پرش به محتوا

علی علیزاده (تحلیلگر سیاسی)

از ویکی‌گفتاورد

علی علیزاده تحلیلگر سیاسی ایرانی ساکن لندن است.

گفتاوردها[ویرایش]

 • در مورد جنبش سبز: «آگاهی کافی درباره حقوق بشر هست و ما زیاد در این مورد تمرکز کرده‌ایم. سیاست مردم، ترکیب ماتریکس دانش با ماتریکس قدرت است. در ماترکیس آگاهی، لحظه‌ای هست که من یاد می‌گیرم که برده خامنه‌ای مبارک و بن علی نیستم. من یک حیوان سیاسی نیستم بلکه می‌خواهم حق تعیین سرنوشت خودم را داشته باشم.» ۶ ژوئن ۲۰۱۱
 • «در پاسخ به انقلاب مهسا: این انقلاب فمنیستی که با کشته شدن یا فوت مهسا امینی شکل گرفته‌است. اما چرا یک دفعه زمانی که اتفاق‌های خیابانی فروکش کرده‌است، اتفاقی در زاهدان می‌افتد. آیا برادران و خواهران سنی ما به خاطر مهسا امینی به خیابان آمدند؟ نمازگزاران نماز جمعه زاهدان چگونه به انقلاب مهسا امینی پیوستند؟ آیا آن‌ها هم مخالف گشت ارشاد و حجاب اجباری هستند؟»
 • «دارند با روح بچه‌هایی که باید چند روز دیگر مقابل انگلیس و آمریکا بازی کنند، چکار می‌کنند؟ یک تیم شان با کمیته‌هایی با مهر مجاهدین در خیابان‌ها شلیک می‌کنند و گروه دیگر هم در فضای مجازی بازیکنان تیم ملی این کار را می‌کنند. در حالی که بازیکنان در اوج آرامش ذهنی باشند، چون نماینده ۸۵ میلیون ایرانی هستند.[۱]»
 • «علیزاده خطاب به رضا رشیدپور: جناب رضا رشیدپور. براساس تحقیقات بنده، جنابعالی برای تهیه هر اپیزود حالا خورشید حدود چهل میلیون تومن دریافت کردید. نیمی از این مبلغ دستمزد شخصی خودتان برای اجرا بود؛ یعنی درآمد شما در زمان اجرا حالا خورشید ماهی چهارصد و سی و سه میلیون بود. آنهم در زمانی که حقوق پایه یک کارگر یک میلیون وصد هزار بود؛ یعنی معاپل حقوق سیصد و نود و سه کارگر. سه ماه پیش هم برای دو شب اجرای شب یلدا پس از کش و قوس‌ها و چانه زنی‌ها به مبلغ پانصد میلیون راضی شدید؛ یعنی درآمد شبی دویست و پنجاه میلیون.[۱]»
 • «دیدن اینهمه جهل تاریخی در نسل‌های جدید نسبت به دوره پهلوی برایم عذاب آور و باورنکردنی است. در حالیکه دوستان مسن‌تر انگلیسی و آمریکایی من هنوز ساواک را به عنوان یکی از جنایتکارترین سازمان‌های امنیتی قرن بیستم به یاد می‌آورند، جوان جاهل وتاریخ نخوانده ایرانی خیلی خونسرد شکنجه ساواک را انکار می‌کند. جوان جاهل دیگری می‌گوید، اما شاه هرچه بود دزد نبود و دزدی نکرده بود. آنهم محمدرضا پهلوی که هیچ قبضه تفنگی وارد کشور نکرد قبل از اینکه پورسانت و سهمش را بگیرد. کسی که از کوچک‌ترین دله-دزدی هم نگذشت. کسی که همیشه بخش بیشتر اموالش در خارج از کشور و به اسم شخص خودش بود؛ و جاهل سوم هم وابستگی مطلق ساختاری شاه و کل نظامش را به غرب انکار می‌کند. چرا که شاه بعد گرانی نفت متوهم شده بود. توهمی با اجازه و صلاحدید غرب.[۱]»
 • «علیزاده در جواب به زیباکلام (به او گفته بود، فائزه هاشمی از تو مردتر است):پدر من سال ۱۳۶۷ چهار هزار نفر را نکشته‌است. می‌دانی چرا به فائزه هاشمی می‌گویی، مرد؟ چون فائزه هاشمی شمایی که در اروپا سواد درس دادن در دبستان را هم نمی‌دهند را استاد تمام دانشگاه کرده‌است تا سی سال ذهن بچه‌های مردم را آلوده کنید. آنهم در حالی که سواد خواندن و نوشتن هم ندارید. اما فائزه هاشمی با رابطه‌ای که با شما داشت، شما را به اینجا رسانده‌است. شما متعلق به آن خانواده‌اید، صدا و حنجره‌تان دربست و منوپولی آن خانواده است. سی سال تمام هاشمی رفسنجانی بچه‌های مردم را در قتل‌های زندانی کرد و شما پشتش ایستادید. قبله شما اورشلیم هم نیست و رفسنجانیسم است.[۱]»
 • «در جواب به موسی غنی‌نژاد: من اصلاً از شما کلمه لیبرالیسم اقتصادی را نمی‌پذیرم. به جای لیبرالیسم اقتصادی باید بگوییم، نئولیبرالیسم اقتصادی، یعنی همان چیزی که هایک می‌گوید، ۲ نوع آزادی مثبت و آزادی منفی داریم.[۱]»
 • «در جواب به موسی غنی‌نژاد: موضوع ایران امروز غنی نژادیزم در اقتصاد ایرانه.[۲]»
 • «میا خلیفه، پورن استار لبنانی، جنایت ارتش اسراییل و حمایت مالی آمریکا از آن را با صراحتاً محکوم می‌کند. اینسو، شما به ظاهر روشنفکران، هنرمندان و سیاستمداران اپوزیسیون ایرانی نه فقط جنایات اسراییل را محکوم نکردید، بعضی‌تان ایران و حماس را مقصر دانستید. شما لکه ننگ تاریخ ایرانید.[۳]»

پانویس[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۱٫۴ «علی علیزاده کیست؟». رویداد ۲۴. بازبینی‌شده در ۲۰۲۳-۰۸-۲۵. 
 2. «برنامه شیوه - مناظره موسی غنی‌نژاد و علی‌علیزاده». تلوبیون. بازبینی‌شده در ۲۰۲۳-۰۸-۲۵. 
 3. «علی علیزاده: روشنفکران و هنرمندان مثل میا خلیفه هم نبودند!». نواندیش. بازبینی‌شده در ۲۰۲۳-۰۸-۲۵.