام اصول قانون اساسی منتفی است.بعد از سال ۱۳۶۸ و اصلاح رسمی قانون اساسی، رهبر جمهوری اسلامی بارها قانون اساسی را اصلاح کرده است.اصل ۴۴ قانون اساسی کاملا منتفی شده است. برخی از اصول قانونی اساسی هم اصول زیر پا گذاشته شده‌اند که نمونه آن همین واگذاری اختیارات به شورای سران قواست که حتی اختیارات مجلس تفویض شده است.
  • [۲]
  • «به نظرم مجلس پنجم، بعد از مجلس اول، تا به امروز، شاید بهترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بوده است. یکی از ویژگی‌های مجلس پنجم، اقلیت قوی آن مجلس بود که باعث می‌شد اکثریت نتواند هرکاری انجام دهد. ضمن اینکه در آن مجلس، عقلانیت هم نسبت به مجالس دیگر، بیشتر حاکم بود.»
  • «مجلس در راس امور هست و اصالت با مجلس است و نماینده های ما برگزیده ملتند و دولت دقیقاً انتقادهای مجلس را پذیرفته است و در مجموع مجلس در نظام جمهوری اسلامی به عنوان ناظری بر همه اعمال نظارت دارد.
  • «مجلس به عنوان مهم‌ترین نهاد قانون گذاری و نظارتی کشور باید دارای نمایندگان با قواره و اندازه ملی باشد، نه اینکه برخی برای برآورده کردن اهداف کوتاه مدت باندی وارد این نهاد شوند.»
  • «نمایندگان آزاد هستند در تمام امور کشور بدون نگرانی از پیگیری قضایی آزادانه صحبت کنند. قانون اساسی هیچ ظرفی را تعیین نکرده که مثلا صحبت آنها باید از طریق صدا و سیما باشد. طبیعی است که از تمام ابزار رسانه ای می توان استفاده کرد.»

منابع

[ویرایش]