پرش به محتوا

فساد در ایران

از ویکی‌گفتاورد

فساد در ایران از مشکلات جدی این کشور است که غالباً دربرگیرندهٔ موارد:

اقتصادی-مالی (اختلاس، رشوه‌گیری و احتمال ربا گرفتن)
مدیریتی-اداری (سوءاستفاده از مناصب)
فرهنگی-اجتماعی (قتل‌های خودسرانه، قانون‌گریزی، اخلاق‌گریزی)

و دیگر موارد می‌شود که برخورد با آن جزو برنامه‌ها و سیاست‌های دولت، پلیس، مجلس و قوهٔ قضائیه ایران است.

گفتاوردها[ویرایش]

 • «راه‌حل مقابله با فساد اقتصادی، شفافیت است. این مهم‌ترین ابزاری است که از طریق آن می‌توان با فساد مقابله کرد. فکر نکنید فساد مختص دولت نهم و دهم بوده؛ هرجا شفافیت و پاسخ‌گویی لازم وجود نداشته باشد، در آن فساد پیدا می‌شود.»
 • «با فساد باید در هر نقطه‌ای که هست، مبارزه کرد.»
 • «ما مدعی نیستیم در نظام ما فساد مالی و اقتصادی وجود ندارد؛ چرا، اگر وجود نداشت که بنده آن نامهٔ هشت ماده‌ای را چند سال قبل خطاب به رؤسای محترم سه قوه نمی‌نوشتم و این قدر روی آن تأکید نمی‌کردم. چرا، هست؛ اما می‌خواهم این را بگویم: نظام جمهوری اسلامی، همین امروز یکی از سالمترین نظامهای سیاسی و اجتماعی در دنیاست.»
 • «ما گفتیم با فساد مبارزه می‌کنیم - این یک نقطه روشن در نظام است - اما عدّه‌ای می‌خواهند این را به نقطه تاریک تبدیل کنند و بگویند فساد همه جا را گرفته است. نه آقا! فساد همه جا را نگرفته است. باید با فسادِ کم هم - هر جا بود - مبارزه کرد. ممکن است روزنامه‌ای بردارد یک مورد فساد را درشت کند؛ مگر همه جا فساد هست؟ فساد در گوشه‌هایی وجود دارد. انسانها لغزش دارند و دچار گناه می‌شوند؛ باید با این گناه مبارزه کرد. ما وقتی گناهکاریم که با فساد - ولو کمِ آن - مبارزه نکنیم؛ چون گسترش پیدا خواهد کرد. مبارزه با فساد لازم است؛ اما ناامید کردن مردم که بگوییم فساد همه جا را گرفته، یک خطای واضح و ناشی از نادانی و فریب‌خوردگیِ کسانی است که آدم می‌داند خودشان آدم‌های مغرضی نیستند؛ مغرضان که جای خود دارند».
 • «۳۴ سال است که ممیزی با شدت در کشور ما اعمال شده و هر کتابی را که دولت یا مسوولان بی‌عیب تشخیص می‌دادند، اجازه انتشار می‌یافت. سؤال من این است که اگر قرار بود فساد فرهنگی و فساد اخلاقی و غیره، از طریق ممیزی کتاب برطرف شود، تا به حال باید این اتفاق می‌افتاد و بر طرف می‌شد؛ درحالی که اصلاً برطرف نشده است... هیچ تردیدی به خودتان راه ندهید که در تمام جوامعی که یک حداقلی از توسعه سیاسی و دموکراسی وجود دارد، چیزی به اسم ممیزی کتاب به هیچ شکلی وجود ندارد.»
 • «اگر می‌خواهیم به توسعه اقتصادی و اجتماعی برسیم باید جلوی فساد را بگیریم... اگر با فساد مقابله نشود کشور زیر سؤال خواهد رفت و باید در بین مردم این اعتماد را ایجاد کنیم که مبارزه با فساد به صورت عملی در حال اتفاق افتادن است و منافع همگان و منافع فردی نباید بر منافع جمعی برتری یابد.»
 • «فساد اقتصادی و غیراقتصادی منتهی به زیرپا گذاشتن ارزش‌های اخلاقی می‌شود... فساد اقتصادی نهایتاً به ابتذال اقتصادی، فرهنگی و اخلاقی خواهیم رسید.»
 • «فساد مسئله بسیار بدی است و اگر نهادهای نظارتی فعال باشند، نباید این اتفاق بیفتد و نهادهای مدنی نیز باید تقویت شود.»
 • «سیاست‌های جنایی نیز نیاز به بازنگری دارد و چیزی که ما در کشور هم اکنون داریم، قوانینی است که به جرایم اقتصادی می‌پردازد و تحت عنوان قانون مجازات اختلاس گران نظام اقتصادی مطرح است. اما آیا واقعاً ابزاری داریم که از رانت‌ها جلوگیری کنیم؟ خیر اینطور نیست.»
 • «قانون انتشار دسترسی آزاد به اطلاعات که جلوگیری از فساد می‌کند، باید در اختیار عموم قرار گیرد.»
 • «باید با فساد بدون ملاحظه متخلف در هر مقامی و هر کسی که باشد، مبارزه کرد.»
 • «هر کسی در هر مقامی که باشد، اگر به بیت‌المال و منابع عمومی مردم دست‌اندازی کند و با کار خود موجب افزایش شکاف اجتماعی و گسترش فقر و بیکاری در جامعه شود، لازم است در برابر او ایستادگی و مقابله کرد و در این راه باید، اصل و اساس اجرای حکم خداوند و رضایت مردم باشد.»
 • «فساد مانند موریانه‌ای است که پایه‌ها را تباه و فاسد می‌کند.
 • «اگر تفنگ، پول، روزنامه و سایت همه در یک جا جمع شوند شک نداشته باشید که حتماً فساد خواهد داشت و دنیا با توجه به این موضوع بوده که این موارد را از هم تفکیک کرده است.»
 • «اگر اولویت اجرای برنامه‌ها و تخصیص منابع هم عادلانه نباشد موجب فساد خواهد بود. اینکه اگر در جایی که اولویت آن ایجاد جاده است، سد تأسیس شود این خود فساد است.»
 • «اگر در کشوری قبح رشوه، دزدی و فساد از بین برود باید به خدا پناه برد... خدا نکند به روزی برسیم که قبح رشوه و دست اندازی به بیت المال شکسته شود.»
 • «عقب‌نشینی در برابر فساد و مفسدان، ضربه به نهی از منکر و انقلاب است.»
 • «برای مبارزه با فساد باید ایستادگی کرده و کمربندها را محکم‌تر ببندیم و مقام معظم رهبری نیز نسبت به مبارزه با فساد جدی و حساس هستند و بر آن پافشاری دارند و باید قوای سه‌گانه و همه مردم هم این جدیت را داشته باشند.»
 • «مقررات دست و پاگیر فسادزا است و فساد در تاریکی و ابهام شکل می‌گیرد بی‌تردید اگر نورافکن‌ها روشن شود و همه چیز شفاف باشد، مشکلات حل می‌شود.»
 • «اگر خدای ناکرده در مبارزه با فساد ناتوان باشیم این به مفهوم ضعف انقلاب اسلامی و دست نیافتن به یکی از اهداف مهم انقلاب است.»
 • «مردم می‌گویند یا مسئولین می‌دانند و در برابر فساد نمی‌ایستند پس خود آلوده هستند بنابراین کل انقلاب و نظام زیر سوال می‌روند و یا اینکه نمی‌دانند و یا ناتوان هستند پس دولت اسلامی دولتی ناکارآمد است. ریشه کنی فساد آرمانی همچون استقلال، مبارزه با استعمار و استبداد و ایجاد حاکمیت ملی است.»
 • « با فساد اقتصادی باید بی‌رحمانه مقابله شود و این مولفه مثل موریانه، انقلاب ما را خواهد خورد و با تولید کارآمدی، مبارزه با فساد و بهینه‌سازی در مصرف می‌توانیم موفق باشیم.»
 • «در کشوری که هیچ گونه سیاست و تشکیلاتی برای مبارزه با فساد وجود ندارد و سیستم بانکی آن عملاً ورشکسته است با سرازیر شدن میلیاردها دلار درآمد و سرمایه آزاد شده از سد تحریم، باید در انتظار سیل نوینی از سوء استفاده‌ها و رسوایی‌های مالی باشیم. با فساد گسترده‌ای که تمامیت دستگاه اداری و اقتصادی کشور را احاطه کرده است نه تنها دستیابی به درآمد بییشتر مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه عدم آزادی مطبوعات و عدم شفافیت فرصت طلایی لازم را برای غارتگران اموال عمومی فراهم خواهد آورد. تاریخ نشان داده است که سر انجام رژیمی که اساس و مبنای آن بر پایه تبعیض، خودی-غیرخودی وعدم شفافیت نهاده شده است جزفساد روزافزون و انفجار از درون نخواهد بود.»

وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. http://www.sharghdaily.ir/News/69692/شغل-عده‌ای--مخالفت-با-دولت-است
 2. http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=bayanat&id=5613
 3. http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=bayanat&id=5613
 4. http://www.ibna.ir/fa/doc/note/212076/ممیزی-فساد-فرهنگی-توسعه
 5. http://www.yjc.ir/fa/news/5199085/فساد-اقتصادی-ابتذال-فرهنگی-و-اخلاقی-در-پی-دارد
 6. http://www.yjc.ir/fa/news/5199085/فساد-اقتصادی-ابتذال-فرهنگی-و-اخلاقی-در-پی-دارد
 7. http://www.yjc.ir/fa/news/5199085/فساد-اقتصادی-ابتذال-فرهنگی-و-اخلاقی-در-پی-دارد
 8. http://www.yjc.ir/fa/news/5199085/فساد-اقتصادی-ابتذال-فرهنگی-و-اخلاقی-در-پی-دارد
 9. http://www.yjc.ir/fa/news/5199085/فساد-اقتصادی-ابتذال-فرهنگی-و-اخلاقی-در-پی-دارد
 10. http://www.president.ir/fa/82877
 11. http://www.president.ir/fa/82877
 12. http://www.president.ir/fa/82877
 13. http://www.president.ir/fa/82877
 14. http://www.president.ir/fa/82877
 15. http://www.president.ir/fa/82877
 16. http://www.president.ir/fa/82877
 17. http://www.president.ir/fa/82877
 18. http://www.president.ir/fa/82877
 19. http://www.president.ir/fa/82877
 20. http://www.mehrnews.com/news/2896937/فساد-اقتصادی-مثل-موریانه-انقلاب-را-می-خورد-ضرورت-مقابله-بی-رحمانه
 21. http://kayhanlondon.biz/fa/1394/03/16/آیا-پایان-تحریم‌ها-تورم‌زا-خواهد-بود/