زری خوشکام

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

زری خوشکام (۳۰ دسامبر ۱۹۴۷) (۸ دی ۱۳۲۶) بازیگر ایرانی است. زادهٔ اصفهان، دیپلم‌گرفته دبیرستان و دانش‌آموختهٔ سازمان ملّی باله، در سال ۱۹۷۱م/ ۱۳۵۰ش با علی حاتمی ازدواج کرد و یک سال بعد لیلا را به دنیا آورد. از همان سال ازدواجش به سینما و از ۱۹۷۵م/ ۱۳۵۴ش به تلویزیون درآمد و نقش‌هایی آفرید.[۱]

گفتاوردها[ویرایش]

  • علی آدم خیلی حساسی بود و باید به کارش می‌رسید. حتی هیچ‌کدام از گرفتاری‌های کوچک و بزرگ را به او منتقل نمی‌کردم. زمانی که لیلا کلاس چهارم ابتدایی بود، اگر از او سال تحصیلی دخترش را سؤال می‌کردی شاید به صورت دقیق نمی‌توانست جواب بدهد. نمی‌گذاشتم بداند زندگی با خواهرش که مشکل ذهنی داشت، چطور بر من می‌گذرد. همه اینها را لاپوشانی می‌کردم. در واقع من در زندگی یک بچه نداشتم، سه بچه داشتم؛ لیلا، علی و خواهرش. البته علی قدرشناس بود و اینها را می‌فهمید، همان ایام در چندین گفت‌وگویی که داشت و هنوز بریده‌جرایدش را دارم گفته بود اگر آن‌قدر که زری به من رسیدگی کرد من به او می‌رسیدم، می‌شد از زری فروغ ثانی ساخت؛ آن‌روزها من شعر می‌گفتم، مقاله و قصه می‌نوشتم و… حتی علی برخی قصه‌هایم را که می‌خواند می‌گفت لابد فلان کتاب مثلاً «خرمگس» را خوانده‌ای و روی تو تأثیر گذاشته که چنین قصه‌ای نوشته‌ای، درحالی‌که آن روزها من واقعاً کتاب‌هایی را که می‌گفت نخوانده بودم.
  • کار در سینما و بازیگری را دوست دارم و کارم این است اما بعد از این همه سال دوست ندارم هر نقشی را بازی کنم به‌خصوص اینکه علاوه‌بر ملاک‌ها و معیارهای خودم برای قبول نقش، مادر لیلا و همسر علی حاتمی بودن را هم باید مدنظر قرار دهم.

منابع[ویرایش]

  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۱۶۸. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «احساس کمبود و خسران ندارم». شرق، ۱۵ مهر ۱۳۹۷. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ