دزفول

از ویکی‌گفتاورد

دزفول دومین شهرستان پرجمعیت خوزستان و سی و یکمین شهر پر جمعیت ایران است.

نثر[ویرایش]

  • می‌خواستم شعری برای جنگ بگویم

شعری برای شهر خودم -دزفول- دیدم که لفظ ناخوش موشک را باید به کار برد اما موشک...

دیوارها دوباره پر از عکس لاله‌هاست اینجا وضعیت خطر گذرا نیست آژیر قرمز است که می‌نالد تنها میان ساکت شب‌ها بر خواب ناتمام جسدها خفاش‌های وحشی دشمن حتی ز نور روزنه بیزارند باید تمام پنجره‌ها را با پرده‌های کور بپوشانیم اینجا دیوار هم دیگر پناه پشت کسی نیست کاین گور دیگری است که استاده است در انتظار شب دیگر ستارگان را حتی هیچ اعتماد نیست شاید ستاره‌ها شبگردهای دشمن ما باشند اینجا حتی از انفجار ماه تعجب نمی‌کنند اینجا تنها ستارگان از برج‌های فاصله می‌بینند که شب چقدر موقع منفوری است اما اگر ستاره زبان می‌داشت چه شعرها که از بد شب می‌گفت گویاتر از زبان من گنگ آری شب موقع بدی است هر شب تمام ما با چشم‌های زل زده می‌بینیم عفریت مرگ را کابوس آشنای شب کودکان شهر هر شب لباس واقعه می‌پوشد اینجا: هر شام خامشانه به خود گفتیم شاید این شام، شام آخر ما باشد اینجا هر شام خامشانه به خود گفتیم امشب در خانه‌های خاکی خواب‌آلود جیغ کدام مادر بیدار است که در گلو نیامده می‌خشکد؟ اینجا...

گفتاورد[ویرایش]

  • شما دزفولی‌ها امتحان دادید و خوب از امتحان بیرون آمدید. اگر قرار باشد روزی از جماران خارج شوم ابتدا به دزفول می‌روم. ملت ایران و دزفول عزیز ایستاده است. دزفول دین خود را به اسلام ادا کرد. من باید به خوزستان بالاخص به دزفول قهرمان تبریک عرض کنم برای اینکه، آنطور روح مقاومت دارند وآنطور مردانه قیام کردند و مشغول مقابله با دشمن هستند.
  • حادثه دزفول (جنگ) یک حماسه است. دزفول دژ مقاوم ایران و اسلام است.
  • دزفول دژ تسخیر ناپذیر انقلاب و سمبل مقاومت تاریخ بشریت است. دلاوری‌های مردم دزفول بخشی از ادبیات و تاریخ جنگ است. ملت ایران حق دارند به مردم دزفول ببالند. دزفول امروز بهترین اعتبار را در دنیا دارد.
  • دزفول دژ تسخیر ناپذیر ایران است.
  • انیشتن خطاب به دکتر حسابی: زمانی که پدران سرزمین من همدیگر را می‌خوردند، در سرزمین شما دانشگاه (دانشگاه جندی شاپور دزفول) وجود داشته.
  • دزفول یعنی دژ پل که منظور قلعه پل باشد که در کنار رودخانه دز در جنوب شهر سابق جندی شاپور جا دارد و نیز معروف است که می‌گویند به فرمان شاپور اول ساخته شده است؛ که به همین مناسبت آن شهر نیز به همین نام موسوم گردید.
  • از دروازه‌های شهر دزفول یک دروازه به طرف خشکی و بقیه به طرف رودخانه باز می‌شود. در دوطرف رودخانه باغ‌ها قرار دارد. عمق رودخانه زیاد است...

پانویس[ویرایش]

در ویکی‌نبشته موجود است:
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
دزفول
دارد.
معنای واژهٔ
دزفول
را در ویکی‌واژه ببینید.