پرش به محتوا

رومن یاکوبسن

از ویکی‌گفتاورد
ارزش یک نماد و به‌ویژه نماد زبانی مربوط به این واقعیت است که احتمال پیش‌بینی آینده را به ما می‌دهد.

رومن یاکوبسن (زادهٔ ۱۱ اکتبر ۱۸۹۶ - درگذشت ۱۸ ژوئیه ۱۹۸۲) زبان‌شناس و نظریه‌پرداز ادبی آمریکایی روس‌تبار بود.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «گفتار از ماهیتی صرفاً گذرا و موقت برخوردار است، در حالی که نوشتار، زمان و مکان را به هم پیوند می‌زند.»
  • «ارزش یک نماد و به‌ویژه نماد زبانی مربوط به این واقعیت است که احتمال پیش‌بینی آینده را به ما می‌دهد.»
  • «زبان‌شناسی بر خلاف تمامی رشته‌های علوم انسانی، یکی از چند شاخه دیرینه زبان به شمار می‌رود. ما امروز با سومریان که نخستین دستورنویسان عهد باستان محسوب می‌شوند، بیش از چهار هزار سال فاصله داریم. نظریه‌های زبانی و پژوهش‌های تجربی موجود نشانگر تلاش مداوم زبان‌شناسان از عهد باستان هند و یونان تا دوره موفقیت‌های قرون وسطا، رنسانس، عصر خرد و روشنگری و سرانجام روندهای علمی گوناگون دو قرن اخیر است. تجربه سرشار علمی و چند جانبه زبان‌شناسی، ما را بر آن می‌دارد تا جایگاه این علم را در میان علوم انسانی و چگونگی هماهنگی رشته‌های گوناگون را با این علم، بدون تجاوز به حریم وظایف و ویژگی‌های هر رشته به پرسش گذاریم.»
    • روندهای بنیادین در دانش زبان[۲]

دربارهٔ او[ویرایش]

  • «من یک ساختارگرا بودم و خود نمی‌دانستم… یاکوبسن و سخنرانی‌هایش بود که به من نشان داد آنچه تصمیم داشتم انجام بدهم، … پیش از این در مکتب فکری دیگری وجود داشت.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. ۱٫۰ ۱٫۱ نقل از رومن یاکوبسن و کریستینا پومورسکا، گفت‌وگوهای رومن یاکوبسن و کریستینا پومورسکا، ترجمهٔ کیومرث جهانگردی، نشر علم، ۱۳۹۴.
  2. رومن یاکوبسن، روندهای بنیادین در دانش زبان، ترجمهٔ کوروش صفوی، انتشارات هرمس، ۱۳۸۵.
  3. نقل از «دربارهٔ زندگی و افکار یاکوبسن: متفکری برای تمام فصول»، ترجمهٔ ثنا ولدخانی، روزنامه اعتماد، شماره ۲۷۴۶، ۱۶ مرداد ۱۳۹۲، صفحهٔ ۱۱.